Suknie ślubne do cywilnego :) - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » WIECZÓR PANIEŃSKI, ŚLUB, WESELE » Suknie ślubne do cywilnego :)

Strony 1 2 Następna

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 1 do 65 z 111 ]

1

Temat: Suknie ślubne do cywilnego :)

Jakie są wasze wymarzone suknie na ten dzień? Dodam, że nie każda z nas chce lub może brać ślub kościelny, ale jak wiadomo, ślub to wspaniałe wydarzenie i nie ma co przejmować się zdaniem osób zazdroszczących nam naszego szczęścia (lub starych ciotek, ultrakatolików itp. itd.) i ubierać się w jakieś wieczorowe kiecki. Jeśli któraś ma ochotę w tym dniu ubrać białą suknię z welonem - ok - jej prawo. Ja bym się w takiej sukni trochę dziwnie czuła, ale mam swoje typy i uważam, że też są piękne:

http://www.bridalinquirer.com/blog/wp-content/uploads/2009/07/bride13.jpg

http://my-weddingdream.com/wp-content/uploads/2010/07/simple-and-short-wedding-dresses-4.jpg

http://my-weddingdream.com/wp-content/uploads/2010/07/simple-and-short-wedding-dresses-3.JPG

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Osobiście uważam, że to USC biała suknia z welonem to cyrk big_smile
To jest urząd, taki sam jak urząd miasta, a tam nie chadza się w takich sukienkach. Czemu biała? Wg mnie sukienka w innym kolorze jest idealna np granatowa. wink

3

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

A co znaczy "nie chadza się"? Kto tak mówi? Gdzie ta zasada zapisana jest? Ja uważam, że żaden ślub nie jest cyrkiem i nie ważne, czy w kościele, czy w urzędzie czy pod gołym niebiem smile. A granat zbyt smutny jak na taką uroczystość. Jak ktoś uważa, że biały "nie wypada", to przecież jest tyle pięknych, pastelowych kolorów:

http://upload.ecvv.com/upload/Product/20088/China_Elegant_Light_Blue_Flower_Beadworks_Strapless_Bridesmaids_Bridal_Wedding_Evening_Dress20088131854435.jpg

http://www.weddinginspirasi.com/wp-content/uploads/2010/02/atelier_aimee_wedding_dress.jpg

http://www.weddingdress-shop.com/images/products/otherphotos/eastbridal/201003280253181624.jpg

http://best-wedding-info.com/wp-content/uploads/2009/08/Wedding_Dress_1-300x300.jpg

4

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Takiej typowej sukni ślubnej to może bym nie założyła, ale te które Emilia wkleiła to moim zdaniem są piękne i napewno będą pasowały. To, ze pani młoda nie może/nie chce wziąć ślubu kościelnego nie oznacza, że można jej "pozbawić" przyjemności ubrania się na biało w ten dzień. PA te pastelowe również są piękne. Właśnie w sobotę idę na ślub cywilny  brata mojego narzeczonego i jestem ciekawa ubioru przyszłej pani młodej smile

A wśród sukienek wklejonych przez Emilie to z najpiękniejsza wg mnie jest ta pierwsza jasnoniebieska. A z białych to również pierwsza.

5 Ostatnio edytowany przez a_normalna (2010-09-29 10:04:55)

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

A mi się podoba ta pierwsza biała. Druga wygląda trochę jakby była tył-naprzód ubrana. A ta pierwsza niebieska to bardziej pasuje mi do ubrania na wesele jako gość. Ale ta druga jest cudna smile

A co do ubrania się w klasyczną suknię ślubną do urzędu - mi by to trochę dziwnie i nie na miejscu wyglądało. Nie widziałam jeszcze panny młodej tak ubranej. W białą suknię to owszem, ale skromną i elegancką, a nie np w princeskę. Ale skoro panna młoda bardzo chce, to ma prawo.

6

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Emilio, dlaczego granatowy jest złym kolorem? Ja jak postanowię mieć tylko ślub cywilny to z pewnością będzie to coś granatowego, czarnego ew czerwonego. Kupując coś w takim kolorze jest szansa, że kiedyś jeszcze wykorzystam tą sukienkę, czy ewentualnie coś innego wink ( Nie koniecznie trzeba iść w sukience big_smile )

7 Ostatnio edytowany przez MagdaEM. (2010-09-29 20:48:32)

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Ja miałam tylko ślub cywilny, ale ubrana byłam w suknię ślubną, nawet z welonem. Suknia była pastelowa, niezbyt strojna a welon krótki i delikatny. Chciałam wyglądać jak panna młoda a nie jak gość na własnym ślubie. Jesteśmy z mężem niewierzący, więc ślubu kościelnego nie braliśmy. Uważam, że każda panna młoda ma prawo wybrać taki strój, który jej się podoba. Zdanie innych miałam głęboko w poważaniu. To był mój dzień.

8

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)
MagdaEM. napisał/a:

Ja miałam tylko ślub kościelny (...) więc ślubu kościelnego nie braliśmy.

To w końcu braliście kościelny, czy nie?

9 Ostatnio edytowany przez Martyna777 (2010-09-29 20:08:10)

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Jak już pisałam USC nie jest miejscem na pokazywanie się w jakimś welonie, nie ma znaczenia czy skromna czy też nie.

MagdaEM. napisał/a:

Chciałam wyglądać jak panna młoda a nie jak gość na własnym ślubie. Jesteśmy z mężem niewierzący,

W takim razie dlaczego nie założyłaś stroju dla panny młodej jaki przewidują inne religie, tylko akurat taki jak przewiduje katolicka?

