Czy grozi policja - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 12 ]

1 Ostatnio edytowany przez IsaBella77 (2019-03-06 18:35:50)

Temat: Czy grozi policja

Natknąłem się na jutubie na filmik, w którym autorzy mówili, że przystojni faceci na portalach randkowych wyrywają panienki jak leci.
Nie bardzo wierzyłem, więc postanowiłem zbadać temat. Znalazłem na spam zdjęcia jakiegoś pierwszego lepszego przystojniaka i na innym portalu wstawiłem jego zdjęcia. Jednak gość, którego zdjęciami się posłużyłem wszedł ze swojego konta na moje i napisał, że idzie z tym na policję. Zdjęcia usunąłem, ale on zrobił screena. Co mi za to grozi? Dodam, że nie chciałem zaszkodzić temu gościowi, ani nie używałem jego imienia i nazwiska, wybrałem jego zdjęcia do badania.

Zobacz podobne tematy :

2 Ostatnio edytowany przez nudny.trudny (2019-03-07 02:34:33)

Odp: Czy grozi policja

odpowiedzialność karna (art. 190a kodeksu karnego) raczej nie, w związku z brakiem zamiaru wyrządzenia szkody, co do odpowiedzialności cywilnej - osoba której wizerunek opublikowano może żądać zadośćuczynienia oraz zaprzestania bezprawnego działania - autor usunął już zdjęcie z sieci.

"Poznacie ich po ich owocach":D

3 Ostatnio edytowany przez Excop (2019-03-07 15:20:19)

Moim zdaniem, "cele badawcze" przez Autora wskazane, nieumyślność  (jedna z jej postaci, to lekkomyślność - głupota po naszemu) prezentują.
Zarówno art. 190a, jak i podszywanie się pod inną osobę (kradzież tożsamości) za art. 190a par. 2 nie mają zastosowania.
Oba przestępstwa dokonywane są wyłącznie z winy umyślnej. Tej ostatniej w ogóle tu nie widzę.
Pozostaje wstyd, gdy wezwanie przyjdzie, zgodnie z zapowiedzią zbulwersowanego pięknisia. Jeśli ją zrealizuje. I spowiadanie się przed umundurowanym gościem w lokalnej jednostce policji. Z jej własnej inicjatywy, bądź na polecenie prokuratora.
W ramach postępowania sprawdzającego w trybie art. 358 par. 1 Kodeksu postępowania karnego, w którymś z tych kierunków.
I możliwość cywilnego dochodzenia roszczeń z tytułu bezprawnego rozpowszechniani a wizerunku innej osoby bez jej zgody. Tutaj, umyślność, czy jej brak, raczej znaczenia nie mają. Za głupotę się płaci.

facet po przejściach

4

Jeśli nie wystąpiło działanie, które zmierzało do wyrządzenia tej osobie krzywdy osobistej lub majątkowej nie powinieneś się niczego obawiać.

5

Excop napisał/a:

Moim zdaniem, "cele badawcze" przez Autora wskazane, nieumyślność  (jedna z jej postaci, to lekkomyślność - głupota po naszemu) prezentują.
Zarówno art. 190a, jak i podszywanie się pod inną osobę (kradzież tożsamości) za art. 190a par. 2 nie mają zastosowania.
Oba przestępstwa dokonywane są wyłącznie z winy umyślnej. Tej ostatniej w ogóle tu nie widzę.
Pozostaje wstyd, gdy wezwanie przyjdzie, zgodnie z zapowiedzią zbulwersowanego pięknisia. Jeśli ją zrealizuje. I spowiadanie się przed umundurowanym gościem w lokalnej jednostce policji. Z jej własnej inicjatywy, bądź na polecenie prokuratora.
W ramach postępowania sprawdzającego w trybie art. 358 par. 1 Kodeksu postępowania karnego, w którymś z tych kierunków.
I możliwość cywilnego dochodzenia roszczeń z tytułu bezprawnego rozpowszechniani a wizerunku innej osoby bez jej zgody. Tutaj, umyślność, czy jej brak, raczej znaczenia nie mają. Za głupotę się płaci.

Nie znam się na prawie, więc z góry przepraszam za moje ignoranckie pytanie, ale tak z czystej ciekawości - nie wiem jak to się ma do języka prawniczego, ale w rozumieniu potocznym kradzież tożsamości jak najbardziej miała miejsce i to w 100% świadoma. Dlaczego w rozumieniu prawnym tej sprawczości miałoby nie być? Przecież to nie jest kwestia rozpowszechniania, a właśnie podszywania się i może jeszcze zniesławiania przez potencjalne wiadomości na portalach randkowych. Dlaczego nie miałoby to podchodzić pod przestępstwo umyślne? (Zaznaczam, że pytam jako laik;)

6

Husky napisał/a:

