Współuzależnienie - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA » Współuzależnienie

Strony 1 2 3 Następna

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 1 do 55 z 132 ]

Temat: Współuzależnienie

Czym jest współuzależnienie?

Wszyscy z otoczenia osoby uzależnionej muszą w mniejszym lub większym stopniu borykać się z konsekwencjami jej choroby. Niektórzy z nich są wręcz współuzależnieni.
Współuzależnienie jest sposobem przystosowania się danej osoby do destrukcyjnej, zaburzonej relacji z drugim człowiekiem. Współuzależnieni są zazwyczaj członkowie rodzin, w których ktoś choruje na uzależnienie - od alkoholu, narkotyków, pracy lub jest zaburzony w inny sposób - ma problem z agresją, trudności z bliskością czy stabilnym nastrojem.

Współuzależnienie, w odczuciu rodziny, jest sposobem na "poradzenie" sobie z  trudnościami, utrzymanie relacji, zachowanie status quo.  Dramat polega jednak na tym, że taki rodzaj przystosowania podsyca jedynie destrukcyjny układ, umożliwia jego trwanie, blokuje zmiany.

Pokochaj siebie,a pokochasz innych ludzi i świat takim jakim być powinien
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Współuzależnienie

Czy dzieci które wychowywały się w rodzinie z problemem alkoholowym, maja problemy w dorosłym życiu. Czy ten syndrom współuzależnienia kończy się z rozstaniem z osoba współuzależnioną.

nic się samo nie kończy,to nie przechodzi jak katar,skutki wychowywania w dysfunkcyjnej rodzinie/współuzależnienie leczy się, tabletkami jest terapia i grupy samopomocowe al-anon/mityngi dda

4

Tak ale jeśli taka sytuacja miała miejsce wiele lat temu, gdy współuzależniony był dzieckiem? Chodzi mi o to czy to ma wpływ np. na związki zawierany w dorosłym życiu?

oczywiście,wszystko co wydarzyło sie w dzieciństwie ma wpływ na dorosłe życie

6

Widzę, że założyłeś nowy wątek. Ja jestem/byłam osobą wspóluzależnioną mój mąż zmarł-marskość wątroby. Nie potrafię zrozumieć dlaczego nie chciał się leczyć, dlaczego nie widział w tym problemu. Napisałeś, że dzieciństwo ma znaczenia w sumie to nie miał łatwego dzieciństwa niby na pierwszy rzut oka wzorowa rodzina-kościół, święta ale tam był tylko budynek nie dom teraz to widzę.
Może pomożesz mi odpowiedzieć na powyższe pytania-mam rozumieć że Twój login mówi sam za siebie.

7 Ostatnio edytowany przez trzeźwy alkoholik (2013-02-06 15:56:55)

niestety wiekszość osób uzaleznionych nie leczy się,my trzeźwiejący nazywamy to: łaską trzeźwienia,nie każdy otrzymuje te łaskę

a czy ty leczysz się jako osoba współuzależniona?

8 Ostatnio edytowany przez mwdowa81 (2013-02-06 15:58:04)

A czy to moja wina, że tak się stało? Chciałam pomóc, pomagałam jak tylko umiałam.
Po śmierci męża nie byłam na żadnym spotkaniu

winna jest choroba osoby uzależnionej

10

Przepraszam jak moge zapytać ile masz lat, że Ci się udało

mam 42 lata,nie piję 3 lata i 11 miesięcy i tyle się leczę,jestem po terapiach ,korzystam z róznych form pomocy (mityngi,grupy) chcę zostać psychoterapeutą,mnie nic się nie udało,dostałem łaskę trzeźwienia i bardzo chciałem żyć

12

Szkoda, że mój mąż nie dostał takiej łaski miał 35 lat mamy wspaniałą córkę, która właśnie obchodziła swoje 4 urodziny. Nie potrafię tego zrozumieć "dlaczego"?

gdy zajmiesz się sobą i swoim leczeniem,może pozbędziesz się tych pytań?

