Religijna rola kobiety - czyli "Seksmisja" wiary. - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » RELIGIA - DUCHOWE POSZUKIWANIA » Religijna rola kobiety - czyli "Seksmisja" wiary.

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 4 ]

1 Ostatnio edytowany przez ewelinaL (2015-03-08 00:22:15)

Temat: Religijna rola kobiety - czyli "Seksmisja" wiary.

Szwajcarski historyk prawa i badacz dziejów kultury Johann Jakob Bachofen rozprawiał o dwóch porządkach świata matriarchalnym i patriarchalnym.
Według niektórych teoretyków kultury matriarchat był pierwotnym ustrojem społecznym i został wyparty jak religie pogańskie przez monoteistyczne. Zmieniła się rola kobiety.
Erik From pokusił się nawet o teorię, że mężczyźni zazdrościli kobietom możliwości rodzenia i dlatego wymyślili teorię, że świat wziął swój początek od słowa, a nie z kobiecego łona.

W judaizmie, według którego każdy człowiek ma przyporządkowaną przez Boga rolę, narodziny dziewczynki obchodzi się w ceremonii Simchat Bat, symbolicznym powitaniu i zawarciu przymierza z Bogiem. Imię jest ogłaszane podczas pierwszego Szabatu od urodzin, a dorosłość osiąga w wieku 12 ? 13 lat. Dziewczynki od najmłodszych lat uczą się prowadzenia gospodarstwa domowego zgodnie z czystością pokarmów narzuconą przez Talmud. Rolę w życiu żydowskiej kobiety określa Tora, a do kobiecych zadań należy dbanie o prawidłową atmosferę w domu i odpowiednie wychowanie potomstwa. Judaizm dopuszcza rozwody zainicjowane przez mężczyzn.

Chrześcijańskie kobiety często są wspominane w Biblii. Towarzyszyły Chrystusowi i uczestniczyły w słuchaniu nauk. Za wzór kobiecej postawy, który należy naśladować, przedstawia się Marię, czyli Matkę Boską.

W islamie Allach obdarzył kobietę inną naturą, niż mężczyznę. Do najważniejszych zadań należą role matki, żony, córki, siostry, babki, siostrzenicy, bratanicy i mamki. Związek małżeński reguluje nikah, coś na wzór kontraktu, w którym jest określone sześć głównych obowiązków żony koniecznych do prawomocności związku.

W chrześcijaństwie, judaizmie i islamie rola kobiety sprowadza się do posłuszeństwa wobec Boga, a w konsekwencji mężczyzny. Czynny udział, taki jak kapłaństwo, nie wchodzi w rachubę w tych wyznaniach.

Buddyjski mały wóz (hinajana, najniższe nauki) nieco dyskryminuje kobiety. Jednak kolejne stadia oświecenia nadrabiają te braki. Już mahajana wprowadza stosunkową równość pomiędzy mniszkami i mnichami. Podobno, ze względu na mniejsze ego, buddyjska kobieta może osiągnąć w krótszym czasie doskonalsze stadium niż mężczyzna, jednak dopiero w wyższych poziomach. Niestety pomimo deklaracji tak pacyfistycznej i bezkonfliktowej religii, jaką jest Buddyzm, żadna z kobiet nie zapisała się na kartach buddyjskiej historii i nie sprawowała zacnych funkcji takich jak: Dalajalama, Panczenlama, Karmapa. Niewiele kobiet można też nazwać Lamami, czyli ucieleśnieniem ważnych nauczycieli z wieloma uczniami.

Pogańska kobieta miała znacznie więcej praw. Mogła być kapłanką, szamanką, głową rodu. Doskonałym przykładem grecka Atena.
Ciekawostką jest, że pogaństwo pozwalało kobietom na równoległy rozwój obok mężczyzn. Ruch dianistyczny, którego źródło bierze się od bogini Diany, w wielu spostrzeżeniach społecznych, umniejsza, a nawet poniża rolę mężczyzny.
W pogańskich tradycjach utożsamia się rolę kobiety, dającej życie, z rolą Matki Ziemi.

Zastanawiającym jest pojęcie matriarchatu.
Czy funkcjonowało kiedykolwiek  na płaszczyźnie religijnej w formie praktycznej? A może jest zaledwie mrzonką, którą należy włożyć pomiędzy księgi i wesprzeć dla własnego dobra skrajny ruch feministyczny?

Zobacz podobne tematy :

2 Ostatnio edytowany przez maniek_z_maniek (2015-03-09 12:09:57)

Odp: Religijna rola kobiety - czyli "Seksmisja" wiary.

Moim zdaniem mieszasz i mylisz tak wiele pojec ze nie da sie na podany temat dyskutowac. Np. rolami spolecznymi zajmuja sie socjologowie, tym co bylo historycy a religia ma wtym swoj udzial ale nie jest czynnikiem dominujacych w opisywanych zjawiskach. Jeszcze feminizm zwiazany ze zmianami spolecznymi a nie religijnymi, rozne symboliki, ktorych wplyw na zycie ludzie byl czesto poboczny (charakteryzowal jakies spoleczenstwo ale nie byl determinujacy). Moim zdaniem mozemy mowic jedynie o roznych spoleczenstwach, cechach je charakteryzujacych w ujeciu historycznym, moze nawet pewnych ewolucji w ujeciu socjologicznym, z religiami jedynie jako jedna z cech.

