Minął staż a pracodawca daje umowę na pół roku - intencje pracodawcy - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA KARIERY - MOJA KARIERA ZAWODOWA » Minął staż a pracodawca daje umowę na pół roku - intencje pracodawcy

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 13 ]

Temat: Minął staż a pracodawca daje umowę na pół roku - intencje pracodawcy

Witam,
czy są tu osoby które odbywały staż z PUP? Otóż skończyłem staż 6-miesięczny i pracodawca zatrudnił na umowę o pracę na czas określony na kolejne 6 m-cy, czy wg Was to jest normalne? tzn umowa z PUP go do tego zmusiła, ale czy mając dobre intencje bo rzekomo jest ze mnie zadowolony nie powinien już zapewnić stałego zatrudnienia? No i pytanie formalne można umowy na czas określony przedłużać czy następna już musi być na czas nieokreślony? Pracowałem na umowę w markecie ale to było inaczej, potem ten market koło mnie zamknęli i szukałem zatrudnienia rejestrując się w PUP i była oferta stażu, który odbyłem ale liczyłem na to że pracodawca sprawdzi, przetestuje pracownika i potem zatrudni normalnie a nie znowu na kolejne pół roku.
Bo to w tym momencie nie jest pewne zatrudnienie. I tak Was pragnę zapytać czy pracodawca robi tak celowo? no ale co minie pół roku i podziękuje bo już wypełnił zobowiązania z umowy z PUP?
Zastanawiam się dlaczego on po pół roku stażu daje znowu umowę na pół roku a np w marketach to jest na rok od razu na dzień dobry i nowego pracownika nikt nie zna.
Rozmawialiśmy na temat stażu i pracodawca jest zadowolony, wypełniałem swoje zadania należycie, były nieraz jakieś drobne problemy ale ogólnie widział że się starałem. No i w podziękowaniu zaoferował umowę na pół roku :-D
Nie wiem co o tym myśleć.

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Minął staż a pracodawca daje umowę na pół roku - intencje pracodawcy

mógłby Ci dać i na 3 miesiące umowę i wg prawa pracy jest to ok.
Trzecia umowa musi być na czas nieokreślony. A umowy na czas określony mogą mieć maksymalnie koło 3 lat. Jest dokładnie określona ilość miesięcy.

Przed napisaniem odpowiedzi skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

3

Mógł dać na 3 miesiące? no ale umowa z PUP była taka że po okresie stażu pracodawca ma obowiązek zatrudnić na min. ten sam okres na umowę o pracę, no to nic nie znaczy?
Tylko pytanie po co te umowy na czas określony? No raz to rozumiem ale ciągłe przedłużanie? Z drugiej strony wątpię że nagle za pół roku będzie na czas nieokreślony bo dlaczego teraz nie jest?

4

Jeśli umowa zostanie zawarta na czas nieokreślony, relatywnie trudno jest z pracownikiem rozwiązać stosunek pracy, a przede wszystkim zwolnienie trzeba dokładnie uzasadnić, a to nie zawsze okazuje się proste. Ponadto w określonych przepisami sytuacjach należy mu się odprawa. To dlatego pracodawcy wolą zawierać umowy na czas określony, bo taka umowa po upływie czasu, na jaki została zawarta, samoczynnie wygasa i mogą, ale nie muszą zawierać nowej. Warto przy tym dodać, że mogą to być umowy z dłuższym terminem, co znaczy, że kolejno trzecia może wypaść nawet za kilka lat.
Kolejnym powodem, który zniechęca pracodawców do zawierania umowy na czas nieokreślony jest fakt, że w razie ewentualnego sporu sąd pracy może orzec przywrócenie pracownika do pracy na poprzednich warunkach, przy umowie na czas określony takiego ryzyka nie ma.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj smile 
Dzieląc się swoją opinią pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi drugi człowiek. Hejt może ranić!

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz." (Janis Joplin)

5 Ostatnio edytowany przez DarekSucharek (2020-08-29 00:55:38)

Olinka napisał/a:

To dlatego pracodawcy wolą zawierać umowy na czas określony, bo taka umowa po upływie czasu, na jaki została zawarta, samoczynnie wygasa i mogą, ale nie muszą zawierać nowej.

No ok i co wtedy? pracownik na bruk? Bo nie wiem co robić czy rozglądać się za kolejnymi ofertami, czy czekać na ruch pracodawcy? Bo wiadomo może sie lepsza oferta pojawić ale jak nie będzie w ogóle pracy za pół roku no to najgorszy scenariusz.
Zmiana pracy to co innego niż świadomość że się będzie bezrobotnym.