10

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Martynko, moim zdaniem granatowy to zbyt smutny kolor jak na taką radosną uroczystość smile. Ale masz rację, że dobrze jest kupić jakiś praktyczny strój, który jeszcze potem można gdzieś założyć. Nie wyobrażam sobie, żebym na swój drugi ślub szła w sukni za ileś tam tysięcy, której nikt ode mnie nie kupi i która mi zostanie - chyba tylko można ją przerobić na sukienkę dla dziecka na bal przebierańców (jakaś księżniczka czy coś). Do tych białych, które wkleiłam jako pierwsze można za jakiś czas założyć żakiet lub szal w innym kolorze i podobne dodatki i już ze ślubnej zrobi się wizytowa albo do teatru smile. Coś takiego byłoby całkiem całkiem:

http://apracticalwedding.com/wp-content/uploads/blogger/_ueAF75ccxp4/SaS7mH-HWlI/AAAAAAAACRM/nmk7AY8J7q0/s1600/dress1.jpg

A a propos "czegoś innego":

http://25.media.tumblr.com/3gOqRH5UUkgt0kj4H9E5Akl2o1_400.jpg

11

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

A_normalna - ślub miałam tylko cywilny, już poprawiłam błąd w poprzednim poście wink

Martyna777 - wybrałam suknię taką jaką przewiduje wiara katolicka, bo bądź co bądź w Polsce wiara katolicka jest wiarą przewodnią i taki strój związany jest też z tradycją. Do innych religii jest mi jeszcze dalej... Tak samo jak w święta Bożego Narodzenia ubieram choinkę i siadam z rodziną do kolacji, z tym, że nie ma ona dla nas wymiaru duchowego, symbolicznego itd.

Z jednej strony zgadzam się, że panna moda w sukni ślubnej w USC wygląda śmiesznie, ale z drugiej strony jest to dość częsty widok. Kobiety, które biorą ślub kościelny i cywilny też często idą do USC ubrane tak samo jak do kościoła. Poza tym w naszym przypadku nie braliśmy ślubu w USC tylko w plenerze...

12

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Magdo EM z jakiej części Polski pochodzisz? Nigdy nie zdarzyło mi się zobaczyć kobiety w USC w typowej sukni ślubnej.
Dziwni mnie jedno, że nikt tu nie zwrócił uwagi na wiek panny młodej. W innej sukience pójdzie dziewczyna mająca lat 22-25 a w innej 38lenia kobieta.

Ja dalej zostaję przy sowim, że mała czarna jest dobra na każda okazję big_smile

13

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)
Martyna777 napisał/a:

Dziwni mnie jedno, że nikt tu nie zwrócił uwagi na wiek panny młodej. W innej sukience pójdzie dziewczyna mająca lat 22-25 a w innej 38lenia kobieta.

Może dlatego, że wszystko sprowadza się do tego, że Anna Nowak pójdzie w innej, a Basia Kowalska w innej - i jeżeli kobieta, która całe życie marzyła o białej sukni, a męża poznała dopiero po 50tce będzie brała ślub cywilny to dlaczego miałaby nie ubrać się tak, jak zawsze chciała? Naprawdę tylko dlatego, że sąsiadki będą się pukały w czoło? Sąsiadki za 2 tygodnie znajdą sobie inny powód do plotek, a sama panna młoda ten ślub będzie wspominać całe życie. Tak więc jestem za tym, żeby każdy ubrał to, na co ma ochotę, niezależnie od tego, czy to miałaby być biel czy magenta.

14

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)
MagdaEM. napisał/a:

Poza tym w naszym przypadku nie braliśmy ślubu w USC tylko w plenerze...

Ooo, a to tak można? Nie mieliście problemów z urzędnikami? Podobno oni nie za bardzo chcą się zgodzić na ślub poza USC i nawet osoby z firm organizujących śluby i wesela radzą, żeby wziąć ślub najpierw w urzędzie, a potem wynająĆ aktora i odegrać wszystko jeszcze raz przed gośćmi. Przyznam, że mnie to zainteresował, odpowiadałaby mi taka opcja - gdyby w Polsce jednak była możliwa smile.

15

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Emilko ja widziałam na płycie taki ślub. Nasz fotograf nam pokazywał taki ślub i nie pamiętam, gdzie to dokładnie było, ale gdzieś na śląsku, więc niedaleko Ciebie. Popytaj w różnych  USC. Znając życie pewnie trzeba będzie trochę wiecej zapłacić, ale warto. Nie chcę Cię wprowadzać w błąd, ale to chyba było w Mikołowie albo w takich terenach. Najlepiej popytaj, albo MagdaEM Ci podpowie.
A co do typowych sukni ślubnych to skoro pani młoda tak chce to jej sprawa i nikt nie ma prawa jej oceniać itp. I wcale nie jest to śmieszne, bo przecież wiele par kiedyś brało osobno cywilny, osobno kościelny i często pani młoda na obu ślubach ubrana była tak samo.

16

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Agatko, wiele kobiet z mojej rodziny brało ślub cywilny a później kościelny i każda z nich miała inną sukienkę do USC, a inną do kościoła. Moja mama do cywilnego była w niebieskiej sukience wink

17

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Martynko nie mówię, że tak nie jest. Ale się zdarzają i takie sytuacje, o których ja pisałam. Ja uważam, że to zależy od pani młodej, jak się chce ubrać. Jedna woli typową suknię ślubną a inna nie. Wiadomo, ze o gustach się nie dyskutuje wink

18

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Oczywiście, że się nie dyskutuje, tylko niech każda z tych co zamierza założyć tradycyjną suknię do USC niech się zastanowi czy do Urzędu Miasta też tak ubrana by poszła? To jest taki sam urząd wagi państwowej. Są rzeczy które wypada a które nie. Jeśli kobieta jest rozwódką to już jedną sukienkę miała, jak jej partner to mogła myśleć o tym wcześniej.

Dlaczego żadna nie zastanawia się nad sukienką kolorową jak to jest w religiach wschodnich?? To jest sukienka jaką przewiduje tradycja, religia katolicka i może panie "nie wierzące" miałby szacunek dla tej religii.

