Czy nie ma pracy bez znajomosci? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA KARIERY - MOJA KARIERA ZAWODOWA » Czy nie ma pracy bez znajomosci?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 33 ]

Temat: Czy nie ma pracy bez znajomosci?

Hej, jestem absolwentka, studia z wyróżnieniem, trochę stażu mam. Nie jakiś wybitny, ale costam przez te studia robiłam. Wysyłam CV i nic. Nie lubię się prosić po znajomych bo zawsze mam wrażenie, ze zawracam duxx, ze ktoś pomyśli, ze powinnam SAMA. Wysyłam mnóstwo CV, które jest zrobione profesjonalnie, wypisane kompetencje, konferencje, kursy, zdjęcie itp i NIC. Szukam już 3 tygodnie i zero odzewu. Kiedyś jak aplikowalam na jakiś staż to dostałam odpowiedz na następny dzień. Nie wiem czy nie mogą do mnie dotrzeć czy naprawdę prace dostaje się tylko po znajomosci i już nigdy jej bez nich nie znajdę? Czy jako absolwent może powinnam mieć już dużo więcej doświadczenia i teraz pozostaje mi leżeć i płakać?

Co mam robić

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Czy nie ma pracy bez znajomosci?

Cześć, generalnie w większości każdy by chciał mieć doświadczonego pracownika, tylko gdzie to doświadczenie podłapać jak nikt przyjąć nie chce... Sam się na początku borykałem z tym problemem lecz postanowiłem że CV będę zanosił osobiście, zawsze robiło to lepsze wrażenie na pracodawcy i jak miał chwilę to rozmowa odbywała się z miejsca.  Wtedy miałem od razu odpowiedz czy coś z tego będzie czy nie. Tobie bym polecił to samo, firmy otrzymują setki takich CV, a wyróżnić się spośród nich ciężko.

3

TypowyCharlie napisał/a:

Sam się na początku borykałem z tym problemem lecz postanowiłem że CV będę zanosił osobiście, zawsze robiło to lepsze wrażenie na pracodawcy i jak miał chwilę to rozmowa odbywała się z miejsca.  Wtedy miałem od razu odpowiedz czy coś z tego będzie czy nie. Tobie bym polecił to samo, firmy otrzymują setki takich CV, a wyróżnić się spośród nich ciężko.

Jako osoba, która stała również po tej drugiej stronie, jak najbardziej potwierdzam, co napisałeś. Kiedy ma się bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem, a nie suche CV, to nawet jeśli w dokumentach aplikacyjnych nie wszystko zgodne jest z pierwotnym założeniem, on jest w stanie przekonać pracodawcę, że warto mu zaufać i dać szansę. I nie mam tu nawet na myśli umiejętności "sprzedawania się", ale że sama rozmowa już wiele mówi o człowieku, jego podejściu do pracy, o tzw. kompetencjach miękkich - to wszystko jest przecież bardzo ważne.
Ja sama, gdy musiałam kogoś przyjąć do zespołu, to oczywiście brałam pod uwagę umiejętności i doświadczenie, ale równocześnie bardziej patrzyłam na to jak nam się będzie wspólnie pracować niż na ilość dyplomów, ukończonych kursów i tym podobne. Zresztą już sam fakt, że komuś chciało się przyjść osobiście, też pokazuje nastawienie do tematu.

Swoją drogą trzy tygodnie na szukanie pracy, to naprawdę nie jest długo. No chyba, że szukasz jakiejkolwiek i nie masz specjalnych oczekiwań, to istotnie może to być zastanawiające.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj smile 
Dzieląc się swoją opinią zawsze pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi drugi człowiek. Hejt może ranić!

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz."

4

Myślicie, ze warto jednak się przejść? Zawsze mi się wydaje, ze będę ta osoba której nikt tam nie chce i która się narzuca, ale może faktycznie to lepsza droga. A czy jak tak chodziliście to nie spotkaliście się z jakimiś przykrymi sytuacjami? typu wyśmianie czy wyproszenie?

5

EllaElla napisał/a:

A czy jak tak chodziliście to nie spotkaliście się z jakimiś przykrymi sytuacjami? typu wyśmianie czy wyproszenie?

