Polski (nie) ład - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Strony Poprzednia 1 2

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 66 do 108 z 108 ]

66

Odp: Polski (nie) ład
Lady Loka napisał/a:
MagdaLena1111 napisał/a:

Skłaniam się do tego, co napisał Snake, a biorąc pod uwagę opisaną przez Lokę akcję z szybkim dostarczaniem PIT-2, to obstawiam, że były pracodawca naliczył wyższą zaliczkę na podatek dochodowy, którą następnie odprowadził do US. A Loka będzie musiała poczekać na zwrot do rocznego rozliczenia za 2022r.

Ja pit2 złożyłam im w 2020! Nie teraz smile

No i złożyłaś na kwotę 525,12 zł Od 1 stycznia ta kwota wynosi 5100 zł i już się nie zgadza. Zapewne dla niejednego księgowego jest to podstawa do konieczności ponownego złożenia PIT-2, który składasz u pracodawcy, a nie w US.
A nowe, uaktualnione druki PIT-2 od kiedy są dostępne? Od wczoraj czy przedwczoraj...

Zobacz podobne tematy :

67

Snake napisał/a:
Lady Loka napisał/a:
MagdaLena1111 napisał/a:

Skłaniam się do tego, co napisał Snake, a biorąc pod uwagę opisaną przez Lokę akcję z szybkim dostarczaniem PIT-2, to obstawiam, że były pracodawca naliczył wyższą zaliczkę na podatek dochodowy, którą następnie odprowadził do US. A Loka będzie musiała poczekać na zwrot do rocznego rozliczenia za 2022r.

Ja pit2 złożyłam im w 2020! Nie teraz smile

No i złożyłaś na kwotę 525,12 zł Od 1 stycznia ta kwota wynosi 5100 zł i już się nie zgadza. Zapewne dla niejednego księgowego jest to podstawa do konieczności ponownego złożenia PIT-2, który składasz u pracodawcy, a nie w US.
A nowe, uaktualnione druki PIT-2 od kiedy są dostępne? Od wczoraj czy przedwczoraj...

Nie trzeba składać nowego formularza PIT2 tylko dlatego, że zmieniła się kwkta wolna od podatku.
To, że jakiś księgowy nie zna polskiego prawa i założył sobie, że to podstawa do złożenia ponownie to jego problem, a nie mój. Zwłaszcza, że ten formularz nie zawiera w sobie żadnej kwoty. Wiem, bo mam go przed sobą. To jest tylko formularz, na którym oświadczam, że chcę, żeby mi zmniejszali zaliczkę na dochodowy, bo nie łapie się na żadną z opcji, w której tego robić nie powinni.

To, że poprzedni pracodawca nie umie w księgowość to ani moja wina ani mój biznes.

A nawet jeśli, to jakby mi napisali, że potrzebują ten PIT2 to bym im dla spokoju wysłała.

68 Ostatnio edytowany przez Snake (2022-01-12 16:16:37)

Lady Loka napisał/a:

Zwłaszcza, że ten formularz nie zawiera w sobie żadnej kwoty. Wiem, bo mam go przed sobą. To jest tylko formularz, na którym oświadczam, że chcę, żeby mi zmniejszali zaliczkę na dochodowy, bo nie łapie się na żadną z opcji, w której tego robić nie powinni.

Ja też mam przed sobą ten formularz i jest przypis:

Przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy od dochodów, które nie przekroczą kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali
podatkowej, roczna kwota zmniejszająca podatek wynosi 525 zł 12 gr

Zaś Objaśnienia brzmią tak:

Oświadczenie należy złożyć płatnikowi przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym.
Oświadczenia nie składa się, jeżeli stan faktyczny wynikający z oświadczenia złożonego w latach poprzednich nie uległ zmianie.
Jeżeli podatnik powiadomi zakład pracy o zmianie stanu faktycznego wynikającego z oświadczenia, zakład pracy nie zmniejsza zaliczki w wyżej
określony sposób

No to stan faktyczny zmienił się 10-krotnie wink To, że ministerstwo publikuje sobie jakieś komentarze, że nie trzeba nic nie znaczy. Internetowe komentarze choćby samego ministra nie stanowią źródła prawa, a księgowa w odróżnieniu od ministra ponosi zawodową, finansową i karną odpowiedzialność za swoje błędy.