19 Ostatnio edytowany przez Kami90 (2010-09-30 11:43:26)

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Ja chętnie włączę się do  dyskusji smile

Co do sukienek które przedstawiła Emilia, to najbardziej podoba mi się 3 sukienka z pierwszego posta smile coś kompletnie prostego ale z taką nutką oryginalności romantyzmu... obłędna smile

Ja uważam że ślub to ślub i jeśli panna młoda marzy o pięknej białej sukience a z różnych przyczyn ślubu kościelnego wziąć nie może to czemu miała by odmówić sobie tej przyjemności.
USC to urząd ale ludzie w nim przyzwyczajeni są do widoku kobiet w sukniach ślubnych.
Wiadomo jeśli para bierze szybki ślub bez wesela, tylko dla papierka, i maja mało gości to przypuszczalnie ta kobieta nie będzie mieć białej tradycyjnej sukni, zwłaszcza jeśli papierek idą podpisać w południe w poniedziałek tongue
Ale gdy ślub odbywa się po południu, jest pełno gości, oprawa jak na każdym ślubie, to czemu by kobieta miała odmówić sobie tej wielkiej przyjemności, to jest jej dzień i ona ma go wspominać do końca życia, a przypadkowi ludzie w urzędzie, pewnie więcej ich nie spotka i może mieć ich za przeproszeniem gdzieś.
Ja ostatnio myślałam co by było gdyby trafił mi się mężczyzna ateista który nie chciałby ślubu kościelnego, a bym go kochała, bo zazwyczaj patrzy się sercem uczuciem a nie myśli się jak powiedziałaś Martyno "mogła myśleć wcześniej" o tym nie myśli się wcześniej jeśli związek jest udany ludzie się szanują i są szczęśliwi, bo ateista może szanować wiarę, ale przysięgi w kościele nie złoży właśnie ze względu na ten szacunek bo jego przysięga była by bezwartościowa.
Co do rozwodników, miłość jest możliwa w każdym wieku, i co panna która zakocha się w rozwodniku to ma sobie odebrać przyjemność...? no myślę że nie.
Ale co do tego ateisty i kobiety wierzącej, to fajnie by było gdyby kobieta mogła w kościele złożyć przysięgę, a np. taki mężczyzna złożyć przysięgę w naturalny dla niego sposób niekoniecznie do Boga skoro nie wierzy w niego. Ale to tylko marzenia, i prędzej możliwe w innych krajach niż w Polsce tongue

W ogolę ostnio jak byłam u siebie w urzędzie miasta a obok właśnie USC to widziałam kobietę w pięknej białej sukni. Przyjechali limuzyną, było nawet dość późno, końcówka pracy urzędu...

A w ogóle tak jak śluby były osobno w kościele i USC to wiele kobiet było w białej sukni z oszczędności, kupowanie dwóch sukien jednej do kościoła a drugiej do urzędu to wydatek.
Chodź moja mama miała dwie, do kościoła piękną białą a do urzędu taką ekri, do kolan, nawet całkiem fajną tongue

A no i plener ślubny fajna sprawa, też gdybym nie mogła wziąć kościelnego ślubu to chciałabym brać ślub w plenerze.
I gdbym ja miała sie ubrać do USC to założyła bym białą długą ale bardzo skromną, ale chcodź trochę pasującą do marzenia.

A moja chrzestna na drugi ślub miała szaro- srebrną długą, i wyglądała pięknie

20

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Osobiście nie poszłabym do ślubu cywilnego w tradycyjnej, białej sukni ślubnej, jaką zakłada się do kościelnego, ale w skromniejszej białej, czemu nie? Może nie dlatego, że to tradycja, że Panna Młoda ma kojarzyć się z białą suknią i welonem, ale dlatego, żeby się wyróżnić.
Uważam też, że ubranie tradycyjnej sukni ( czy to osoby wierzącej, czy niewierzącej) do ślubu cywilnego nie jest żadną obrazą dla KK. smile

21

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Kami, ateista nie przysięga w kościele Bogu, tylko swojej ukochanej. W ogóle para młoda przysięga SOBIE miłość, wierność i uczciwość małżeńską, a Bóg "tylko" błogosławi ich związek.

22

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Mnie jako osobę wierzącą to obraża, dlaczego nie zakładacie muzułmańskich ubrań?
Jeśli się jest niewierzącym to po co Ci biała sukienka? Jesteś niewierząca to idź w fioletowej. To jest symbol, a je należy szanować. Jeśli już jedną taką miałaś i się rozwiodłaś to po co Ci druga? Jak masz męża rozwodnika, to niech sobie ogląda film z jego pierwszego ślubu. Suknia ta kojarzy się ze ślubem kościelnym, a jego bierze się raz w życiu.
Mama mojej przyjaciółki wyszła za rozwodnika, kiedyś wspominała, że właśnie tego pięknego ślubu jej zawsze brakowało, ale jednak kocha tego pana wink I to właśnie jest piękne, miłość to poświęcenie smile
Jak już pisałam USC to nie cyrk, przecież w innych kolorach też się ładnie wygląda, nie koniecznie trzeba iść w sukience.

23

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

a_normalna  wiem ze przysięga sie sobie wzajemnie, ale przed Bogiem, więc wątpię aby ateista mógł bez spowiedzi nie wierząc, wziąć z partnerką ślub kościelny, a prawie pewna tego jestem tongue
Martyno, co Cię może obrażać  w tym że kobieta w USC ma białą suknię, biała suknia to nie symbol kościoła tylko czystości... więc większość z nas biorąc ślub nie pasuje do tej sukni tongue bo sypiała z partnerem przed ślubem. Ale jeśli kobita w swoim odczuciu jest czyta, jest wierna, kocha, to biała suknia pasuje.
Po za tym w wielu religiach zakłada się białe suknie. Lub ma się co do koloru szeroki wybór barw.
Nie chcę zmienić Twojego zdania ale dziwi mnie ze obraża Ci to że kobieta zakłada biała suknię na ślub cywilny. Zwłaszcza że ja wyznaję zasadę ze czasem bardziej właśnie tej kobiecie przystoi założyć tą suknię niz tej która w kościele przysięgać będzie, a być może ma tyle na sumieniu że aż szkoda gadać, a jej wiara jest na pokaz. Czasem to ateista jest lepszym człowiekiem, a że w Polsce wiarą wszechobecną jest katolicyzm to już jakoś w tradycji polskiej przyjmuje się wiele zwyczajów i zachowań.

