Mama przechodzi menopauzę i staję się... toksyczna. - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA » Mama przechodzi menopauzę i staję się... toksyczna.

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 13 ]

Temat: Mama przechodzi menopauzę i staję się... toksyczna.

Witajcie.
Nie wiem czy to poprawny dział, ale skoro widzę psychologia to dodam. Bo w końcu to również problem psychologiczny.
Tak jak w tytule - mama przechodzi menopauzę. Raczej początki niż coś zaawansowanego, bo non stop komentuje czyjś wygląd (mnie też się dostaje. Podśmiechujki z syna?!).

Macie jakieś rady? Jak się zachowywać jak własna matka zaczyna komentować twój wygląd?

Osoba, która wiecznie mówi tak, nieustannie pomija osobiste potrzeby i powoli buduje w sobie ogromny gniew.
Marshall B. Rosenberg
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Mama przechodzi menopauzę i staję się... toksyczna.
insaneski napisał/a:

Witajcie.
Nie wiem czy to poprawny dział, ale skoro widzę psychologia to dodam. Bo w końcu to również problem psychologiczny.
Tak jak w tytule - mama przechodzi menopauzę. Raczej początki niż coś zaawansowanego, bo non stop komentuje czyjś wygląd (mnie też się dostaje. Podśmiechujki z syna?!).

Macie jakieś rady? Jak się zachowywać jak własna matka zaczyna komentować twój wygląd?

A ty przepraszam ginekolog amator, wiesz wszystko na temat menopauzy a jeszcze jak to matka to już w ogóle? smile

Nie zastanowiłeś się, że to ty możesz mieć problem nie twoja matka? NIE. Nie zastanowiłeś się. Następny doktor google.
A co z twoim wyglądem nie tak według twojej matki?

3 Ostatnio edytowany przez insaneski (2021-04-13 21:28:18)

Salomonka: bo mi o tym mówiła?
Co Twoja tyrada ma do mojego posta? Co chcesz mi czy sobie udowodnić?! Piszesz nie na temat w ważnym dla mnie temacie. Rozumiem, że dla niektórych pań może to być drażliwe, ale nie potrzebuję żadnych TWOICH diagnoz na mój temat.
Nie trzeba być żadnym ginekologiem, ani amatorem ani profesjonalistą, żeby widzieć i słyszeć zachowanie drugiej osoby. Tym bardziej, że otoczenie zaczyna dostawać mentalnie po d... od osoby, która sporo wniosła do życia innych.
Imputowanie, że coś ze mną jest nie tak, kiedy mama przez większość czasu była w porządku a teraz nagle jej coś strzeliło? Pomyśl trochę.

Osoba, która wiecznie mówi tak, nieustannie pomija osobiste potrzeby i powoli buduje w sobie ogromny gniew.
Marshall B. Rosenberg

4

insaneski napisał/a:

Co Twoja tyrada ma do mojego posta? Co chcesz mi czy sobie udowodnić?! Piszesz nie na temat w ważnym dla mnie temacie. Rozumiem, że dla niektórych pań może to być drażliwe, ale nie potrzebuję żadnych TWOICH diagnoz na mój temat.
Nie trzeba być żadnym ginekologiem, ani amatorem ani profesjonalistą, żeby widzieć i słyszeć zachowanie drugiej osoby. Tym bardziej, że otoczenie zaczyna dostawać mentalnie po d... od osoby, która sporo wniosła do życia innych.
Imputowanie, że coś ze mną jest nie tak, kiedy mama przez większość czasu była w porządku a teraz nagle jej coś strzeliło? Pomyśl trochę.

I to na pewno ma związek z jej menopauzą? Bo tobie to pasuje?

Tyradę to ty napisałeś. A do tego nic konkretnego..

5

Menopauza , Pms czy inny diabeł..
Czemu nie powiesz matce że sobie nie życzysz by robiła raniące komentarze?.

A słowa same jak motyle sfruwają z warg i lecą w mrok. Któż nam wesołą piosnkę przysłał, Choć mgła i rzeką płynie kra? Nadziei maleńka orkiestra, Co pod batutą serca gra! Nadziei maleńka orkiestra, Co pod batutą serca gra!