Poza tym rozumiem te kwestie ale np na czas określony to może być też na rok tak? No właśnie a jest na pół roku, chyba że pracodawca zrealizuje wszystko jak Pan Bóg przykazał i będzie szukał nowego stażysty.

Ale rozumiem, że Waszym zdaniem moje obawy są uzasadnione czy nie? Czy wg Was może to być stałe zatrudnienie tylko najpierw pracodawca korzysta z tego co może czyli z umów na czas określony żeby odwlec ostateczną umowę na czas nieokreślony?

Dlatego właśnie chciałem się dowiedzieć jakie są standardy, czy ktoś korzystając ze stażu PUP potem został zatrudniony i np pracuje już 2gi rok? Czy to są zawsze tylko epizody zawodowe?

6

DarekSucharek napisał/a:

No ok i co wtedy? pracownik na bruk?

Jeśli nie zdecyduje się podpisać kolejnej, to nie jest już w żaden sposób z Tobą związany, więc tak, można powiedzieć, że pójdziesz na bruk. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby na kilka tygodni przed końcem umowy pójść i po prostu zapytać jakie ma w stosunku do Ciebie plany. Możesz wyrazić swoją gotowość do kontynuacji pracy, ale też zaznaczyć, że jeśli umowa miałaby nie zostać przedłużona, to chciałbyś wiedzieć o tym wcześniej, by móc rozejrzeć się za czymś nowym.

Edit:
Dopisałeś, więc i ja edytuję.

DarekSucharek napisał/a:

Poza tym rozumiem te kwestie ale np na czas określony to może być też na rok tak? No właśnie a jest na pół roku, chyba że pracodawca zrealizuje wszystko jak Pan Bóg przykazał i będzie szukał nowego stażysty.

Tak, może być na rok, a nawet dłużej. Zwykle jednak ta pierwsza nie jest długa - po to, aby przekonać się czy aby na pewno zatrudniony pracownik jest właściwą osobą na właściwym miejscu.

DarekSucharek napisał/a:

Ale rozumiem, że Waszym zdaniem moje obawy są uzasadnione czy nie? Czy wg Was może to być stałe zatrudnienie tylko najpierw pracodawca korzysta z tego co może czyli z umów na czas określony żeby odwlec ostateczną umowę na czas nieokreślony?

Trudno ocenić. Umowy na pół roku są dosyć standardowymi, więc jest bardzo prawdopodobne, że jeśli pracodawca będzie zadowolony, to zdecyduje się podpisać kolejną. Być może ponownie na czas określony, a być może nawet już na stałe.

DarekSucharek napisał/a:

Dlatego właśnie chciałem się dowiedzieć jakie są standardy, czy ktoś korzystając ze stażu PUP potem został zatrudniony i np pracuje już 2gi rok? Czy to są zawsze tylko epizody zawodowe?

Swego czasu pracowałam w miejscu, które chętnie przyjmowało stażystów PUP, potem byli zatrudniani właśnie na umowę na czas określony.
Moim zdaniem dużo może powiedzieć sam przebieg stażu i czy byłeś osobą głównie do pomocy, czy jednak ktoś starał się porządnie przygotować Cię do przyszłej pracy.

Dzieląc się swoją opinią pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi drugi człowiek. Hejt może ranić!

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz." (Janis Joplin)

7 Ostatnio edytowany przez DarekSucharek (2020-08-29 02:13:49)

Olinka napisał/a:

Zwykle jednak ta pierwsza nie jest długa - po to, aby przekonać się czy aby na pewno zatrudniony pracownik jest właściwą osobą na właściwym miejscu.

Ok tylko pytanie w takim razie czy staż który trwał 6 miesięcy nie pokazał czy jestem właściwą osobą na danym miejscu? Musi rok upłynąć?

Poza tym ja byłem na wielu rozmowach i często proponowali umowę na 3 miesiące albo od razu właśnie np na rok to takie bardziej "pewne" zakłady pracy, duże itd.

Olinka napisał/a:

Swego czasu pracowałam w miejscu, które chętnie przyjmowało stażystów PUP, potem byli zatrudniani właśnie na umowę na czas określony.

Ok a czy ktoś z tych osób został na stałe? Czy jak się dalsze losy potoczyły czy po upływie trwania umowy, nie było przedłużane zatrudnienie?