69

Snake stan faktyczny czyli czy dana osoba nie uzyskała prawa do renty, emerytury, nie podjęła drugiej pracy itp. tutaj nic takiego nie zaszło, więc PIT 2 jest aktualny z 2020 r. 
Lady Loka obstawiam, że wsiąkł im gdzieś Twój PIT-2 i stąd cały ambaras (może nawet nie tylko Twój, jeśli odzywali się w tej sprawie do wszystkich).

70

Jacenty89 napisał/a:

Snake stan faktyczny czyli czy dana osoba nie uzyskała prawa do renty, emerytury, nie podjęła drugiej pracy itp. tutaj nic takiego nie zaszło, więc PIT 2 jest aktualny z 2020 r.

Problem w tym, że z takim stanowiskiem nie zgadza się jakaś część księgowych. PIT-2 jest oświadczeniem pracownika zgłaszanym pracodawcy, że chce aby pracodawca uwzględniał kwotę zmniejszającą podatek, w skali roku 525,12 zł przy naliczaniu miesięcznych zaliczek do US oraz, że nie występują ustawowe przeszkody do tego. Z tego co widać część księgowości uznała, że brak nowego PIT-2 unieważnia stary i temat olała uznając, że to interes pracownika. Część informowała pracowników, że trzeba złożyć PIT-2, szczególnie tych, którzy sobie tym nie zawracali głowy wcześniej dla 43 zł miesięcznie.

71

Heh, dostałam wreszcie odpowiedź.
Otóż okazuje się, że rlnie rozliczyli ulgi całkowicie świadomie, po prostu nie robią tego rozliczając oatatnią wypłatę odchodzącego pracownika. Niby dka mojego dobra, bo jakbym dostała wypłatę w nowym miejscu w styczniu to naliczyłoby się dwa razy i musiałabym oddawać w rozliczeniu rocznym, ale i tak mam takie poczucie, że to co mówią to jeden wielki bullshit.

Wystarczyłoby, żeby zapytali, kiedy będę dostawać wynagrodzenie w nowej firmie, ro bym im odpisała, że dopiero w lutym.

72 Ostatnio edytowany przez cześka8 (2022-01-13 22:52:23)

u nas tez jest taka praktyka i interpretacja - oswiadczenie pit-2 dotyczy tylko pracownikow, a nie bylych pracownikow...
Czy ktos wczytal sie moze w... zapisy ostatniego rozporzadzenia w sprawie?? Co z ta zaliczka i ewentualna jej ..."strata" w stosunku do 2021??

73

Snake napisał/a:
Jacenty89 napisał/a:

Problem w tym, że z takim stanowiskiem nie zgadza się jakaś część księgowych. PIT-2 jest oświadczeniem pracownika zgłaszanym pracodawcy, że chce aby pracodawca uwzględniał kwotę zmniejszającą podatek, w skali roku 525,12 zł przy naliczaniu miesięcznych zaliczek do US oraz, że nie występują ustawowe przeszkody do tego. Z tego co widać część księgowości uznała, że brak nowego PIT-2 unieważnia stary i temat olała uznając, że to interes pracownika. Część informowała pracowników, że trzeba złożyć PIT-2, szczególnie tych, którzy sobie tym nie zawracali głowy wcześniej dla 43 zł miesięcznie.

To nadintepretacja ze strony księgowych. Nie ma podziału na stary i nowy PIT-2, u mnie są pracownicy którzy składali go ładnych kilka lat temu i nadal obowiązuje.

