Czy powinienem wyrwac te zeby? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » PIELĘGNACJA TWARZY I CIAŁA » Czy powinienem wyrwac te zeby?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 9 ]

1 Ostatnio edytowany przez curvefeverhack (2015-10-12 17:29:35)

Temat: Czy powinienem wyrwac te zeby?

Witam!
Aparat na zęby miałem założony 2 lata temu. Głównie krzywa była tylko jedna "jedynka" i według ortodontki miałem krzywy zgryz (góra dół) przez co tępiły mi się zęby. Dla mnie jednak powodem to założenia aparatu była tylko ta krzywa jedynka. Wydawało mi się, że aparat będę nosił dosyć krótko, jednakże ostatnio dowiedziałem się, że będę mieć go zdejmowany za około pół roku (czyli łącznie 2,5 roku noszenia).

Dodatkowo, noszę wyciągi z gumek (chyba tak to się nazywa). Na noc noszę zawsze, a w trakcie dnia często mi się zdarza zapomnieć założyć.
Jednakże piszę tu z innego powodu. Chodzi o wyrwanie zębów. Początkowo ortodonta stwierdził, że będę mieć wyrwane 4 "ósemki" jednak po jakimś czasie zmienił zdanie na konieczne wyrwanie 2 ósemek a co z resztą to "się zobaczy". Swoją drogą to jak usłyszałem, że wyrwanie jednej ósemki kosztuje 400 zł to aż zaniemówiłem..
.
Około 3 miesiące temu bolał mnie 1 ząb (górna szóstka) przez 1 dzień. Skontaktowałem się z ortodontą i opowiedziałem o zajściu. Lekarz zalecił zrobienie zdjęcia przy kolejnej wizycie. Po zrobieniu zdjęcia ortodonta powiedział mi, że ząb który mnie bolał był kiedyś leczony kanałowo, więc jest martwy. A skoro bolał, to znaczy, że coś się tam już ogniskuje i być może kiedyś będzie mnie bolał tak, że będę musiał go wyrwać. Ortodonta dał mi 2 wyjścia:

a) wyrwać zęba już teraz a w jego miejsce przesunąć inne zęby. Jako, że jest to górna szczęka to przesunięcie będzie trwało około tyle, ile zostało do ściągnięcia aparatu. Lekarz zaleca mi tą opcję, bo jak za kilka lat będę musiał wyrwać tego zęba, to zostanę z luką.

b) nie wyrywać zęba. Tą opcję poleca mi rodzina, ponieważ "szkoda zębów". Według mnie powinienem myśleć przyszłościowo. Co jak kiedyś mnie tak rozboli, że tak czy siak będę musiał go wyrwać?

Oto zdjęcie:
puu.sh/kHDWH/7fe7f09970.jpg
puu.sh/kHDYP/f386d376dc.jpg (mniejsza rozdzielczość)
czerwony kolor - szóstka, którą mogę wyrwać
niebieski kolor - górne ósemki, które według ortodonty powinienem wyrwać
zielony kolor - dolne ósemki, które być może będę wyrywać.

W skrócie:
Według ortodonty mam mieć wyrwane dwie dolne ósemki i jedną szóstkę. W miejsce szóstki przesunąć resztę zębów. Być może też będę mieć wyrwane dwie górne ósemki.

Co byście mi poradzili? Był ktoś w podobnej sytuacji? Szczerze, to jakoś nigdy nie wierzyłem w magiczne przesuwanie zębów. Jak niby lukę po szóstce można zastąpić przesunięciem innych zębów. Jakoś tego nie widzę.

Proszę o pomoc. W tym tygodniu chciałbym dać odpowiedź ortodoncie co robimy.

Zobacz podobne tematy :

2 Ostatnio edytowany przez zbytdelikatna (2015-10-12 18:07:32)

Odp: Czy powinienem wyrwac te zeby?

Mogę ci tylko tyle powiedzieć, że faktycznie zęby przesuwają się w miejsce wyrwanego zęba, jednak nie powiem ci w jak dużym stopniu, zapytaj ortodontę. I jeszcze jedno - jeśli  ząb leczony kanałowo po jakimś czasie boli - to dentyści polecają go usunąć. Ale - może być tak, że kanały nie zostały dokładnie przeleczone lub nie wszystkie i stąd ból. Można by je przeleczyć, ale najważniejsze jest, co wyszło na tym prześwietleniu. Co do ósemek - prędzej czy później będziesz musiał je usunąć. Ja bym ci radziła poszukać jeszcze dobrego stomatologa, żeby ci poradził co do tej szóstki i ósemek.

Czasem ratują nas prawdziwe drobiazgi : zmiana pogody, gest dziecka, filiżanka doskonałej kawy.
Jonathan Carroll "Dziecko na niebie".

