Czego mogę uczyć trzyletnie dziecko? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » WYCHOWANIE, ZDROWIE I EDUKACJA DZIECKA » Czego mogę uczyć trzyletnie dziecko?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 21 ]

1

Temat: Czego mogę uczyć trzyletnie dziecko?

Moja córeczka ma trzy latka.Czego mogę ją już uczyć? Czy jest to odpowiedni moment na uczenie jej liczenia oraz poznawania alfabetu , czy może to jeszcze za wcześnie? Słyszałam, że małe dzieci szybko się uczą, więc myślałam o tym czy nie zacząć uczyć małej języka angielskiego. Ale obawiam się,że chyba z tym powinnam poczekać.

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Czego mogę uczyć trzyletnie dziecko?

Przedewszystkim należy uczyć dziecko wszystkich czynności , związanych z samoobsługą / a więc ; prawidłowego siedzenia przy stole , posługiwania się łyżką , widelcem , samodzielnego mycia rąk , zębów , samodzielnego ubierania się , składania ubrań i.t.p. / Można również ćwiczyć pamięć dziecka poprzez uczenie krótkich wierszyków , piosenek . Liczenie na tym etapie można przeprowadzać , ale tylko poprzez zabawę , w zakresie 1 - 4 . Na naukę alfabetu jest jeszcze za wcześnie , tak samo jak i na naukę języka obcego . I podstawowa zasada ; zawsze należy pamiętać o tym , by nie przemęczać dziecka . Uwaga i koncentracja dziecka trzyletniego trwa 10 - 15 minut . Zachęcam również , by uczyć dziecko poprawnego wypowiadania się na dowolne tematy .

Pedagog z wykształcenia.
Ponad 20-letni staż pracy zawodowej z dziećmi.

3

Jak  powinna wygladac taka lekcja mowienia z dzieckiem? Czy to ma polegac na opisywaniu obrazkow, czy zadawaniu mu pytac szczegolowych,zeby samo probowalo budowac zdania?

4

No wlasnie tez mnie to interesuje,jak w ogole pracowac z dzieckiem zeby sie nie nudzilo.Przez 15 minut uwagi dziecka, niewiele mozna zrobic.Jak wzbudzic  i podtrzymac jego zainteresowanie?

5

Mówiąc o pracy z dzieckiem miałam na myśli przemyślaną pracę w ciągu całego dnia . Te 15 minut dotyczy jednorazowej formy pracy , w której chcemy zrealizować pewien etap . Przebywając stale z dzieckiem dokładnie wyczujemy , co je najbardziej interesuje . Proszę mi wierzyć , że mając pewien program , w ciągu 10 - 15 minut można zdziałać bardzo dużo . Praca ta musi być podzielona na kilka etapów , musi być długofalowa . Dla przykładu przy śniadaniu porozmawiamy o kolorach w pomieszczeniu , w którym dziecko przebywa i n.p . poprosić je by pokazało jakiś przedmiot w kolorze kubeczka czy talerzyka . Następnie można wypowiedzieć kilka zdań na temat zdrowego jedzenia n.p . kto pije mleko , ten szybko rośnie i.t.p. Chodzi o to , by w ciągu krótkiego czasu zasygnalizować dziecku pewną treść , a następnie ją utrwalać . Sugestywnie przemawia do dziecka mówiąca maskotka / maskotka , mówiąca naszymi ustami / . Właśnie poprzez nią możemy wiele osiągnąć . Dziecko zawsze będzie słuchało misia albo zajączka , a my możemy nauczyć je słuchania , mówienia , opowiadania / obrazków , historyjek , układania zdań i. t. p. / W ten sposób ćwiczymy mowę , myślenie , spostrzegawczość , dziecko poznaje świat wokół siebie , a to wszystko prowadzi do jego prawidłowego rozwoju ; zarówno fizycznego , jak i psychicznego .

Pedagog z wykształcenia.

6

Szanowna Pani Pedagog, a ile takich 15 minutowych sesji można zafundować dziecku w ciągu dnia  żeby go nie zniechęcić ? Mój trzyletni Dominik jest bardzo wielkim wiercipiętą i trudno mu się skupić przez 10 - 15 minut.

7

Wcale nie musi Pani organizować mu sesji 15 minut jednorazowo . Może to być 4 - 5 razy w ciągu dnia po 5 minut . Powinniśmy zawsze obserwować reakcje i zachowania dziecka . Jeśli podsuniemy mu ciekawy temat , to proszę mi wierzyć , że samo będzie do niego wracać . Wszystko zależy od naszej fantazji i pomysłowości . Nawet dzieci bardzo żywiołowe dają się porwać ciekawym , zaprogramowanym przez nas zajęciom . Istnieje wiele sposobów , by połączyć podaną treść z ruchem . / n.p wszelkie zabawy naśladowcze , improwizacje postaci bajkowych e.t.c / W trakcie takich zabaw uczymy dziecko prawidłowo wymawiać głoski , budować zdanie , używać poprawnych form grzecznościowych , a to przecież wpływa na rozwój umysłowy dziecka .