74

Lady Loka napisał/a:

Heh, dostałam wreszcie odpowiedź.
Otóż okazuje się, że rlnie rozliczyli ulgi całkowicie świadomie, po prostu nie robią tego rozliczając oatatnią wypłatę odchodzącego pracownika. Niby dka mojego dobra, bo jakbym dostała wypłatę w nowym miejscu w styczniu to naliczyłoby się dwa razy i musiałabym oddawać w rozliczeniu rocznym, ale i tak mam takie poczucie, że to co mówią to jeden wielki bullshit.

Wystarczyłoby, żeby zapytali, kiedy będę dostawać wynagrodzenie w nowej firmie, ro bym im odpisała, że dopiero w lutym.

To normalne, wolą zrobić automatycznie niż pytać każdego.

75

Pit2 to oswiadczenie pracownika... jest wazne nawet zlozone dawno temu (nie ma znaczenia zmiana kwoty wolnej), tylko wobec obecnych pracownikow..
Kloci mi sie (wszystko?) ulga klasowa z rozporzadzeniem..  jak to widzicie? Generalnie nie chce stosowac tej ulgi ale teraz to nie wiadomo.. strasznie pokrecili...  ktos to rozgryzl??

76

cześka8 napisał/a:

Pit2 to oswiadczenie pracownika... jest wazne nawet zlozone dawno temu (nie ma znaczenia zmiana kwoty wolnej), tylko wobec obecnych pracownikow..
Kloci mi sie (wszystko?) ulga klasowa z rozporzadzeniem..  jak to widzicie? Generalnie nie chce stosowac tej ulgi ale teraz to nie wiadomo.. strasznie pokrecili...  ktos to rozgryzl??

Pit2 i ulga dla klasy sredniej to dwie różne rzeczy.

Pit2 składasz przy rozpoczęciu pracy i doliczają Ci kasę za kwote wolną od podatku, która id tego roku mocno poszła w gorę.

Ulga dla klasy średniej tyczy Cię jeżeli zarabiasz minimum 5700, do max nie pamiętam ile i jeżeli w ciągu roku też zmieścisz się w określonych widełkach. Przy czym do widełek wlicza się tylko umowa i pracę, więc jeżeli np. jesteś na dole widełek w skali rocznej i wylądujesz na miesiąc na L4, to już wpadniesz poniżej limitu i będziesz musiała ulgę za cały rok zwrócić.
Dlatego finansiści doradzają z niej od razu rezygnować, a jak się wbijesz w widełki, to potem po prostu dostaniesz ją przy rozliczeniu roku.

77 Ostatnio edytowany przez cześka8 (2022-01-14 19:45:55)

Pit2 to inna sprawa - odpowiadalam na powyzsze... pytam o ostatnie rozporzadzenie, jak dziala klasowka tez wiem i nie chce tego stosowac...  obnizajac wyplate na konto (po rezygnacji z klasowki) wpadam w "pulapke" rozporzadzenia, ktore "troche" zmienia mechanizm naliczania zaliczki podatkowej (nakazuje porownywac zaliczke do ubieglych zasad i stosowanie korzystniejszej) a ewentualna "nadwyzke" miedzy nowymi i starymi zasadami "pobrac pozniej".. . Czyli rezygnacja z ulgi (ktora i tak pewnie nie bedzie nalezna) zwiekszy chyba roznice miedzy starymi i nowymi zasadami, i taka "pozyczke" (ktorej nie chce) bedzie trzeba kiedys splacic.. jakos tak, chyba ze cos sie znowu zmieni... musze sie porzadnie wyspac chyba, albo upic...

78

Lady Loka napisał/a:

Taaa…a biorąc pod uwagę choćby inflację, to rzeczywiście idą Ci na rękę, gdy to Ty „kredytujesz skarb państwa” a nie on Ciebie :-D
Też nie wierzę w to ich mętne tłumaczenie.

