Język chorwacki - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » KULTURA » Język chorwacki

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 53 ]

Temat: Język chorwacki

Język kraju lawendy, oliwki i skał nieodmiennie mnie zadziwia i zaskakuje. Prywatnie uwielbiam jego pułapki lingwistyczne. Ostatnia wyszperana przeze mnie w sieci jest niezwykle ciekawą. Oto ona.
Ja sam udana i trudna- Jestem zamężna i w ciąży.
Jeżeli ktoś z Was jest zainteresowany tym tematem mogę go dalej kontynuować.

Hrvatska Ljubavi Te!
Wierzę w miłość od pierwszego spojrzenia,
Serca ukojenia
Non omnis moriar?
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Język chorwacki

Mów mi Filip smile

Hvala najljepsa Adamajkisie! Jaka miła niespodzianka. Może parę słów o Lidiji Bacic. Urodziła się 4 sierpnia 1986 roku w Splicie. Zajmuje się śpiewem od dzieciństwa. Była głównym głosem zespołu dziecięco-młodzieżowego o wdzięcznej nazwie "Perle". Zdobyła dla nich szereg ważnych nagród. Występowała w chorwackiej wersji "Idola" osiągając finał. W dramatycznej końcówce przegrała osiągając drugie miejsce. W Chorwacji na Jej koncertach pojawiają się tłumy. Moim prywatnym zdaniem nikt nie jest w stanie tak porwać publiczności jak Lidija Bacic. W naszym kraju jest praktycznie nieznana. Albo inaczej znana jest bardzo wąskiemu kręgowi odbiorców. Może wreszcie w tym roku uda mi się kupić płytę CD z Jej hitami? Osobną historią jest absolutny brak na polskim rynku płyt CD z piosenkami chorwackimi. Pozostają You Tube, oraz sklepy muzyczne, czy też straganiki w Chorwacji. Lidiję Bacic odkryłem zupełnie przypadkowo przeglądając właśnie You Tube. Pierwsza wysłuchana przeze mnie piosenka to "Dvi lipe rici".

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

Chorwacki zaliczany jest do grupy języków południowosłowiańskich. Od 1991 roku jest językiem urzędowym kraju lawendy. Jego dialektami są: kajkawski, czakawski i sztokawski. Poza tym wyróżniamy w nim dwie wymowy: ijekawską i ikawską. W urzędowym chorwackim funkcjonują dialekt sztokawski i ijekawska wymowa. Charakteryzuje się on ruchomym akcentem. Na dodatek jest to akcent muzyczny. Dzieli się na cztery rodzaje: dwa akcenty krótkie, oraz dwa długie. Krótkie i długie akcenty posiadają intonację rosnącą lub opadającą. W języku chorwackim piszemy tak, jak wymawiamy.

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

5

Od października będę studentką filologii chorwacko-czeskiej : )

dearly napisał/a:

Od października będę studentką filologii chorwacko-czeskiej : )

Ale Ci zazdroszczę! Życzę powodzenia na studiach.
Z doświadczenia wiem, iż nazwy miesięcy w języku chorwackim sprawiają nam wiele kłopotów. Kryją się w nich trzy pułapki lingwistyczne.

Sijeczan- styczeń
Veljacza- luty
Ożujak- marzec
Travanj- kwiecień
Svibanj- maj
Lipanj- czerwiec
Srpanj- lipiec
Kolovoz- sierpień
Rujan- wrzesień
Listopad- październik
Studeni- listopad
Prosinac- grudzień

Przepraszam, że nie używam znaków diakrytycznych. Zamieniam je na polskie litery. Niestety nie wiem, jak uzyskać na komputerze klawiaturę zgodną z pisownią chorwacką.

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

7

W zasadzie to czysty przypadek, bo dostałam się na filologię rosyjską i słowiańską i stwierdziłam, a co mi szkodzi, im rzadszy język tym lepiej :> teraz nawet się cieszę : )

Jeżeli ktoś chce się przyłączyć do nauki chorwackiego, zawsze jest tutaj mile widziany.