24

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Symbol czystość... a komu ona jest wierna? (mam tu na myśli tą co bierze ślub w USC) Aby zawrzeć związek małżeński w Kościele Katolickim należy przystąpić wcześniej do sakramentu pokuty. Będąc po spowiedzi, bierze ślub, czyli w owej chwili nie ma na swoim sumieniu żadnego grzechu. To welon jest symbolem dziewictwa.
Jak to co może obrażać? Np moje uczucia. Ja jestem os wierzącą, praktykującą i dlaczego owa kobieta ma się pokazywać w czymś co jest dla mnie symbolem?
Jest szeroki wybór kolorów, można iść w każdym innym.

25

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)
Kami90 napisał/a:

więc wątpię aby ateista mógł bez spowiedzi nie wierząc, wziąć z partnerką ślub kościelny, a prawie pewna tego jestem tongue

Zależy jaki to ateista. Jeżeli nie miał chrztu i nie należy do Kościoła, to w tym momencie ksiądz jest dla niego urzędnikiem, a cały ślub formalnością i ma jedynie podpisać papier, że nie będzie zabraniać dzieci wychowywać w wierze katolickiej. Jeżeli zaś to ateista "nawrócony" to już gorzej, bo bez spowiedzi nie dopuści go ksiądz do ślubu. Chociaż, słyszałam, że niektórzy księdza zamiast spowiedzi, to z takimi osobami prowadzą bardziej rozmowę.

26

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

oO to teraz mnie zaskoczyłaś smile i to pozytywnie... niedoinformowana jestem.
Dobrze wiedzieć, bo ja mam szczęście spotykania ateistów na swojej drodze tongue a ja może nie jestem hiper praktykująca wiary ale wierząca i to dość mocno więc się tak zastanawiałam co by kiedyś było

27

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)
Martyna777 napisał/a:

Mnie jako osobę wierzącą to obraża, dlaczego nie zakładacie muzułmańskich ubrań? Jeśli się jest niewierzącym to po co Ci biała sukienka?

Martyna, Twoje oburzenie jest niesłuszne. Powinnaś zrozumieć, że kultura europejska wyrastała w oparciu o Biblię. Zawsze więc w bardzo dużej mierze, niezależnie od tego, czy mówimy o tradycji, strojach, architekturze, sztuce od I wieku n.e. włącznie będziemy widzieli w tym wkład biblijny.
I czy Ci się to podoba czy nie, wiele kobiet ubiera białe suknie nie z uwagi na ich symbolikę czy nie z zamiłowania do kościoła, ale dlatego, że stały się częścią polskiej tradycji. Nie możesz mieć pretensji do osób niewierzących, że kultywują zwyczaje swojego kraju.
Gdybyśmy żyły w kraju muzułmańskim, gdzie kultura, tradycja i życie codzienne kształtowały się latami w oparciu o Koran to ubierałybyśmy się inaczej. Tyle.

Martyna777 napisał/a:

To jest symbol, a je należy szanować.

Dla Ciebie to jest symbol. Ale chciałabym zauważyć, że w kościele katolickim ten symbol nigdy nie był choć w połowie tak ważny jak symbol krzyża czy już choćby ryba. Więc o ile krzyż czy ryba są symbolami jednoznacznymi i zgodzę się, że nie pasującymi do osób niewierzących, tak suknia jest nie tylko symbolem, ale i tradycją.

Martyna777 napisał/a:

Jak masz męża rozwodnika, to niech sobie ogląda film z jego pierwszego ślubu.

I ma to robić, bo Martyna777 ma takie życzenie? Bez przesady. Wiele rzeczy może nam się nie podobać, ale nie daje nam to prawa do zabraniania czegokolwiek innym. Jeżeli kiedyś weźmiesz rozwód, nikt Ci nie każe ubierać białej sukni.

Martyna777 napisał/a:

Jak już pisałam USC to nie cyrk

I tu się zgodzę, dlatego nigdy nie kupowało się tam biletów i nie zatrudniało akrobatów. Ale nie porównywałabym wizyty w Urzędzie Miasta, gdzie czynność jest jak najbardziej codzienna (dlatego idzie się w ubraniu codziennym) do ceremonii ślubu. Te dwie rzeczy w kulturze nigdy nie będą rozdzielone znakiem równości.

28

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)
yvette napisał/a:

I tu się zgodzę, dlatego nigdy nie kupowało się tam biletów i nie zatrudniało akrobatów. Ale nie porównywałabym wizyty w Urzędzie Miasta, gdzie czynność jest jak najbardziej codzienna (dlatego idzie się w ubraniu codziennym) do ceremonii ślubu. Te dwie rzeczy w kulturze nigdy nie będą rozdzielone znakiem równości.

W USC załatwiamy różne sprawy, nie jest to miejsce wyłącznie zarezerwowane dla ożenków.

Ja wiem, biała sukienka jest piękna marzy o niej prawie każda mała dziewczynka, ale one nie biorą ślubów, robią to dorosłe kobiety które powinny wiedzieć co wypada, a co już niekoniecznie.

29

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)
Martyna777 napisał/a:

Ja wiem, biała sukienka jest piękna marzy o niej prawie każda mała dziewczynka, ale one nie biorą ślubów, robią to dorosłe kobiety które powinny wiedzieć co wypada, a co już niekoniecznie.

Martyna, ale to TY uważasz, że nie wypada. Natomiast biała suknia dlatego jest obiektem marzeń małych dziewczynek, bo jest częścią tradycji, tak samo jak czerń jest tradycyjnym kolorem żałobnym.

