Moja matka nie dba o swoje zdrowie - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » RELACJE Z PRZYJACIÓŁMI, RELACJE W RODZINIE » Moja matka nie dba o swoje zdrowie

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 11 ]

Temat: Moja matka nie dba o swoje zdrowie

Witajcie,
Jestem w sytuacji, która mnie bardzo męczy psychicznie i nie widze wyjścia. Chociaż może jeśli się wygadam to trochę mi ulży. Może ktoś miał podobny problem.
Moja mama jest jeszcze przed 60tka, aktywna zawodowo. Niestety większosc życia pesymistycznie nastawiona do wszystkiego, urodziła mnie młodo i niespecjalnie wychowywała. Bardziej moja Babcia. Mam życia sobie nie ułożyła, mieszka sama ale niedaleko ode mnie.
Od kiedy pamiętam popija (cutuję "ale to tylko 2 piwa na rozluźnienie) i wiekszosc zycia pali. Teraz po 2 paczki dziennie. Ma problemy z sercem, bierze leki. Od kilki lat problemy gastryczne, ataki bóli ktorych jest ostatnio coraz więcej. Chodzi po lekarzach ale nie mowi im ile pali i ile pije. Uwaza ze to nie przez to i ze lekarz powinnien jej po prostu zrobic jakąs operację. Wie najlepiej, diety żadnej nie chce trzymać. Jest coraz gorzej.
Narzeka na samotnosc i twierdzi ze jej życie obojętne. Nie jestem w stanie jej pomóc, palenia i pica rzucic nie chce bo lubi, u psychiatry była i uważa że to strata czasu bo oni i tak nic nie wiedzą.
Mam sama swoją rodzinę, odwiedzam mame co weekend. Ale mam wrażenie już od dzieciństwa że ani moja obecnosc ani jej wnuczki (której nigdy specjalnie nie miała ochoty czasem gdzieś zabrać itp) nie sprawia jej radości. Miała trudną relacje z własną matką a że wszystkie mieszkałyśmy razem, nasza relacja też najlepsza nie jest.
Z jednej strony jestem przerażona bo widzę jak się stacza i wygląda coraz gorzej. Z drugiej strony jest dorosła i nie mam wpływu na jej decyzje. Czuje się ogromnie winna bo nie wiem co mam zrobić. A jesli nic nie muszę robić to jak pozbyć się poczucia winy...jestem tą sytuacją bardzo zestresowana a mam poza tym swoje problemy tak jak każdy...

Zobacz podobne tematy :

2 Ostatnio edytowany przez Salomonka (2021-06-02 18:00:14)

Odp: Moja matka nie dba o swoje zdrowie
Sheeebax napisał/a:

Witajcie,
Jestem w sytuacji, która mnie bardzo męczy psychicznie i nie widze wyjścia. Chociaż może jeśli się wygadam to trochę mi ulży. Może ktoś miał podobny problem.
Moja mama jest jeszcze przed 60tka, aktywna zawodowo. Niestety większosc życia pesymistycznie nastawiona do wszystkiego, urodziła mnie młodo i niespecjalnie wychowywała. Bardziej moja Babcia. Mam życia sobie nie ułożyła, mieszka sama ale niedaleko ode mnie.
Od kiedy pamiętam popija (cutuję "ale to tylko 2 piwa na rozluźnienie) i wiekszosc zycia pali. Teraz po 2 paczki dziennie. Ma problemy z sercem, bierze leki. Od kilki lat problemy gastryczne, ataki bóli ktorych jest ostatnio coraz więcej. Chodzi po lekarzach ale nie mowi im ile pali i ile pije. Uwaza ze to nie przez to i ze lekarz powinnien jej po prostu zrobic jakąs operację. Wie najlepiej, diety żadnej nie chce trzymać. Jest coraz gorzej.
Narzeka na samotnosc i twierdzi ze jej życie obojętne. Nie jestem w stanie jej pomóc, palenia i pica rzucic nie chce bo lubi, u psychiatry była i uważa że to strata czasu bo oni i tak nic nie wiedzą.
Mam sama swoją rodzinę, odwiedzam mame co weekend. Ale mam wrażenie już od dzieciństwa że ani moja obecnosc ani jej wnuczki (której nigdy specjalnie nie miała ochoty czasem gdzieś zabrać itp) nie sprawia jej radości. Miała trudną relacje z własną matką a że wszystkie mieszkałyśmy razem, nasza relacja też najlepsza nie jest.
Z jednej strony jestem przerażona bo widzę jak się stacza i wygląda coraz gorzej. Z drugiej strony jest dorosła i nie mam wpływu na jej decyzje. Czuje się ogromnie winna bo nie wiem co mam zrobić. A jesli nic nie muszę robić to jak pozbyć się poczucia winy...jestem tą sytuacją bardzo zestresowana a mam poza tym swoje problemy tak jak każdy...

