Witajcie,
Pomyślałam, że przygotuję dla Was poradnik na temat roślin leczniczych, czyli ziół, warzyw, kwiatów jadalnych które choć nie zastąpią leczenia pod okiem lekarza, mogą znacznie poprawić nasz stan zdrowia oraz skuteczność terapii, a także zminimalizować skutki uboczne leków jakie zażywamy. Coraz więcej lekarzy popiera równoległe stosowanie terapii ziołami oraz leczenia dietą, pomaga to nam uzyskać lepsze efekty, należy pamiętać, że niektóre roślin zawierają bardzo silne substancje mogące konkurować z chemicznymi lekami, jednak nie powodujące mnóstwa efektów ubocznych. Poza wspomaganiem terapii dla osób chorych przewlekle, rośliny mogą służyć do leczenia i łagodzenia zwyczajnych chorób jak przeziębienie, problemy skórne, trudno gojące się rany.
Wiele ziół możemy zebrać sami, należy jedynie pamiętać, aby robić to w miejscach daleko od ulicy i zabudowań, ponieważ to w jakim roślina żyła środowisku ma wpływ na jej właściwości.
Chciałabym, abyśmy wymieniały się tutaj swoimi doświadczeniami. Co kilka dni dodam opis kolejnej rośliny wraz z opisem jej właściwości oraz wskazówkami gdzie możemy ją znaleźć i jak należy ją stosować. Jeżeli macie jakieś propozycję do poradnika i jest roślinka która szczególnie Was interesuje to pytajcie, a ja postaram się przygotować dla Was jej opis
Zaczynamy!
Fiołek Trójbarwny (Viola tricolor) to niepozorny kwiatek, możecie go spotkać w swoich ogrodach i na łąkach, pojawia się także na miejskich trawnikach. Często potocznie zwany bratkiem. To mały kwiatek którego płatki ubarwione są w różnych odcieniach fioletu, zazwyczaj, ponieważ występują też żółte oraz lekko niebieskie egzemplarze.
Nasz bohater kwitnie od maja do września, a więc obecnie spokojnie możecie go poszukać.
Fiołek wykazuje wiele dobroczynnych właściwości, można go również używać na wiele sposobów. Ma właściwości wykrztuśne, napotne, moczopędne, przeciwzapalne, przeciwreumatyczne, przeczyszczające, poprawia stan naczyń krwionośnych ponieważ wzmacnia ich ścianki dlatego polecany jest dla osób z chorobami takimi jak żylaki, trądzik różowaty, fiołek poprawia także przemianę materii, może być więc pomocny w odchudzaniu. Leczy nerki i pęcherz, dzieciom pomaga nie moczyć się w nocy.
Fiołek zawiera substancje takie jak: Flawonoidy, antocyjany (wspaniałe by zapobiegać rakowi), fenolokwasy, saponiny, salicylan metylu, a także kumarynę, karotenoidy, wiolutozyd oraz sole mineralne.
Napar z fiołka pomaga na kaszel, padaczkę, łagodzi przeziębienie, obniża gorączkę, oraz oczyszcza krew. Warto więc stosować go, gdy dorwie nas grypa.
Okłady z naparu lub sproszkowanego ziela mogą być pomocne przy chorobach skóry takich jak egzema, trądzik, liszaje, świąd skóry.
Maseczka z fiołka sprawdzi się dla osób z cerą trądzikową. Możemy dodać go także do kąpieli.
Roślinkę można zbierać od maja do września, czasami do października. Zrywamy całe pędy i suszymy (unikamy jednak suszenia bezpośrednio na słońcu). Możemy także spożywać świeżego fiołka dodając go np. do sałatek czy do ciast, dla których będzie piękną ozdobą. Ususzone ziele może nam posłużyć do sporządzania naparów, okładów, jako dodatek kosmetyczny, czy składnik nalewki (50 g suszonego fiołka zalewamy 500 ml wódki) pijemy po 3 ml dziennie.
Fiołek trójbarwny wchodzi w skład preparatów: Degrosan, Metaflos, Circulosan, Rektosan, Acnevulten, Hemoroflos
Nie należy spożywać zbyt wiele fiołka, unikać go powinny też osoby starsze z zaawansowaną miażdżycą.
Zapraszam do dyskusji na temat tej i innych wspaniałych roślin.