Bogactwo a wiara - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » RELIGIA - DUCHOWE POSZUKIWANIA » Bogactwo a wiara

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 14 ]

Temat: Bogactwo a wiara

Jezus mówił:
16 A oto zbliżył się do Niego pewien człowiek i zapytał: ?Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby otrzymać życie wieczne?? 17 Odpowiedział mu: ?Dlaczego Mnie pytasz o dobro? Jeden tylko jest Dobry. A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowaj przykazania?. 18 Zapytał Go: ?Które?? Jezus odpowiedział: ?Oto te: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, 19 czcij ojca i matkę oraz miłuj swego bliźniego, jak siebie samego!?9 20 Odrzekł Mu młodzieniec: ?Przestrzegałem tego wszystkiego, czego mi jeszcze brakuje?? 21 Jezus mu odpowiedział: ?Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!? 22 Gdy młodzieniec usłyszał te słowa, odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości.(Mt 19)

"Nikt nie może dwom Panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie" (Mt 6, 24).

Moim zdaniem na nowo te słowa odkrywa papież Franciszek, który od niemal od początku w swoich czynach i słowach odrzuca przepych, dając potrzebny przykład całemu Kościołowi.

Jak to jest z tym bogactwem i ludźmi bogatymi? Czy posiadanie większej ilości dóbr materialnych zmienia ludzi? Czy będąc bogatym można być wierzącym?

Zapraszam do dyskusji smile

''Być czy mieć?
Być z tym, co się ma.''
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Bogactwo a wiara

Można smile Nie mówię tego na swoim przykładzie-niestety, gdyż milionerką nie jestem big_smile ... ale znam bardzo bogatych ludzi i... dzielących się swoimi dobrami materialnymi z innymi, załatwiającymi ludziom z ulicy pracę, radosnych, mających czas; dla siebie, rodziny, ludzi.

Bogactwo może być darem Boga:

"Również gdy Bóg daje człowiekowi bogactwo i skarby i pozwala mu korzystać z tego, i mieć w tym swój dział, i radować się w swoim trudzie - jest to dar Boży" (Księga Kaznodziei Salomona 5,18)

Natomiast uważam, że jeśli już pada to bogactwo na człowieka wierzącego, należy to odczytywać jako pewną...wiadomość od Boga i dowiedzieć się właśnie od Niego, co z tym zrobić.

Bogactwo nie jest niczym złym, jeśli ma się w sercu pokorę a w głowie mądrość.

3

Ja takich bardzo bogatych znam tylko z telewizji tongue Jednak takich dość bogatych osobiście i z nimi to różnie bywa.
Jeden przypadek jest taki, że w pewnej rodzinie pracował tylko mąż, bo świetnie zarabiał. Jednak pracował bardzo dużo, przez co miał coraz mniej czasu na modlitwę, życie rodzinne, Msze Świętą itp. Liczyła się kasa. Niestety, ta rodzina nie skończyła dobrze...:/
Z drugiej strony znam rodzinę, która jest całkiem majętna, ale dzięki temu, że wszyscy w rodzinie się do tego przyczyniają, szanują pracę i siebie nawzajem i są przy tym bardzo wierzący i szczęśliwi.
Reguły więc nie ma, jednak według mnie bogactwo może utrudniać, bo w pewnym momencie człowiek może zacząć poświęcać temu za dużo uwagi i Bóg spada na dalszy plan...

''Być czy mieć?
Być z tym, co się ma.''

4 Ostatnio edytowany przez Catwoman (2013-04-03 11:57:46)

A ja osobiście smile To protestanci, a jak wiadomo, pierwsi kapitaliści w Stanach, byli protestantami. Protestanci wiedzą, jak się bogacić bo to jest wręcz ich naturalne dążenie do tego, by móc wysławiać Boga w bogactwie. Tak, tak właśnie jest! Może dalekie od naszej polskiej mentalności, gdzie ubóstwo uważa się za błogosławieństwo. W Stanach wierzący protestanci uważają, że ubóstwo jest przekleństwem i uwłacza Bogu. Dążą więc poprzez "ciężką pracę" do "pomnażania dóbr".

Natomiast kwestia jest kompletnie indywidualna; jeden odejdzie od Boga, odsunie się, bo będzie czuł się niezależny, niezwyciężony, inny z kolei w swoim bogactwie będzie wysławiał Boga.
W Skandynawii, gdzie panuje luteranizm, a ilość ludzi bardzo zamożnych, milionerów jest duża, jednocześnie nie widać przepychu, za to skromność. Tak są uczeni, tak żyją.