A ja się właśnie dowiedziałam, że po nowym ładzie firma musiałaby mnie „obciążać” kwota ponad 4 stów miesięcznie za użytkowanie samochodu służbowego do celów prywatnych. Na szczęście równoważną kwotę postanowili mi dorzucić do pensji. W przeciwnym wypadku nie chciałabym w ogóle auta służbowego, tym bardziej, że w mojej pracy to nie jest niezbędne i jakoś często wykorzystywane narzędzie, a raczej wynika to z kategorii zaszeregowania.
Przez 3 dni po 4 godz. szkolili wszystkich pracowników u nas z nowego ładu - to po prostu w glowie się nie mieści, ile tam jest niuansów.

Sprawdź pasek wynagrodzeń. Może weszłaś w drugi próg podatkowy? A najlepiej skontaktować się z działem naliczającym płace i zapytać. Jeśli pensja była naliczona w grudniu, to Polski Ład jeszcze nie obowiązuje.

80

Lucy-on-the-roof napisał/a:

Sprawdź pasek wynagrodzeń. Może weszłaś w drugi próg podatkowy? A najlepiej skontaktować się z działem naliczającym płace i zapytać. Jeśli pensja była naliczona w grudniu, to Polski Ład jeszcze nie obowiązuje.

Jakbym weszła, to bym wiedziała smile warto czytać więcej niż pierwszy post - moja sytuacja jest już jasna.

81

i nie liczy sie kiedy i za jaki okres pensja liczona a kiedy wyplacona...
nie mniej... niejasne jak zrezygnowac z ulgi klasowej....
strasznie to wszystko zawile, jakby nie patrzec trzeba chyba odkladac na prawdopodobna doplate podatku za rok, na chwile obecna nie widze innego wyjsvia... chyba ze znowu cos zmienia i jeszcze "uproszcza" ..  hmm

82

cześka8 napisał/a:

i nie liczy sie kiedy i za jaki okres pensja liczona a kiedy wyplacona...
nie mniej... niejasne jak zrezygnowac z ulgi klasowej....
strasznie to wszystko zawile, jakby nie patrzec trzeba chyba odkladac na prawdopodobna doplate podatku za rok, na chwile obecna nie widze innego wyjsvia... chyba ze znowu cos zmienia i jeszcze "uproszcza" ..  hmm

Ale jak niejasne?
Jasne, piszesz pismo, że rezygnujesz i składasz do swojej księgowości w pracy. Zapytaj, może mają już jakiś wzór takiego podania zrobiony.

83

Co wy się przejmujecie? Pan premier uroczyście obiecał, że jak ktoś zarabia do 12800 brutto na miesiąc i straci na nowym ładzie, to będzie mógł rozliczyć rok 2022 na zasadach z roku 2021 i jeśli będzie to korzystniejsze, to państwo mu zwróci kasę.
Może na następnej konferencji powie czy dotyczy to też rozliczających się z małżonkiem, bo tylko wtedy bym się na to załapał, a na jeszcze kolejnej czy w związku z tym:
- ZUS zwróci mi kilkanaście tysięcy wpłaconej składki zdrowotnej,
- czy też te kilkanaście tysięcy składki zdrowotnej odliczę sobie na zasadach z 2021 od podatku i zwróci mi urząd skarbowy.

84 Ostatnio edytowany przez cześka8 (2022-01-22 23:00:33)

skladam rezygnacje z ulgi i tym samym platnik powinien naliczac mi wyzsza zaliczke na podatek (wiec pensja bedzie nizsza - wyzej opisalam), ale tez platnik jest zobowiazany rozporzadzeniem by : "Wysokość zaliczki za styczeń u pracowników czy zleceniobiorców osiągających miesięczny dochód do 12 800 zł brutto, powinna być pobierana w wysokości nie wyższej, niż kwota zaliczki obliczanej na zasadach działających do 31 grudnia 2021 r."   Przeciez to jest sprzeczne z wnioskiem o niestosowanie ulgi klasowej... nie chce rezygnowac z pit-2, a tylko wtedy mozna zwolnic platnika z rozporz. MF... wnioskow, oswiadczen a nie ma jak ich zastosowac...