14

Na takim spotkaniu powiedzą mi dlaczego alkohol zniszczył nam życie?Powiedzą mi  dlaczego mój mąż pił?

ja polecam terapię dla współuzależnionych w poradni,dowiesz się tam o swojej dysfunkcji,jak masz z nią żyć  itd
o chorobie alkoholowej też się dowiesz

16

Dzięki przynajmniej wiem, że to nie moja wina

nikt nie jest winny rakowi,cukrzycy...alkoholizm to też choroba i nie ma tu winy nikogo

18

Tylko, że chory na raka chce się leczyć a co do alkolizmu bywa z tym róznie.
Jest to też wina społeczeńswta bo to wstyd i co rodzina powie.Reakcja mojej teściowej była naprwdę chora stwierdziła, że jak pije w domu to nikt go nie widzi a teraz lament że oniczym nie wiedziała i nie myślała że aż tak pije. Ostateczne jej stwierdzenie a kto nie pije w dzisiejszych czasach

19 Ostatnio edytowany przez trzeźwy alkoholik (2013-02-06 16:58:28)

wiedza w społeczeństwie na temat alkoholizmu jest znikoma,każdy sie wypowiada o alkoholikach, nic nie widząc o tej chorobie,
to samo jest ze współuzależnieniem,dda/ddd,molestowaniem,przemocą,toksycznymi rodzicami/związkami i innymi uzależnieniami

20

Tylko że cierpiałam jak żył i cierpię teraz.

21

vandetta napisał/a:

Czy dzieci które wychowywały się w rodzinie z problemem alkoholowym, maja problemy w dorosłym życiu. Czy ten syndrom współuzależnienia kończy się z rozstaniem z osoba współuzależnioną.

Nie , nie kończy się. Trzeba sobie w inny sposób z tym poradzić, sam nie zanika.

mwdowa81 napisał/a:

a co robisz dla siebie,dla swojego zdrowienia,korzystasz z terapii,grup al-anon?

23

mwdowa81 napisał/a:

Szkoda, że mój mąż nie dostał takiej łaski miał 35 lat mamy wspaniałą córkę, która właśnie obchodziła swoje 4 urodziny. Nie potrafię tego zrozumieć "dlaczego"?

Witaj. To temat smutny, ale prawdą jest,ze dal rady zrozumieć. Trzeba miec pomoc, i przede wszystkim samemu tego chcieć, -inaczej nie ma szans nikt mu nie pomoże. Znam to doskonale, taki byl mój tata, zmarł na marskość.

24

mwdowa81 napisał/a:

Wspoluzalenienie do dostosowanie sie do patologicznego,długo trwajacego zachowania osoby,z która sie zyje np alkoholika
Cechami wspoluzaleznienia sa

nadkontrola
nadopowiedzialnosc,
nadopiekuńczosc
poczucie winy
uzaleznienie emocjonalne itd

Te wszystkie cechy pozostaja nawet jak nie zyje sie juz z alkoholikiem.
Jak mozna czuc sie szczesliwym zyjac takimi zachowaniami
Zebyto zmienica trzeba isc na terapie dla wspoluzaleznionych.
Warto tez pomyslec o swojej małej coreczce ,która obdarowujesz takimi cechami , zupelnnie nieświadomie.

25

trzeźwy alkoholik napisał/a:

nikt nie jest winny rakowi,cukrzycy...alkoholizm to też choroba i nie ma tu winy nikogo

Przepraszam, ale nie jest to prawdą. Rak , cukrzyca itd...to stan który sam wybiera, alkohol nie.....są sposoby walki z nim, problemem jest osoba, ktorej tak wygodnie, bo jemu to nie przeszkadza.

malina.m napisał/a:

Te wszystkie cechy pozostaja nawet jak nie zyje sie juz z alkoholikiem.
.

to sedno sprawy

Letizia napisał/a:

Przepraszam, ale nie jest to prawdą. Rak , cukrzyca itd...to stan który sam wybiera, alkohol nie.....są sposoby walki z nim, problemem jest osoba, ktorej tak wygodnie, bo jemu to nie przeszkadza.

nikt nie wybiera sobie choroby alkoholowej,nikt swiadomie nie chce cierpieć i nie chce cierpienia swoich bliskich,to własnie przykład nie wiedzy o tej chorobie

28

gdy zajmiesz się sobą i swoim leczeniem,może pozbędziesz się tych pytań?

