Otyłość i palenie tytoniu gorsze niż promieniowanie - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » ZDROWIE KOBIETY » Otyłość i palenie tytoniu gorsze niż promieniowanie

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 3 ]

Temat: Otyłość i palenie tytoniu gorsze niż promieniowanie

Niedawno ? po trzęsieniu ziemi w Japonii i uszkodzeniu elektrowni atomowej ? na świecie, a także w Polsce wybuchła panika związana z podwyższonym promieniowaniem i jego skutkami. Ludzie zaczęli masowo wykupywać z aptek płyn Lugola (roztwór jodu), który miał zapobiec skutkom zbytniego promieniowania na nasz organizm. Stosowano go profilaktycznie w 1986 r. po wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu ? miał uchronić przed rakiem tarczycy spowodowanym zbyt dużym promieniowaniem.
Panika jednak nie miała podstaw: po pierwsze dlatego, że radioaktywna chmura nie dotarła do Polski, po drugie ? naukowcy ostatnio stwierdzili, że niskie dawki promieniowania nie muszą być szkodliwe dla człowieka.
Dotychczas uznawano, że dawka promieniowania ze źródeł sztucznych i pozamedycznych dopuszczalna dla przeciętnego człowieka wynosi zaledwie 1 milisiwert. Doktorant fizyki z Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku Krzysztof Wojciech Fornalski twierdzi, że jeszcze nikomu nie udało się ustalić granicy bezpieczeństwa promieniowania jonizującego.
Badacze z US Environmental Protection Agency przyjmują za szkodliwe promieniowanie roczne w skali od 3 do 6 milisiwertów, jednak już naukowcy z Nuclear Regulatory Commision w USA twierdzą, że nikt nie wykazał, by dawka promieniowania większa niż 100 milisiwertów rocznie była szkodliwa dla zdrowia i życia człowieka.
Krzysztof Fornalski uważa, ze nawet promieniowanie wynoszące 200 milisiwertów nie musi być szkodliwe, jednak zaznacza, że zależy to od rodzaju promieniowania ? inne jest alfa, inne gamma, a jeszcze inne rentgenowskie. Inaczej też na promieniowanie reaguje organizm dorosłego, a inaczej dziecka.
Większa dawka promieniowania jonizującego może spowodować w ciągu kilku lat uszkodzenia DNA, a co za tym idzie ? zwiększyć ryzyko raka, przede wszystkim białaczki. Jednak ? według Fornalskiego ? nawet przy 200-milisiwertowym promieniowaniu ryzyko takie jest niewielkie. Po katastrofie w Czarnobylu ponad 5 mln osób było narażonych przez 10 dni na podwyższone promieniowanie, nie stwierdzono jednak wzrostu zachorowań na białaczkę. U osób, które były wtedy dziećmi, stwierdzono jedynie 6 tys. zachorowań na raka tarczycy.
Na podwyższone promieniowanie narażeni są przede wszystkim pracownicy elektrowni jądrowych, jednak w ich przypadku ryzyko skrócenia życia jest niewielkie ? o 51 dni. Gorsza niż promieniowanie jest ? co zaskakujące ? otyłość. 15 proc. nadwagi skraca życie o dwa lata, natomiast wypalanie dziennie paczki papierosów ? aż o sześć lat. Zatem zamiast po płyn Lugola należy udać się do lekarza dietetyka w celu zgubienia zbędnych kilogramów. A jeśli już musimy wstąpić do apteki ? to jedynie po środki pomagające rzucić paleni

Jeden przedszkolak mówi do drugiego:
- U mnie modlimy się przed każdym posiłkiem.
- U mnie nie. Moja mama bardzo dobrze gotuje.
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Otyłość i palenie tytoniu gorsze niż promieniowanie

Coś prawdy w tym jest. Zawsze było tak, że jeśli coś stało się nagle, czyli wspomniany wybuch w Japonii, czy chociażby świńska, ptasia czy jakaś tam żabia grypa, telewizja trąbi o zagrożeniu, o skutkach - to ludzie panikują i wykupują z apteki kolejne lekarstwa. Natomiast jeśli ktoś jest otyły - uważa, że takie czasy. Jeśli ktoś pali - życie stresujące. Nie wspominając już o złej diecie, sztucznej żywności itd - to dopiero skraca nasze życie!

"Nie bój się, uwierz w siebie, masz już wszystko, poczuj więc, że przed tobą cała przyszłość, przecież wiesz"
"Trzeba przecież kochać coś, by żyć. Mieć gdzieś jakiś własny ląd choćby o te dziesięć godzin stąd"

Posty [ 3 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » ZDROWIE KOBIETY » Otyłość i palenie tytoniu gorsze niż promieniowanie

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności© www.netkobiety.pl 2007-2021