85

cześka8 napisał/a:

skladam rezygnacje z ulgi i tym samym platnik powinien naliczac mi wyzsza zaliczke na podatek (wiec pensja bedzie nizsza - wyzej opisalam), ale tez platnik jest zobowiazany rozporzadzeniem by : "Wysokość zaliczki za styczeń u pracowników czy zleceniobiorców osiągających miesięczny dochód do 12 800 zł brutto, powinna być pobierana w wysokości nie wyższej, niż kwota zaliczki obliczanej na zasadach działających do 31 grudnia 2021 r."   Przeciez to jest sprzeczne z wnioskiem o niestosowanie ulgi klasowej... nie chce rezygnowac z pit-2, a tylko wtedy mozna zwolnic platnika z rozporz. MF... wnioskow, oswiadczen a nie ma jak ich zastosowac...

Cześka, niepotrzebnie łączysz dwie różne rzeczy.
Jak rezygnujesz z ulgi dla klasy średniej, to dalej normalnie odliczają Ci zaliczkę na podatek zgodnie z pit2 i nie będziesz musiała potem jej zwracać. Ulga dla klasy średniej to osobna kwota odliczana i fakt, jak rezygnujesz to dostajesz mniejszą wypłatę, ale to jest kwestia prawdopodobnie 100-200zł, więc mniej niż zaliczka na podatek wg pit2.

86

Loka... bo to sie wszystko laczy, ja bardzo chce dostawac te pensje 100-200 nizsza by potem nie doplacac.. Ale pracodawca musi stosowac to rozporzadzenie gdzie ma naliczac z moja rezygnacja z ulgi wiec pensja nizsza, przyrownac do 2021i jesli bedzie nizsza pensja (a bedzie bo sobie zycze) wyplacic te wyzsza pensje (obnizajac jeszcze zaliczke? jak ja nie chce ulgi klasowej?) a potem odroczyc te nadwyzke zaliczki w czasie, jak nie bedzie z czego to doplace w rocznym (wiec tak czy siak doplace w rocznym - kwestia ile?). Czy to tak nakrecili czy ja cos krece??

87

cześka8 napisał/a:

Loka... bo to sie wszystko laczy, ja bardzo chce dostawac te pensje 100-200 nizsza by potem nie doplacac.. Ale pracodawca musi stosowac to rozporzadzenie gdzie ma naliczac z moja rezygnacja z ulgi wiec pensja nizsza, przyrownac do 2021i jesli bedzie nizsza pensja (a bedzie bo sobie zycze) wyplacic te wyzsza pensje (obnizajac jeszcze zaliczke? jak ja nie chce ulgi klasowej?) a potem odroczyc te nadwyzke zaliczki w czasie, jak nie bedzie z czego to doplace w rocznym (wiec tak czy siak doplace w rocznym - kwestia ile?). Czy to tak nakrecili czy ja cos krece??

Nie mam zielonego pojęcia o czym mówisz, ale tak jak napisałam, pit2 i ulga dla klasy średniej to są dwie odrębne rzeczy. Ja rezygnuję z ulgi, a pit2 normalnie mam złożony. I nikt Ci teraz nie będzie przyrównywał pensji do tej z 2021 i dawał wyższej, jeżeli będziesz stratna. Prawdopodobnie dopiero przy rozliczeniu całego roku Ci dadzą jakiś zwrot jeżeli się okaże, że straciłaś na polskim ładzie.

Ulga dla klasy średniej nie na nic wspólnego z zaliczką na podatek, która jest liczona z pit2.

88

"Co istotne, podobnie może być w każdej innej sytuacji, gdy pracownik zrezygnował z ulgi dla klasy średniej – np. ze względu na długotrwałą chorobę i pobierany za ten czas zasiłek – a pracodawca i tak nalicza mu "stare" zaliczki. Pieniądze trzeba będzie zwrócić w PIT."
A tu kiedy mozesz zlozyc skutecznie rezygnacje z ulgi - tylko rezygnujac z pit-2 -"Nowych zasad nie stosuje się gdy uprawniony podatnik (pracownik) złoży wniosek o niestosowanie mechanizmu. Jest to możliwe, gdy zaliczka na podatek nie jest pomniejszana o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek."
Pomieszanie z poplataniem....

