Wybrałam dla siebie studia, ale mama naciska na zmianę kierunku - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » STUDIA, SESJA I ŻYCIE STUDENCKIE » Wybrałam dla siebie studia, ale mama naciska na zmianę kierunku

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 14 ]

Temat: Wybrałam dla siebie studia, ale mama naciska na zmianę kierunku

Witajcie.
W tym roku zdaję maturę i wybieram się na studia. Przeanalizowałam juz wiele kierunków i zdecydowałam się na Zarządzanie i inżynierię produkcji. Kierunek ten spodobał mi się od kiedy przecztałam, że taki istnieje. Odwiedziłam wiele stron poświęconych temu kierunkowi. Sprawdziłam też program nauczania. Również mi się podoba. Ciekawe przedmioty, które naprawdę mogą zainteresować, dogodna lokalizacja uczelni- wszystko jest jak powinno, aż do czasu kiedy wspomnę o rodzicach. Tata zawsze przyjmuje moje wszystkie pomysły z aprobatą. Kierunek bardzo mu się podoba, przede wszystkim dlatego, że widzi, że mi się podoba. Teraz pora na mamę. Tu jest problem. Otóź mama uważa, że jest to kierunek bez przyszłości i nie dla mnie. Non stop powtarza mi, żebym wybrała się na medycynę. Mimo moich przekonań, że nie dostanę się na medycynę, bo zdaję tylko podstawowe przedmioty, to moja mama z uporem twierdzi, że mnie przyjmą, bo zawsze dobrze się uczyłam więc jest to szkoła dla mnie. Ewentualnie doradza mi abym zdecydowała się na filologię polską albo pedagogikę.
Co mam zrobić: wybrać ZIP czy to, co doradza mama, bo przecież rodzice zawsze mają rację?

Prosiłabym o odpowiedź nie od strony psychologicznej (rób to, co ty chcesz), ale od strony praktycznej, życiowej (który kierunek bardziej przyszłościowy).

Dziękuje za każdą odpowiedź.

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Wybrałam dla siebie studia, ale mama naciska na zmianę kierunku

Jeśli nie jesteś osobą, która potrafi wiele, naprawdę wiele poświęcić i studiować czasem i ponad swoje siły, a potem jesteś zdecydowana zaciągnąć się i otworzyć prywatny gabinet lub też pracować w szpitalu za niewielkie pieniądze- wybierz medycynę.

Co do ZiP: mam kilkunastu znajomych po tym właśnie kierunku i żaden nie był ani jednego dnia bezrobotny. Inżynierowie nie mają problemów ze znalezieniem pracy.... w przeciwieństwie do filologów i pedagogów; to niestety kierunki, które właściwie gwarantują Ci bezrobocie.

Mam w samej tylko rodzinie 3 ZiP-owców i co słyszę: STUDIA INŻYNIERSKIE tak!! I to najlepiej typowo inżynierskie jak energetyka, automatyka, robotyka, budowa maszyn.

3

Odp: Wybrałam dla siebie studia, ale mama naciska na zmianę kierunku

Zgadzam się z tym co napisała catwoman
dzisiejszy i przyszły rynek wszystko na to wskazuje potrzebuje wykwalifikowanych robotników i inżynierów!

dla przykładu ; według raportu wprost z 2012 najbardziej pożądani są kolejno :

- wykwalifikowani pracownicy fizyczni ( ślusarz, murarz, spawacz, hydraulik)

- technicy ( takich specjalizacji jak ; budownictwo, automatyka,mechanika, farmaceutyka, informatyka )