Tuga- smutek
Gnev- złość
Oczajavati- rozpacz
Strah- strach
Prijateljstvo- przyjaźń
Nevjesta- narzeczona
Zarucznik- narzeczony
Djevojka- sympatia
Żena, supruga- żona
Muż, suprug- mąż
Ljubavnica- kochanka
Ljubavnik- kochanek

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

9

Jestem, przyszłam, bo mnie zaprosiłeś.
Cieszę się, że jest Ktoś taki jak Ty, komu chce się promować język chorwacki, a także kulturę tego kraju.
A te nazwy miesięcy, faktycznie "pokręcone"
Pasowało by mi, aby sierpień, nazywał się jak lipiec, a lipiec jak czerwiec.
Łatwiej było by zapamiętać, a listopad, mógł pozostać listopadem, a nie październikiem.
Ale chętnie pouczę się słówek.
Pozdrawiam:)

"Ktokolwiek uważa, że małżeństwo to układ pół na pół,
nie zna się ,albo na kobietach ,albo na ułamkach."
(James Neville Mason, 1909-1984)

Serdecznie Cię witam Mrozirmo! Dziękuję za tak miły komplement. Chorwacki stale mnie zadziwia i zaskakuje.

Sat- godzina, zegarek
Minuta- minuta
Sekunda- sekunda
Dan- dzień
Mjesec- miesiąc
Godina- rok
Tjedan- tydzień
Sutra- jutro
Juczer- wczoraj
Kalendar- kalendarz

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

Sreća- szczęście
Nesreća, bijeda- nieszczęście
Radost, veselje- radość
Bol, żalost, żaljenje- żal
Ljubav- miłość
Ljubomora, zavist- zazdrość
Mir, miran, spokoj- spokój
Smeh, smijeh- śmiech
Posztovanje- szacunek
Pouzdanost, poverenje, vjera, vera- zaufanie
Divljenje- podziw
Nostalgija- nostalgia
Vjernost- wierność

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

Koszulja- koszula
Hlacze, pantalone- spodnie
Haljina- sukienka
Suknja- spódnica
Bluza- bluzka
Kaput, ogrtacz- płaszcz
Czarapa- skarpetka
Hulahopke- rajstopy
Grudnjak, grundnjak- biustonosz
Dżemper- sweter

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

13

Ludzie, na gwalt potrzebuje pomocy niewielkiej (wygooglowanie) od kogos kto zna chorwacki. Moze tez byc slowenski. Wyjasnie o co chodzi chetnie na swoim privie. Naprawde niewielka rzecz ale bardzo mi pomoze w moim projekcie:)) Z gory dziekuje!

Ten najwiecej mowi o przeszlosci, kto nie ma planow na przyszlosc

W miarę swoich skromnych możliwości zgłaszam się do pomocy. Chorwacki znam w sposób bardzo ograniczony, lecz będę starał się stanąć na wysokości zadania.

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

Deda, djed, djeda- dziadek
Baka- babcia
Unuk- wnuk
Unuka- wnuczka
Majka- mama
Otac- ojciec
Ujak- wujek
Teta, tetka- ciocia
Brat- brat
Sestra- siostra
Sin- syn
Kćer, kći, kćerka- córka
Bratić- kuzyn
Sestriczna- kuzynka
Snaha- synowa
Svekrva- teściowa
Zet- zięć

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

Glava- głowa
Krzno, dlaka, kosa, vlasi- włosy
Oczi- oczy
Uho- ucho
Nos- nos
Usne- wargi
Ruka- ręka
Noga- noga
Prst- palec
Trbuh- brzuch
Bedro, bok- biodro
Lakat- łokieć
Koljeno- kolano
Ledza- plecy
Grudi- piersi
Obrva- brew
Trepavica- rzęsa
Obraz, lice- policzek
Vrat- szyja
Brada- broda
Brkovi- wąsy

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

17

Witam Cię, na Twoim wątkusmile
Spodobała mi się chorwacka babcia, która u nas kojarzy się z Mirosławem Baką, a już rewelacyjna jest ta "trepavica"
Dobrego dnia życzę:)

"Ktokolwiek uważa, że małżeństwo to układ pół na pół,
nie zna się ,albo na kobietach ,albo na ułamkach."
(James Neville Mason, 1909-1984)

18

Wielbiciel Lidiji Bacic napisał/a:

W miarę swoich skromnych możliwości zgłaszam się do pomocy. Chorwacki znam w sposób bardzo ograniczony, lecz będę starał się stanąć na wysokości zadania.

Dzieki Wielbicielu:) juz znalazlam dwoch Chorwatow z Chorwacji, na szczescie biegle wladajacych angielskim i projekt ruszyl:))
A tak na marginesie, jakie miasta tam polecasz? Jaki jest np. Zagrzeb? Dubrovnik i Split to wiadooomo, perelki ale jakies inne moze?