Pedagog z wykształcenia.

8

A z Pani doświadczenia ? (rozumiem ze wiekszy wplyw ma nastawienie osoby uczacej) ale jakie ma Pani niezawodne tematy ?

Moze Pani podac autorow ciekawych publikacji, strony www, tj. schematy jak od najmlodszych lat (miesiecy?) rozwijac kreatywnie umysl dziecka, nastawic je na szybsze zapamietywanie, kojazenie, liczenie
- w jakim wieku uczyc jezyka rodzimego, angielskiego (czy dobry efekt prynosi laczenie nauki dwoch jezykow jednoczesnie ?

Fryzjerstwo to nasza pasja

9

No cóż , znam bardzo wiele publikacji , ale nie sposób by ich wszystkich wymieniać . Skupię się na kilku przeze mnie wybranych , moim zdaniem wartych przeczytania . Zacznijmy może od pozycji '' Rozwój psychiczny dziecka od 0 - 10 lat ''- poradnik dla rodziców , psychologów i lekarzy / jest to praca zbiorowa / Ostatnio preferuję książkę Susan Dazzo ''SUPER MAMA '' , zawierająca 150 gier i zabaw z dziećmi . Z nowości poleciłabym '' ENCYKLOPEDIĘ GIER I ZABAW dla przedszkolaków '' K. CHARMER, M. MURPCHY, CH.CLArk . oraz tych samych autorów '' ENCYKLOPEDIA GIER I ZABAW dla niemowlaków i maluchów .  Poza tym w każdej księgarni , EMPIKU można przejrzeć szereg pozycji i znależć naprawdę interesujące . Jeśli chodzi o naukę języków obcych to są różne opinie na ten temat . Znam osobiście dzieci , które mając rodziców róznych narodowości konsekwentnie uczyli dziecko dwóch języków jednocześnie od samego początku . Oczywiście efekt jest  widoczny i daje pozytywne rokowania , ale rządzą tu inne zależności . Myślę , że nie ma specjalnie jakiejś poprzeczki wiekowej w nauce języków obcych . To my , znając swoje dziecko musimy zdecydować .

Pedagog z wykształcenia.

10 Ostatnio edytowany przez wanilia (2010-07-01 09:31:43)

Mi się wydaje, ze takiego malucha spokojnie można zacząć uczyć języków obcych. A czemu nie? Jeśli tylko mała będzie chciała poznawać nowe słówka możesz ją uczyć sama bez lekcji, po prostu w domu na zasadzie zabawy. Jest mnóstwo materiałów, które można kupić do tego celu.

11

Droga Pani Pedagog smile a czy jest jakaś ciekawa , godna polecenia, książka  dotycząca pracy z takimi maluchami? Przedszkolakami? Chodzi mi o podobne pomysły, w co sie bawić z dzieckiem, na co zwracać uwagę itp smile z góry bardzo dziękuje

Nie trać wiary w marzenia, tylko dąż do ich spełnienia !!!

12

Ja również uważam, że w tym wieku można już zacząć uczyć dziecko. Oczywiście nie może to być nic skomplikowanego, ale alfabet, liczby, podstawy języka obcego (nie zapominajmy przy tym o ojczystym wink) można według mnie śmiało zainicjować. Wszystko zależy oczywiście od konkretnego dziecka, ale ja znam maluszki, które wiele już potrafią w wieku trzech - czterech lat.

13 Ostatnio edytowany przez wanilia (2010-07-01 09:32:51)

oczywiście, ja też znam mnóstwo takich maluchów, one chłoną język obcy jak swój ojczysty

14

Moja córka (lat 3) dość późno zaczeła mówić  i proste zdania w języku angielskim wychodzą jej już dobrze. Myślę, że warto w domu rozmawiać czasem - od tak - w obcym języku. Dzieci w tym wieku bardzo szybko chłoną. Nie wiem jak z książeczkami, ale napewno nasze codzienne krótkie zdania pomagają. (Mam nadzieję, że zostaną na dłużej w główce).

15

wanilia napisał/a:

A języki obce? można już w tym wieku uczyć angielskiego? nie mówię o jakichś bardzo zaawansowanych lekcjach, ale o uczeniu w domu z jakimiś pomocami. Widziałam ostatnio książeczki do nauki tego języka pt. "Angielski z Maksem", bardzo fajne, kolorowe, co sądzicie?

wanilia, odpowiedziałam Ci na to pytanie w wątku o uczeniu dzieci jęz. angielskiego: http://www.netkobiety.pl/t13031.html.

... Mam serce w ogniu i niewiele mam w tym życiu czasu, by żałować czegoś...