89

https://businessinsider.com.pl/twoje-pi … mmym83.amp

90

choc z drugiej strony... teraz wydaje sie ze pensja bedzie wyzsza (rozporzadzenie z 7.01 to narzuca), i bedzie wiecej kasy na biezaco... moze bedzie cos trzeba oddac w rocznym pit ale to dopiero za rok.. no ale co ta kasa bedzie warta za rok (inflacja?).. kwestia ile bedzie do zwrotu, ciezko to stwierdzic - za duzo zmiennych... albo jeszcze cos "naprawia"...

91

cześka8 napisał/a:

"Co istotne, podobnie może być w każdej innej sytuacji, gdy pracownik zrezygnował z ulgi dla klasy średniej – np. ze względu na długotrwałą chorobę i pobierany za ten czas zasiłek – a pracodawca i tak nalicza mu "stare" zaliczki. Pieniądze trzeba będzie zwrócić w PIT."
A tu kiedy mozesz zlozyc skutecznie rezygnacje z ulgi - tylko rezygnujac z pit-2 -"Nowych zasad nie stosuje się gdy uprawniony podatnik (pracownik) złoży wniosek o niestosowanie mechanizmu. Jest to możliwe, gdy zaliczka na podatek nie jest pomniejszana o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek."
Pomieszanie z poplataniem....

Ale tu chodzi o pit rozliczany w kolejnym roku. Czyli za 2022 w 2023.
Generalnie rezygnacja z ulgi nie jest równoznaczna z rezygnacją z pit2, bo to są dwie różne rzeczy. Zapytaj swojej księgowej po prostu co będzie dla Ciebie korzystniejsze.

92

rezygnacja z ulgi klasowej nic mi nie da, bo ksiegowa i tak wg rozporzadzenia porownuje pensje do 2021 i wyplaca bym nie byla "stratna" ..
Tylko rezygnujac z pit2 mozna zrezygnowac "skutecznie" z ulgi klasowej, to ostatnie rozporzadzenie sporo namieszalo...
Ksiegowa nic nie doradza co bedzie korzystniejsze (choc do 6 stycznia sugerowali rezygnacje z klasowki bo roczny dochod z 2021 przekraczal limity wiec ulga klasowa nie ma zastosowania choc miesiecznie ma) - nalicza zgodnie z przepisami - jak powyzej, nie jest doradca podatkowym, a w tym roku jest wyjatkowo namieszane...

93

cześka8 napisał/a:

rezygnacja z ulgi klasowej nic mi nie da, bo ksiegowa i tak wg rozporzadzenia porownuje pensje do 2021 i wyplaca bym nie byla "stratna" ..
Tylko rezygnujac z pit2 mozna zrezygnowac "skutecznie" z ulgi klasowej, to ostatnie rozporzadzenie sporo namieszalo...
Ksiegowa nic nie doradza co bedzie korzystniejsze (choc do 6 stycznia sugerowali rezygnacje z klasowki bo roczny dochod z 2021 przekraczal limity wiec ulga klasowa nie ma zastosowania choc miesiecznie ma) - nalicza zgodnie z przepisami - jak powyzej, nie jest doradca podatkowym, a w tym roku jest wyjatkowo namieszane...

No ja rezygnuję z ulgi nie rezygnując z pit2.
I oczywiście, że księgowa powinna być w stanie Ci powiedzieć, jakie przeliczanie będzie korzystniejsze dla Ciebie.
Poza tym dopiero mamy koniec stycznia. Jak oni w ciągu miesiąca potrafili zamieszać zamieszane, to do końca roku jeszcze dużo się może zmienić.