- kierowcy

- przedstawiciele handlowi

- pracownicy działów IT

- szefowie kuchni, kucharze

choć nie ma co się do tego tak ściśle stosować w obliczu tego jak dynamiczny i zmienny jest rynek pracy ale myślę, że warto takie statystyki uwzględnić w swoim wyborze dotyczącym kierunku studiów. Nikt za Ciebie tych studiów nie przejdzie, to Ty będziesz chodzić na wykłady,zdawać egzaminy, zaliczać kolokwia, przebywać z ludźmi na tym kierunku, który wybierzesz, więc zadaj sobie pytanie czy chcesz to robić z przyjemnością i pasją ? czy z obowiązku?
Ja skończyłam studia prawnicze, na których było całe grono osób, które znalazły się na nich  nie z własnego wyboru i to od razu było widać- zakuć żeby zdać,a na wykładach pisać smsy :)a teraz jest nadmiar prawników he he więc wcale tak jak by się potocznie myślało zawód prawnika nie gwarantuje sukcesu, potrzebna jest ciężka praca i lata nauki na i po studiach! podobnie jest myślę na medycynie smile
Ja w swoich wyborach na szczęście słucham siebie i jak na razie dobrze na tym wychodzę więc z pełną świadomością  polecam to innym:) oczywiście najważniejsze by postawić kompromis między naszymi zamiłowaniami a realnymi szansami zawodowymi i myślę ze w Twoim przypadku studia inżynierskie byłyby takim rozwiązaniem ale to decyzja należy do Ciebie smile powodzenia!!!

4

Odp: Wybrałam dla siebie studia, ale mama naciska na zmianę kierunku
justlikeU napisał/a:

Mimo moich przekonań, że nie dostanę się na medycynę, bo zdaję tylko podstawowe przedmioty, to moja mama z uporem twierdzi, że mnie przyjmą, bo zawsze dobrze się uczyłam więc jest to szkoła dla mnie. Ewentualnie doradza mi abym zdecydowała się na filologię polską albo pedagogikę.
Co mam zrobić: wybrać ZIP czy to, co doradza mama, bo przecież rodzice zawsze mają rację?

Prosiłabym o odpowiedź nie od strony psychologicznej (rób to, co ty chcesz), ale od strony praktycznej, życiowej (który kierunek bardziej przyszłościowy)

Dziękuje za każdą odpowiedź.

Powiedz mamie, że się nie zna. Ludzie mają problemy z dostaniem się na medycynę przy 80-90% z rozszerzonych przedmiotów, a co dopiero podstawa. Chyba, że chcesz płacić 20k zł za rok smile

Przedmówczynie już powiedziały co sądzą o kierunkach humanistycznych - po ich skończeniu bardzo ciężko z pracą w zawodzie. ZIP na jakiej uczelni?

5

Odp: Wybrałam dla siebie studia, ale mama naciska na zmianę kierunku

Nie idź na filologię polską. Zdecydowanie odradzam, no chyba, że cię to bardzo kręci. Moim zdaniem powinnaś iść na  kierunek, który sobie wybrałaś.

6

Odp: Wybrałam dla siebie studia, ale mama naciska na zmianę kierunku

-na medycynę się nie dostaniesz z samą podstawą.
-kierunki humanistyczne do totalna klapa (Twoja mama chyba nie orientuje się w temacie albo jest nauczycielką języka polskiego w podstawówce skoro tak mówi)
-wiec najlepszym wyborem jest ZIP

7

Odp: Wybrałam dla siebie studia, ale mama naciska na zmianę kierunku

Na medycynę trzeba mieć niemal powołanie. Ciężkie studia, ciężka praca. Trzeba to naprawdę kochać, żeby zdecydować się poświęcić temu życie. Poza tym zgadzam się ze wszystkimi- bez biologii i chemii na rozszerzeniu (na niektórych uczelniach jeszcze wymagają matmy albo fizyki) nie masz szans się nigdzie na medycynę dostać.

Przedmioty humanistyczne to naprawdę kiepski pomysł.

Najlepiej studiuj to co sobie sama wybrałaś. Będzie Ci to sprawiało przyjemność. A wydaje się, że kierunek przyszłościowy.

