Miłość do "Mistrz i Małgorzata" - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » KULTURA » Miłość do "Mistrz i Małgorzata"

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 8 ]

Temat: Miłość do "Mistrz i Małgorzata"

Witam Was:)
   Jestem miłośniczką literatury rosyjskiej a przede wszystkim M. Bułhakowa i jego MM. Zakochałam się w tej magicznej książce pełnej fantazji a jednocześnie niosącej przesłanie. Co dla Was jest wartego uwagi w tej książce? Może macie jakieś ulubione cytaty, myśli, sytuacje, dialogi zaczerpnięte z Mistrza i Małgorzaty?

"No cóż, ten, który kocha, powinien dzielić los tego, kogo kocha." /Woland
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Miłość do "Mistrz i Małgorzata"

"Odejdź z mojej pamięci, dopiero wtedy będę wolna..." Małgorzata myśląc o Mistrzu

"[...] czyż ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus." big_smile

"W ogóle niech mi będzie wolno poradzić pani, Małgorzato, niech się pani nigdy niczego nie boi. To rozsądne." Fagot

"[...] niech pani nigdy nikogo i o nic nie prosi! Nigdy i o nic, tych zwłaszcza, którzy są od pani potężniejsi. Sami zaproponują, sami wszystko dadzą."

?Hm... tylko spokojnie! - pomyślał profesor - [...] Wszystko w porządku!? - zalecił sobie, czując, że wszystko jest w najzupełniejszym nieporządku [...].

"? Kotom nie wolno! Z kotami nie wolno! Psik! Wyłaź, bo zawołam milicjanta!
Ani konduktorki, ani pasażerów nie zdziwiło to, co było najdziwniejsze ? nie to więc, że kot pakuje się do tramwaju, to byłoby jeszcze pół biedy, ale to, że zamierza zapłacić za bilet!"

Miłośniczka literatury rosyjskiej tongue kiedy mieszkałam w internacie spotkałam wiele dziewczyn zakręconych w tym temacie, oczywiście pozytywnie zakręconych. A Bułhakow ma jakąś siłę w swym przekazie, dzięki temu jego książka mimo iż porusza tematy poważne, bo traktuje o Moskwie w latach 30-stych XX wieku, działalności systemu totalitarnego, poruszone są także wątki biblijne, zadane zostają pytania dotyczące moralności, zaprezentowana aksjologia oraz wątki historyczne, pozostaje w miarę lekka w przekazie (to również zasługa "doprawienia" dialogów swoistym poczuciem humoru). Po tych zabiegach czytelnik z łatwością i przyjemnością "połyka" tą lekturę, a do tego wiele z niej wynosi. Ponadto jest to zdecydowanie powieść uniwersalna, a do tego podoba mi się nawiązanie do Goethego. Należy jednak zaznaczyć, że Bułhakow nie kopiuje Goethego, tylko czerpie od niego związki, wydarzenia oraz postaci (a to fajna zabawa doszukiwać się analogii między tymi książkami).
Odnośnie cytatów to wybrałam te "niosące przesłanie":
- "No cóż ludzie są tylko ludźmi. // Lubią pieniądze, z czegokolwiek byłyby zrobione, // Czy to ze skóry, czy z papieru, z brązu, czy złota. // Ludzkość lubi pieniądze, ale przecież tak było zawsze. // Prawda, ludzie są lekkomyślni... No cóż... // I milosierdzie zapuka niekiedy do ich serc." - Woland
- "O nie mój filozofie, nie zgodzę się z tobą. // Tchorzostwo nie jest jedną z najstraszniejszych ułomności - ono jest ułomnością najstraszliwszą."
- "Na co by się zdało twoje dobro, // gdyby nie istniało zło. // I jak by wyglądała ziemia, // gdyby z niej zniknęły cienie." - Woland w rozmowie z Mateuszem Lewitą

Ta, która uciekła z domu wariatów i do tej pory żyje na wolności...

4

FollowMe dziękuję że załączyłaś ten wątek!
Tą książką byłam oczarowana jako nastolatka, teraz znów po nią sięgnę (dzięki Tobie :*).
Nie pamiętam cytatów.
Uwięziona skąd wziełaś takie wypracowanie wink bardzo mi się podobało smile.

A tam, a tam, od razu wypracowanie smile Jakoś tak chyba wczułam się w temat i słowa same popłynęły. Jestem trochę zorientowana w tym temacie, bo pisząc swoją prezentację maturalną z polskiego umieściłam Bułhakowa w bibliografii. Co prawda moja praca dotyczyła motywu Fausta, ale cztając "Mistrza i Małgorzatę" nie sposób opierać się wyłącznie na jednym wątku, stąd moje całe "wypracowanie", jak to ujęłaś smile

Ta, która uciekła z domu wariatów i do tej pory żyje na wolności...

6

Dzięki dziewczyny:) Uwięziona dzięki za wypowiedź, zgadzam się z twoim tokiem myślenia:). Bułhakow jest niesamowity a książka wielopłaszczyznowa, niesie przesłanie i ma wiele ukrytych znaczeń.
alaclaudie zachęcam gorąco, moja ukochana książka, fajnie,że innym też sprawa radochę:).

7

Jeszcze parę:
"Zrozumcie, że język może ukryć prawdę, ale oczy ? nigdy!"

Chyba jedno ze słynniejszych: "Druga świeżość to nonsens! Świeżość bywa tylko jedna ? pierwsza i tym samym ostatnia. A skoro jesiotr jest drugiej świeżości, to oznacza to po prostu, że jest zepsuty."

?No więc ona mówiła, że wyszła tego dnia z bukietem żółtych kwiatów właśnie po to, bym ją wreszcie odnalazł, i gdyby tak się nie stało, otrułaby się, bo jej życie było pozbawione sensu.? -cuuuudne, prawda?:)

"Wszystko będzie, jak być powinno, tak już jest urządzony ten świat" Ogarnął mnie smutek przed daleką drogą. Prawda, messer, że taki smutek jest czymś naturalnym, nawet wtedy, kiedy człowiek wie, że u kresu tej drogi czeka go szczęście?"

Posty [ 8 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » KULTURA » Miłość do "Mistrz i Małgorzata"

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018