19 Ostatnio edytowany przez Wielbiciel Lidiji Bacic (2013-08-16 13:20:56)

Mussuka napisał/a:

Dzieki Wielbicielu:) juz znalazlam dwoch Chorwatow z Chorwacji, na szczescie biegle wladajacych angielskim i projekt ruszyl:))
A tak na marginesie, jakie miasta tam polecasz? Jaki jest np. Zagrzeb? Dubrovnik i Split to wiadooomo, perelki ale jakies inne moze?

W Zagrzebiu przebywałem, tylko kilka godzin. Przypomina trochę nasz Kraków (zaważyły tu zapewne względy historyczne). Przepiękne zabytkowe kamienice, panująca czystość, nowoczesne tramwaje, romantyczny Pałac Ślubów, urokliwe kawiarenki, życzliwi ludzie- to wizytówki Zagrzebia.
Jakie inne miasta polecam? Zadar z oryginalnym owalnym kościołem i organami morskimi, pełen cudów architektury Szybenik, dawną stolicę Chorwacji- barokowy Varażdin, piękną turystyczną Opatiję, także swego czasu stolicę Chorwacji Biograd na Moru, Crikvenicę z plażą ciągnącą się przez całe miasto, Vukovar- będący miastem- bohaterem, wbrew swojemu przemysłowi niezwykle zajmującą Rijekę, Pulę z jednym z najlepiej zachowanych amfiteatrów rzymskich itd.
Sretan dan Mrozirmo!

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

20

Mussuka napisał/a:

W Zagrzebiu przebywałem, tylko kilka godzin. Przypomina trochę nasz Kraków (zaważyły tu zapewne względy historyczne). Przepiękne zabytkowe kamienice, panująca czystość, nowoczesne tramwaje, romantyczny Pałac Ślubów, urokliwe kawiarenki, życzliwi ludzie- to wizytówki Zagrzebia.
Jakie inne miasta polecam? Zadar z oryginalnym owalnym kościołem i organami morskimi, pełen cudów architektury Szybenik, dawną stolicę Chorwacji- secesyjny Varażdin, piękną turystyczną Opatiję, także swego czasu stolicę Chorwacji Biograd na Moru, Crikvenicę z plażą ciągnącą się przez całe miasto, Vukovar- będący miastem- bohaterem, wbrew swojemu przemysłowi niezwykle zajmującą Rijekę, Pulę z jednym z najlepiej zachowanych amfiteatrów rzymskich itd.
Sretan dan Mrozirmo!

Ogromne dzieki Wielbicielu!
Chorwacja to nastepny punkt w moich planach biznesowych wiec moze przy okazji uda mi sie cos pozwiedzac:)
A Ty to chyba tam mieszkales dluzszy czas, skoro tyle zobaczyles?

Mussuka napisał/a:
Mussuka napisał/a:

Jakie inne miasta polecam? Zadar z oryginalnym owalnym kościołem i organami morskimi, pełen cudów architektury Szybenik, dawną stolicę Chorwacji- secesyjny Varażdin, piękną turystyczną Opatiję, także swego czasu stolicę Chorwacji Biograd na Moru, Crikvenicę z plażą ciągnącą się przez całe miasto, Vukovar- będący miastem- bohaterem, wbrew swojemu przemysłowi niezwykle zajmującą Rijekę, Pulę z jednym z najlepiej zachowanych amfiteatrów rzymskich itd.
Sretan dan Mrozirmo!

Ogromne dzieki Wielbicielu!
Chorwacja to nastepny punkt w moich planach biznesowych wiec moze przy okazji uda mi sie cos pozwiedzac:)
A Ty to chyba tam mieszkales dluzszy czas, skoro tyle zobaczyles?

Oczywiście nie secesyjny, tylko barokowy Varażdin (wybaczcie mój błąd). Nie mieszkałem w Chorwacji, byłem w kraju oliwki dotychczas 4 razy na wakacjach. Części polecanych przeze mnie miejsc nie widziałem na własne oczy, jednak z literatury wiem, że są godnymi uwagi i zwiedzenia. Koniecznie zajrzyj Mussuko do Parku Narodowego Plitvicke Jezera. Nie sposób opisać słowami tego cudu natury. Zdjęcia również w pełni nie oddają magii tych okolic.

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

22

Koniecznie zajrzyj Mussuko do Parku Narodowego Plitvicke Jezera. Nie sposób opisać słowami tego cudu natury. Zdjęcia również w pełni nie oddają magii tych okolic.