30

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Martyno, załatwia się tam różne sprawy, ale pragnę zauważyć, że w przeciwieństwie do innych urzędów funkcjonuje on troszkę inaczej, dlatego np. ślub w nim można brać w sobotę, lub w święta smile
Czy normalny urząd przyjmuje Cię w święta lub w sobotę? smile

Trzeba odzielić ślub zwykły codzienny gdzie kobita idzie z mężem popisuje papier i juz ich nie ma, a odzielić ten na którym jest cała piękna ceremonia, po nim przyjęcie, wesele lub  obiad, i kobieta wygląda wyjątkowo gdyż z panem młodym jest w centrum zainteresowania smile

A po za tym spór o to jak ma wyglądać kobieta jest dziwny, bo np o faceta nikt nie będzie się sprzeczał, jak do USC założy garnitur i muchę, a na co dzień faceci też muchy raczej nie noszą, tylko garnitur z krawatem i to tez jednak nieliczna ich część tongue

a według mnie wypada wszytko to co nie krzywdzi innych i nie łamie praw moralnych czy obyczajowych, takie ubranie na ślub nikomu krzywdy nie robi i jest raczej zgodne z obyczajem smile

31

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)
yvette napisał/a:

tak samo jak czerń jest tradycyjnym kolorem żałobnym.

Do USC na ślub idealnym.


Chyba nie do końca zgodne z obyczajem jest zawieranie związku małżeńskiego w USC w białych sukienkach. To jest tylko podpisanie dokumentu, takie samo jak u notariusza. W takim razie intercyzę też powinno się iść zawierać w takiej sukience, bo to też podniosła uroczystość.
Podpisanie tego dokumentu trwa jakieś 15 min, to jest tylko złożenie zgodnych oświadczeń woli (oświadczenia woli składamy też przy umowie kupna sprzedaży)

32

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Martyno Ty chyba nie rozumiesz. W pewnym sensie masz rację, ze jest to urząd itp. Ale zauważ, że często USC jest osobnym budynkiem w urzędzie, często Pałace Ślubów są piękne i nie dziwne, ze można się poczuć wyjątkowo. Wpisz sobie w google pałace ślubów i zobaczysz, jak teraz USC starają się "ulepszyć" ceremonie ślubne.
A z tym białym kolorem to jest po prostu tradycja i  nie uważam, żeby to była jakaś ujma dla katolików.

33

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Jeżeli to jest tylko podpisanie dokumentu, bo tak w rzeczywistości to wygląda, to po co robić z tego ceremonię? Chcesz uroczystości, to bierz ślub kościelny. Jak nie możesz to przeżywaj wewnętrznie smile Bez okazywania tego, też się da smile

34

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)
Martyna777 napisał/a:

Chyba nie do końca zgodne z obyczajem jest zawieranie związku małżeńskiego (...) w białych sukienkach.

Z każdej strony próbuję Ci pokazać, że to obyczaj w Twojej rodzinie tego nie obejmuje, bo te kobiety, które kupują białą sukienkę nie myślą najczęściej o własnym ślubie w kategoriach "Gdzie?" tylko "Co robię?".

Martyna777 napisał/a:

To jest tylko podpisanie dokumentu, takie samo jak u notariusza. W takim razie intercyzę też powinno się iść zawierać w takiej sukience, bo to też podniosła uroczystość.

Porównywanie tych sytuacji staje się nieco absurdalne. Radości przy zaręczynach nie można porównywać do "radości" z propozycji faceta, żeby iść do notariusza. To są dwie odrębne sytuacje.

Martyna777 napisał/a:

Podpisanie tego dokumentu trwa jakieś 15 min, to jest tylko złożenie zgodnych oświadczeń woli (oświadczenia woli składamy też przy umowie kupna sprzedaży)

Martyno, jeżeli dla kogokolwiek ślub jest kwestią świstka papieru, z jakim wychodzi się z urzędu to proponuję ślubu nie brać.
Pominę, że porównywanie ślubu do transakcji kupna sprzedaży znów jest zupełnie abstrakcyjnym porównaniem.
Być może nie dopuszczasz do siebie takiej możliwości, ale w świecie, który nie jest czarno-biały można wziąć ślub, traktując instytucję małżeństwa bardzo poważnie, mając do niego pełną dojrzałość i z różnych powodów nie robić tego w kościele. Być może dla pewnej grupy osób taki ślub nie jest już wtedy ślubem, cóż, to ich przekonania - natomiast to państwo młodzi nadają wartość swojemu małżeństwu i wybierają oprawę tego wydarzenia.

35

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Z um. kupna sprzedaży wynikają skutki prawne, z zawarcia małżeństwa w USC też. Natomiast z zawarcia ślubu w Kościele, nie tylko wynikają skutki prawne (mam tu na myśli ślub konkordatowy).

36

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)
Martyna777 napisał/a:

Z um. kupna sprzedaży wynikają skutki prawne, z zawarcia małżeństwa w USC też.

Skutki prawne wynikają także z czyjejś śmierci, osiągnięcia pełnoletności, podpisania dowolnego typu umowy cywilnoprawnej, nawiązania stosunku pracy oraz jego rozwiązania.
Wciąż nie widzę związku um. kupna sprzedaży ze ślubem.

Martyna777 napisał/a:

Natomiast z zawarcia ślubu w Kościele, nie tylko wynikają skutki prawne (mam tu na myśli ślub konkordatowy).

Z zawarcia każdego związku małżeńskiego wynikają skutki inne niż prawne, m.in:
- społeczne,
- gospodarcze,
- psychologiczne itd.
A wśród całej gamy zmian psychologicznych, jakie zachodzą po ślubie u niektórych ludzi zawarcie ślubu w kościele powoduje również rozwój ich wiary. Ale aż oczom nie wierzę, jak czytam to, co piszesz.

37

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Zastanówmy się czym jest ślub kościelny? Jest to sakrament, czy czynność podniosła. KK uznaje ich 7.
Czym jest zawarcie związku małżeńskiego w USC? Jest to podpisanie dokumentu czynność prawna. Nasze prawo nie mówi która czynność prawna jest ważniejsza a która mniej ważna, każda wywiera skutki prawne, a owych czynności jest ogromna ilość.

