Zaległy czynsz - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 10 ]

1

Temat: Zaległy czynsz

Piszę tutaj, ponieważ potrzebuje kilku odpowiedzi i liczę na to że, ktoś tutaj zna się na prawach lokatorskich.
Sytuacja wygląda następująco, przez kilka lat miałam dość trudną sytuację finansową, co się przekładało na płynność w opłacaniu rachunków i tak na mieszkaniu komunalnym powstał dług ok. 4000 zł. Było to prawie 6 lat temu, w tym czasie gmina sprzedała budynek w którym mieszkałam, przyznając mi inne mieszkanie komunalne, w którym mieszkam od 4 lat. Na tym mieszkaniu mam niewielkie zadłużenie, które zostanie w całości spłacone w styczniu.
Moje pytanie brzmi, czy gmina może mnie eksmitować z obecnego mieszkania, za zaległy dług z innego lokalu ?
Uprzedzając ataki, nie pytam jak uniknąć zapłaty tych 4000 zł, tylko czy mogą mnie wyrzucić na bruk za tamto zadłużenie ?
Proszę o odpowiedz i życzę wszystkim Wesołych Świąt.

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Zaległy czynsz

Dlaczego o to pytasz po 6 latach?

3

Odp: Zaległy czynsz

Idź, zapytaj się bezpośrednio u zarządcy budynku czyli w Twoim wypadku chyba gminy. Według mnie dług nie jest przypisany do mieszkania, tylko do jego najemcy, czyli Ciebie. I chyba nie ma tu znaczenia czy mieszkasz w innym mieszkaniu. A nie upominali się nigdy o spłatę tego zadłużenia? Dowiedz się dokładnie, bo o ile raczej z mieszkania Cię nie wyrzucą (tak przynajmniej myślę) to spokojnie mogą oddać sprawę do komornika, który będzie ściągał zadłużenie ze wszystkich Twoich legalnych dochodów.

"W związku z tym, że wraca moda na rzeczy retro mam nadzieję, że zdrowy rozsądek i inteligencja znowu wrócą do łask."

4

Odp: Zaległy czynsz

Jacenty89 pytam ponieważ gmina przez 4 lata " nie upominała się " o dług. Nie dostałam ani jednego pisma dotyczącego tych zaległości, chyba że, wysyłali je na stary adres. O długu tak, wiedziałam ale milczenie gminy spowodowało powiększenie długu o odsetki, ok. 1000 zł. 
bbasia  nie boje się egzekucji komorniczej, jak to mówią długi trzeba spłacać, boję się eksmisji bo wiem że, od nowego roku zmieniły się przepisy. Problem w tym że, pomimo przeczytania ustawy nie potrafię sobie jej przełożyć na j. ludzki, a nie urzędniczy.

5 Ostatnio edytowany przez santapietruszka (2018-12-25 20:57:00)

Odp: Zaległy czynsz

Raczej nikt Cię nie eksmituje za 4000zł, bo gmina musiałaby ponieść koszty sądowe i adwokackie, zanim uzyska wyrok, ale zacznij to spłacać choćby w małych ratach.
Może po prostu idź do administracji - nie wiem, jak konkretnie u Was taki wydział się nazywa - i dogadaj się, w jaki sposób możesz spłacać. To działa, serio.

Pomijając właściwości zdrowotne pietruszki, można stwierdzić, że jest ona po prostu smaczna.

6

Odp: Zaległy czynsz

santapietruszka w mojej gminie za mniejsze kwoty eksmitują. Do administracji pójdę po nowym roku, teraz urzędniczka od mieszkaniówki jest na urlopie, póki co, chcę poznać opinię innych, czego mogę się spodziewać, bo się strasznie denerwuję.

7

Odp: Zaległy czynsz
PaniA napisał/a:

Jacenty89 pytam ponieważ gmina przez 4 lata " nie upominała się " o dług. Nie dostałam ani jednego pisma dotyczącego tych zaległości, chyba że, wysyłali je na stary adres. O długu tak, wiedziałam ale milczenie gminy spowodowało powiększenie długu o odsetki, ok. 1000 zł.