94 Ostatnio edytowany przez cześka8 (2022-01-23 12:43:50)

... jestem ciekawa co by Tobie powiedzieli gdybys nie zrezygnowala z ulgi jaka bys miala pensje i po rezygnacji - czy by sie zmienila..
Bo wychodzi, ze nie ma to znaczenia - zdziwie sie za rok...
Ksiegowa nie podejmuje sie doradzenia co korzystniejsze - udziela informacji co do biezacej pensji, jest to moja decyzja..
O tu jest chyba opisane co sie dzieje...
https://www.google.com/amp/s/amp.tvn24. … ej-5553922
" Chcemy, żeby Polacy otrzymywali wyższe świadczenia co roku, teraz, wraz z wdrożeniem reformy. Dlatego ta korekta powoduje, że rezygnacja z ulgi dla klasy średniej nie jest skuteczna, dzięki temu nikt nie może wymusić rezygnacji w ramach prowadzonych działań księgowo-kadrowych - wyjaśnił rzecznik.

"Obecnie składanie oświadczenia o nieuwzględnienie ulgi dla klasy średniej ma niewielki sens"
O słowa rzecznika i konsekwencje wejścia w życie nowego rozporządzenia dla ulgi dla klasy średniej zapytaliśmy ekspertów podatkowych."
Dobra.... ladna pogoda ide sie przewietrzyc... i tak nic nie zmienie, nie chce rezygnowac z pit2, moze cos zmienia bo to kuriozum.... milej niedzielki...

95

Ja muszę zrezygnować z ulgi, bo od lipca będę mieć macierzyński i nie wbiję się w roczne widełki, a nie widzi mi się oddawać tysiaka potem w rozliczeniu 2022 roku.
Gdybym nie była w ciąży to bym nie rezygnowała. U mnie to będzie 200zł mniej bez ulgi w wypłacie, to jeszcze do przeżycia.

96

... kwestia czy skladajac wniosek zrezygnowalas z ulgi skutecznie.... .
no ale nie ma co sie stresowac, moze cos "poprawia"...

97

cześka8 napisał/a:

... kwestia czy skladajac wniosek zrezygnowalas z ulgi skutecznie.... .
no ale nie ma co sie stresowac, moze cos "poprawia"...

Wybacz, ale w jaki sposób zrezygnować z ulgi nieskutecznie? big_smile zapytałam w pracy jak to zrobić, dostałam pismo, wypełniłam, odesłałam. Jakby no to teraz ich problem, żeby się do tego odnieść.

98

A bylo to przed rozporzadzeniem czy po?
Generalnie obecnie mozna bardzo duzo oswiadczen i wnioskow zlozyc i pracodawca ma obowiazek je przyjac i zaewidencjonowac, ale jaki bedzie ich wplyw na miesieczne wyplaty i pozniej roczne rozliczenia to... od tego roku jakos nie jest to takie oczywiste.... to jest chyba zdanie klucz z ostatniego linka: "Dlatego ta korekta powoduje, że rezygnacja z ulgi dla klasy średniej nie jest skuteczna, dzięki temu nikt nie może wymusić rezygnacji w ramach prowadzonych działań księgowo-kadrowych - wyjaśnił rzecznik."

99

Lady Loka, być może już o tym wiesz, ale jeśli nie, to może zainteresuje Cię informacja, że nasz najjaśniejszy rząd postanowił, że jeśli pracownica jest w ciąży i z powodu złego samopoczucia pójdzie na L4, pobierając zasiłek chorobowy, a po narodzeniu dziecka zasiłek macierzyński, to z punktu widzenia Polskiego Ładu do ulgi dla klasy średniej zalicza się tylko te miesiące, za które kobieta pobiera wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, zaś całej reszty (zasiłek chorobowy i/lub macierzyński) już nie, w efekcie czego może się okazać, że wypadnie się z widełek.

Jednym słowem trzeba to sobie dobrze skalkulować wink.