Zawarcie małżeństwa w KK jest  uroczystością, podobnie jak chrzest. Ma szczególna oprawę któremu jest "przypisana" biała sukienka.
Zawarcie małżeństwa w USC ( można także w konsulacie wink ) jest czynnością prawną których jak pisałam jest dużo.
W naszej tradycji przyjęło się zawieranie związku małżeńskiego w białych sukienkach. Dlatego wywodząc daleko idące wnioski w USC też niektóre kobiety idą ubrane na biało, a niektóre puszczają wodze fantazji i idą w typowej białej sukience ślubnej.

Dlaczego nie zawierają oni ślub kościelnego skoro w naszym kraju są prawie sami katolicy? Zazwyczaj dlatego, że nie mogą, gdyż już jeden taki zawarli. Skoro jest to coś wyjątkowego i powinno być raz w życiu, to jak ktoś już taką ceremonię przeżył to po co mu druga?
Jeśli ktoś już miał ślub z białą sukienką, niezależnie czy to była kobieta czy mężczyzna i mu nie wyszło, to może przy kolejnym ożenku lepiej zachować umiar.

Ja rozumiem panie, które nigdy nie miały białej sukienki, ale z powodu przeszłości ukochanego nie mogą mieć ślubu kościelnego, ale niestety, coś za coś. Na pocieszenie pozostaje im, że podobno panowie w drugim małżeństwie są lepszymi mężami wink

38

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Martyno, spłycasz rzeczywistość. Wzięcie ślubu (bez względu na to, gdzie się to bierze) to najczęściej wydarzenie emocjonalne i społeczne. Możesz sobie wyobrazić, że to 100% ważne wydarzenie. A czy ktoś osiąga 100% w Kościele, czy też tego kościoła nie potrzebuje, aby ten ślub w pełni przeżyć jako ŚLUB to już inna sprawa.

Martyna777 napisał/a:

Skoro jest to coś wyjątkowego i powinno być raz w życiu, to jak ktoś już taką ceremonię przeżył to po co mu druga?

Życzę Ci z całego serca, aby Ci życie nie pokazało, że Ty zaplanujesz "raz na całe życie", zakochasz się, zaufasz, będziesz pewna, że znasz tego człowieka i znasz samą siebie, że już wiesz, jak potoczy się następne 60 lat życia, a stanie się jednak inaczej. Niekoniecznie musi się tak dziać z Twojej winy, może się okazać, że pomylisz się okrutnie co do partnera. Natomiast po rozstaniu, nauczona na poprzednich błędach, będziesz chciała ponownie zostać jego żoną i dać mu siebie jako małżonkę, bo ma to dla Ciebie głębszy wymiar. I po to będzie Ci druga ceremonia, nierzadko bardziej świadoma niż pierwsza.

Temat, dlaczego ktoś zawiera lub nie zawiera w kościele ślubu to materiał na esej i odrębny wątek. Chętnie o tym podyskutuję, ale już nie tutaj, bo tu rozmowa krąży wokół sukni ślubnej.

Osobiście nie wiem, w jakiej sukni wyjdę za mąż. Może będzie biała, może inna, kiedyś wybrałam białą, dziś nie wiem, na co przyjdzie mi ochota. Aczkolwiek zdecyduję o tym ja, nie grono pobocznych obserwatorów, nawet, gdyby byli w mojej rodzinie.

39

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Yvette, ja o ile wezmę ślub to pewnie w czarnej granatowej lub czerwonej sukience big_smile Jeśli będzie to jednak kościelny to w białej, ale żyję w XXI wieku i znam wielu ludzi którzy mimo tego że są przed 30 albo niewiele po już mają rozwód za sobą.

Biała sukienka to piękna tradycja, dlatego powinniśmy ją szanować. Niestety przez takie "użytkowanie" nagminne jej, niszczymy tą piękną tradycję.

40

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

W tradycyjnej sukni ślubnej do Urzędu bym nie poszła, zachowam ją sobie na kościelny. smile
Ale nie poszłabym też w żadnej ponurej, broń Boże czarnej ani granatowej. yikes Bardziej kremowa, błękitna, bladofiołkowa. Raczej kolory jasne, delikatne. Ale nie ciemne.

41

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Natalio, ale skoro nie tradycyjna to lepsza taką która jeszcze gdzieś wykorzystasz, a gdzie pójdzie w fiołkowej?

42

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Ale do ślubu idzie się raz (życzę tego sobie) i nie będzie mi zależało, aby ubrać ją gdzieś mega koniecznie ponownie.

43

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Oj Natalio, jak idziesz raz to 98% osób w tym kraju ma ślub kościelny i tu nie ma problemu co na siebie włożyć. Problem jest jak to nie jest ślub kościelny tongue

44

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

No to już napisałam, co na siebie włożę. I napisałam też, że sukienkę ze ślubu cywilnego nie muszę koniecznie ubrać też na inną okazję.

45

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Ja z racji tego, że mój facet jest rozwodnikiem nie mogę mieć ślubu kościelnego, ale jeśli będę miała cywilny to pójdę w białej sukience czy to obraża kogoś czy nie. Z białych sukienek, które wkleiła Emilia najbardziej podoba mi się trzecia.
Pozdrawiam.

46

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Biała jak najbardziej, ale taka prosta takie jak te które wkleiła Emilia. A nie taka typowo kościelna.

47

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)
Martyna777 napisał/a:

Oczywiście, że się nie dyskutuje, tylko niech każda z tych co zamierza założyć tradycyjną suknię do USC niech się zastanowi czy do Urzędu Miasta też tak ubrana by poszła? To jest taki sam urząd wagi państwowej. Są rzeczy które wypada a które nie. Jeśli kobieta jest rozwódką to już jedną sukienkę miała, jak jej partner to mogła myśleć o tym wcześniej.