Powodzenia na maturze smile

8

Odp: Wybrałam dla siebie studia, ale mama naciska na zmianę kierunku

Hej, czytałam twój post i odradzam Ci pedagogikę i filologię polską bo ludzi którzy to kończą jest naprawdę dużo. Te kierunki Ci dobrej pracy nie zagwaranują. Wg. mnie wybrałaś dobry kierunek taki przyszłościowy. A ta medycyna to są bardzo ciężkie studia, jeśli nie możesz porozumieć się z mamą to po prostu weź dwa kierunki opłać i zobacz na które się dostaniesz jak mama zobaczy że się nie dostaniesz na medycynę to odpuści... Bo z przedmiotami podstawowymi to raczej się nie dostaniesz na nią smile

9

Odp: Wybrałam dla siebie studia, ale mama naciska na zmianę kierunku
Lady Black napisał/a:

Hej, czytałam twój post i odradzam Ci pedagogikę i filologię polską bo ludzi którzy to kończą jest naprawdę dużo. Te kierunki Ci dobrej pracy nie zagwaranują.

Te kierunki nie zagwarantują ŻADNEJ pracy!
Przykro mi to stwierdzić, bo sama skończyłam filologię lata temu, jestem humanistką, kocham świat humanistyczny, ale niestety.... jak kiedyś był problem z pracą po takich studiach tak teraz jest bardzo duży, wręcz ogromny problem. Jako hobby, kierunek dodatkowy- tak. Ale jako kierunek identyfikujący cię przez całe życie- niestety odradzam.

10

Odp: Wybrałam dla siebie studia, ale mama naciska na zmianę kierunku
Lady Black napisał/a:

Hej, czytałam twój post i odradzam Ci pedagogikę i filologię polską bo ludzi którzy to kończą jest naprawdę dużo. Te kierunki Ci dobrej pracy nie zagwaranują. Wg. mnie wybrałaś dobry kierunek taki przyszłościowy. A ta medycyna to są bardzo ciężkie studia, jeśli nie możesz porozumieć się z mamą to po prostu weź dwa kierunki opłać i zobacz na które się dostaniesz jak mama zobaczy że się nie dostaniesz na medycynę to odpuści... Bo z przedmiotami podstawowymi to raczej się nie dostaniesz na nią smile

Nie zauważyłam, żeby tłumy pchały się na filologię polską tongue no, ale i tak odradzam ten kierunek.

11

Odp: Wybrałam dla siebie studia, ale mama naciska na zmianę kierunku

Pokaż mamie opinie specjalistów, kierunek który chcesz wybrać zdecydowanie jest bardziej przyszłościowy od pedagogiki.
A nawet, jeśli by nie był, to masz prawo do swoich wyborów. Ja właśnie studiuję mało przyszłościowy kierunek- kulturoznawstwo, ale nie wyobrażam siebie np na kierunkach innych.
Studiuj to co Tobie się podoba, bo mama za Ciebie nie skończy studiów smile

12 Ostatnio edytowany przez panna_m (2013-04-30 22:34:38)

Odp: Wybrałam dla siebie studia, ale mama naciska na zmianę kierunku

Studiuję medycynę, więc jedynie o tym mam pojęcie z tych kierunków, o których napisałaś.
Jeśli nawet nie pomyślałaś o medycynie to nie wybieraj się, bo żeby wytrwać nie wystarczy "dobrze się uczyć"- trzeba być przekonanym, że się chce skończyć. Nie ujmuję Twoim umiejętnościom, chodzi mi o to, żeby chcieć pracować w tym zawodzie i żeby Cię to interesowało, bez jakiejkolwiek pasji to zajedziesz się na śmierć.
Powodzenia! smile

13

Odp: Wybrałam dla siebie studia, ale mama naciska na zmianę kierunku

Ja po ukończonych już studiach inżynierskich poczułam powołanie, żeby zostać lekarzem smile Ale niesttey już za późno.
Autorko to Twój wybór i Twoje życie. Owszem, to co mówią rodzice należy brać pod uwagę jednak to Twoja przyszłość i ostatecznie Ty powinnaś podjąć decyzję.

Posty [ 14 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » STUDIA, SESJA I ŻYCIE STUDENCKIE » Wybrałam dla siebie studia, ale mama naciska na zmianę kierunku

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności



© www.netkobiety.pl 2007-2024