6

Rozumiem ze menopauza to dla wielu kobiet okres trudny i trauma . Zmyenne nastroje depresja to wszystko moze się zdarzyć. Trzebs porozmawiać z mamą. Nie ma prawa bo nie jestes jej własnoscią do takich komentarzy. Jak to zalatwisz to już musisz pomysleć sama bo tylko ty ją znasz. Nie zazdroszcze. Sama wiem jakie matki potrafią być złosliwe jak dreczą i jak szyderczo suę smieją

7

Insaneski, czy twoja mama ma świadomość tego, że robi źle? Czy po atakach złośliwości zdarza jej się przeprosić za swoje zachowanie?

8

insaneski napisał/a:

Nie chcę być złośliwa, ale zestawienie tych stwierdzeń brzmi dosyć kuriozalnie, dokładnie tak, jakby standardowym objawem początków menopauzy były komentarze dotyczące wyglądu innych ludzi. Chyba tego trochę nie przemyślałeś, a nawet bardzo trochę wink.

W każdym razie jeśli słowa mamy wywołują u Ciebie dyskomfort, to bez względu na przyczyny masz pełne prawo i powinieneś wyznaczyć swoją granicę, czyli wprost powiedzieć, że sobie tego nie życzysz. Nie ma bowiem takiej sytuacji, która w jakikolwiek sposób usprawiedliwiałaby krzywdzące innych zachowania. Mama jest w końcu osobą dorosłą, musi umieć nad sobą panować, nawet jeśli z jakiegoś powodu jest jej obecnie trudno.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj! smile 
Dzieląc się swoją opinią pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi drugi człowiek. Hejt może ranić!

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz." (Janis Joplin)

9

Salomonka napisał/a:
insaneski napisał/a:

Tyradę to ty napisałeś. A do tego nic konkretnego..

Niby gdzie i wobec kogo?! Nie mam chęci na żadne osobiste wycieczki w takich momentach. Natomiast Ty chcesz mi na siłę udowodnić, że to ja jestem problemem... A potem zarzucasz robienie tyrad.

@Ela210

PMS, ale jak to wytłumaczyć, że przez wszystkie te lata było w porządku?

@Petra44

"Rozumiem ze menopauza to dla wielu kobiet okres trudny i trauma . Zmyenne nastroje depresja to wszystko moze się zdarzyć. Trzebs porozmawiać z mamą. Nie ma prawa bo nie jestes jej własnoscią do takich komentarzy. Jak to zalatwisz to już musisz pomysleć sama bo tylko ty ją znasz. Nie zazdroszcze. Sama wiem jakie matki potrafią być złosliwe jak dreczą i jak szyderczo suę smieją"

Petra, rozumiem że doświadczyłaś czegoś podobnego? Skoro to trudny okres i trauma to jak ją wspierać? Czy lepiej się od niej odciąć?

"7
Ajko
Wczoraj 23:33:26
Insaneski, czy twoja mama ma świadomość tego, że robi źle? Czy po atakach złośliwości zdarza jej się przeprosić za swoje zachowanie?"

Ajko nie - nie przeprasza. Ja mam wrażenie, że to bardziej automat u niej niżeli coś świadomego... Dużo mi pomogła w ostatnich latach, w zdobywaniu wymarzonego wykształcenia, w pracy nad sobą. Więc czemu miałaby mnie pozbawiać pewności siebie?
Piszesz, żebym z nią porozmawiał. Ale jak?

@Olinka

"Nie chcę być złośliwa, ale zestawienie tych stwierdzeń brzmi dosyć kuriozalnie, dokładnie tak, jakby standardowym objawem początków menopauzy były komentarze dotyczące wyglądu innych ludzi. Chyba tego trochę nie przemyślałeś, a nawet bardzo trochę"

Raczej nie komentarze odnośnie wyglądu są czyimś problemem, tylko jakaś zakamuflowana złośliwość która znajduje ujście w komentowaniu kogoś.