Tak się złożyło, że nigdy nie byłam osobą poszukującą pracy w taki sposób, jak to obecnie ma miejsce u Ciebie, czyli że zmuszona byłam rozsyłać lub roznosić aplikacje, więc na to pytanie Ci nie odpowiem. Mogę jednak rozwiać wątpliwości i napiszę, że nie powinnaś czuć się jak intruz, jeśli wchodząc do danej firmy powiesz o co chodzi i zapytasz z kim możesz na ten temat porozmawiać - to jest zupełnie NORMALNE i nikogo nie powinno dziwić.
Jeżeli okaże się, że na dany moment osoba ta nie jest w stanie poświęcić Ci uwagi i/lub firma nie szuka pracownika (gdybyś nie odpowiadała na konkretną ofertę), to CV i tak pozostaw, bo w pierwszym przypadku i tak zwiększa to Twoje szanse, a przynajmniej na pewno nie zaszkodzi, a w drugim a nuż okaże się, że za jakiś czas sytuacja się zmieni i ktoś sobie o Tobie przypomni. Jeśli zrobisz dobre wrażenie, to tym bardziej zostaniesz pozytywnie zapamiętana.

W pracy, o której wspomniałam, że zdarzało mi się prowadzić rekrutację, bywały okresy, gdy nie potrzebowaliśmy żadnego pracownika, ale kiedy tworzono nowe stanowisko albo któryś z wakatów po prostu się zwalniał, wtedy prowadzony był nabór. Dążę do tego, że najpierw pod uwagę braliśmy aplikacje, które już były w naszym posiadaniu, a dopiero jeśli żaden z kandydatów nie spełniał oczekiwań lub okazywało się, że najlepsi w międzyczasie przestali być zainteresowani (znaleźli inną pracę), pojawiało się ogłoszenie z ofertą.

Dzieląc się swoją opinią zawsze pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi drugi człowiek. Hejt może ranić!

6 Ostatnio edytowany przez nudny.trudny (2019-11-27 02:06:33)

Nieraz mam takie wrażenie że bardziej atrakcyjne miejsca pracy są dzięki kontaktom, i że w dawnych czasach było łatwiej (przypominam sobie moje pierwsze miejsca - nie było np. tylu etapów po których nadal nic nie wiadomo) tylko czy takie myślenie w czymkolwiek pomoże? raczej nie, lepiej zadbać o siebie i zwiększać swoje umiejętności w miarę możliwości. Jeśli nawet w jakimś miejscu rekrutacja była po znajomości, to na pewno nie jest tak wszędzie, umiejętności są potrzebne firmom. a może pomyśleć inaczej, może masz jakieś udane relacje, które umożliwiłyby znalezienie dobrych okazji zawodowych:)

"Poznacie ich po ich owocach":D https://www.netkobiety.pl/viewtopic.php … 9&p=80 wszystko o randkach i związkach, a także wszystkie pytania do mnie, zapraszam:D

7 Ostatnio edytowany przez EllaElla (2019-11-27 02:18:35)

Powiem Wam szczerze, ze jestem zaskoczona bo to rynek pracy w Warszawie i przecież tam ludzie znajdują prace szybko, nie jest to taka klika jak w małych miastach, a jednak ciężko mi coś znaleźć. Już nawet schodzę poniżej kwalifikacji, a i tak telefon milczy. Nauczona wcześniejszym powodzeniem i tym, se to Warszawa wiec pracy jest mnóstwo trochę się tym zaskoczyłam.

8

założyłaś konto na linkedinie? Jeżeli nie to sobie załóż. Tam jest dużo biur rekrutacyjnych, które aktywnie wysyłają ludziom wiadomości, jeżeli dany profil ich zainteresuje.

A druga sprawa, to w rekrutacji nikogo nie interesują studia z wyróżnieniem. Takie życie. Ile tych CV dziennie wysyłasz?

Przed napisaniem odpowiedzi skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

9

czy bez konta na Linkedinie się nie obejdzie? potem jąkanie wpisuje nazwisko w google to każdy widzi co robisz w życiu. Nie jest to jakaś tajemnica, ale to taka trochę utrata prywatności. Naprawdę to takie ważne?

10

Ja na linkedinie dostaję przynajmniej jedną ofertę pracy tygodniowo. I to są często oferty dopasowane do mojego profilu, gdzie faktycznie szukają człowieka. W sumie w ten sposób znalazłam moją obecną pracę, więc moim zdaniem to się sprawdza. Ale to Twój wybór, jak zawsze wink

Ile CV dziennie wysyłasz?

