Czy człowiek jest z natury mono- czy poligamiczny? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » SEKS, SEKSUALNOŚĆ, PSYCHOLOGIA » Czy człowiek jest z natury mono- czy poligamiczny?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 12 ]

Temat: Czy człowiek jest z natury mono- czy poligamiczny?

Na początku zastrzegam, że nie jest to z mojej strony żadna prowokacja. Po prostu zadaję pytania i szukam tej WŁAŚCIWEJ odpowiedzi. Chyba każdy z nas tak czasami ma. Ale dlaczego pytam o to akurat Was?

Otóż teraz, najczęściej w Internecie, pokazują się liczne artykuły (naukowe czy nie) na temat tego, że monogamia to mit; że człowiek jest poligamiczny, bo tak ma przekazane w genach itd. Poza tym widzi się dużo zdrad; powstają co raz to nowsze domy publiczne, kluby swingersów, sponsoring; ludzie wchodzą w "otwarte związki" lub utrzymują kilka równoległych relacji (poliamoryzm).

Jednak większość takich artykułów ma w zamiarze wzbudzić tylko sensację, chodzi o popularność osoby/instytucji głoszącej taką, a nie inną tezę, a osoby komentujące tylko nawzajem obrzucają się błotem. A mi chodzi o zwykłą merytoryczną dyskusję opartą na opiniach i doświadczeniach osób wypowiadających się.
Jak zmieniało się Wasze zdanie na ten temat na przestrzeni lat? Czy osoby "poligamiczne" zmieniały się w "monogamiczne" i na odwrót? Jak wpływało to na Wasze szczęście i Waszą godność? Czy np. prowadząc "rozrywkowe" życie nie oszukiwaliście się po prostu? A może spanie z wieloma osobami i ciągła adrenalina, to coś dla nas najlepszego? Czy u nas ludzi wszystko da się wytłumaczyć biologią i ewolucjonizmem, jak to próbują robić naukowcy? A może chodzi też o sferę duchową, której nigdy tak do końca nie ogarniemy i nie wytłumaczymy racjonalnie? A może my tylko wymyślamy takie preteksty, aby robić co chcemy i za wszelką cenę, nie patrząc tak naprawdę na dobro swoje i innych, że robimy z siebie zwykłe "małpy" bez wyższych uczuć? A może religia i kultura wymusiły monogamię, a my tylko się zmuszamy do niemożliwego i się niemiłosiernie męczymy? A stąd prosto do meritum: czy miłość to bzdura? Czy miłość to coś ograniczone czasowo i zależne tylko od hormonów?

Może dla łatwości opiszę też potencjalne odpowiedzi w punktach:
1. Poligamiczny - bo tak ma większość zwierząt w przyrodzie.
2. Poligamiczny - bo tak jest zapisane w naszych genach (kobieta szuka najlepszego ojca dla dziecka, mężczyzna szuka jak najwięcej kobiet do rozprowadzania materiału genetycznego).
3. Poligamiczny - bo tak było przed tysiącami lat u prehistorycznego człowieka.
4. Poligamiczny - bo miłość nie istnieje lub trwa tylko jakiś czas.
5. Poligamiczny - bo i tak każdy partner/partnerka mi się prędzej czy później znudzą i potrzebna mi odmiana/wymiana.
6. Poligamiczny - bo ludzie tylko udają, że mają zasady moralne, ale i tak robią co chcą, więc ja też.
7. Poligamiczny - bo ja jestem najważniejszy/najważniejsza i reszta niezbyt mnie obchodzi.
8. Poligamiczny - bo jesteśmy "chorzy" (seksoholizm, DDD/DDA itp.).
9. Poligamiczny - bo po co się zmuszać, skoro to niezgodne z naszą naturą, nie powinniśmy hamować swojego popędu.
10. Poligamiczny - punkty od 1. do 9., czyli wszystko.

11. Monogamiczny - bo mamy wyższe uczucia niż inne zwierzęta, tj. rozum i sfera duchowa.
12. Monogamiczny - bo instynkt samozachowawczy jest silniejszy niż seksualny, tj. potrafimy hamować swój popęd.
13. Monogamiczny - bo mamy wolną wolę i możemy zdecydować co jest dobre i co jest warte, takiego czy innego ryzyka.
14. Monogamiczny - bo jak prawdziwie pokochamy to damy radę mimo wszystko i inni partnerzy nie są potrzebni.
15. Monogamiczny - bo mamy zasady moralne i nie chcemy krzywdzić innych.
16. Monogamiczny - bo i tak nie można mieć w życiu wszystkiego, więc wybieramy to co najlepsze.
17. Monogamiczny - bo tak nakazuje nam religia i może boimy się jakiejś kary, może presja społeczeństwa.
18. Monogamiczny - bo kto kocha to nie zdradza, miłość to coś na całe życie i się nie kończy (a jak się kończy to nie była miłość).
19. Monogamiczny - bo tak wymusiła to nas ewolucja, by dbać o potomstwo itp.
20. Monogamiczny - punkty od 11. do 19., czyli wszystko.

21. Może jest tak jak z preferencjami seksualnymi (homo-, hetero-, biseksualny), więc jeden człowiek jest mono-, a inny poligamiczny.


Od razu mówię, że nie chodzi mi o to, że macie tak konkretnie odpowiadać na moje wcześniejsze pytania, na zasadzie: tak lub nie. Raczej jest to wskazówka dla was, o czym chcę z Wami porozmawiać i podyskutować. Mam nadzieję, że się przyłączycie.

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Czy człowiek jest z natury mono- czy poligamiczny?

