Sufizm - kilka słow o niezwykłej ścieżce duchowej - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » RELIGIA - DUCHOWE POSZUKIWANIA » Sufizm - kilka słow o niezwykłej ścieżce duchowej

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 5 ]

Temat: Sufizm - kilka słow o niezwykłej ścieżce duchowej

Kilka słów o sufizmie.


Sufizm nazywany jest Jednością Wszystkich Religii. Jest to esencja Miłości, Harmonii i Piękna. Zakon Sufi został powołany dla rozpowszechnienia starożytnej mądrości i duchowej wiedzy wszystkich mistrzów, Świętych oraz Proroków. Tradycja Sufich przekazuje Mądrość wszystkich wiar, które zawsze wskazywały ludzkości jeden i ten sam cel. Dla Sufich co do Celu istnieje tylko jedna religia - Bóg, Prawda, Miłość. W Polsce ruch suficki istnieje od 1988 roku i jest częścią Międzynarodowego Zakonu Sufi. Zakon ten został założony w 1910 roku przez Hazrat Inayat Khan (1882-1927). Założyciel Zakonu, przybył z Indii do USA i rozpoczął budować swoją ideę Orędzia Sufich. Urodził się 5 lipca 1882 roku w Baroda w Indiach, w muzułmańskiej rodzinie wielkich muzyków. W czasie 17 lat rozpowszechniania Orędzia na Zachodzie, zainspirował swą ideą wielu słuchaczy. I to stało się zalążkiem organizacji Sufickiej. Na krótko przed swoją śmiercią inicjował swego syna, Vilayata Inayat Khan (19.06.1916 ? 17.06.2004) na swojego następcę. Pir Vilayat Inayat Khan, zanim objął stanowisko Pira, czyli duchowej głowy Zakonu Sufi, uzyskał gruntowne doświadczenie w technikach medytacyjnych i odosobnieniach, oraz akademickie wykształcenie w dziedzinie psychologii, filozofii i muzyki. Był znanym i cenionym nauczycielem medytacji. Prowadził seminaria, obozy i odosobnienia w Europie, USA i Indiach
Hazrat Inayat Khan zmarł w Indiach 5 lutego 1927 roku. Jego prochy zostały złożone w Delhi.
Obecnie głową zakonu jest syn Pir Vilayata, Zia Khan.
Do Polski, światło sufickich nauk przyniósł Atum O?Kane. Za datę powstania Zakonu Sufickiego w Polsce przyjmuje się 30 kwietnia 1988 roku. W tym dniu Atum inicjował na wawelskim dziedzińcu, pierwszą grupkę polskich murid ? uczniów.
Ruch ten był pierwszym Zakonem Sufickim, który rozpoczął duchowe nauczanie na Zachodzie, w USA i Europie. Symbolem Zakonu Sufickiego jest uskrzydlone serce. Tradycja Sufich przekazuje Mądrość wszystkich wiar, które zawsze wskazywały ludzkości jeden i ten sam cel: Miłość ? Harmonia ? Piękno.
Zakon Suficki jest pierwszym kompletnym przekazem linii nauczania, który przywędrował jako Posłanie do współczesnego świata jako kontynuacja tradycyjnych szkół Duchowych: Chisti, Qadarii, Nakshibandhi, Sohrawardii.
Linia przekazu składa się z pięciu filii:
Szkoła Ezoteryczna - szkoła mistyki i duchowości
Zakon Uzdrawiania
Powszechne Nabożeństwo - służba religijna oparta o szeroką ekumenię wszystkich religii.
Ziraat (duchowa Ekologia) - swiadomość planetarna i duchowa ekologia oparta o mistykę żywiołów i kult natury
Braterstwo ? Siostrzeństwo - skupione na służbie społecznej i pomocy potrzebującym (edukacja, pomoc więźniom, ofiarom kataklizmów, etc.)

Medytacje sufickie to praca z oddechem, z wizualizacjami, z mantrami. Mantry sufickie to odzwierciedlenie aspektów Boga. Tych aspektów jest 99. Jest to m.in. miłośc, harmonia, współczucie, piękno, światło, twórczość, majestat, pokój itd. Powtarzając przez pewien czas zaczynamy odczuwać w sobie te aspekty. Istnieje możliwość aby dostać od nauczyciela mantry osobiste, a więc te które są tylko dla nas, te które są nam na dany moment potrzebne.

