Spadek - zostałam oszukana przez własnego dziadka - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » PRAWO , ODSZKODOWANIA , FINANSE , UBEZPIECZENIA » Spadek - zostałam oszukana przez własnego dziadka

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 8 ]

Temat: Spadek - zostałam oszukana przez własnego dziadka

Sytuacja wygląda następująco. Po śmierci mojej kochanej babci, dosłownie po kilku miesiącach dziadek poprosił mnie, moją mamę i jej brata, abyśmy zrzekli się przed sądem spadku po babci, bo on chce wykupić mieszkanie. Tak też zrobiliśmy. A teraz wyszło, że dziadek ze swoim synem mieli uknuty plan i nas oszukali. Dziadek chce teraz sporządzić testament windykacyjny i całość zapisać swojemu synowi. Nigdy nie czułam się tak oszukana i to przez najbliższą osobę. Po pierwsze, że w ten sposób postąpił, uknuł ten plan jak babcia jeszcze dobrze w grobie nie ostygła. Nie pomyślał o nas, że nie ma prawa (teraz to moralnego) dysponować spadkiem po babci i nas go pozbawiać. Jest mi bardzo przykro, że posunął się do takiej podłości. Zrozumiałabym, gdyby usiadł z nami i powiedział, że np. uważa, że mieszkanie należy się synowi, a nas ma gdzieś. A on zrobił to perfidnie za plecami. Pominę już fakt, że po śmierci dziadka, mieszkanie pójdzie na sprzedaż i jego syn, będzie balował przez pół roku - dopóki kasa się nie skończy. Cały dorobek życia babci i dziadka zostanie przepity i przebalowany. To boli najbardziej sad Nigdy w życiu nie dałam dziadkowi powodów (jak również moja mama) żeby mógł w taki sposób postąpić. Nie chodzi już o mieszkanie ale o sam fakt!
Jak sytuacja wygląda prawnie? Czy można cofnąć zrzeczenie się spadku, na skutek tego, że zrzekaliśmy się jego w niewiedzy, co kombinuje dziadek ze swoim synem?

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Spadek - zostałam oszukana przez własnego dziadka

Karolina prawnie Ci nie pomogę, sama się gubię w gąszczu tych przepisów. Ale pocieszę Cię chociaż trochę że nie jesteś jedyna z którą tak postąpiono. Ja zostałam wydziedziczona przez dziadków tylko po to żeby brat dostał ich mieszkanie. Będę walczyć o to by sąd uznał wydziedziczenie za bezprawne i żebym chociaż zachowek dostała. No ale to inna sytuacja, zupełnie różna od Twojej.

Powodzenia Ci życzę smile

Matylda
16.01.15

3

dziękuję za słowa otuchy. Mnie najbardziej boli, że wszystko zostało uknute za plecami, jakbyśmy byli jakimiś wrogami. A to mój dziadek, którego zawsze szanowałam i uważałam za mądrego człowieka. Był dla mnie wzorem. To boli najbardziej, bo gdybym kiedykolwiek miała ku temu wątpliwości, przełknęłabym z mamą te kilkadziesiąt tysięcy. Tu chodzi o sam fakt, takiego chamskiego postępowania

4

Co do zasady oświadczenie o odrzuceniu spadku jest nieodwołalne, ale można próbować uchylić się od skutków oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu, czy podstępu. Tzn. wywodzi się wówczas, że nie złożyłoby się podobnego oświadczenia woli (w tym przypadku o odrzuceniu spadku), gdyby się posiadało wiedzę, której zabrakło w chwili składania. Takie postępowanie toczy się przed sądem, a jego wynik zależy głównie od dowodów, jakie się przedstawi.

"I don't even want to try
to become the one who will save your halo."

5

kjersti dziękuję za odpowiedź. czy możesz mi jeszcze powiedzieć, czy osoby - w tym przypadku dziadek z synem, jeśli uknuły to wcześniej, oszukali nas, można wyciągnąć od nich jakiekolwiek konsekwencje? nie chcę z tym chodzić po sądach ale chciałabym chociaż móc im powiedzieć, że to co zrobili, jest zabronione nie tylko moralnie ale i prawnie

6

Ale zaraz... Zrzekliście się spadku po babci, tak? Przecież to nie oznacza, że zrzekliście się spadku po dziadku. Jeśli dziadek umrze, postępowanie spadkowe dotyczy już jego osoby, nie babci. A tym samym zgromadzonego przez niego majątku.

Jeśli zaś chodzi o testament windykacyjny, to według portalu prawniczego infor.pl:

Jeśli testator pomija w testamencie osoby uprawnione do zachowku, zapisobierca windykacyjny ma obowiązek go wypłacić. Jedynym warunkiem jest doliczenie zapisu do spadku. Uprawniony ma prawo domagać się kwoty potrzebnej do uzupełnienia zachowku, gdy spadkodawca zapłacił mniej. Zapisobierca windykacyjny uiszcza jednak tylko taką sumę, w granicach której wzbogacił się przyjmując zapis. Zupełnie inna jest sytuacja, gdy on sam uprawniony jest do zachowku. Odpowiedzialność ponosi wówczas w stosunku do uprawnionych tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej zwykły zachowek.

Nieuwzględnienie danej osoby w zapisie testamentowym nie oznacza, że została ona wydziedziczona. Fakt wydziedziczenia musi być stwierdzony pisemnie w testamencie. A prawo dopuszcza tylko trzy przypadki wydziedziczenia, gdy osoba uprawniona do zachowku (znów za infor.pl):

1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego:
a) Jego źródłem utrzymania jest działalność przestępcza
b) Jest rozrzutny, jest hazardzistą
c) Jest uzależniony od alkoholu, narkotyków
d) Uchyla się od pracy zarobkowej i żyje na cudzy koszt (np. wyłudza zasiłek
e) Prostytuuje się
2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych. Oznacza to sytuacje w których wydziedziczany odmawia udzielenia wsparcia np.:
a) W trakcie choroby,
b) Nie wypełnia obowiązku alimentacyjnego,
c) Nie utrzymuje kontaktów z rodziną.

Jeśli żadne z powyższych nie zostało uwzględnione w testamencie i udowodnione, nie ma podstaw do wydziedziczenia.

:::https://kobiecefinanse.pl::: - mój prywatny blog o oszczędzaniu, planowaniu budżetu domowego i dążeniu do niezależności finansowej - a wszystko to kobiecym okiem wink

7

udajcie się do prawnika, nawet na początek po bezpłatne porady prawne, czasem tez przy uczelniach, (sa w każdym miescie większym)

Posty [ 8 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PRAWO , ODSZKODOWANIA , FINANSE , UBEZPIECZENIA » Spadek - zostałam oszukana przez własnego dziadka

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018