Wygooglowalam:) Jesli zdjecia nie oddaja magii to naprawde musi to byc piekne miejsce. woda ma niesamowity kolor, przypomnialy mi sie nie wiedziec czemu tarasy w Pamukkale:)

Garść imion chorwackich.
Żeńskie: Bepina, Budimira, Donatina, Gloriola, Grozdana, Gvozdana, Izvorinka, Kalipsa, Kalisteja, Milorada, Mirsada, Modra, Njedra, Palcica, Rahila, Sekica, Selimirka, Teofilka, Żiva.
Męskie: Antonije, Budimko, Ernestin, Fikro, Flavije, Hlap, Ikac, Keno, Knez, Kvint, Malin, Plavas, Previslav, Prvislav, Ugljo, Vicencije, Zdeslav.

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

Grad, tucza- grad
Kisza- deszcz
Snijeg- śnieg
Vjetar, vetar- wiatr
Hladnoća, mraz- mróz
Toplina, vrućina- upał
Poplava- powódź
Potres, zemljotres- trzęsienie ziemi
Ciklon, uragan- huragan
Oluja- burza
Mećava- śnieżyca

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

Ruża- róża
Tulipan- tulipan
Nezaboravak- niezapominajka
Ljubica, ljubiczica- fiołek
Lavande- lawenda
Ljiljan- lilia
Hortenzija- hortensja
Suncokret- słonecznik
Mak- mak

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

Stolac, stolica- krzesło
Fotelja, naslonjacz- fotel
Stol- stół
Ormar- szafa
Krevet- łóżko
Kaucz- tapczan

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

Żlica- łyżka
Żliczica- łyżeczka
Noż- nóż
Viljuszka, vilica- widelec
Tanjur- talerz
Lonac- garnek
Czasza- szklanka
Szalica- kubek
Tava- patelnia
Czajnik- czajnik

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

Bolnica- szpital
Laboratorij- laboratorium
Szkola- szkoła
Knjiżnica- biblioteka
Trgovina- sklep
Restoran- restauracja
Kafana, kafić, kavana- kawiarnia
Bar- bar
Kiosk- kiosk
Poszta- poczta
Banka- bank
Aerodrom, uzletiszte, zraczna luka- lotnisko
Sveucziliszte, univerzitet- uniwersytet
Muzej- muzeum
Slasticzarnica- cukiernia
Kino, bioskop- kino
Kazaliszte, teatar- teatr

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

Tresznja, visznja- wiśnia
Divlja tresznja- czereśnia
Jabuka- jabłko
Kruszka- gruszka
Jagoda- truskawka
Szumska jagoda- poziomka
Ribiz- porzeczka
Ogrozd- agrest
Szljiva- śliwka
Borovnica- jagoda
Kupina- jeżyna
Malina- malina

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

Poljska- Polska
Hrvatska- Chorwacja
Slovenija- Słowenia
Srbija- Serbia
Czeszka- Czechy
Slovaczka- Słowacja
Njemaczka- Niemcy
Austrija- Austria
Francuska- Francja
Szpanjolska- Hiszpania
Portugal- Portugalia
Engleska- Anglia
Rusija- Rosja
Ukrajina- Ukraina
Italija- Włochy

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

31 Ostatnio edytowany przez marchewa91 (2013-09-02 14:20:12)

Byłam w Chorwacji raz, ale za to zjeździliśmy całe wybrzeże Dalmacji. Marzy mi isię kiedyś pojechać na chorwackie wyspy. Do dzisiaj utrzymuję kontakt z naszym /chorwatem, u którego się zatrzymaliśmy. Najbardziej pokochałam Dalmację Środkową. Z miasteczek mogę polecić Trogir, Omis, Baśkę Wodę, Makarską i Tucepi (tyle że tu jest dość drogo i dużo turystów).

Split na pewno warto zobaczyć, ale jak dla mnie za dużo turystów. Do Dubrovnika najlepiej jechać trasą wzdłuż morza. Widoki są niesamowite.

Nie biegnij za szybko przez życie, bo najlepsze rzeczy zdarzają się nam wtedy, gdy najmniej się ich spodziewamy
marchewa91 napisał/a:

Byłam w Chorwacji raz, ale za to zjeździliśmy całe wybrzeże Dalmacji. Marzy mi isię kiedyś pojechać na chorwackie wyspy. Do dzisiaj utrzymuję kontakt z naszym /chorwatem, u którego się zatrzymaliśmy. Najbardziej pokochałam Dalmację Środkową. Z miasteczek mogę polecić Trogir, Omis, Baśkę Wodę, Makarską i Tucepi (tyle że tu jest dość drogo i dużo turystów).