3

Dzieki za odpowiedz. Wklejam jeszcze zdjecie swoich zebow aktualnie:
puu.sh/kHJNv/ecd37f4873.jpg
Jak widac nie sa one krzywe, jest wystarczajaco miejsca. Ale co do tych 6 to podobno maja najtanszego chirgurga szczekowego i w takim poznaniu bym placil 800 zl od wyrwania 8 hmm

4 Ostatnio edytowany przez grinta (2015-10-12 20:33:09)

Szostka byla leczona kanalowo ale nie wiadomo czy wszystkie kanaly czy tylko jeden bo leczenie jednego kanalu nie oznacza martwego zeba. Ogolnie z tego co przytaczasz to poszlabym na konsultacje do dwoch innych ortodontow bo wyrywanie zebow to nie jest taka latwa decyzja. Gorne szostki masz slabo rozwiniete i male korzenie wiec nie powinno byc problemu ( mialam podobnie). Jedyna kwestia to ta szostka. Nie wiem jak to jest potem z aparatem ale nie mam pewnosci czy po jej wyrwaniu luka calkowicie sie zapelni. Co prawda ja mialam wyrwana szostke w wieku 18-stu lat, aparatow wtedy nie bylo, urosla mi osemka, zeby sie przesunely ale jakby tylko korony bo korzenie zostaly tam gdzie byly wiec na zdjeciach wygladaja jak krzywo rosnace drzewa ( mowie o siodemce i osemce za wyrwana szostka) a luka pozostala choc mniejsza. Ile masz lat w ogole? Dowiedz sie czy jest szansa ,ze gorna osemka rozwinie sie jak normalny zab bo z tego co widac masz przesuniete zeby i gorne nie sa w tej samej linii co dolne i w tym przypadku rzeczywiscie usuniecie szostki mogloby byc rozwiazaniem choc czworka ma ciasno i pewnie przesunelaby sie do tylu. Dlaczego wyrwalabym szostke? bo jest mocno nadwyrezona i bedziesz mial z nia klopoty a osemka to nowy, zdrowy zab i zyskujesz. Moze byc tez tak, ze wcale nie trzeba nic usuwac ale to zweryfikuje inny ortodonta.

Edit: obejrzalam aktualne zdjecie zebow: ja bym nic z tym nie robila ale nie wiadomo jak wyglada zgryz bo jesli nie jest dobry to zeby beda wciaz maszerowac lub beda sie tepic.

"For the wrong person you have never worth but for the right person you mean everything"

5

Curvefeverhack, nie napisałeś ile masz lat, a to jest dosyć istotna kwestia, bo im jesteś młodszy, tym większa jest tendencja do przesuwania się zębów. Powiem tak - miałam wyrwaną dolną szóstkę (niestety kiedyś zębów nie leczyło się, a jak pojawiał się jakiś większy problem, to się go w ten sposób pozbywano yikes), siódemka wraz z ósemką przesunęły się tak bardzo, że nawet dentyści nie zauważają braku jednego zęba. Niemniej każdy ma inne kości, sam układ zębów i szczęki też nie jest bez znaczenia (moje zęby ustawione są bardzo ciasno), więc proponowałabym dodatkową konsultację u co najmniej jednego jeszcze specjalisty.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj, a będzie Ci z nami łatwiej smile 
Dobry zwyczaj mówi: wypowiadając się w nowym wątku jako pierwsza/y, zacytuj cały post opisujący problem.

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz."

6

Podpisuję się pod postem Olinki.
Skonsultuj się z innym specjalistą, a potem dopiero podejmij decyzję.

Absolutnie nie zgodziłabym się na wyrwanie zęba, jeśli istniałaby szansa na uratowanie go. Trzeba pamiętać, że mamy jedne zęby na całe życie = to nie włosy, nie odrosną.

Nosiłam tak, jak Ty, aparat stały. Nosiłam półtora roku. Powodem były przednie zęby na górnej szczęce - tak bardzo wysunięte do przodu, że raniły moją wargę i również estetycznie było kiepsko. Po zdjęciu aparatu było cudownie. Dostałam wkładkę do noszenia na noc. Nosiłam regularnie. Po niecałym roku moje zęby wróciły prawie do stanu początkowego - wysunęły się z powrotem. Odwiedziłam ortodontę i usłyszałam, że za wcześnie ściągnięto mi aparat. 1500zł w plecy. To było ok. 13 lat temu. Dziś mam to w nosie, trudno.

Wcale się nie boję, że mnie podepczą. Podeptana trawa staje się ścieżką. Błaga Dimitrowa

7

Olinka napisał/a:

Curvefeverhack, nie napisałeś ile masz lat, a to jest dosyć istotna kwestia, bo im jesteś młodszy, tym większa jest tendencja do przesuwania się zębów. Powiem tak - miałam wyrwaną dolną szóstkę (niestety kiedyś zębów nie leczyło się, a jak pojawiał się jakiś większy problem, to się go w ten sposób pozbywano yikes), siódemka wraz z ósemką przesunęły się tak bardzo, że nawet dentyści nie zauważają braku jednego zęba. Niemniej każdy ma inne kości, sam układ zębów i szczęki też nie jest bez znaczenia (moje zęby ustawione są bardzo ciasno), więc proponowałabym dodatkową konsultację u co najmniej jednego jeszcze specjalisty.

Mam 20 lat. Nadal nie wiem co zrobić z tą 6. Na innym forum ktoś mi odpisał, że ząb się przesuwa 1mm/miesiąc, a w przypadku trzonowców to jeszcze dłużej. Więc by mi się przesuwał ponad 2 lata. Ortodontka powiedziała, że 7 miesięcy max.

8

Ósemki niestety tyle kosztują jeśli idzie o usuwanie. Ja już jedną mam z głowy

9

Ja mam dwie ósemki wyrwane, bardzo zgryzałam do krwie wewnętrzną część policzków. 300 zł płaciłam za sztukę sad

Posty [ 9 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PIELĘGNACJA TWARZY I CIAŁA » Czy powinienem wyrwac te zeby?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018