Ja za to daleka byłabym od porównywania tu USC i Urzędu Miasta. Ceremonia ślubna to nie jest rutynowa wizyta w urzędzie, ale uroczystość, a wszelkie uroczystości dla podkreślenia ich szczególnego charakteru wymagają wyjątkowej oprawy. A co jeśli, dajmy na to, ktoś wyżej sobie ceni przysięgę przed godłem państwowym niż w kościele? Do kościoła może założyć strojną suknię, ale przed godło to już nie?

yvette napisał/a:

Osobiście nie wiem, w jakiej sukni wyjdę za mąż. Może będzie biała, może inna, kiedyś wybrałam białą, dziś nie wiem, na co przyjdzie mi ochota. Aczkolwiek zdecyduję o tym ja, nie grono pobocznych obserwatorów, nawet, gdyby byli w mojej rodzinie.

I właśnie tak być powinno (moim skromnym zdaniem), nikomu nic do tego. Ślubu nie bierze się dla kogoś, ale dla siebie samej, wszystko ma być takie jak się samej to czuje, samej wymarzyło. Jeśli komuś się marzy do USC przepiękna i bogata suknia to ma niepowtarzalną okazję raz jeden jedyny taką założyć. Dziewczyny, po co narzucać sobie jakiekolwiek ograniczenia? Żyjemy w XXI wieku, propagujemy wielkie hasła o tolerancji, a w kwestii sukni nie możemy uszanować czyjegoś zdania???

48

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

XXI hmmm a sukienka z XIX, skoro jesteście takie nowoczesne to po co Wam staroświecka sukienka?

49

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Chciałam jeszcze dodać, że byłaby to skromna sukienka, ponieważ suknie ślubne ogólnie mi się nie podobają. 
Olina popieram Twoją wypowiedź.
Pozdrawiam.

50

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Ja również popieram Olinę. To jest decyzja każdej z nas z osobna i otoczenie nie będzie za mnie decydowało co mam ubrać na mój własny ślub.

51

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Skoro ślub bierzecie dla siebie i to wewnętrzne przeżycie, to idźcie jak na rozpoczęcie roku szkolnego, przecież to wewnętrzne przeżycie czyli nie ważne co macie na sobie tongue

52 Ostatnio edytowany przez Emilia (2010-09-30 19:56:07)

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Martynko specjalnie dla Ciebie kilka bardziej nowoczesnych. Co prawda granatowych ani czarnych ne znalazłam, a te które mam, są jednak białe, ecru i śmietankowe, ale może któraś przypadnie Ci do gustu:

http://i-weddingdresses.com/wp-content/uploads/2009/10/short-informal-wedding-dresses2.jpg

http://blstb.msn.com/i/D9/7A3BAFBB1F5E614CBC208DEC40D9F3.jpg

http://www.newandblue.com/images/VALENTADRESS.JPG

http://www.altamodabridal.com/wp-content/uploads/modern-modest-wedding-dress.jpg

53

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Ta pierwsza jest bardzo ładna, jeśli panna młoda jest posiadaczką niesamowicie zgrabnych nóg smile Druga jest awangardowa tongue Dwie pozostałe raczej tradycyjne smile

Dziękuję Emilio za miły gest smile

54 Ostatnio edytowany przez MagdaEM. (2010-09-30 20:15:55)

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Emilia - ślub brałam w "plenerze", tzn. sala, na której miałam wesele znajdowała się na plaży, z drugiej strony był duży ogród i właśnie tam brałam ślub. Faktycznie niełatwo było to załatwić, ale w końcu się udało. Urzędnik USC jest dawnym znajomym (ze szkoły) mojej teściowej...

Nie zgadzam się z Martyną, że ślub cywilny to taka sama uroczystość jak np. podpisanie intercyzy. Nigdy nie pomyślałabym, że moim strojem mogłam obrazić czyjeś uczucia religijne. Twoje argumenty, Martyna, również mnie nie przekonały. Nikomu nie zrobiłam krzywdy tym, że jako osoba niewierząca ubrałam się w tradycyjną suknię ślubną, nie uważam, że jest ona zarezerwowana tylko dla wierzących kobiet. Kobieta "wierząca", która w dniu ślubu nie jest już dziewicą nie powinna być ubrana w białą suknię z welonem a jednak większość kobiet, zwłaszcza młodych, właśnie tak idzie ubrana do ślubu i nikogo uczucia nie są obrażane...

55

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Błądzić jest rzeczą ludzką, grzeszyć też. Czym innym jest zgrzeszyć, ale mimo wszystko wierzyć, a czymś innym ubrać białą sukienkę i w niej "śmigać" bo tak mi się podoba.

56

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

No to się zbłaźniłam, ale tego nie czuję i nie jest mi wstyd. Poza tym moja suknia nie była zupełnie biała, ale jakie to ma znaczenie...

57

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Martyna777-->A Ty bierzesz ślub dla rodziny? Dla znajomych i dla sąsiadek? Dla Ciebie to nie jest przeżycie wewnętrzne? Proponuję żebyś Ty poszła jak na rozpoczęcie roku szkolnego ;-/ Dla mnie jest to przeżycie wewnętrzne, biorę ten ślub dla siebie, a nie dla rodziny i dlatego chcę wyglądać ładnie, wyjątkowo i chcę mieć na sobie białą sukienkę czy to obraża Twoje uczucia czy nie.

58

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Trzecia sukienka bardzo mi się podoba.

59

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Magdo, dzięki za odpowiedź. Mam nadzieję, że mi też się uda coś takiego załatwić, bo znam kilka miejsc, w których ślub byłby wyjątkowo piękny smile. Aczkolwiek nie znam żadnego urzędnika z USC i pewnie będę musiała tym u mnie w mieście nieźle posmarować tongue.