Ostatnio stawia się tezę, że jest seryjnie monogamiczny. To znaczy wiele partnerów, ale nie w tym samym czasie.

3

Odp: Czy człowiek jest z natury mono- czy poligamiczny?

Są poligamiczni i monogamiczni.I babki i faceci. Czy z natury-tego nie wiem.
Ja obstawiam opcje nr 2 .(monogamiczność).

4

Odp: Czy człowiek jest z natury mono- czy poligamiczny?

Wydaję mi się, że z natury jesteśmy poligamiczni. Tak było dawno, dawno temu (chociaż zapewne zdarzały się wyjątki, tak jak u zwierząt). Jednak wszystko ewoluuje i z czasem zaczęliśmy nie tylko być wyprostowani, czy myślący, ale także czujący przywiązanie do jednej osoby. Czyli w drodze ewolucji staliśmy się poligamiczni. Kurcze i tak mi ta teoria do końca nie pasuje, bo wg niej, nacje w których panuje poligamia trzeba by było uznać, za brakujące ogniwo ewolucji wink

Odp: Czy człowiek jest z natury mono- czy poligamiczny?

Dominisio 21 niezwykle interesujący temat świetnie wpasowujący (niefortunne słowo) się w moje zainteresowania. Jestem biologiem i uważam, że człowiek jest z natury istotą monogamiczną. Zaznaczam, że jest to moja prywatna opinia. Długi okres wychowywania potomstwa w pewnym stopniu promuje monogamię.

6

Odp: Czy człowiek jest z natury mono- czy poligamiczny?

Poli czy monogamia nie ma nic wspólnego z chodzeniem do burdeli czy zdradzaniem, bo dotyczy związków najczęściej mężczyzny z kilkoma lub jedną kobietą. Zatem pytanie czy mężczyzna tworzy związek z prostytutką? Nie. Czy tworzy związek z kochanką? Też nie, bo jedną z nich (żonę, kochankę) lub obie oszukuje. Ludzie są monogamiczni w lwiej większości, z małymi wyjątkami co potwierdza regułę monogamii. smile

7

Odp: Czy człowiek jest z natury mono- czy poligamiczny?

Od razu zaznaczam, że jestem za monogamią w 100% smile
Może żartobliwie, ale coś w tym jest, ostatnio oglądałam jakieś skecze, kabarety etc. I był jeden, chyba mówić o tym Pazura, że kobieta jajeczkuje raz na miesiąc, jedno jajeczko czasem dwa itd itp. A facet produkuje milion plemników dziennie, które jakby nie było się marnują smile Także w przyrodzie, a przynajmniej u ludzi, z tego by wynikało że monogamia nie jest nam pisana smile

8

Odp: Czy człowiek jest z natury mono- czy poligamiczny?
adamajkis napisał/a:

...Czy tworzy związek z kochanką? Też nie, bo jedną z nich (żonę, kochankę) lub obie oszukuje. ...

Coś tu nie gra.
Po pierwsze: czy definicja kochanki wymaga posiadania żony?
Po drugie: czy nie można mieć związku z dwoma kobietami jednocześnie?

Moje odpowiedzi:
1. Nie.
2. Można.

9

Odp: Czy człowiek jest z natury mono- czy poligamiczny?
N4VV napisał/a:
adamajkis napisał/a:

...Czy tworzy związek z kochanką? Też nie, bo jedną z nich (żonę, kochankę) lub obie oszukuje. ...

Coś tu nie gra.
Po pierwsze: czy definicja kochanki wymaga posiadania żony?
Po drugie: czy nie można mieć związku z dwoma kobietami jednocześnie?

Moje odpowiedzi:
1. Nie.
2. Można.

Pytanie co rozumiesz przez pojęcie związek. Wg mnie z kochanką podobnie jak z prostytutką nie tworzy się związku, prędzej można to nazwać układem.

10

Odp: Czy człowiek jest z natury mono- czy poligamiczny?

Mi sie wydaje, że kultura nas hamuje przed poligamią. Bo gdyby odrzucic wszystkie zasady to prawdopodobnie każdy kopulował by z każdym tongue
Ale człowiek po prostu kapnął się, że najlepiej żyć w stadzie, czyli rodzinie. A nie że raz z jedną osobą, raz z drugą... w efekcie nie przynależysz nigdzie i nie możesz liczyć na współprace.

11 Ostatnio edytowany przez Iceni (2013-10-02 15:20:22)

Odp: Czy człowiek jest z natury mono- czy poligamiczny?

Odpowiedź jest bardzo prosta big_smile

Gdyby człowiek był z natury monogamiczny ten dylemat by nie istniał.
Wystarczy odrobina logiki wink

Człowiek jest albo poligamiczny (bo wielożeństwo występuje dość licznie w społeczeństwach nie chrześcijansko-judaistycznych) lub seryjnie monogamiczny ( bo zwykle człowiek ma więcej niż jednego partnera seksualnego a po jege śmierci często łączy się z kolejna osoba - zwierzęta monogamiczne zwykle po śmierci pierwszego partnera nie łączą się w pary)

Jako ciekawostkę napisze, że np łabędzie - zwierzęta uważane jako bardzo monogamiczne (faktycznie pary łączą się na całe życie) tak dosłownie monogamiczne nie sa big_smile

U niektórych par nawet 30% pisklat pochodzi z "nieprawego łoża" big_smile

Posty [ 12 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » SEKS, SEKSUALNOŚĆ, PSYCHOLOGIA » Czy człowiek jest z natury mono- czy poligamiczny?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności



© www.netkobiety.pl 2007-2024