11

Wysyłam codziennie z 5 Cv, szukam tez często firm i wysyłam nawet jak nie ma ogłoszenia. Może faktycznie ten Linkedin jest dobry, jedyny minus to to ze jak ktoś mnie wpisze w wyszukiwarkę to zobaczy wszystko.

12

5 CV dziennie i myślisz, że ktokolwiek Ci coś odpisze? big_smile no to ja juz się nie dziwię, że Ty nie możesz znaleźć pracy.

Żeby ktokolwiek Ci odpisał powinnaś wysyłać minimum 30-40 cv dziennie. Na Twoje CV statystycznie odpowie max 10% pracodawców.

13

Mój syn studiuje, ale w wakacje szukał pracy tymczasowej, zamiast rozsyłać CV dał ogłoszenie, w którym określił jaki zdobył zawód, co potrafi, jakie ma dodatkowe kwalifikacje. Wtedy to pracodawcy się do niego zgłaszali, a pracę i to całkiem sensowną, bo elastyczną, na umowę, nieźle płatną i w naprawdę fajnym zespole, dostał w ciągu kilku dni. Notabene tak jest zadowolony, że zahaczył się na dłużej, ale teraz, czyli w czasie roku akademickiego, w mniejszym wymiarze godzin.

Ta sama zasada obowiązuje na wspomnianym przez Lady Loka Linkedin i podobnych platformach - Ty umieszczasz informacje o sobie, rekruterzy wysyłają oferty i wybierasz spośród nich to, czym jesteś zainteresowana. Moim zdaniem to sprawdza się bardzo dobrze, a na pewno jest po prostu wygodne wink.

14

To chyba muszę zmienić swój system, dzięki za rady, założyłam konto na Linkedin, tylko zmieniłam z publicznego na prywatny. Macie jeszcze jakieś rady przy poszukiwaniu pracy bez znajomosci? jak szukać? jak się „sprzedać” itp? jakieś takie przydatne „tipy” smile

15

Nie napisałaś jakie to studia skonczyłas. Wysyłanie 30 CV dziennie do przypadkowych firm mniej może zdziałac niz 1-2 CV w tygodniu do dobrze sprofilowanej firmy. Duga sprawa to stanoisko na jakie chcesz isc. Powinno odpowiadac z grubsza kwalifikacjom. Wysyłanie CV na stanowiska duzo ponizej możliwości zwykle nie konczy sie sukcesem/

16

Tak z Ciekawości zapytam: czy w Polsce nadal jest akceptowane/wymagane zdjęcie w CV??? yikes przyznam, że już w drugim wątku sięz tym spotykam i jestem mocno zaskoczona.

17

CatLady napisał/a:

Tak z Ciekawości zapytam: czy w Polsce nadal jest akceptowane/wymagane zdjęcie w CV??? yikes przyznam, że już w drugim wątku sięz tym spotykam i jestem mocno zaskoczona.

Jak wysylasz CV do firmy typu Januszex to zapewne tak. Pan i wlasciciel chce widziec jaka kobiete zatrudnia bo a nuz mu sie uda ja zbalamucic. Wysylajac CV do korporacji czy innej powaznej zdjecie jest zbyteczne - tam licza sie "twarde" umiejetnosci a nie ladna buzia. Ladna buzia (zwykle) nie znieczuli pacjenta, nie przetlumaczy tekstu biznesowego z norweskiego/holenderskiego na polski i nie zaprojektuje wiaduktu kolejowego. Ladna buzia jest przydatna w salonie sprzedazy bizuterii, telefonow komurkowych lub samochodow.

18

Dzięki, foggy.

Zakładam w takim razie, że jeśli wysyłasz CV ze zdjęciem do porządnej firmy, nie do Januszexu, to samemu sobie szkodzisz, bo wygląda to niepoważnie, nieprofesjonalnie?

19

CatLady napisał/a:

Dzięki, foggy.

Zakładam w takim razie, że jeśli wysyłasz CV ze zdjęciem do porządnej firmy, nie do Januszexu, to samemu sobie szkodzisz, bo wygląda to niepoważnie, nieprofesjonalnie?

Myślę, że im jest wszystko jedno. U nas są i takie i takie. Co ciekawe, coraz poważniej się mówi o usunięciu całkowicie podstawowych danych z CV. W sensie rekruter dostaje tylko i wyłącznie część ze szkołami i umiejętnościami tak, żeby nie oceniał też potencjalnego pracownika ze względu na jego płeć.

