Orchidea --jak pielęgnować - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » W KRĘGU DOMOWEGO OGNISKA » Orchidea --jak pielęgnować

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 7 ]

Temat: Orchidea --jak pielęgnować

Wiecie, na Dzień Matki dostałam od dziecka orchideę w doniczce, ale boję się że szybko zginie jak nie będę jej właściwie pielęgnować. Czy któraś z Was miała do czynienia z tym piękny kwiatem? Jak właściwie powinam ją pielęgnować?Proszę poradźcie!

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Orchidea --jak pielęgnować

Witaj Marianna, z przyjemnością napiszę o orchideach, tym bardziej, że sama jestem ich wielbicielką i mam udane okazy storczyków, kwitnące pięknie i nieprzerwanie od zeszłego roku!!
Tylko mam prośbę, czy możesz podać nazwę swojego? Na pewno ma dołączoną "metkę", sprawdź tam. Być może jest to polularny bardzo Phalaenopsis, ale może jednak inna odmiana...
Storczyki mają specyficzne wymagania, ale przy ich uzwględnieniu naprawdę nie powinny sprawiać problemów. W skrócie: nie stawiamy ich na mocnym słońcu (najlepiej na okna wschodnie lub zachodnie) i nie przelewamy!! Więcej w następnym poście...CDN...:)

3

Odp: Orchidea --jak pielęgnować

Kupując storczyki wybierajcie okazy ze zdrowymi liśćmi i ładnymi kwiatami a także pączkami, które nie są zaschnięte lub zwiędnięte. Nie ma potrzeby przesadzania orchidei z przezroczystej doniczki, w której są sprzedawane.
Po przyniesieniu do domu musimy stopniowo zaaklimatyzować storczyka do nowych warunków, w szczególności nie wystawiamy go od razu na parapet na bezpośrednie działanie słońca, gdyż w okresie wiosna-lato skończy się to poparzeniem rośliny.
Okna najlepiej wschodnie lub zachodnie, choć niektóre gatunki np dendrobium, vanda, cattleya mogą też stać przy oknie południowym. Okno północne daje zdecydowanie za mało światła, więc storczyk może tam sobie egzystować, ale kwitnąć niekoniecznie.
Storczyki źle znoszą przestawiania, mogą zareagować negatywnie na zmianę swojego stałego miejsca, podobnie zresztą jak na przeciągi...
Storczyki nie lubią nadmiaru wody i na przelanie reagują gniciem korzeni. Ważne jest całkowite przesuszenie podłoża zanim podlejemy roślinę ponownie. Także obowiązkowo sprawdzamy stan podłoża, np drewnianym patyczkiem. Podlewamy miękką wodą, przefiltrowaną lub przegotowaną, o temperaturze pokojowej, unikamy za zimnej.
Mile widziane jest wilgotne powietrze, jakieś naczynko z wodą postawione obok pomoże. Można zraszać liście, tylko ostożnie, bez zalania ich.
Do nawożenia storczyków są przeznaczone specjalne nawozy, dobrze jest nawozić je częściej, ale mniejszymi dawkami (od tych zalecanych przez producenta).
Za te wszystkie starania i troski (a naprawdę nie są one zbyt wielkie:) storczyki odpłacą nam się przepięknymi kwiatami na dłuugie miesiące... Po przekwitnieniu storczyk musi sobie odpocząć, ścinamy więc ten pęd, który wykwitł i spokojnie czekamy na następne...a może to potrwać kilka miesięcy, a nawet rok.
A, no i jeszcze uwaga techniczna:), nie polecam stawiania storczyków w zasięgu rączek małych dzieci a także zwierzaków...Niestety orchidee mają dość kruche pędy kwiatowe, łatwo je ułamać...a szkoda takich piękności!
Pozdrawiam!:)

4

Odp: Orchidea --jak pielęgnować

Oto podstawowe wymagania tych pięknych roślin:
światło musi być rozproszone, podlewa się orchidee po całkowitym wyschnięciu podłoża, najczęściej co 1-2 tyg , orchidee wymagają stałej temperatury. Optimum dla tego gatunku jest temperatura w dzień 20-25 st. i w nocy 16-18 stopni C.

5

Odp: Orchidea --jak pielęgnować

Witam:) Mam pytanko, moja orchidea  zaczęła wypuszczać na łodydze i co się okazało wypuściła nie kwiaty a liście . Nie mam pojęcia co teraz z tymi liściami zrobić ?? Bardzo prosze o podpowiedź smile

6

Odp: Orchidea --jak pielęgnować

Nie wiem, ale ja  to obcięłabym tę  łodygę z liściem i gdzieś przesadziła

Posty [ 7 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » W KRĘGU DOMOWEGO OGNISKA » Orchidea --jak pielęgnować

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności© www.netkobiety.pl 2007-2018