"W każdym razie jeśli słowa mamy wywołują u Ciebie dyskomfort, to bez względu na przyczyny masz pełne prawo i powinieneś wyznaczyć swoją granicę, czyli wprost powiedzieć, że sobie tego nie życzysz. Nie ma bowiem takiej sytuacji, która w jakikolwiek sposób usprawiedliwiałaby krzywdzące innych zachowania. Mama jest w końcu osobą dorosłą, musi umieć nad sobą panować, nawet jeśli z jakiegoś powodu jest jej obecnie trudno."
Nie wiem czy jestem gotowy na to, żeby tak postawić (przestawić) relację. W końcu matka to ta, która się domyśla i obdarza opieką, ciepłym słowem, wsparciem... To trochę tak, jakbym ja wszedł w rolę opiekuna.

Marshall B. Rosenberg

10 Ostatnio edytowany przez Ajko (2021-04-14 17:30:41)

insaneski Nie wiem jaką masz relację z mamą, czy miałeś/ masz komfort rozmowy jak z przyjacielem, czy bardziej jest najczęstszą odmianą rodzica, któremu wszystko wolno, ale jemu powiedzieć nie wolno nic (bo to niby brak szacunku). Nie wiem też, czy mieszkasz z rodzicami. Jeśli czujesz komfort rozmowy to powiedz jej jak się czujesz, kiedy jest złośliwa. To takie danie jej szansy na otrzymanie informacji zwrotnej, oraz na poprawienie relacji rodzinnych. Jak zobaczysz, że nie ma w niej chęci rozmowy to odpuść. Nie zmienisz człowieka, który nie widzi takiej potrzeby. Pamiętaj też o tym, że możesz dbać o swój komfort psychiczny nie biorąc do siebie jej słów, dalej możesz ją dażyć miłością, ale pozbądź się wtedy oczekiwań, że będzie taka jak byś chciał by była. Gdybyś nie widział chęci do dobrych relacji, możesz tez ograniczyć kontakty (nie urywać). To, że ktoś jest rodzicem, nie oznacza, że jest wszechmogący.

11

insaneski napisał/a:

Nie wiem czy jestem gotowy na to, żeby tak postawić (przestawić) relację. W końcu matka to ta, która się domyśla i obdarza opieką, ciepłym słowem, wsparciem... To trochę tak, jakbym ja wszedł w rolę opiekuna.

W rolę opiekuna? Wyznaczanie własnych granic to jest dbałość o samego siebie, a wręcz jeden z podstawowych elementów w odniesieniu do wszelkich zdrowych relacji międzyludzkich, z kolei Twoja mama wyraźnie je (granice) narusza i nie widzi w tym żadnego problemu, tak przynajmniej wynika z Twoich wypowiedzi. W takiej sytuacji to Ty musisz powiedzieć "stop" i nie ma to NIC wspólnego z pomieszaniem ról. Pomijam przy tym, że jesteś już przecież dorosły i nikt tak o Ciebie nie zadba, jak Ty sam. Zresztą sam widzisz, że mama ani się nie domyśla, ani nie obdarza opieką, ani ciepłym słowem, zatem Twoja teoria tak czy tak nie działa.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj! smile 
Dzieląc się swoją opinią pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi drugi człowiek. Hejt może ranić!

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz." (Janis Joplin)

12

insaneski napisał/a:

To brzmi trochę tak jak wymówka.
Tylko właśnie "krzyczę na Ciebie, ale nie możesz być zły, bo mam PMS". Twoja mama znalazła sobie wymówkę, a wszyscy ją akceptujecie. Pora przestać ją akceptować i zachowywać się tak jak w stosunku do każdej innej dorosłej osoby

Przed napisaniem odpowiedzi skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

13

insaneski napisał/a:

(...) W końcu matka to ta, która się domyśla i obdarza opieką, ciepłym słowem, wsparciem... To trochę tak, jakbym ja wszedł w rolę opiekuna.

Jeśli taki tekst wychodzi spod palców dorosłego człowieka, to... współczuję kobiecie, która go urodziła.

Jeśli ktoś chce, znajdzie sposób.
Jeśli ktoś nie chce, znajdzie powód.

"Sztuka życia polega na tym, by dostrzec swoje ograniczenia i słabości." Robert Rutkowski

Posty [ 13 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA » Mama przechodzi menopauzę i staję się... toksyczna.

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2021