20

Ja spotkałam się z opinia, ze pracodawca kasuje te CV, które są bez zdjęcia. I teraz bądź tu mądry. Ja osobiście uważam, ze zdjęcia faktycznie nie powinno być, bo tak jak już ktoś wspomniał wcześniej, ono rozprasza.

Osobiście uważam, że jak wysyłasz CV to powinno być ono ,,wymaksowane" do granic realnych możliwości.

Wiesz jak pieczesz ciasto to dbasz o to aby wszystkie składniki się w nim znalazły, jak nie dodasz cukru albo dasz jedno jajko mniej to co prawda dalej upieczesz ale nie będzie już takie jakie powinno być. Każdy poszczególny element składa się na ogół sukcesu.

Jakbyś miała pole ze zbożem to chciałabyś zebrać 100% plonów czy tylko 90%?
Przecież to jest oczywista oczywistość - trzeba zawsze wszystko wyciskać na maksa.

Tak samo w CV - wypisujesz wszystkie swoje umiejętności (które będą przydatne na danym stanowisku), wszystkie kursy i szkolenia związane z zawodem itp.
Do tego ukończone szkoły/studia, ładne zdjęcie, wszystko to jakoś ułożyć i już zdobywasz kilka plusików na starcie.

Co do studiów to osobiście żałuję, że sam je zrobiłem. Ukończyłem na piątkę i wiesz co? każdy rekruter miał to w dupie, nikogo nie obchodziło czy jestem po średniej czy po studiach. Liczyły się moje umiejętności/wiedza.
Nikt mnie nigdy nie zapytał czy jechałem na samych 2/3 czy na 5

Jak w ogłoszeniu jest umiejętność j. angielskiego to zweryfikują Ciebie podczas pierwszej rozmowy i będą mieli głęboko w d. czy masz dyplom państwowy z angielskiego czy nie.

Bardzo często widać ogłoszenia typu:
Wymagania
Wykształcenie - min. średnie
Doświadczenie - min. 2 lata

Można zdobyć fajną pracę bez znajomości ale to już musisz się po prostu dobrze sprzedać na rozmowie. Nie mam tych Linkedinów a mimo to nigdy nie miałem problemu ze znalezieniem pracy w swoim zawodzie.

Jeżeli nie idziesz w takie branże jak medycyna/prawo/IT to osobiście uważam, że studia powinny być tylko leciutkim dodatkiem do Twojej kariery zawodowej a nie czymś o czym informujesz w pierwszym poście, który tworzysz smile

22

Lady Loka napisał/a:
CatLady napisał/a:

Dzięki, foggy.

Myślę, że im jest wszystko jedno. U nas są i takie i takie. Co ciekawe, coraz poważniej się mówi o usunięciu całkowicie podstawowych danych z CV. W sensie rekruter dostaje tylko i wyłącznie część ze szkołami i umiejętnościami tak, żeby nie oceniał też potencjalnego pracownika ze względu na jego płeć.

Ja pracuję w NHS (angielskie NFZ) i oni mają swoją stronę z ogłoszeniami i rekrutacją. Gdy kandydat aplikuje na dane stanowisko, to musi te wszystkie informacje podać: wiek, płeć, rasa, orientacja itp, ale gdy pracodawca dostaje podanie tej osoby, to w ogóle tych szczegółow nie widzi, widzi tylko doświadczenie, wykształcenie i informacje dodatkowe - czyli w część gdzie w sumie pisze się coś w rodzaju listu motywacyjnego.

To osobiście uważam za uczciwe postawienie sprawy. Ładna - lub brzydka - buzia nie powinna przesądzać na korzyść lub niekorzyść kandydata. Tak samo wiek, czy rasa.

Statystycznie osoby czarne popełniają więcej przestępstw niż osoby białe więc rasa w niektórych zawodach powinna mieć znaczenie, tak samo jak płeć - raczej ciężko sobie wyobrazić w jednostce wojskowej osobę płci żeńskiej obsługującą działko przeciwlotnicze smile

24

A jaki masz skonczony kierunek? Czasem ma to znaczenie, bo roznie sie szuka pracy w roznych zawodach. Ja mieszkam poza granicami Polski, I tutaj skonczone mam studia, dlatego nie znam za bardzo trematu szukania pracy w Polsce, ale generalnie na wiecie jest tak, ze dobrze jest zanim sie wyle swoje CV na oferte pracy, dobrze te oferte przestudiowac, I ,,podrasowac" swoje CV pod katem tego co szuka pracodawca, bo czesto jest tak ze firma szuka fachowca, ktory zna jakies bardzo specyficzne rzeczy I rekruterzy czytaja CV szukajac przede wszystkim czy chetni akurat to dobrze znaja

25

Rumuński, a Ty już znalazłeś pracę na dłużej niż kilka miesięcy czy teoretyzujesz? smile

moje CV do mojej obecnej pracy było bez zdjęcia. Ale fakt, że niespecjalnie interesowały ich certyfikaty, sprawdzili znajomość języka swoimi testami.