Jest bardzo krótki opis istoty sufizmu. Najlepiej jest samemu posmakować i zanurzyć się w piękno tej ścieżki.
_________________

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Sufizm - kilka słow o niezwykłej ścieżce duchowej

Czy sufizm coś narzuca? tzn. czy są pewne wyznaczniki zasady wiary itp.? Coś na wzór 10 przykazań czy zasad odżywiania, które towarzyszą wielkim religiom?

Czyż nie ma hipokryzji w tym, że upominamy dzieci gdy krzywdzą kotki czy pieski, podczas gdy sami zasiadamy do stołu, na który zabito dziesiątki stworzeń?

3

Odp: Sufizm - kilka słow o niezwykłej ścieżce duchowej

Czy któraś z Was może napisać coś więcej? Autorka rzuciła temat i zapadła się pod ziemię na parę lat big_smile, a temat jest bardzo ciekawy... A może któraś z Pań praktykuje te medytacje?

4

Odp: Sufizm - kilka słow o niezwykłej ścieżce duchowej

Pozwolę sobie odświeżyć temat...

To, o czym pisze autorka w swoim temacie, nie jest sufizmem, a przynajmniej nie jest prawdziwym sufizmem muzułmańskim.

Bo sufizm to muzułmańska tradycja mistyczna.

A to, o czym pisze autorka, jest po prostu miksem, swoistą "religijną zupą warzywną" powstałą ze zmieszania elementów różnych religii, min. buddyzmu itp. którym nadano mylącą nazwę sufizm w luźnym nawiązaniu do prawdziwego sufizmu...

Hamza:- Przez laików, praktyki sufickie czasem porównywane są do buddyzmu lub nawet jogi. Czy w swojej drodze kiedykolwiek interesowałeś się również tymi zagadnieniami?

Andrzej.S:- Interesowałem się jogą i buddyzmem na tyle, aby kategorycznie stwierdzić, że prócz niewielkich podobieństw, praktyki te są bardzo różne. Przede wszystkim sufizm osadzony jest mocno w Koranie i Hadisach, a jedność i jedyność Boga (tauhid) jest centralną doktryną. Nawet medytacja sufich (nawet jeśli jogini buddyści też medytują) różni się diametralnie w swej formie i intencji. Praktyki sufickie są oryginalne i unikalne i nie ma najmniejszego dowodu na to, że czerpały one inspiracje z czegokolwiek innego niż Koran i Hadisy.

I inny cytat, wprost potwierdzający to, o czym tutaj piszę.

Na zachodzie tworzą się, już prawie od 100 lat zlaicyzowane formy sufizmu, całkowicie oderwane od islamu. Pozwól ze przytoczę cytat książki Idee i wartości islamu, Hosseina Nasra:
?Przeważnie liczne pseudo-religijne sekty powstają na ezoterycznym gruncie, kiedy to odrywając się od ochronnej skorupy szari?atu zniekształcają swoją wyjściową formę i przemieniają się albo w stosunkowo niegroźne małe sekty, albo w niebezpieczne sekty pseudo -religijne w zależności od klimatu, w jakim te ruchy się tworzą.?
Dziś sufi mieszkający w świecie zachodnim musi z jednej strony bronić się przez zarzutami o innowację szerzącego się na Zachodzie islamu pozbawionego duchowości, z drugiej strony wyjaśniać przedstawicielom również szerzącego się na Zachodzie synkretycznego pseudosufizmu, że sufizm wywodzi się z Koranu i Hadisów i że nie jest uniwersalną religią.

Przez ten "sufizm" opisany przez autorkę tematu, muzułmanie odcinają się od prawdziwego sufizmu, myląc pseudosufizm z prawdziwym sufizmem i przez to postrzegając go jako herezję- odstępstwo od islamu czyli SZIRK. W prawdziwym sufizmie islamskim niestety nie ma miejsca na coś takiego jak "ekumenizm międzyreligijny" w rozumieniu zrównania i zjednania wszystkich religii, bo dla muzułmanina jest to to, co mówiłam. Szirk.

Posty [ 5 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » RELIGIA - DUCHOWE POSZUKIWANIA » Sufizm - kilka słow o niezwykłej ścieżce duchowej

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności© www.netkobiety.pl 2007-2018