A skąd wobec tego wiesz, że dług powiększył się o odsetki?

"W związku z tym, że wraca moda na rzeczy retro mam nadzieję, że zdrowy rozsądek i inteligencja znowu wrócą do łask."

8 Ostatnio edytowany przez PaniA (2018-12-25 21:54:07)

Odp: Zaległy czynsz

bbasia nie dopisałam, przed świętami dostałam pismo o zadłużeniu obecnego mieszkania, nawiasem mówiąc pismo wysłali już po częściowej spłacie tego zadłużenia, a całkowicie będzie zapłacone na początku stycznia. Wraz z tym pismem, poinformowano mnie o wysokości długu i odsetek za dawne mieszkanie. Nie jest to wezwanie do zapłaty, ani nakaz , tylko informacja o saldzie. Wcześniej przez 4 lata, gmina takiego pisma nie wysyłała ( chodzi o stary lokal ).
Za obecne mieszkanie, takie pisma dostawałam raz na kwartał dlatego dokładnie wiedziałam ile zalegam i jak mi się te zaległości zmniejszają, ale nigdy aż do teraz, gmina nic nie wspominała o tamtym długu.

9

Odp: Zaległy czynsz

Roszczenia z tytułu niespłaconego czynszu najmu przedawniają się po trzech latach, a więc jeśli nie płaciłaś za czynsz w mieszkaniu od powiedzmy 1 stycznia 2012 roku, to dług czynszowy przedawnił się 31 grudnia 2015 roku (po zmianie z dnia 9 lipca 2018r.)

Gmina może nie uzyskać już wyroku nakazującego zapłatę zadłużenia, który będzie mógł stanowić podstawę egzekucji komorniczej, stąd zapewne tylko informacja o saldzie. Nawet jeśli gmina dochodziłaby roszczeń przedawnionych możesz uniknąć konieczności zapłaty przez podniesienie ich zarzutu, o czym gmina zapewne wie.

Zarzut przedawnienia należy podnosić w postępowaniu przed sądem. Jeśli masz/miałaś zadłużone mieszkanie komunalne i podnosisz taki zarzut w rozmowach bądź w korespondencji z gminą, to musisz wiedzieć nie ma większego sensu i nie ma żadnego znaczenia prawnego. Zatem takim zarzutem można posłużyć się dopiero po wytoczeniu przez gminę powództwa o zapłatę zaległego czynszu.

Z reguły na skutek pozwu złożonego przez gminę sąd wydaje tzw. nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym.
Otrzymujesz z sądu nakaz zapłaty określonej kwoty na rzecz gminy i składasz tzw. sprzeciw od nakazu zapłaty.

Powinnaś jednak zwrócić uwagę, czy gmina nie wysłała wezwania do zapłaty przed upływem trzyletniego terminu przedawnienia. Jeżeli w odpowiedzi na takie wezwanie złożyłaś wniosek o odroczenie terminu płatności, umorzenie długu bądź o rozłożenie go na raty, to będzie to traktowane jako uznanie długu i tym samym przerywanie biegu przedawnienia. Oznacza to, że od momentu wysłania do gminy pisma np. z wnioskiem o rozłożenie zadłużenia na raty, zaczyna biec ponownie trzyletni okres na przedawnienie się roszczenia.Sprawa wygląda zgoła inaczej w momencie, kiedy starasz się o wykupienie mieszkania od gminy, bo fakt, że zadłużenie uległo przedawnieniu nie oznacza, że nie istnieje.

Reasumując, jeśli nie masz bieżącego zadłużenia, nie ma podstaw prawnych do wszczęcia procedury eksmisyjnej.

10

Odp: Zaległy czynsz

ósemka dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, w takim razie mogę spać spokojnie. smile W planach ( choć wiadomo jak to jest z planami ) mam zamiar spłacić i tamto zadłużenie aby nie mieć w przyszłości problemów z gminą. Spanikowałam, bo bałam się eksmisji, ale mnie uspokoiłaś. Pozdrawiam.

Posty [ 10 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności© www.netkobiety.pl 2007-2018