Jak urządzić ekologiczny ogród przyjazny owadom użytkowym? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » W KRĘGU DOMOWEGO OGNISKA » Jak urządzić ekologiczny ogród przyjazny owadom użytkowym?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 7 ]

1 Ostatnio edytowany przez Summerka (2015-06-05 19:44:42)

Temat: Jak urządzić ekologiczny ogród przyjazny owadom użytkowym?

Do głębszego zainteresowania się się taką  problematyką zachęciła  mnie forumowa wypowiedź Paweło, który zwrócił moją uwagę na konieczność ochrony pszczół. Eksperci uważają, że ginie coraz więcej  pszczół. W związku z tym coraz ważniejsza staje się ich ochrona. Poza tym ogród  przyjazny owadom użytkowym  jest dużo bardziej ciekawszy  ze względu na  swoje zróżnicowanie. Posiada skalniak, oczko wodne z poidełkiem dla owadów  i  specjalny domek dla  trzmieli lub pszczół.  Jeśli ktoś zakłada własny zielony zakątek lub go modernizuje, warto, żeby  zwrócił uwagę na aspekt ekologii. Uważam, że dostrzeżenie  potrzeby ochrony pożytecznych zwierząt nie nadszarpnie zbytnio kieszeni, a sprawi właścicielom ogrodu, a zwłaszcza ich dzieciom, niemało  radości. Aby utworzyć  taki   ogród,  należy wybrać  zestaw roślin ozdobnych, które  będą kwitły kolejno  przez cały sezon. A unikać należy gatunków, roślinności uznawanej za  inwazyjną. W niektórych zakątkach ogrodu warto zostawić miejsca półdzikie dla swobodnego bytowania pożytecznych owadów. Nie trzeba przypominać, że  stosowanie  naturalnego  nawożenia i   naturalnych metod  ochrony roślin przed nieproszonymi gośćmi jest koniecznością i  miejsce na kompostownik też powinno się znaleźć. Przedstawiłam tylko kilka podstawowych zasad. Aby zapewnić dobre funkcjonowanie naturalnego ogrodu potrzeba dużej wiedzy, którą można zdobyć w specjalistycznych poradnikach.

http://www.altergarden.eu/wp-content/uploads/2015/04/oudolf13.jpg (Źródło: net)

Zdecydowalibyście się na taki ogród? Czy może uważacie, że owady i tak sobie poradzą bez  takich udogodnień?

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Jak urządzić ekologiczny ogród przyjazny owadom użytkowym?

Niestety nie posiadam własnego ogrodu, ale gdybym miała świadomość, że pomagam jakiemukolwiek pożytecznemu stworzeniu, to jak najbardziej byłabym w stanie poświęcić temu trochę swojej uwagi.
Zainspirowana wątkiem nieco zgłębiłam temat i dodam od siebie, że w ekologicznym ogrodzie trawę i liście wykorzystuje się do kompostu, dlatego też nie należy ich wypalać.
Z uwagi na to, że w łodygach i kwiatostanach zimuje wiele gatunków owadów, to suche rośliny powinno się usuwać dopiero na wiosnę, dzięki czemu pozwolimy im (owadom) bezpiecznie przetrwać. 
Można też zainstalować sztuczne gniazda dla trzmieli i innych dziko żyjących pszczół, a nawet - jeśli posiadamy oczko wodne ? bezpieczne poidełko dla owadów. Niestety nie mam pojęcia jak to ostatnie może wyglądać wink.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj smile 
Dzieląc się swoją opinią pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi drugi człowiek. Hejt może ranić!

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz." (Janis Joplin)

3 Ostatnio edytowany przez darcho111 (2015-06-06 03:59:26)

ale piekne sa ogrody
tylko chyba nie z owadami =zarcik=
to w sumie jest grubsza sprawa wiec teraz nie za bardzo czas na rozpisywanie
pozniej sprobuje pomoc

4

Ja mam na działce taki właśnie ogród, a właściwie ogródek, bo działka jest niewielka. Co prawda nie ma oczka wodnego, ale wystawiam wodę w beczce, gdzie ptaki przylatują pić. Po nawóz jeżdżę poza miasto, do znajomego rolnika. Mam na działce kilka rodzajów warzyw /buraki, marchew, cebulę, por i seler/, a także koper i szczypiorek. Mąż zrobił mały klombik, na którym rosną kwiaty. Taki ogródek trochę wysiłku kosztuje, ale we dwoje swobodnie dajemy sobie radę.