A z innej beczki: na mój pierwszy ślub - kościelny - miałam sukienkę tradycyjną, acz ecru i bez welonu. Dla mnie osobiście ważna jest kultura i tradycja, a wg nich biel i wielon symbolizują dziewictwo. Oczywiście dziewicą nie byłam tongue, więc ubrałam się jak chciałam. Ciężko mi zaakceptować osoby, które idą do ślubu w zaawansowanej ciąży i w śnieżnobiałej sukni, z długim welonem. Ale wiem, że to ich sprawa, dlatego nie okazuję nigdy niechęci ani nie ujawniam swojego zdania wobec takich osób. Nigdy też nikomu niczego nie zabraniałam ani nie narzucałam - ślub to bardzo ważny dzień w życiu i każda kobieta ma prawo ubrać się, jak jej się podoba. Dzisiaj do USC poszłabym raczej w jakiejś eleganckiej białej lub ecru kiecy, ale nie typowej księżniczowatej, tylko skromnej, eleganckiej o długości za kolanko smile. Takiej, jakie przedstawiłam w pierwszym poście.
Jedynym problemem jest to, że mój partner nie miał jeszcze ślubu ani wesela i wiem, że chciałby, żebym ubrała długą suknię z welonem, oczywiście białą (a wesele żeby trwało 3 dni i było "po góralsku" wink). Myślę, że w przyszłości w związku z tym czeka nas mały kompromisik smile.

60

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Emilio z pewnością dla twojego partnera to będzie trudne, ale miłość to też poświęcenie. Jak to mówią nie można mieć wszystkiego wink
SzprotaWawa proponuję kurs nauki czytania. Wiele razy tu pisałam, że skoro jest to przeżycie wewnętrzne to nie ma znaczenia w czym kto pójdzie i może lepiej nie obrażać kogoś swoim zachowaniem.
Różnimy się znacznie tym że ja nie potrzebuję ożenku, żeby wyglądać ładnie.
Jak już tu wiele razy pisałam ślub cywilny to czynność prawna, której zadaniem jest uregulowanie pewnych kwestii. Mnie ich regulacja nie jest potrzebna do szczęścia tongue
SzprotaWawa kto Ci powiedział, napisał że ja wogóle planuję ożenek?

61

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)
Martyna777 napisał/a:

SzprotaWawa proponuję kurs nauki czytania. Wiele razy tu pisałam, że skoro jest to przeżycie wewnętrzne to nie ma znaczenia w czym kto pójdzie i może lepiej nie obrażać kogoś swoim zachowaniem.

Z tego też powodu, aby nikogo nie obrażać nie proponowałabym nauki czytania, nikt jej tutaj nie wymaga tylko dlatego, że inaczej postrzega pewne kwestie.

Martyna777 napisał/a:

Jak już tu wiele razy pisałam ślub cywilny to czynność prawna, której zadaniem jest uregulowanie pewnych kwestii. Mnie ich regulacja nie jest potrzebna do szczęścia tongue

Zapominasz tylko dodać magiczne "czynność prawna dla mnie". Zdecydowana większość społeczeństwa nie traktuje jednak ślubu jak czynności prawnej - całe szczęście, bo idąc za Twoją radą takie podejście nie zaprowadziłoby nikogo nigdzie.

Emilia, myślę, że się w końcu dogadacie i jak pokażesz mu parę zdjęć fajnych sukienek to może się przekona smile Wielu facetów nie wie nawet, jak ogromny jest wybór w tym temacie.

62

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)
Martyna777 napisał/a:

ale miłość to też poświęcenie.

Niedawno czytałam wypowiedź psychologa, który mówił, że miłość to właśnie NIE jest poświęcenie się. To najczęstszy błąd i stąd wiele związków jest nieszczęśliwych, bo należy dbać o siebie i swoje potrzeby a nie poświęcać się jak jakiś męczennik dla partnera.

63

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)
a_normalna napisał/a:

Niedawno czytałam wypowiedź psychologa, który mówił, że miłość to właśnie NIE jest poświęcenie się. To najczęstszy błąd i stąd wiele związków jest nieszczęśliwych, bo należy dbać o siebie i swoje potrzeby a nie poświęcać się jak jakiś męczennik dla partnera.

Święte słowa. Przynajmniej tak powinno być, bo w rzeczywistości dzieje się co innego. Jestem tego żywym przykładem. Już się z tego wyleczyłam ale na początku związku poświęcałam się na każdym kroku i co mnie cieszy sama doszłam do tego, że przesadzam.
Ale ten wątek mówi o sukniach. Także nie wykraczajmy poza temat wątku. smile
Co do sukien baaaardzo podoba mi się ta druga, już widzę jak pięknie na mnie leży. smile

64

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Dziękuję Martyno777 za cenną radę. Na pewno się wybiorę;-)

65

Odp: Suknie ślubne do cywilnego :)

Kolejne propozycje, tym razem przede wszystkim skromne i proste:

http://i-weddingdresses.com/wp-content/uploads/2009/11/simple-white-wedding-dresses3.jpg

http://3.bp.blogspot.com/_IMQ97600r1c/Sm7bQRpBITI/AAAAAAAAAkM/esv8JylBddA/s400/casual-wedding-gowns1.jpg

http://my-weddingdream.com/wp-content/uploads/2010/07/simple-and-short-wedding-dresses.jpg

http://xd3.xanga.com/7e6f34ea73130246509113/z195440827.jpg

http://4.bp.blogspot.com/_ZkaaTuwwZ1Y/SJwW-3daNRI/AAAAAAAAbj0/MujvFh_Z97o/s400/pics.jpg

I moja dotychczasowa faworytka smile. Uważam, że jest niezwykła, prosta i elegancka, ponadczasowa, no i można ją jeszcze wykorzystać wink:

http://www.weddingo.co.uk/wp-content/uploads/2009/04/phase-eight.png

Posty [ 1 do 65 z 111 ]

Strony 1 2 Następna

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » WIECZÓR PANIEŃSKI, ŚLUB, WESELE » Suknie ślubne do cywilnego :)

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności



© www.netkobiety.pl 2007-2024