100

Olinka napisał/a:

Lady Loka, być może już o tym wiesz, ale jeśli nie, to może zainteresuje Cię informacja, że nasz najjaśniejszy rząd postanowił, że jeśli pracownica jest w ciąży i z powodu złego samopoczucia pójdzie na L4, pobierając zasiłek chorobowy, a po narodzeniu dziecka zasiłek macierzyński, to z punktu widzenia Polskiego Ładu do ulgi dla klasy średniej zalicza się tylko te miesiące, za które kobieta pobiera wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, zaś całej reszty (zasiłek chorobowy i/lub macierzyński) już nie, w efekcie czego może się okazać, że wypadnie się z widełek.

Jednym słowem trzeba to sobie dobrze skalkulować wink.

Tak, właśnie dlatego muszę z ulgi zrezygnować smile

101

odswiezam temat... weszla w zycie nowela juz prawie 2tygodnie temu jakos i w koncu mozna skutecznie zrezygnowac z ulgi klasowej - ale pewnie to juz wiecie... smile

102

Tak i mają już naliczać od następnego miesiąca chyba...i wydaje mi się, że lepiej zrezygnować, żeby później w rozliczeniu za rok nie przyszło do spłaty niew wiadomo ile ...

103 Ostatnio edytowany przez cześka8 (2022-03-24 12:55:53)

ale trzeba znowu zlozyc wniosek kolejny... nie zrobią tego z automatu... hmm
chociaz .. po dzisiejszej konferencji z "tarczą"  zobaczymy co bedzie dalej - klasa ma zniknąć....

104

cześka8 napisał/a:

ale trzeba znowu zlozyc wniosek kolejny... nie zrobią tego z automatu... hmm
chociaz .. po dzisiejszej konferencji z "tarczą"  zobaczymy co bedzie dalej - klasa ma zniknąć....

Noo, znowu trzeba składać papier, mimo, że już człowiek wypisywał. Przybliżysz trochę co było na tej konferencji?

105

Ja nie wiem co się dzieje aktualnie. Rozwiniecie? Ze swojej ulgi zrezygnowałam w styczniu, ale chyba liczą mi wypłatę po zasadach z 2021. Nie wnikam.

106

Lady Loka napisał/a:

Ja nie wiem co się dzieje aktualnie. Rozwiniecie? Ze swojej ulgi zrezygnowałam w styczniu, ale chyba liczą mi wypłatę po zasadach z 2021. Nie wnikam.

Może Ci wkleje informacje którą myśmy dostali:

w dniu 8 marca 2022 r. Prezydent podpisał ustawę dotyczącą nowelizacji Polskiego Ładu, której przepisy weszły w życie dnia 10 marca br.

Jest to kolejna zmiana Polskiego Ładu, która przeniosła do Ustawy  mechanizm przedłużenia terminów pobrania i wpłaty zaliczki na podatek dochodowy,  zapisany wcześniej w Rozporządzeniu z dnia 07.01.2022r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zgodnie z Ustawą obecnie każdy pracownik może złożyć wniosek o nieprzedłużanie terminu poboru zaliczki na podatek dochodowy  (do tej pory mogły zrobić to tylko osoby, które nie miały złożonego PIT-2)

107

Konferencja z dzisiejszego dnia to zapowiedz likwidacji ulgi klasowej (wiec chyba powyzsze rozporzadzenie wpisane w ustawe 10 marca tez?) i wiele innych zmian do polskiego ladu, wiec tak jakby po temacie... nie nadazam....

108

Tak to niestety wygląda, kiedy w życie wprowadza się niedopracowaną, pełną niedociągnięć i bubli ustawę. Najbardziej współczuję księgowym i tym wszystkim, którzy muszą cały ten chaos i bałagan na bieżąco ogarniać, ponosząc przy tym karno-skarbową odpowiedzialność.

Edit:
O, chyba ktoś miał myśl podobną do mojej wink:

http://puu.sh/IQQIC/62803f8cb4.jpg

Posty [ 66 do 108 z 108 ]

Strony Poprzednia 1 2

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2023