8

Ja nie wiem na co narzekasz tak serio.
Miał wg umowy z PUP zatrudnić Cię po stazu na kolejne 6 miesięcy minimum i dokładnie to zrobił. Więc masz 6 miesięcy pracy. Ja bym się cieszyła, Ty narzekasz.

To naprawdę nie jest dziwne, pracodawcy dają czasami umowę na czas okreslony na 3 miesiące, a potem np. Na 2 lata. I ludzie nie płaczą.

9

DarekSucharek napisał/a:

Ok a czy ktoś z tych osób został na stałe? Czy jak się dalsze losy potoczyły czy po upływie trwania umowy, nie było przedłużane zatrudnienie?

My stażystów braliśmy po to, aby przyuczyć ich do pracy i aby już zostali. Mimo wszystko zwykła ostrożność nakazywała podpisywać z nimi umowy na czas określony. Tyle tylko, że to nie ma przełożenia na to, co praktykuje się w Twoim zakładzie pracy. Podpytaj innych, może coś uda Ci się z tego wysnioskować.

Przyznam, że dla mnie też jest dziwne to narzekanie. Naprawdę mało kto od razu dostaje umowę na stałe. To są normalne praktyki i tak na rynku pracy to się odbywa.
Tak jak napisała Lady Loka, bardzo często pierwsza umowa jest na trzy miesiące, dopiero druga dłuższa, a i to nie zawsze.

10

Tak zgadza się tylko co innego jest np przyjęcie pracownika od razu na umowę na 3 -miesiące od przykładowo teraz 1 września a co innego jest moja sytuacja gdy już odbywałem staż pół roku. Mi się wydawało że po to jest staż żeby przyuczyć sprawdzić itd.
No i owszem z jednej strony się cieszę, z drugiej niekoniecznie - wynagrodzenie to minimalna krajowa no i nie wiem co dalej myśleć o tej pracy. No i w moim przypadku staż jako przyuczenie do pracy to tak raczej formalnie, bo większość rzeczy robiłem sam to co zostało zlecone i dochodziłem do wszystkiego sam. Poznawanie jakiś programów firmowych itd. Nikt mnie tego nie uczył ale to tam nieważne. W każdym razie w moim przypadku to nie było przyuczenie do obsługi obrabiarki gdzie ktoś mnie nadzorował, tylko raczej zlecone zadania.

11

Ale to naprawdę jest normalne, że się dostaje drugą umowę na czas określony. Nie bez powodu kodeks pracy daje takie możliwości. Nie bez powodu kodeks pracy określa maksymalny możliwy czas takiej umowy.

Pracodawca nie miał obowiązku zatrudnić Cię od razu na czas nieokreślony, a Ty tak naprawdę nie masz powodu do narzekania.

Jak Ci nie pasuje to wynagrodzenie zawsze możesz negocjować, a w międzyczasie szukać innej pracy.

12

No powodów do narzekania mam sporo, pracodawca wszystko robi pod siebie
A) staż który odbywałem 8h dziennie a spokojnie można to było robić po 4h (no ale odbierać telefony ktoś musiał więc 8h), podejrzewam że sporo osób realizuje staż 4h dziennie dostając to samo stypdendium
B) staż mnie niczego nie nauczył (no może poza jakimś małymi zasadami pracy biurowej)
C) inne były ustalenia co do wynagrodzenia po stażu na umowę a teraz retoryka jest taka że jestem uciążliwością finansową dla pracodawcy bo bodajże 3500 zł musi wydawać co miesiąc na mnie, także nie ma tutaj żadnych negocjacji.

No cóż idąc tym tokiem rozumowania, za 6 miesięcy skończy się umowa i pracodawca może mi zaproponować umowę-zlecenie i to też będzie ok.

Także ja patrze na ruchy pracodawcy a nie na kodeksy, bo więcej jak tej kasy raczej nie dostane a pytanie czy w ogóle umowa o pracę będzie jeszcze kiedykolwiek.

13

No wiesz, takie jest prawo pracodawcy i on będzie pilnował własnego interesu. Ty się możesz zgodzić na proponowane warunki, ale nie musisz. Na tym rynku zwykle nie ma sentymentów.

Posty [ 13 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA KARIERY - MOJA KARIERA ZAWODOWA » Minął staż a pracodawca daje umowę na pół roku - intencje pracodawcy

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018