REGULAMIN Forum Netkobiety.pl - przeczytaj smile

16 Ostatnio edytowany przez Lena (2010-06-21 14:27:37)

Wpis usunięty ze względu na treści niezgodne z regulaminem forum

17 Ostatnio edytowany przez Agatka (2010-06-23 10:23:02)

Mnie również wydaje się, że warto uczyć angielskiego, ale tylko przez zabawę. Teraz jest wiele fajnych materiałów z których można skorzystać i są one dostosowane do wieku dziecka, także nie trzeba się martwić za bardzo że coś będzie za trudne. Nawet jak, to można odłożyć na chwilę na bok i poczekać aż dziecko dorośnie. Ja z doświadczenia polecam różnego rodzaju płytki muzyczne z angielskimi piosenkami do których wykonuje się odpowiednie ruchy (tańczy się, obraca, bije brawo itp.) - dziecko przy tym dużo zapamiętuje. Poza tym widziałam bardzo fajne zabawki na tu był adres strony www  - pacynki do nauki ang., gry i inne zabawki;) Dużo tego jest także warto poszukać!

18

Jeżeli dziecku nauka sprawia przyjemność to można uczyć nawet liczenia, alfabetu, literek.... moja córka ma 2 lata i 1 mc ładnie już mówi. Umie liczyć do 10 po polsku i po angielsku, zna cyferki, teraz uczy się literek i wiele już rozpoznaje.(sporo dała zabawa z puzzlami piankowymi) kolory zna po polsku i po angielsku. Lubi się uczyć, jest to w formie zabawy, ale wszystko zależy od dziecka i nie ma co na siłę zmuszać.

19

Myślę, że wiek trzy lata to jest bardzo dobry wiek na naukę. Tylko nauka ta nie może raczej polegać na tym, ze sadzamy dziecko i robimy wykład. To powinno być raczej tak, jakby mimochodem. Idziemy na spacer - pokazujemy dziecku świat: kolory, kształty, zwierzątka, rośliny. Opowiadamy o nich, zachęcamy dziecko żeby opowiedziało nam o nich. Uczyć liczyć możemy np. przy okazji wchodzenia po schodach, zabawy klockami, a także przy codziennych czynnościach np. prosząc dziecko, żeby podało nam np. trzy łyżki. Tak samo z czytaniem - myślę, ze dobrym sposobem są puzzle, klocki, magnesiki na lodówkę z literkami. Dopasowanie literki do pierwszej litery przedmiotu.
Ważną sprawą przy nauce czytania jest też wczesne czytanie dziecku.

"W związku z tym, że wraca moda na rzeczy retro mam nadzieję, że zdrowy rozsądek i inteligencja znowu wrócą do łask."

20

Miriam46 napisał/a:

Przedewszystkim należy uczyć dziecko wszystkich czynności , związanych z samoobsługą / a więc ; prawidłowego siedzenia przy stole , posługiwania się łyżką , widelcem , samodzielnego mycia rąk , zębów , samodzielnego ubierania się , składania ubrań i.t.p. / Można również ćwiczyć pamięć dziecka poprzez uczenie krótkich wierszyków , piosenek . Liczenie na tym etapie można przeprowadzać , ale tylko poprzez zabawę , w zakresie 1 - 4 . Na naukę alfabetu jest jeszcze za wcześnie , tak samo jak i na naukę języka obcego . I podstawowa zasada ; zawsze należy pamiętać o tym , by nie przemęczać dziecka . Uwaga i koncentracja dziecka trzyletniego trwa 10 - 15 minut . Zachęcam również , by uczyć dziecko poprawnego wypowiadania się na dowolne tematy .

TRZYLETNIE dziecko? yikes Uczyć? yikes Łyżką? yikes Mycie zębów? yikes

Niech mi ktoś powie, że źle zrozumiałam, błagam...

21 Ostatnio edytowany przez IsaBella77 (2018-04-04 13:36:36)

Lynne napisał/a:

Moja córeczka ma trzy latka.Czego mogę ją już uczyć? Czy jest to odpowiedni moment na uczenie jej liczenia oraz poznawania alfabetu , czy może to jeszcze za wcześnie? Słyszałam, że małe dzieci szybko się uczą, więc myślałam o tym czy nie zacząć uczyć małej języka angielskiego. Ale obawiam się,że chyba z tym powinnam poczekać.

dlaczego czekać? 3 lata to odpowiedni wiek, aby zacząć coś myśleć o nauce języka obcego małego dziecka. Bedzie mu poźniej cosraz łątwiej się z nim zapoznać. Sprawdź sobie stronę spamowanie jest niezgodne z regulaminem forum !, oni mają z tego co wiem w swojej ofercie materiały dla rodziców a przynajmniej to profesjonalne materiały

Karma wraca- pamiętaj

Posty [ 21 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » WYCHOWANIE, ZDROWIE I EDUKACJA DZIECKA » Czego mogę uczyć trzyletnie dziecko?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018