Natomiast co do roli kobiet to jesli siegniemy do najstarszych znanych nam tekstow szumeryjskich, to tam bogowie, ktorzy stworzyli czlowieka sa wymienieni z imienia, Anu, Enlil, Ninsurag, Enki. Mamy 3 mezczyzn i 1 kobiete (Ninsurag byla przyrodnia siostra Enkiego i Enlila). Podobnie jak w opisie 2 stworzenia gdzie para ludzka uspiona zostala "zmodyfikowana" zebrem Enkiego - mezczyzna, i jego zony (nie pamietam imienia z glowy, chyba Ninti albo jakos tak) - kobieta. Dano im tzw. drzewo poznania wraz z umiejetnoscia rozmnazania: "wszelka nasza wiedze im dales, teraz czlowiek bedzie tacy jak my".."nie martw sie bracie, drzewo poznania otrzymali, ale drzewa dlugiego zycia nie otrzymali". Same boginie urodzin, ktore nosily pierwszych ludzi odgrywaly wazna role. Te role kobiety to wiec moim zdaniem na 1 miejscu kwestia kultury oraz na 2 gim cech i umiejetnosci.

Veritas in omnem partem sui eadem est

3

Odp: Religijna rola kobiety - czyli "Seksmisja" wiary.
maniek_z_maniek napisał/a:

Moim zdaniem mieszasz i mylisz tak wiele pojec ze nie da sie na podany temat dyskutowac.

Skąd pomysł, że mylę pojęcia?

maniek_z_maniek napisał/a:

Np. rolami spolecznymi zajmuja sie socjologowie, tym co bylo historycy a religia ma wtym swoj udzial ale nie jest czynnikiem dominujacych w opisywanych zjawiskach. Jeszcze feminizm zwiazany ze zmianami spolecznymi a nie religijnymi, rozne symboliki, ktorych wplyw na zycie ludzie byl czesto poboczny (charakteryzowal jakies spoleczenstwo ale nie byl determinujacy). Moim zdaniem mozemy mowic jedynie o roznych spoleczenstwach, cechach je charakteryzujacych w ujeciu historycznym, moze nawet pewnych ewolucji w ujeciu socjologicznym, z religiami jedynie jako jedna z cech.

Maniek, wiara i religia towarzyszą człowiekowi od zawsze. Właśnie religie wywary największy wpływ na człowieka. Większość przemian i wojen odbywało się w imię wiary lub przeciw niej. Oczywiście można rozdzielić wszystkie dziedziny i pojęcia. Zająć się każdym z osobna. Jednak one i tak zaczną na siebie "włazić", bo są ze sobą powiązane. Bez historii nie sposób pojąc genezy danej wiary, a co za tym idzie kultury, bez socjologi wpływu wierzenia na wyznawców i motywów ich postępowania.
Faktem jest, że religie ukierunkowały, a przynajmniej były głównym motorem w określeniu roli kobiety w społeczeństwie.

Gdyby kobiety sprawowały najważniejsze funkcje, urzędy religijne, a mężczyźni na przestrzeni wieków byliby odsunięci od piastowania tych zaszczytów, czy w takim społeczeństwie sytuacja nie miałaby się podobnie, tylko z odwróceniem ról? Kobiety wprowadziłyby (dzięki władzy religijnej) swoje wartości, historia opowiadałaby zupełnie inne dzieje i zupełnie inna byłaby nauka społeczna.

Przedstawiłam tu na przykładzie kilku wyznań fakty, które potwierdzają, że role kobiet są określone przez prawa religijne. Bez względu na wyznanie, kobieta ma określone zadanie.

Odp: Religijna rola kobiety - czyli "Seksmisja" wiary.

To ze religia determinuje role kobiety w tak istotnym stopniu, jak to podajesz, to można latwo obalic poprzez porównanie ich roli zarówno w roznych krajach muzelmanskich, np. Iran - Arabia Saudyjska, czy europejskich Rosja-Polska. W tym pierwszym przypadku w zaleznosci od rzadow, był okres w tym pierwszym kraju ze kobiety mogly ubierać się jak europejki, w tym drugim przypadku przypomina mi się sytuacja z przed lat, kiedy byłem na konferencji w Rosji. Kobiet profesorow było tam na oko polowe, w Polsce to były wyjątki a przecież prawie to samo chrzescijanstwo. Nawet caryca była kobieta (Prusinka) a w Polsce, krolowe bezpośrednio nie rzadzily.

Co ciekawy przy formalnie patriarchalnym spoleczesntwie, socjologowie mowia o negatywnym wpływie ukobiecenia na wychowanie młodych chlopcow. Natomiast jeśli chodzi o wartości to ja jakiś istotnych roznic nie widze. Jakiego typu wartości charakteryzują spoleczenstwo kobiece a jakie meskie. To trzeba zdefiniować jeśli chce się dalej dyskutować.

Veritas in omnem partem sui eadem est

Posty [ 4 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » RELIGIA - DUCHOWE POSZUKIWANIA » Religijna rola kobiety - czyli "Seksmisja" wiary.

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności© www.netkobiety.pl 2007-2021