Może rzadziej ją odwiedzaj i mniej się przejmuj, co u niej słychać?

Dobrze zauważyłaś, że twoja mama nie jest starą kobietą i ma wybór:

-Może być trzeźwa i poprawić konatakt z tobą i wnuczkami
- może dalej pić i oszukiwać samą siebie.

Wybrała oszukiwanie samej siebie.
Co możesz z tym zrobić?
Możesz jej uświadomić, że nie jesteś już dzieckiem i nie pozwolisz sobą manipulować.

I tego się trzymaj.
Powodzenia.

3

Dziękuję Ci za miłe słowa. Właśnie wiem że tak powinnam myśleć, staram sie oczywiście robić swoje. Przede wszystkim staram sie poświęcić uwage dziecku i mężowi. Pamiętam z dzieciństwa że właśnie zawsze działały na mnie humory mamy, zawsze czułam się że jestem winna i powinnam coś zrobić żeby czuła sie lepiej. Teraz jestem dorosła i mi zostało:) ciężko się pozbyć tego odczucia. Jestem świadoma tego mechanizmu ale nie wiem jak z nim walczyć.

4

Może terapia? Może odpuszczenie sobie i matce oczekiwań, pozwolenie matce na jej wybory. I uznanie, że ona taka jest i inna nie będzie.
Czy matka obarcza cię winą za swoje "niedole"?
Jak byłaś obarczana winą? Daj jakis przykład.
Czy matka sugeruje, że masz jej pomagać? Jeśli tak to jakiej pomocy potrzebuje?

5

Sheeebax napisał/a:

Dziękuję Ci za miłe słowa. Właśnie wiem że tak powinnam myśleć, staram sie oczywiście robić swoje. Przede wszystkim staram sie poświęcić uwage dziecku i mężowi. Pamiętam z dzieciństwa że właśnie zawsze działały na mnie humory mamy, zawsze czułam się że jestem winna i powinnam coś zrobić żeby czuła sie lepiej. Teraz jestem dorosła i mi zostało:) ciężko się pozbyć tego odczucia. Jestem świadoma tego mechanizmu ale nie wiem jak z nim walczyć.

To bardzo jest podobne do syndromu dorosłych dzieci alkoholików poczucie winy i odpowiedzialność za rodzica jeden ze sztandarowych objawów tego zjawiska .

6

Ajko napisał/a:

Może terapia? Może odpuszczenie sobie i matce oczekiwań, pozwolenie matce na jej wybory. I uznanie, że ona taka jest i inna nie będzie.
Czy matka obarcza cię winą za swoje "niedole"?
Jak byłaś obarczana winą? Daj jakis przykład.
Czy matka sugeruje, że masz jej pomagać? Jeśli tak to jakiej pomocy potrzebuje?

Raczej są to drobne proźby, żadne wygórowane rządania. Szanuje mnie i wie że mam własne życie. Wyjechałam za granicę bardzo młodo i to był problem. Uciekłam z domu bo po pierwsze atmosfera ciągłych kłotni i żali między mama a babcia mnie wykańczała a po drugie byłam trzyymana pod kloszem i miałam dość. Mama miała do mnie pretensje że wyjechałam i ją zostawiłam samą. Mieszkała z moja Babcia całe życie. Chyba stąd też moje wyrzuty bo ona koło Babci skakała na każde życzenie a ja chcę mięć normalną rodzinę i nie mieszkać z matka. Nikt u nas w rodzinie do tej pory tego nie zrobił wierzcie lub nie.
Babcia była trudna ale mnie kochała. Myśle że mama też o to była zazdrosna podświadomie i ja to jako dziecko czułam.
Mama narzeka na swoje bóle i samotność. Nie mówi ze to jest moja wina. Ale ja ciągle czuję że coś powinnam zrobić. Te mysli mnie doprowadzaja do szału.

