Co ,,lepsze" - mandat czy łapówka? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » PRAWO , ODSZKODOWANIA , FINANSE , UBEZPIECZENIA » Co ,,lepsze" - mandat czy łapówka?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 6 ]

1

Temat: Co ,,lepsze" - mandat czy łapówka?

Jakiś czas temu miałam takie zdarzenie. Był już wieczór, ciemno, podjechałam na parking, ale że był do niego dojazd z dwóch stron, a nie zauważyłam nowego znaku, to wjechałam od złej strony. Czekałam już dobrą chwilę (miałam męża odebrać z autobusu), kiedy podjechał do mnie policyjny radiowóz. Policjant wyjaśnił, że zauważyli mój niefortunny manewr na miejskim minitoringu oraz że będzie mnie to kosztować 300 zł i pięć punktów karnych. Zdziwiło mnie trochę, że tak dużo, więc swoim zwyczajem zapytałam czy nie można byłoby sprawy zakończyć na pouczeniu, bo przecież zmieniono tu ruch, a znak jest w ciemności niewidoczny i zwyczajnie nie wiedziałam, że coś jest inaczej niż było do tej pory. Policjant stwierdził, że nie może, bo przecież jest nagranie. Kazałam więc pisać, na co on pyta czy mi nie szkoda tych pieniędzy i tych punktów. Ja, że szkoda, ale skoro nie może być pouczenia, to niech pisze, bo co mam zrobić? On, że przecież wszystko da się załatwić. I wiecie co? Sam mi zasugerował wręczenie łapówki. Ale że ja nie mam zwyczaju płacić komuś za coś co mu się absolutnie nie należy, to kazałam wypisać mandat.

Jest w polskim prawie taki przepis (Art.229. Kodeksu Karnego), że kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej (czytaj: łapówki) osobie pełniącej funkcję publiczną (w tym policjantowi) podlega karze więzienia od 6 miesięcy do 8 lat!!! Jednak w sprawach mniejszej wagi może być to grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do lat 2.

Jest jednak wyjście z takiej sytuacji (ale wyłącznie pod warunkiem, że policjant wręczane pieniądze weźmie). Po zdarzeniu należy zgłosić ten fakt organom ścigania i ujawnić wszystkie jego okoliczności, jednak i tu również jest warunek- trzeba to zgłosić zanim sprawa się wyda. Wówczas osoba jest zwolniona z odpowiedzialności, a problem ma policjant.

Na koniec dodam, że po około pół roku zostałam wezwana w charakterze świadka do Komendy Wojewódzkiej Policji w sprawie dyscyplinarnej toczącej się przeciwko wspomnianemu policjantowi. Chcielibyście widzieć mój stres, a potem ulgę, że znając wspomniany przepis miałam w sobie tyle przytomności umysłu, że nie uległam. Bo prawda jest taka, że to równie dobrze mogłaby być prowokacja. Pamiętajcie o tym!

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj, a będzie Ci z nami łatwiej smile 

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz."
Reklama
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Co ,,lepsze" - mandat czy łapówka?

hej, gratuluję decyzji! Oczywiście mandat trzeba zapłacić, ale... Moi znajomi kiedyś skusili się na takie coś, policjant był sam jeden, więc brak ewentualnego swiadka, niczego nie podejrzewali, a potem się okazało, że ch...nagrał sytuację tylko oczywiście pomijając początek czyli propozycję łapówki. Skończyło się tylko karą grzywny. Pozdr smile

Zobaczysz wiele więcej oczami, które wylały łzy***

3

Odp: Co ,,lepsze" - mandat czy łapówka?

Też miałam całkiem niedawno podobną sytuację, kiedy policjant zasugerował nam patrząc na naklejki na samochodzie i winietki, że musimy sporo podróżować, a co za tym idzie mamy czym płacić i że wszystko da się załatwić. Poprosiliśmy o mandat, ja nawet chciałam zgłosić tą sprawę, spisałam numer rejestracyjny i boczne radiowozu, ale potem stwierdziłam, że się boję, bo w końcu moje słowo przeciwko jemu, żadnych dowodów nie mam, poza tym co usłyszałam.

Lepszy mandat, pomijając kwestie prawne, mandat jest bardziej etyczny, nie demoralizuje obydwu stron tak jak łapówkarstwo.

Reklama

4

Odp: Co ,,lepsze" - mandat czy łapówka?

Z sugerowaniem łapówek mój nie był niestety odosobnionym przypadkiem. Policja zresztą dosyć często wykorzystuje swoją pozycję i fakt, że mandaty są tak drogie. Nawet na Słowacji się z tym spotkaliśmy. Tak czy inaczej nie warto.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj, a będzie Ci z nami łatwiej smile 

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz."

5

Odp: Co ,,lepsze" - mandat czy łapówka?

Nie powiem taka łapówka kusi. Mandat jest w sumie mniej-więcej 3 razy droższy.
Ale przykład Oliny mówi sam za siebie.

"...w grzywie wiatr, a w kopytach magia..."
Zdolniacha
Napaleniec
Spryciarz smile
Reklama

Posty [ 6 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PRAWO , ODSZKODOWANIA , FINANSE , UBEZPIECZENIA » Co ,,lepsze" - mandat czy łapówka?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności© www.netkobiety.pl 2007-2018