Mieszkanie hipoteczne na sprzedaż - co to znaczy ? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » PRAWO , ODSZKODOWANIA , FINANSE , UBEZPIECZENIA » Mieszkanie hipoteczne na sprzedaż - co to znaczy ?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 5 ]

1

Temat: Mieszkanie hipoteczne na sprzedaż - co to znaczy ?

Przeglądam oferty mieszkań i często napotykam się na takie ogłoszenia, że jest do sprzedania mieszkanie hipoteczne. Co to dokładnie oznacza ? Będę wdzięczna za wyjaśnienie, bo ja się kompletnie na tym nie znam.

Reklama
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Mieszkanie hipoteczne na sprzedaż - co to znaczy ?

W rzeczywistości różnica pomiędzy własnością hipoteczną a spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu mieszkalnego jest niewielka, choć funkcjonuje przekonanie, że ta pierwsza jest lepszą i bezpieczniejszą formą własności. Jednak w praktyce obydwie dają pełne prawa do lokalu, a tym samym możliwości jego ewentualnego, późniejszego zbycia, traktowane są też jako równie bezpieczne i nie mają wpływu na jego cenę.

Mieszkanie hipoteczne oznacza wpis własności danej nieruchomości do księgi wieczystej, a pojęcie mieszkanie spółdzielcze własnościowe to ograniczone prawo rzeczowe dotyczące lokalu, który nie jest wydzieloną nieruchomością, a znajduje się w budynku będącym własnością spółdzielni.

Przy zakupie mieszkania hipotecznego warto, a wręcz należy, sprawdzić aktualny stan księgi wieczystej, przy czym główną uwagę zwrócić na zapisy dotyczące właściciela nieruchomości oraz na działy III i IV, w których wpisuje się ostrzeżenia, ograniczenia i hipoteki - jako potencjalni nabywcy najlepszą sytuację mamy wówczas, gdy są one puste. Dla bezpieczeństwa transakcji dodatkowo warto w dniu podpisania ostatecznego aktu notarialnego sprawdzić czy nie został do danej księgi wieczystej złożony żaden nowy wniosek.

Warto jednak pamiętać, że dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu także można założyć księgę wieczystą - dzięki temu możliwe jest zaciągnięcie na nie kredytu hipotecznego.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj, a będzie Ci z nami łatwiej smile 

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz."

3 Ostatnio edytowany przez Averyl (2013-05-23 16:00:33)

Odp: Mieszkanie hipoteczne na sprzedaż - co to znaczy ?
Olinka napisał/a:

W rzeczywistości różnica pomiędzy własnością hipoteczną a spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu mieszkalnego jest niewielka, choć funkcjonuje przekonanie, że ta pierwsza jest lepszą i bezpieczniejszą formą własności.

?

Wydaje mi się, że jest trochę inaczej - własność hipoteczna to własność, coś czym możesz w rzeczywistości dysponować. Nawet jeśli jest to WM to w dalszym ciągu jest to prawo własności.
Kupując mieszkanie własnościowe spółdzielcze, kupujesz coś prawie jak mieszkanie, prawie, bo możesz zaciągnąć nawet kredy na zakup tego lokum, możesz tam pomieszkiwać, ale... to raczej jest prawo do powietrze w tym mieszkaniu wink Spółdzielnie budowały domy na wydzierżawionej ziemi, nie mają prawa do gruntu, tylko do użytkowania przez np. 100 lat.
Gdy stajesz się członkiem spółdzielni, ponosisz koszty działalności spółdzielni (utrzymanie nieruchomości w należytym stanie ale również np. za zakup dobrego samochodu prezesa spółdzielni, itp ).
Najgorzej jest jak jest mix. - część mieszkań spółdzielczych, a część własnościowych spółdzielczych, bo wtedy ci pierwsi - jak popsuje się kran wzywają hydraulika na koszt spółdzielni, w drugim przypadku - na własny koszt, ale na koniec okazuje się, że jako spółdzielca ponosisz koszty działalności spółdzielnie, czyli de facto płacisz za hydraulika, który naprawiał sąsiadowi kran.
Jak umrzesz - to też nie jest to takie jednoznaczne, kto jest właścicielem nieruchomości. W ciągu roku, ktoś musi stać się członkiem spółdzielni, by dysponować tym mieszkaniem. Jeśli się nie zjawi nowy właściciel z twojej rodziny, to mieszkanie "wraca" do spółdzielni.

"Myślę, że każdy inteligentny człowiek jeśli mówi, że nie jest feministą, to się kompromituje, bo feminizm jest za równouprawnieniem. Prawa kobiet to prawa człowieka, po prostu" Maja Ostaszewska
Reklama

4

Odp: Mieszkanie hipoteczne na sprzedaż - co to znaczy ?
Puma napisał/a:

Przeglądam oferty mieszkań i często napotykam się na takie ogłoszenia, że jest do sprzedania mieszkanie hipoteczne. Co to dokładnie oznacza ? Będę wdzięczna za wyjaśnienie, bo ja się kompletnie na tym nie znam.

Prawidłowa nazwa to - nieruchomość lokalowa, czyli lokal z udziałem w gruncie.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Posty [ 5 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PRAWO , ODSZKODOWANIA , FINANSE , UBEZPIECZENIA » Mieszkanie hipoteczne na sprzedaż - co to znaczy ?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności© www.netkobiety.pl 2007-2018