Czy trzeba kochać rodziców? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » RELACJE Z PRZYJACIÓŁMI, RELACJE W RODZINIE » Czy trzeba kochać rodziców?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 12 ]

Temat: Czy trzeba kochać rodziców?

Prawdopodobnie prawie wszyscy ludzie poradziliby, żeby zerwać z partnerem, który nas bije, prawda? A co z rodzicami, którzy bili swoje dzieci (mówię o biciu, nie o klapsach, chociaż tego też nie popieram). Tyle razy słyszy się oceniania, że ktoś jest złym dzieckiem, bo nie odwiedza starych rodziców. Prawie każdy z góry zakłada, że każda matka jest dobra dla swojego dziecka i chce dla niego jak najlepiej, więc jak dorosłe dziecko odsuwa się od rodziców to na pewno jest złym człowiekiem. Do tego o rodzinie trzeba mówić dobrze i nie wypada dzielić się z nikim informacjami, że w domu stale była przemoc, bo przecież na zewnątrz wszystko wyglądało tak ładnie, bo nie było biedy...

Co o tym myślicie?

gdykochamy
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Czy trzeba kochać rodziców?

Szczerze mówiąc, nie mam zielonego pojęcia jakie uczucie bazuje się pod kochaniem rodziców. Tak serio. Jestem do nich przywiązana, ale ani sama nigdy nie mówiłam, że kocham, ani nigdy tego od nich nie usłyszałam.

Powiedziałabym, że między kochaniem, a odcięciem się całkowitym jest jeszcze szarość. Jest tolerancja, jest akceptacja, jest poprawne utrzymywanie kontaktów, nawet pomaganie sobie.

A jak ktoś się chce odciąć, to ja będę wspierać. Żałuję tylko tego, że w Polsce nie da się tak naprawdę odciąć na 100%, a rodzice mogą potem podać dziecko o alimenty pomimo tego, że latami nie utrzymują kontaktów.

Przed napisaniem odpowiedzi skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

3 Ostatnio edytowany przez prego (2021-02-18 21:26:04)

Czy nam się to podoba, czy nie. Rodzice zawsze będą częścią nas. Genetycznie i przez wpływ jaki wywarli. Jeśli ich źle traktujemy, to zawsze ma to wpływ na nas. Tak to już jest.
Ja ich postępowanie rozumiem tak, że chcieli dla mnie jak najlepiej. Inaczej nie potrafili.

4

Uczucia powstają poza naszą wolą, dlatego jeśli się kogoś nie kocha, to się go po prostu nie kocha i nie można się do tego zmusić. Można ewentualnie nie okazywać niechęci.
Zupełnie inną kwestią jest szacunek, a na ten trzeba sobie zasłużyć. Owszem, mamy prawne obowiązki wobec rodziców, gdyby ci popadli w biedę albo potrzebowali pomocy w chorobie, a i to nie zawsze, ale to by właściwie było na tyle. Nie jestem również zwolenniczką teorii, że rodzice na pewno chcieli dla dziecka jak najlepiej, ale im nie wychodziło, bo są i tacy, którzy swoje dzieci traktowali jak meble, a wręcz sprzęt, który zawadza i jeszcze wypadałoby się nim zająć.

Na szczęście miałam fajne dzieciństwo i kochających mnie oraz wspierających rodziców, czułam się ważna i bezpieczna, nawet wtedy, gdy między nimi było średnio, dlatego do dziś czuję za to ogromną wdzięczność i nie mam takich dylematów, jak zawarty w tytule. Taty już z nami nie ma, za to mama mieszka blisko, zresztą dwa lata temu za moją namową przeprowadziła się do mojego miasta, a nasze kontakty są ciepłe i serdeczne.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj! smile 
Dzieląc się swoją opinią pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi drugi człowiek. Hejt może ranić!

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz." (Janis Joplin)

5

Ale nikt z was nie uwzględnił przemocy. Na tym chciałam się skupić.

gdykochamy

6

Cały pierwszy akapit mojego posta jak najbardziej uwzględnia także rodziców, którzy stosowali przemoc.

Jeśli chcesz tę dyskusję jakość szczególnie ukierunkować, to nakreśl, proszę, precyzyjniej na czym Ci zależy. Mamy się wypowiadać wyłącznie o przemocowych rodzicach? Jeśli tak, to tytuł wątku może być tutaj mylący, bo jest dosyć ogólny, zresztą sam post też wydaje się nie być do końca czytelny. Przy okazji pozwolę sobie zauważyć, że przemoc przybiera bardzo różne formy, nie kończy się na biciu.