Życie nie jest lepsze ani gorsze od naszych marzeń, jest tylko zupełnie inne

5

Podoba mi się wizja takiego ekologicznego ogrodu. Mój ojciec zawsze wiedział jakie rośliny sadzić obok siebie, żeby chroniły się wzajemnie przed szkodnikami. Kochał ziemię i po jej zapachu umiał rozpoznać czy i ile trzeba użyźnić. Nawóz do części warzyw przygotowywał sam. Podlewał je specjalną gnojówka z odchodów bydlęcych. Pomimo, że usilnie próbował wpoić mi swoją wiedzę, jakoś nie załapałam;) Na szczęście (dla środowiska) mamy na działce staw z rybami i nie możemy używać chemii ani na trawę, ani pod drzewka. Pomimo braku sztucznych nawozów i mojej niewiedzy rośliny jakoś sobie radzą.

Niestety pasjonatów ekologicznych ogrodów jest bardzo mało. Ludzie używają do ochrony roślin pestycydy, nawożą nawozem chemicznym, bo tak prościej i szybciej. Chwast traktuje się preparatem do ich zwalczania, bo ręczne usunięcie kosztuje dużo pracy. Każdy myśli, że na skalę światową ich kilkadziesiąt czy kilkaset metrów kwadratowych nie ma znaczenia. Słyszałam nawet opinie o chemicznym nawożeniu roślin ozdobnych "przecież nie będę tego jeść".

6

ewka3 napisał/a:

Podoba mi się wizja takiego ekologicznego ogrodu. Mój ojciec zawsze wiedział jakie rośliny sadzić obok siebie, żeby chroniły się wzajemnie przed szkodnikami. Kochał ziemię i po jej zapachu umiał rozpoznać czy i ile trzeba użyźnić. Nawóz do części warzyw przygotowywał sam. Podlewał je specjalną gnojówka z odchodów bydlęcych. Pomimo, że usilnie próbował wpoić mi swoją wiedzę, jakoś nie załapałam;) Na szczęście (dla środowiska) mamy na działce staw z rybami i nie możemy używać chemii ani na trawę, ani pod drzewka. Pomimo braku sztucznych nawozów i mojej niewiedzy rośliny jakoś sobie radzą.

Niestety pasjonatów ekologicznych ogrodów jest bardzo mało. Ludzie używają do ochrony roślin pestycydy, nawożą nawozem chemicznym, bo tak prościej i szybciej. Chwast traktuje się preparatem do ich zwalczania, bo ręczne usunięcie kosztuje dużo pracy. Każdy myśli, że na skalę światową ich kilkadziesiąt czy kilkaset metrów kwadratowych nie ma znaczenia. Słyszałam nawet opinie o chemicznym nawożeniu roślin ozdobnych "przecież nie będę tego jeść".

Twój ojciec posiadał dużo wiedzy na temat ogrodu. Chyba mało kto posiada taką wiedzę wypływającą z wieloletniego doświadczenia.
I na przeszkodzie stoi brak czasu, bo kto dziś ma czas, kompostować, przyrządzać wywary w walce ze szkodnikami? Nawet  nie wyrywa się chwastów, tylko posypuje chemikaliami, a choćby nawet solą.

7

I dlatego między innymi giną pszczoły! Nawet os też jest niewiele. Kiedyś w sierpniu, to os było bez liku. A jak na działce rosły jabłka, to od os nie można się było opędzić! Natomiast rośliny tak nie chorowały jak dziś. Teraz pełno jakiejś zarazy, co atakuje owoce,warzywa i kwiaty. Myślę że to przez zanieczyszczone powietrze.

Życie nie jest lepsze ani gorsze od naszych marzeń, jest tylko zupełnie inne

Posty [ 7 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » W KRĘGU DOMOWEGO OGNISKA » Jak urządzić ekologiczny ogród przyjazny owadom użytkowym?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018