najem mieszkania niedopłata gazu- poprzedni lokator- kto płaci? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » PRAWO , ODSZKODOWANIA , FINANSE , UBEZPIECZENIA » najem mieszkania niedopłata gazu- poprzedni lokator- kto płaci?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 5 ]

Temat: najem mieszkania niedopłata gazu- poprzedni lokator- kto płaci?

wITAM na wstępie pozdrawiam wszystkich użytkowników
Mój problem polega na niejasności w interpretacji rozliczenia za gaz...
Zajmuję wynajęte mieszkanie od 18 msc. W chwili obecnej umowa jest bezterminowa.
Cały najem bez zastrzeżeń.
Niedawno otrzymałam telefon od wynajmujących z inf. o wielkiej niedopłacie za gaz, rzędu tys. zł
Bez formalnych roszczeń, z prośbą o pomoc w spłacie długu.
Byłam w gazowni by dowiedzieć się z jakiej przyczyny taka faktura. Otóż fakty:
1. licznik wymieniono i wyzerowano w styczniu 2008- wtedy lokal był zajmowany przez poprzednich lokatorów
2. Ja zajmuję lokal od lipca 2008
3. Odczyt stanu licznika przeprowadza się raz w roku. W pazdzierniku.
4. w 2008 do odczytu nie doszło z powodu mojej nieobecności. W związku z tym gazownia wystosowała prognozę statystycznie, niejako z automatu.
5. Rachunki wg prognozy wynosiły około 30 zł, płatne co dwa miesiące.
6. do końca 2009 właściciele realizowali płatność wg. tych rachunków
7. w pazdzierniku 2009 byłam w pracy- nie doszło do odczytu.
8. Gazownia nie wystawia drugiej prognozy, tylko czeka na rzeczywisty stan licznika.
9.po podaniu stanu licznika wyliczono 932 zł niedopłaty- za okres 2009( na fakturze) a w rzeczywistości za okres dwóch lat

dla pewności, przytoczę fragment umowy:
pkt.3
Czynsz najmu strony ustalają w wysokości xxx miesięcznie. Czynsz najmu może ulec zmianie w zależności od wysokości opłat za CO, bieżącą wodę, i wywóz śmieci, o czym niezwłocznie będzie powiadomiony najemca. ( nie ma mowy o gazie)
Strony ustalają iż wszelkie koszty i świadczenia związane z eksploatacją lokalu będzie ponosić najemca

i mam pytanie- czy skoro ja przekazywałam stale kwotę xxx to czy nie z tej kwoty najmu właściciel powinien pokryć koszta opłat za gaz? Chodzi o to ze ja nie płacę za media wg. faktur, tylko odprowadzam całą kwotę i oni je realizują. Koszt mieszkania to ok. 400 zł, przez rok czystego zysku mieli 500, teraz 300 i wydaje mi się że względem tej sytuacji powinni mieć jakby odłożone na cel wyrównania kosztów za gaz.

I pkt. 10 - ja wiem ze niezgodny z prawem- W razie nie uiszczenia czynszu do dnia 15 każdego miesiąca przelewem na konto osobiste wynajmującego, umowa pomiędzy stronami zostaje automatycznie rozwiązana

Jaki tak naprawdę obowiązuje mnie okres wypowiedzenia umowy, o ile sie nie mylę rozwiązać można ją w przypadku zalegania z płatnością za dwa pełne okresy rozliczeniowe?

Ja zawsze płacę w terminie, podejrzewam że jeżeli nie dojdę do porozumienia czeka mnie przeprowadzka... Czy w takiej sytuacji właściciel ma prawo zatrzymać kaucję na poczet gazu?
I ostatnie- istanieje pewne ryzyko że poprzedni lokator manipulował przy liczniku, chciałabym to sprawdzić- ale obawiam się że odpowiedzialność spadnie na mnie...
Reasumując:
1.czy skoro ja przekazywałam stale kwotę xxx to czy nie z tej kwoty najmu właściciel powinien pokryć koszta opłat za gaz?
2.Jaki tak naprawdę obowiązuje mnie okres wypowiedzenia umowy?
3.W razie rezygnacji z umowy mam podstawy domagać się zwrotu kaucji, czy właściciel ma prawo ją zatrzymać?
4.Jak sprawdzić czy licznik nie został poddany manipulacji? Czy mogę zostać obciążona odpowiedzialnością, ponieważ mieszkam w tym lokalu?
5. Kto odpowiada za zameldowanie mojej osoby w lokalu? Czy mieszkanie bez meldunku jest legalne?
6. W związku z treścią umowy- wyrównanie niedopłaty ciąży na wynajmującym?
Art. 659 [Pojęcie; oznaczenie czynszu] § 1. Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.
( nadmieniam że wywiązuję się z umowy )

7.okres wypowiedzenia najmu wynosi minimum trzy miesiące?
Art. 688 [Terminy wypowiedzenia] Jeżeli czas trwania najmu lokalu nie jest oznaczony, a czynsz jest płatny miesięcznie, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego.