Split na pewno warto zobaczyć, ale jak dla mnie za dużo turystów. Do Dubrovnika najlepiej jechać trasą wzdłuż morza. Widoki są niesamowite.

Wspomniałaś Marchewo 91 o chorwackich wyspach. Osobiście marzę o pobycie na wyspie Hvar (miałem tam być w tym roku, niestety los chciał inaczej). Z chorwackich wysp odwiedziłem Krk i Bracz.

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

33 Ostatnio edytowany przez marchewa91 (2013-09-03 20:52:22)

oprócz wysp, które wymieniłeś, widziałam zdjęcia z korculi - bajeczne! Chorwacja jest przepięknym miejscem pod warunkiem, że wie się, gdzie pojechać, żeby spędzić jak najwięcej czasu  miejscowymi, a jak najmniej z innymi turystami

rozważam, czy za rok nie pojechać ponownie na własną rękę, tak mi się zatęskniło za cykadami ostatnio i tymi wszystkimi zapachami, drzewami owocowymi - tam gdzie mieszkałam pomarańcze, oliwki i cytryny rosły przy schodach, prowadzących do morza smile Wieczory spędzaliśmy rozmawiając przed domem z naszym gospodarzem i jego żoną, częstującym nas rakiją. Mieszkałam pod Omisem na wielkiej skarpie z jakieś może 100 m od morza big_smile cudowne wakacje

Nie biegnij za szybko przez życie, bo najlepsze rzeczy zdarzają się nam wtedy, gdy najmniej się ich spodziewamy

Televizor- telewizor
Hladnjak, frizider- lodówka
Perilica rublja- pralka
Radio- radio
Zamrzivacz- zamrażarka

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

Antilopa- antylopa
Żirafa- żyrafa
Lav- lew
Gepard- gepard
Tigar- tygrys
Leopard- lampart
Slon- słoń
Nosorog- nosorożec
Nilski konj- hipopotam
Noj- struś
Dupin- delfin
Orao- orzeł
Roda- bocian
Czaplja- czapla

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

Zaljubljen sam u Tebe- Zakochałem się w Tobie
Ti si ljubav mog żivota-Jesteś miłością mojego życia
Hocete li me ożeniti?- Czy zostaniesz moją żoną?
Żeli Te poljubiti- Chcę Cię pocałować
Drago mi je- Miło mi Cię poznać

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

37

Baardzo przydatne:)) Wybieram sie niedlugo do Zagrzebia na spotkanie z jednym redaktorem pisma branzowego, moze go wlasnie tak powitam;)

Mussuka napisał/a:

Baardzo przydatne:)) Wybieram sie niedlugo do Zagrzebia na spotkanie z jednym redaktorem pisma branzowego, moze go wlasnie tak powitam;)

Hvala Mussuko! Zazdroszczę Ci tej wyprawy do Zagrzebia. Polecam spojrzenie okiem na Pałac Ślubów oraz kościół św. Marka.

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

Smreka- świerk
Jela- jodła
Bor- sosna
Tisa- cis
Arisz- modrzew
Kleka- jałowiec
Hrast- dąb
Bukva- buk
Grab- grab
Javor- klon
Gorski javor- jawor
Jasen- jesion
Breza- brzoza
Vrba- wierzba
Jablan, topola- topola
Brest, brijest- wiąz
Lipa- lipa

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

Pas- pies
Maczka- kot
Krava- krowa
Konj- koń
Ovca- owca
Svinja- świnia
Koza- koza
Guska- gęś
Patka- kaczka
Pura- indyk
Biserka- perliczka
Pile, kokosz- kura
Magarac- osioł

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

Hermelin- gronostaj
Vuk- wilk
Ris- ryś
Divlja maczka- żbik
Lasica- łasica
Jazavac- borsuk
Gorska kuna- rosomak
Srna- sarna
Jelen- jeleń
Jelen lopatar- daniel
Los- łoś
Europski bizon- żubr
Divokoza- kozica
Lisica- lis
Muflon- muflon
Divlja svinja, vepar- dzik
Vidra- wydra
Vjeverica- wiewiórka
Dabar- bóbr
Puh- popielica
Puh ljesznikar- orzesznica
Svizac- świstak
Misz- mysz
Sztakor- szczur
Poljski misz- nornica
Zec- zając
Bizamski sztakor- piżmak
Sziszmisz- nietoperz