26 Ostatnio edytowany przez olszekamila (2019-12-03 13:49:15)

Trzeba wytrwale szukać i wysyłać cv. Nie ma jednego CV czasem pod dane ogłoszenie musimy zmodyfikować tak, aby widać było ze dzialamy w danej branży. Może biuro karier twojej uczelni? Albo na targach pracy mozesz iść  i skonsultować cv. Ja tak właśnie zrobiłam udalam się do biura karier a potem na targach pracy skonsultowałam z danymi ekspertami. Myślę, że dostaniesz już jakaś ciekawą informacje. A kolejna sprawa to moze poogladaj w internecie cv  i się zainspiruj

[tu był nieregulaminowy link - usunięte przez moderację]
Lady Loka napisał/a:

Rumuński, a Ty już znalazłeś pracę na dłużej niż kilka miesięcy czy teoretyzujesz? smile

A co to ma wspólnego? smile Ja mogę sobie pracę nawet zmieniać co miesiąc jak mi się trafi lepsza oferta

28

Rumunski_Zolnierz napisał/a:
Lady Loka napisał/a:

A co to ma wspólnego? smile Ja mogę sobie pracę nawet zmieniać co miesiąc jak mi się trafi lepsza oferta

No wiesz, maksujesz to CV, z 90% robisz 150% a potem wychodzi rzeczywistość i odpadasz po miesiącu, bo hmm, jednak nie? tongue to słaba rada dla szukającego pracy.

Wiesz, zmieniać to sobie i możesz co tydzień, jeżeli Cię na to stać i masz takie warunki tongue a Ty w innym temacie marudziłeś, że jak kasa Ci się skończy, to samobójstwo, więc chyba jednak Cię na takie zmiany nie stać big_smile tym bardziej słaba rada dla dziewczyny szukającej pierwszej pracy.

Szczerze mówiąc bardziej przeraża mnie fakt, że tak wszystko kodujesz na mój temat co tutaj piszę, chyba znasz na pamięć moje posty, nawet ja czasami nie pamiętam co pisałem a Ty tutaj przytaczasz mój post po poście hehe

30

Szczerze mówiąc bardziej przeraża mnie fakt, że tak wszystko kodujesz na mój temat co tutaj piszę, chyba znasz na pamięć moje posty, nawet ja czasami nie pamiętam co pisałem a Ty tutaj przytaczasz mój post po poście hehe

To akurat jest chyba średnio na temat wink
no jak się z kimś więcej rozmawia na dany temat, to się kojarzy choćby tok dyskusji. Do cytowania Cię z pamięci na szczęście mi jeszcze daleko, byłaby to wielka strata miejsca w mojej pamięci smile

Lady Loka napisał/a:

Do cytowania Cię z pamięci na szczęście mi jeszcze daleko, byłaby to wielka strata miejsca w mojej pamięci smile

Wiesz to już było nie miłe i to ostatnie zdanie mogłaś już zatrzymać dla siebie, wiesz chociaż odrobinę empatii smile

32

Bardzo proszę o zakończenie off topu, i o powrót do tematu wątku.
Z góry dziękuję.

The past cannot be changed,
forgotten, edited, or erased.
It can only be accepted.

33

Statystycznie osoby czarne popełniają więcej przestępstw niż osoby białe więc rasa w niektórych zawodach powinna mieć znaczenie,

W UK nawet tego nie próbuj mówić na głos tongue
zresztą, takie rzeczy się tu sprawdza przed zatrudnieniem danej osoby, tzw DBS check.

W niektórych zawodach np płeć może mieć znaczenie, zgadzam się, ale w tym przypadku mówimy o zawodach, które z powodzeniem mogą być wykonywane przez obie płcie.

Posty [ 33 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA KARIERY - MOJA KARIERA ZAWODOWA » Czy nie ma pracy bez znajomosci?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018