8. Wynajmujący powinien udowodnić mi za jaki okres domaga się nalezności?

Mam wrażenie że rozsądne wyjście to propozycja ugody... Skoro z okresu 24 msc. rozliczenia siedem mnie bezpośrednio nie dotyczy, a kwota zaległości wynosi 932.41 pln to nalezałoby podzielić kwotę w stosunku do czasu trwania najmu i odliczyć co najmniej 280 zł z kwoty roszczeń, a pozostała kwota z mojej strony i tak jest dobrowolna więc mogę zaproponowac spłatę w ratach po 50 zł, tylko na tyle mnie stać...
A z najmu rezygnować nie chcę...

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: najem mieszkania niedopłata gazu- poprzedni lokator- kto płaci?

Witam prozę o poradę w sprawie mieszkania  Mam mam niewielkie zadłużenie mieszkania Sięga ono około 1500 zł. ale administracja wykazała że ten dług jest wyższy bo ponad 5500zł z odsetkami. miałem małe problemy finansowe w 2007 roku a mo zarządca twierdzi że dług powstał już w 2006 r na ten okres mam książeczki i są opłacone natomiast zgubiłem dowody wpłat za okres czerwiec 2005 do 2006 Ale tam było opłacane mieszkanie ale nie mogę tego udowodnić. Gdzie mam zgłosić się po dowody wpłat by udowodnić że dług powstał w późniejszym terminie i jest mniejszy niż twierdzi administracja? Dziękuję i pozdrawiam.

GG 25669996 na razie nieaktywne! ZYCIE JEST PIEKNE GDY ZYC SIE UMIE GDY JEDNO SERCE DRUGIE ZROZUMIE!NAJPIEKNIEJSI SA KOCHANKOWIE W NOWYM JORKU PARYŻU KRAKOWIE KTO TRACI ŻYCIE DLA PRZYJACIÓŁ ZACHOWA JE...  KOCHAMY OLINKE NASZA NACZELNA!

3

09121986 napisał/a:

wITAM na wstępie pozdrawiam wszystkich użytkowników
Mój problem polega na niejasności w interpretacji rozliczenia za gaz...
Zajmuję wynajęte mieszkanie od 18 msc. W chwili obecnej umowa jest bezterminowa.
Cały najem bez zastrzeżeń.
Niedawno otrzymałam telefon od wynajmujących z inf. o wielkiej niedopłacie za gaz, rzędu tys. zł
Bez formalnych roszczeń, z prośbą o pomoc w spłacie długu.
Byłam w gazowni by dowiedzieć się z jakiej przyczyny taka faktura. Otóż fakty:
1. licznik wymieniono i wyzerowano w styczniu 2008- wtedy lokal był zajmowany przez poprzednich lokatorów
2. Ja zajmuję lokal od lipca 2008
3. Odczyt stanu licznika przeprowadza się raz w roku. W pazdzierniku.
4. w 2008 do odczytu nie doszło z powodu mojej nieobecności. W związku z tym gazownia wystosowała prognozę statystycznie, niejako z automatu.
5. Rachunki wg prognozy wynosiły około 30 zł, płatne co dwa miesiące.
6. do końca 2009 właściciele realizowali płatność wg. tych rachunków
7. w pazdzierniku 2009 byłam w pracy- nie doszło do odczytu.
8. Gazownia nie wystawia drugiej prognozy, tylko czeka na rzeczywisty stan licznika.
9.po podaniu stanu licznika wyliczono 932 zł niedopłaty- za okres 2009( na fakturze) a w rzeczywistości za okres dwóch lat

dla pewności, przytoczę fragment umowy:
pkt.3
Czynsz najmu strony ustalają w wysokości xxx miesięcznie. Czynsz najmu może ulec zmianie w zależności od wysokości opłat za CO, bieżącą wodę, i wywóz śmieci, o czym niezwłocznie będzie powiadomiony najemca. ( nie ma mowy o gazie)
Strony ustalają iż wszelkie koszty i świadczenia związane z eksploatacją lokalu będzie ponosić najemca

i mam pytanie- czy skoro ja przekazywałam stale kwotę xxx to czy nie z tej kwoty najmu właściciel powinien pokryć koszta opłat za gaz? Chodzi o to ze ja nie płacę za media wg. faktur, tylko odprowadzam całą kwotę i oni je realizują. Koszt mieszkania to ok. 400 zł, przez rok czystego zysku mieli 500, teraz 300 i wydaje mi się że względem tej sytuacji powinni mieć jakby odłożone na cel wyrównania kosztów za gaz.