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

Breskva- brzoskwinia
Marelica- morela
Lubenica- arbuz
Banana- banan
Avokado- awokado
Kiviji- kiwi
Limun- cytryna
Mandarina- mandarynka
Narancza- pomarańcza
Dinja- melon
Grożde- winogrona
Ananas- ananas

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

Krumpir- ziemniak
Perszin- pietruszka
Mrkva- marchewka
Celer- seler
Rotkva, rotkvica- rzodkiewka
Salata- sałata
Rajczica- pomidor
Krastavac- ogórek
Bundeva, tikva- dynia
Cvjetacza, karfiol- kalafior
Brokula- brokuł
Bob- bób
Graszak- groch
Grah- fasola
Kupus- kapusta
Poriluk- por
Luk- cebula
Czesznjak- czosnek
Vlasac- szczypiorek
Tikvica- cukinia
Paprika- papryka

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

Bijel- biały
Crven- czerwony
Plav- niebieski
Siv- szary
Zelen- zielony
Naranczasta, narancza- pomarańczowy
Ljubiczica- fioletowy
Roza, ruża- różowy
Crn- czarny
Braon- brązowy
Tamnoplav- granatowy
Srebro- srebrny
Zlatna, zlato- złoty

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

Tajnica- sekretarka
Lijecznik- lekarz
Veterinar- weterynarz
Biolog- biolog
Odvjetnik- prawnik
Policajac- policjant
Policajka- policjantka
Vatrogasac- strażak
Grnik- górnik
Metalurg- hutnik
Konobar- kelner
Konobarica- kelnerka
Novinar- dziennikarz
Frizer- fryzjer
Uczitelj- nauczyciel
Glumica- aktorka
Glumac- aktor
Kuhati- kucharz
Medicinska sestra- pielęgniarka
Arhitekta- architekt
Model- modelka
Ekonomista- ekonomista
Seljak, zemljoradnik, poljoprivrednik- rolnik
Kemiczar- chemik
Pisac- pisarz
Pjesnik- poeta
Dirigent- dyrygent
Kompozitor- kompozytor
Psiholog- psycholog
Postolar- szewc
Krojacz- krawiec
Tapetar- tapicer
Kovacz- kowal
Stolar- stolarz

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

Kraljica- królowa
Kralj- król
Princeza- księżniczka
Princ, knez- książę
Premijer- premier
Predsjednik- prezydent
Ministar- minister
Car- cesarz, car
Plemić, gospodin- szlachcic
Aristokrat- arystokrata
Veleposlanik- poseł
Grof- hrabia
Barun- baron

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

Morski pas, ajkula- rekin
Hobotnica- ośmiornica
Mekuszac, szkoljka- małż
Puż- ślimak
Rak- krab
Hlap, jastog- homar
Kozica, czovjeczuljak- krewetka
Kamenica, ostriga- ostryga

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

Tenis- tenis
Nogomet- piłka nożna
Rukomet- piłka ręczna
Koszarka- koszykówka
Odbojka- siatkówka
Ragbi- rugby
Hokej na ledu- hokej
Boks- boks
Biciklizam- kolarstwo
Vaterpolo- piłka wodna
Stolni tenis- tenis stołowy

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

Spotkałem się ze stwierdzeniem, że język chorwacki jest podobny do polskiego. Zagłębiając się bez pośpiechu w jego tajniki, oraz obserwując rodaków w Chorwacji podchodzę do tego z coraz większym sceptycyzmem i ostrożnością. Na przykład zwykłe menu w karcie restauracyjnych dań pełne jest niespodzianek i zagadek.

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

Srce- serce
Mozak- mózg
Żeludac, stomak- żołądek
Jetra- wątroba
Guszteracza- trzustka
Slezena- śledziona
Dusznik- tchawica
Grkljan- krtań
Pluća- płuco

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

Biljka- roślina
Stablo, drvo- drzewo
Grm, żbunje- krzew
Stabljika- łodyga
List- liść
Korijen- korzeń
Kora- kora
Deblo- pień
Grana- gałąź
Cvijet, cvet- kwiat
Voće- owoce
Sjeme- nasiona

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

Odzywam się w tym temacie, po dłuższym czasie nieobecności. Tych, którzy tu zaglądają przepraszam.

Bożićno drvce, bożićno drvo- choinka
Badnjak, Badnji Dan- Wigilia
Bożić- Boże Narodzenie
Bożićne skladbe- kolęda

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

Posty [ 53 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » KULTURA » Język chorwacki