Dzieląc się swoją opinią pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi drugi człowiek. Hejt może ranić!

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz." (Janis Joplin)

7

Odnośnie tytułu " Czy trzeba kochać rodziców "?
Nie bardzo rozumiem sensu pytania.
To tak jakby ktoś miał kochać, bo tak trzeba?
To tak się da naprawdę?
Bo żeby dało się kochać rodziców to najpierw to rodzice powinni zaszczepić w dziecku te wszystkie najlepsze uczucia. Nauczyć je miłości, szacunku, zaufania.
Jeśli nigdy nie okazali takich uczuć to później ich dorosłe dziecko nie będzie w stanie ich kochać.
I nic tu nie pomoże, że trzeba, że należałoby itd.

Są dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko...

8

GabrielaKlym napisał/a:

Ale nikt z was nie uwzględnił przemocy. Na tym chciałam się skupić.

To zależy co się rozumie pod słowem "przemoc".
Nie zawsze jest to fakt bicia.
Można znienawidzić rodziców za same zakazy i nakazy wypowiadane spokojnym tonem. Bez rękoczynów.

I można wybaczyć rękoczyny,  po latach zrozumieć ich powody.

" Kto dzieckiem w kolebce łeb urwał ...lalce "

9

Ja swojego ojca traktuję jak powietrze- tak samo jak on mnie gdy byłam dzieckiem. Kiedyś go bardzo nienawidziłam. W domu nigdy nie było normalnie, przemoc fizyczna ale i ta gorsza - psychiczna.
Odkąd się wprowadziłam nie mamy kontaktu, czasami tylko miniemy się na korytarzu gdy wpadnę do mamy w odwiedzimy bo dalej mieszkają pod jednym adresem. Zresztą nawet kiedy byłam dzieckiem i mieszkałam w domu tego kontaktu nie było.
Gdyby teraz podał mnie za alimenty zwrocilabym koszty które poniósł przez 18 lat mojego wychowania - a były to 2 pary butów i jedne spodnie. Całość kosztów zawsze pokrywała mama, łącznie ze wszystkimi rachunkami, on tylko był, pił i się znęcał. Nie uważam że mam mu być za co wdzięczna.

10

GabrielaKlym napisał/a:

Prawdopodobnie prawie wszyscy ludzie poradziliby, żeby zerwać z partnerem, który nas bije, prawda? A co z rodzicami, którzy bili swoje dzieci (mówię o biciu, nie o klapsach, chociaż tego też nie popieram). Tyle razy słyszy się oceniania, że ktoś jest złym dzieckiem, bo nie odwiedza starych rodziców. Prawie każdy z góry zakłada, że każda matka jest dobra dla swojego dziecka i chce dla niego jak najlepiej, więc jak dorosłe dziecko odsuwa się od rodziców to na pewno jest złym człowiekiem. Do tego o rodzinie trzeba mówić dobrze i nie wypada dzielić się z nikim informacjami, że w domu stale była przemoc, bo przecież na zewnątrz wszystko wyglądało tak ładnie, bo nie było biedy...

Co o tym myślicie?

Miałam podobnie.
Myślę, że nie ma sensu abyś się zamęczała tym, że trzeba kochać rodziców, jak inni Cię ocenią itp. Twoi rodzice nie szanowali twoich uczuć, nie zadbali o więź, to nie powinni się dziwić, że jest jak jest. Jest wiele osób, które rozumieją takie sytuacje. Ja przestałam kryć swoich rodziców i być wobec nich lojalna wbrew moim interesom. Bliskim osobom opowiedziałam jak wyglądały relacje rodzinne i mnie zrozumieli.
Radzę zainwestować w terapię. Mnie to pomogło uporać się ze złością, którą tłumiłam, poczuciem wstydu. Ważne aby sie zajac tym żalem i złością w sobie aby nie przeszkadzal w życiu.
Co do alimentów, to myślę, że nie ma co się martwić na zapas. Z tego co wiem to nie w każdym przypadku rodzice ostatecznie maja do tego prawo. Poza tym nie koniecznie będzie to wysoka kwota. Jesli byloby mnie stac to w jakis tam sposob bym pomogla.

Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about. Be kind. Always.

11

Nie, nie trzeba.

12

Warto też wziąć pod uwagę, że czym innym jest presja zewnętrzna, że coś trzeba, wypada, że powinno się inaczej, a czym innym własne przekonania. Jeśli te drugie są silne, bo sami jesteśmy silni, to nie pozwalamy sobą sterować.

Posty [ 12 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » RELACJE Z PRZYJACIÓŁMI, RELACJE W RODZINIE » Czy trzeba kochać rodziców?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2021