I pkt. 10 - ja wiem ze niezgodny z prawem- W razie nie uiszczenia czynszu do dnia 15 każdego miesiąca przelewem na konto osobiste wynajmującego, umowa pomiędzy stronami zostaje automatycznie rozwiązana

Jaki tak naprawdę obowiązuje mnie okres wypowiedzenia umowy, o ile sie nie mylę rozwiązać można ją w przypadku zalegania z płatnością za dwa pełne okresy rozliczeniowe?

Ja zawsze płacę w terminie, podejrzewam że jeżeli nie dojdę do porozumienia czeka mnie przeprowadzka... Czy w takiej sytuacji właściciel ma prawo zatrzymać kaucję na poczet gazu?
I ostatnie- istanieje pewne ryzyko że poprzedni lokator manipulował przy liczniku, chciałabym to sprawdzić- ale obawiam się że odpowiedzialność spadnie na mnie...
Reasumując:
1.czy skoro ja przekazywałam stale kwotę xxx to czy nie z tej kwoty najmu właściciel powinien pokryć koszta opłat za gaz?
2.Jaki tak naprawdę obowiązuje mnie okres wypowiedzenia umowy?
3.W razie rezygnacji z umowy mam podstawy domagać się zwrotu kaucji, czy właściciel ma prawo ją zatrzymać?
4.Jak sprawdzić czy licznik nie został poddany manipulacji? Czy mogę zostać obciążona odpowiedzialnością, ponieważ mieszkam w tym lokalu?
5. Kto odpowiada za zameldowanie mojej osoby w lokalu? Czy mieszkanie bez meldunku jest legalne?
6. W związku z treścią umowy- wyrównanie niedopłaty ciąży na wynajmującym?
Art. 659 [Pojęcie; oznaczenie czynszu] § 1. Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.
( nadmieniam że wywiązuję się z umowy )

7.okres wypowiedzenia najmu wynosi minimum trzy miesiące?
Art. 688 [Terminy wypowiedzenia] Jeżeli czas trwania najmu lokalu nie jest oznaczony, a czynsz jest płatny miesięcznie, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego.

8. Wynajmujący powinien udowodnić mi za jaki okres domaga się nalezności?

Mam wrażenie że rozsądne wyjście to propozycja ugody... Skoro z okresu 24 msc. rozliczenia siedem mnie bezpośrednio nie dotyczy, a kwota zaległości wynosi 932.41 pln to nalezałoby podzielić kwotę w stosunku do czasu trwania najmu i odliczyć co najmniej 280 zł z kwoty roszczeń, a pozostała kwota z mojej strony i tak jest dobrowolna więc mogę zaproponowac spłatę w ratach po 50 zł, tylko na tyle mnie stać...
A z najmu rezygnować nie chcę...

odpowiem tylko na jedną część
jeśli chodzi o opłaty gazowe to wiem napewno że przy kupnie mieszkania jest tak ze aktualny nabywca spłaca dług więc trzeba to sprawdzić...
i przypuszczam że z racji wynajmu przez Ciebie ty będziesz ponosić dług za poprzedniego najemce...
co do spłat to właściciele powinni mieć pieniądze z tego co im dajesz...w końcu za coś im płacisz...ale nie wiem dokładnie tu musiał by się prawnik wypowiedzieć
ale na czysta logikę i przyzwoitość tak to powinno wyglądać
mam nadzieję że ktoś jeszcze się wypowie...

4

a wynajmując mieszkanie nie spisałeś sobie stanu liczników do umowy ????  to wielki błąd że nie płacisz wg zużycia - byłaby wóczas sprawa jasna , a tak to jest tylko gdybanie .... a to że mają na tobie rocznie 500zł - po to przecież wynajmują mieszkanie aby mieć zysk w tym przypadku żaden ... ale nie to jest tematem ...
następnym razem płać wg. zużycia albo wręcz każ sobie przepisać liczniki na siebie - właściciel lokalu może zadecydować na kogo mają liczniki figurować i będzie po kłopocie

i jeszcze jedna ważna informacja stan licznika możesz podawać co miesiąc i wg tego płacić rachunki - nawet jeśli przysłali prognozę t co miesiąc możesz zadzwonić do nich podać stan a oni mówią jaką kwotę masz do płacenia  - dużo prościej i przynajmniej płacisz za swoje zużycie , bo teraz to tylko dobra wola stron aby się nie pozabijać i nikogo nie skrzywdzić

Posty [ 5 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PRAWO , ODSZKODOWANIA , FINANSE , UBEZPIECZENIA » najem mieszkania niedopłata gazu- poprzedni lokator- kto płaci?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2021