Mam podobnie, tylko nie piję 6....

Cierpienie jest niezawodnym sposobem zbudzenia duszy ze snu.
Miłość też to potrafi.
/Saul Bellow/

30

Miłość też to potrafi.
/Saul Bellow/

Albo kiedy ma się do siebie mniej szacunku niż do żura z "podbudki z piwem"

missnowegojorku napisał/a:

do żura z "podbudki z piwem"

to też człowiek,może chory,może cierpi,z pewnością czuje jak kazdy inny

32

Wiem, ale zaczeliśmy pisać o przyczynach, kótre prowdza do leczenia i trzeźwuienia , prawda? Trochę zdryfowałeś o wątku rozmowy wink

33

Miłość też to potrafi.
/Saul Bellow/

Pięknie napisane!  Jestem w drodze do terapii grupowej...., milość, czy fobia społeczna, oto jest pytanie!

leczenie,terapia to WOLNOŚĆ...nic nie robienie ze swoją dysfunkcją to CIERPIENIE

35

leczenie,terapia to WOLNOŚĆ...nic nie robienie ze swoją dysfunkcją to CIERPIENIE

Matkoo, to brzmi jak jakieś prawnie mózgu, ja uciekam....

każdy ma wybór

37

Kochani a jak żyć z trzeźwym alkoholikiem?

betti67 napisał/a:

Kochani a jak żyć z trzeźwym alkoholikiem?

należy dowiedzieć się jak najwięcej o chorobie alkoholowej i samej/samemu zająć się swoim leczeniem

39

Mój facet jest trzeźwym alkoholikiem.Dużo się dowiadywałam o tej chorobie, ale chcę wiedzieć więcej.Zaszyl się i mam lęk co dalej.

40 Ostatnio edytowany przez trzeźwy alkoholik (2013-02-06 18:12:44)

betti67 napisał/a:

Mój facet jest trzeźwym alkoholikiem.Dużo się dowiadywałam o tej chorobie, ale chcę wiedzieć więcej.Zaszyl się i mam lęk co dalej.

czy oprócz wszywki korzysta z mitngów AA,terapii,psychoterapeuty?

41

Korzystał przez moment ale twierdzi,ze to nie dla niego. Teraz czuje sie świetnie i bardzo chce nie pić. Dużo na ten temat rozmawiamy,ale wciąż mam obawy

42 Ostatnio edytowany przez trzeźwy alkoholik (2013-02-06 18:23:40)

betti67 napisał/a:

Korzystał przez moment ale twierdzi,ze to nie dla niego. Teraz czuje sie świetnie i bardzo chce nie pić. Dużo na ten temat rozmawiamy,ale wciąż mam obawy

wiec jest tylko abstynentem,nie pije ze strachu przed wszywką...trzeźwiejący alkoholik to taki,który się leczy w terapiach i grupach AA i nie korzysta z wszywki,problem nie jest w tyłku,tylko w głowie i duszy,w emocjach i uczuciach i wszywka nic nie pomoże.
Proponuję zająć się swoim leczeniem,a nie alkoholikiem

43

No to już jest jakas dyskusja. z trzeżwym alkoholikiem normalnie się zyję, jak z kazdym innym człowiekiem...

missnowegojorku napisał/a:

z trzeżwym alkoholikiem normalnie się zyję, jak z kazdym innym człowiekiem...

trzeźwiejący alkoholik to ten który się leczy...nie,nie zyje się normalnie,bo osoba uzalezniona uczy się życia od nowa gdy przestaje pić i może być nie do zniesienia,dlatego ważne aby bliscy takiej osoby też skorzystali z pomocy terapii

45 Ostatnio edytowany przez missnowegojorku (2013-02-06 20:23:02)

Zalezy na jakim jest etapie trzeźwienia...Nie przesadzaj nie można kogoś traktować jak świętej krowy.Zauważ, że żadne leczenie nie trwa bezterminowo, a kończy się....