Nowy papież wprowadza rządy skromności- i dobrze. Ludzie nie potrzebują żyć ponad stan i nie potrafić tego wykorzystać ku czemuś dobremu. Może moi znajomi z Francji zmienią zdanie co do polskiego Kościoła Powszechnego, bo zdziwili się przeokrutnie, gdy jeden z drugim zobaczył, jakimi samochodami jeździ proboszcz w miejscowościach,w  których mieszkają, bo dla nich zawód duchownego zawsze kojarzył się z ubóstwem i tak to też pamiętają -jako kompletnie nieopłacalny big_smile

5

allegra90 napisał/a:

Jak to jest z tym bogactwem i ludźmi bogatymi? Czy posiadanie większej ilości dóbr materialnych zmienia ludzi? Czy będąc bogatym można być wierzącym?

Moim zdaniem pieniądze nie zmieniają ludzi tylko dają im możliwość bycia sobą w sposób bardziej widoczny.
To znaczy jak ktoś jest chamem to przy pomocy kasy bardziej to uwidoczni. Człowiekowi dobremu kasa pozwoli na to by tą dobroć bardziej pokazać.

6

Ojciecpiotr napisał/a:
allegra90 napisał/a:

Moim zdaniem pieniądze nie zmieniają ludzi tylko dają im możliwość bycia sobą w sposób bardziej widoczny.
To znaczy jak ktoś jest chamem to przy pomocy kasy bardziej to uwidoczni. Człowiekowi dobremu kasa pozwoli na to by tą dobroć bardziej pokazać.

Wiesz, że coś w tym jest... Przypomniała mi się historia, którą znam od naocznego świadka - pewna popijająca para, żyjąca z zasiłków i zbierania puszek, grywała w totka. Pewnego razu udało im się trafić w szóstkę i wygrali coś ponad milion. Myślicie, że ich życie się zmieniło? Gdzie tam. Zrobili MEGA imprezę, alkohol lał się litrami, sprosili wszystkich swoich ziomków, były nawet prostytutki, narkotyki itp. Trwało to jakiś czas, ok. 2 tygodni, dokładnie nie pamiętam. Kasa się rozeszła i wrócili do swojego poprzedniego życia.

A co gdy ktoś jest bogaty, bo ma np. bogatych rodziców?

''Być czy mieć?
Być z tym, co się ma.''

7

allegra90 napisał/a:

A co gdy ktoś jest bogaty, bo ma np. bogatych rodziców?

Myślę, że sprawa ma się tak samo jak: patrz powyżej smile

8

Catwoman napisał/a:

Bogactwo nie jest niczym złym, jeśli ma się w sercu pokorę a w głowie mądrość.

No ale ...podobno łatwiej jest wielbłądowi przejśc przez ucho igielne niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiego?

Jak ja nienawidzę życia!

9

Jezus nie odnosił się do WSZYSTKICH z tym bogactwem, podobnie słynny cytat o młodzieńcu, który nie wiedział, co ma jeszcze zrobić by dostąpić życia wiecznego. Jezus znał ludzkie serca, znał myśli ludzi i wiedział, że tamtemu akurat młodzieńcowi tego było trzeba: widocznie był uwiązany do swego majątku.
Jezus zwracał uwagę na to, że poszczególni ludzie tamtych czasów nie mogli oddać swego serca w pełni Bogu, bo za bardzo skupieni byli na pomnażaniu dóbr, zbieraniu dziesięcin, rozliczaniu ludzi z każdego "grosza".

10

Cat, wybacz ale trochę przeginasz z ta interpretacją własną.
A gdzie to jest napisane że nie odnosił się do wszystkich?

Jak ja nienawidzę życia!

11

Tak mnie jakos naszlo....a,co ma powiedziec"biedny'ksiadz jak kupuje kolejne super wypasne autko,wyjezdza na kolejna"pielgrzymke' podobno to rodzaj modlitwy........szczegolnie w tym roku zalecana przez Watykan.....pielgrzymki do innych krajow za male pieniazki 7 dni tak okolo 4.000zl najskromniej +1.000zl inne koszty i jak to sie wszystko ma do  przysiegi ubustwa i nie wspomne o celibacie(wyjezdza zawsze z  gosposia tongue ) Ciesze sie ,ze mamy teraz  papieza FRANCISZKA i zobaczymy jak to dalej bedzie!!!!Bo jakos nie zauwazylam na plebani  kryzysu big_smile jestem osoba wierzaca,ale te wszystkie nieprawosci mnie denerwuja........

12

O jakiej przysiędze ubóstwa mówisz? Księża tego nie ślubują więc hulaj dusza.

13

księża nie składają przysięgi ubóstwa i czystości, robią to zakonnicy.

Posty [ 14 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » RELIGIA - DUCHOWE POSZUKIWANIA » Bogactwo a wiara

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2021