7

paslawek napisał/a:
Sheeebax napisał/a:

To bardzo jest podobne do syndromu dorosłych dzieci alkoholików poczucie winy i odpowiedzialność za rodzica jeden ze sztandarowych objawów tego zjawiska .

Ale to aż do tego stopnia może być że utudnia mi dziennie funkcjonowanie? Jak tylko usłyszę od mamy że źle sie czuje, momentalnie mam skurczony brzuch, spięte mięśnie i się okropnie boję że coś się wydarzy. Nie potrafię się uspokoić dopóki sie nie dowiem że poczuła się troche lepiej. Nie rozmawiam o tym za bardzo z nikim, moze z kolezanka. Mąż wie jaka jest moja mama i zawsze mówi ze jest dorosła i nie jestem odpowiedzialna za jej życie lub problemy. Wiem ze ma rację...

8 Ostatnio edytowany przez paslawek (2021-06-02 21:17:57)

Sheeebax napisał/a:
paslawek napisał/a:
Sheeebax napisał/a:

Ale to aż do tego stopnia może być że utudnia mi dziennie funkcjonowanie? .

Tak do takiego stopnia może dojść ,albo nawet do czegoś co jeszcze bardziej przypomina nerwicę z jeszcze bardziej nasilonymi objawami.
Bardzo podobne objawy somatyczne mają żony alkoholików ,sraczki,bóle brzucha ,głowy,karku szyi napięcie,napady lękowe ,straszny wstyd,ataki paniki  itp co nie dziwi bo DDA jest jakby pochodną tak zwanego współuzależnienia pewnego fenomenu który nie jest oficjalnie uznawany za chorobę czy zaburzenie ,ale jest poddawany terapii .

9

Odpuść. Jeśli martwienie się o mamę alkoholiczkę utrudnia Ci codziennie funkcjonowanie to powinnaś pomyśleć o pomocy psychologa. Masz swoje życie, rodzinę na której Ci zależy i na nich i sobie powinnaś skupić swoją uwagę. Nie jeździj do mamy co weekend, niech będzie to choćby co drugi. Mama jest dorosła i choć doskonale rozumiem Cię, że trudno jest patrzeć na zaniedbaną bliską osobę to naprawdę życia za nią nie przeżyjesz. Jak sama zauważyłaś i mówi to mama : jej niespecjalnie zależy na jakości życia. Jeśli córka i wnuczka nie są dla niej dostateczną motywacją to tym bardziej nie widzę sensu marnowania swojego wolnego czasu i nerwów na zamartwiania się. Odwiedzaj co jakiś czas mamę, dbaj o nią, ale nie zapominaj o sobie. Mama po prostu nie chce żyć fajnie, aktywnie, świadomie w zdrowiu, z rodziną - a to też, choć wiemy ,że zły - jej wybór. Twoja córka doskonale wyczuwa Twoje nastroje , pomyśl o tym czy chcesz ją wychowywać w takim napięciu i stresie.

Natura dała nam dwoje oczu, dwoje uszu, ale tylko jeden język - po to, abyśmy więcej patrzyli i słuchali, niż mówili.

10

"Mama po prostu nie chce żyć fajnie, aktywnie, świadomie w zdrowiu, z rodziną"
Tak jest. Takiej osoby nikt nie uszczęśliwi na siłę. Nie da się za kogoś, żyć, trzymać za rękę, podejmować wybory. Mama może mieć swoje koleżanki, zwierzęta, hobby. Może nie pić. Ty masz swoje życie.

Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about. Be kind. Always.

11

Dzięki za wsparcie:) staram sie codziennie aby nie dać porwać się myślom i przestać się bać. Wychodzi mi raz lepiej, raz gorzej. Wiem, że gdyby nie moja rodzina to bym popłynęła z prądem i pewnie skakała koło mamy 24 godziny na dobę. Tak więc mam czego się trzymać. Jeszcze tylko muszę nauczyć się jak pozbyć się wyrzutów sumienia kiedy robię coś dla siebie:)

Posty [ 11 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » RELACJE Z PRZYJACIÓŁMI, RELACJE W RODZINIE » Moja matka nie dba o swoje zdrowie

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2021