leczenie dysfunkcji i uzależnień trwa do końca życia

Przydatne książki:
* Janet Wojtitz, "Lęk przed bliskością - jak pokonać dystans w związku?
* Janet Woititz, "Dorosłe dzieci alkoholików?
* Beattie Melody, "Koniec współuzależnienia?
* Susan Forward, "Toksyczni rodzice?
* Sandra Ray, "Zasługuję na miłość?
* Anna Dodziuk, "Pokochać siebie"
* Alice Miller, "Mury milczenia"
* Pia Mellody, "Toksyczna miłość"
* Susan Forward, "Gdy mój partner łże jak... pies?
* Katarzyna Miller, Ewa Konarowska, "Chcę być kochana tak jak chcę?
* Marcin Pietraszek, "Dlaczego warto pokochać siebie?
* Veronica Ray, "Jak być sobą. Dobre życie bez uzależnień"
* Abraham Twerski, "Uzależnione myślenie?

47

Myślę,że bardzo dużo zrozumiał na trzeźwo,twierdzi,że teraz dopiero czuje i poznaje smak życia.
Ma hobby ,ktore go pochłania,i wydaje mi się ,że czuje się szczęśliwy na trzeźwo.
Jak ja mogę mu pomóc by już nie chcial sięgać do kieliszka,jak mam go traktować,jak zachowywać się ,żeby mu było łatwiej. Żeby ta jego/nasza nowa droga prowadzila nas szczęśliwie bez alkoholu.
Chcę niejako takiej recepty na obcowanie z trzeżwiejacym alkoholikiem,ale zdaję sobie sprawę z tego ,że to nie ja lecz on musi sam mieć sile wytrwania i szczerej chęci.Widzę,że ma,ale jak długo?nie wiem.Czy przez całe życie będę czuła gdzieś głęboko-lęk?

alkoholikowi można pomóc,pomagając sobie (terapia dla siebie) poraz kolejny powtarzam,trzeźwiejący alkoholik leczy się,wszywka to tylko nie picie

49

Rozumiem i dziękuję.Czyli bez terapii nici,a to co mi opowiada to bajki?

50

betti67 napisał/a:

betti67, powinnaś korzystać z różnych źródeł, by pomóc sobie i partnerowi.
Autor tego wątku nie jest wyrocznią, tylko facetem, który wychodzi z alkoholizmu dzięki terapii i jej podobnym.

Znam ludzi, którzy nie chodzili na terapię, a przestali pić, są cudownymi, silnymi ludźmi.
Każdy człowiek jest inny i to, co pomaga jednemu, niekoniecznie musi służyć drugiemu.

51

Zgadzam się. Człowieka nie wsadzi się do szuflady z napisem np. alkoholik i na tym koniec. Wszelkie stereotypy są raczej przeszkodą w rozwoiju nauki i cywiwlizacji.

52

betti67 napisał/a:

Betti..alkohol to temat rzeka...trudny..bbbbardzo. I często nie dostępny dla wszystkich, malo kto wie..czemu tak jest, znam to od poszewki.

Cynicznahipo napisał/a:

Znam ludzi, którzy nie chodzili na terapię, a przestali pić, są cudownymi, silnymi ludźmi.

zapytaj rodziny tych osób jak im się żyje z osobami które się nie leczą...trzeźwośc to ciężka praca nad sobą w terapii i grupach samopomocowych...nie picie to tylko abstynencja,kto nie rozumie róznic,nie wie nic o chorobie alkoholowej

betti67 napisał/a:

bez terapii lub grup samopomocowych to nie trzeźwość/leczenie,to tylko nie picie,a to ciężka choroba/śmiertelna i jak każdą chorobę należy leczyć,tak,opowiada ci bajki,alkoholicy nie leczący się to najlepsi manipulanci na świecie

55

betti67 napisał/a:

Trzeba poznać i zrozumieć mechanizmy tej choroby, aby umieć się oprzeć manipulacjom alkoholika.
Jeśli jesteś z alkoholikiem, to idź do poradni uzależnień na terapeutyczną grupę dla współuzależnionych. Tam się wszystkiego dowiesz.
Tutaj jest za mało miejsca, by opisać wszystko.
Twój partner nie jest alkoholikiem trzeźwym, tylko suchym. To zasadnicza różnica.

Posty [ 1 do 55 z 132 ]

Strony 1 2 3 Następna

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA » Współuzależnienie

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018