Nie znam się na prawie, więc z góry przepraszam za moje ignoranckie pytanie, ale tak z czystej ciekawości - nie wiem jak to się ma do języka prawniczego, ale w rozumieniu potocznym kradzież tożsamości jak najbardziej miała miejsce i to w 100% świadoma. Dlaczego w rozumieniu prawnym tej sprawczości miałoby nie być? Przecież to nie jest kwestia rozpowszechniania, a właśnie podszywania się i może jeszcze zniesławiania przez potencjalne wiadomości na portalach randkowych. Dlaczego nie miałoby to podchodzić pod przestępstwo umyślne? (Zaznaczam, że pytam jako laik;)

nie wiem, ale się wypowiem!:D (to o mnie jakby co) pozornie proste pytanie potrafi być skomplikowane;)

Art. 190a. [...] § 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej [...]
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

czyli wygląda na to, że cel wyrządzenia szkody musiałby istnieć łącznie z posługiwaniem się wizerunkiem, jeszcze dodam cytat: Wyrok Sądu Rejonowego w Olsztynie z 21 lipca 2015 r., sygn. akt. II K 497/15

[...] Na początku grudnia 2014 r. P. P. (1) został poinformowany przez znajomego o tym , że na portalu F. znajdują się jego zdjęcia . Po sprawdzeniu i potwierdzeniu faktu użycia jego zdjęć napisał do osoby która założyła profil o jego usunięcie , a po paru dniach do administratora
[...]
Oskarżona przyznała się do popełnienia zarzuconego jej czynu zarówno w postępowaniu sądowym jak i w postępowaniu przygotowawczym . Opisała okoliczności zgodnie ze stanem faktycznym. Opisując motywy wskazała na podjęcie tego zachowania w celu ustalenia preferencji seksualnych swojego konkubina . Oświadczyła , iż w żaden sposób nie chciała zaszkodzić osobie będącej na zdjęciu. Nie zdawała sobie sprawy , że wyrządzi komuś krzywdę .
[...]
Sąd dał wiarę wyjaśnieniom oskarżonej gdyż znajdują one potwierdzenie w innych dowodach jak i braku dowodów przeciwnych które pozwoliłyby na odrzucenie jej wersji .
[...]
Zgodnie z doktryną i orzecznictwem taki zapis wskazuje , iż określone w art. 190a § 1 kk przestępstwo jest przestępstwem umyślnym zaliczanym do tzw. celowościowej odmiany przestępstw kierunkowych. Ustawa wymaga, aby zachowanie sprawcy było ukierunkowane na określony cel, który w tym przypadku oznacza wyrządzenie szkody majątkowej lub osobistej
[...]
Mając na uwadze fakt , iż postepowanie oskarżonej nie było prowadzone w celu zaszkodzenia pokrzywdzonemu ale w innym wskazanym wyżej , nie znali się wcześniej to nie można przyjąć , iż było ono wymierzone w pokrzywdzonego a zatem nie stanowi przestępstwa z art. 190 a § 1 kk.
[...]
Mając powyższe na uwadze uniewinniono K. N. od popełnienia zarzuconego jej czynu a kosztami postępowania obciążono Skarb Państwa .

Excop pewnie umiałby napisać więcej;)

"Poznacie ich po ich owocach":D

7

nudny.trudny napisał/a:
Husky napisał/a:

nie wiem, ale się wypowiem!:D (to o mnie jakby co) pozornie proste pytanie potrafi być skomplikowane;)

Art. 190a. [...] § 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej [...]
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

czyli wygląda na to, że cel wyrządzenia szkody musiałby istnieć łącznie z posługiwaniem się wizerunkiem, jeszcze dodam cytat: Wyrok Sądu Rejonowego w Olsztynie z 21 lipca 2015 r., sygn. akt. II K 497/15

[...] Na początku grudnia 2014 r. P. P. (1) został poinformowany przez znajomego o tym , że na portalu F. znajdują się jego zdjęcia . Po sprawdzeniu i potwierdzeniu faktu użycia jego zdjęć napisał do osoby która założyła profil o jego usunięcie , a po paru dniach do administratora
[...]
Oskarżona przyznała się do popełnienia zarzuconego jej czynu zarówno w postępowaniu sądowym jak i w postępowaniu przygotowawczym . Opisała okoliczności zgodnie ze stanem faktycznym. Opisując motywy wskazała na podjęcie tego zachowania w celu ustalenia preferencji seksualnych swojego konkubina . Oświadczyła , iż w żaden sposób nie chciała zaszkodzić osobie będącej na zdjęciu. Nie zdawała sobie sprawy , że wyrządzi komuś krzywdę .
[...]
Sąd dał wiarę wyjaśnieniom oskarżonej gdyż znajdują one potwierdzenie w innych dowodach jak i braku dowodów przeciwnych które pozwoliłyby na odrzucenie jej wersji .
[...]
Zgodnie z doktryną i orzecznictwem taki zapis wskazuje , iż określone w art. 190a § 1 kk przestępstwo jest przestępstwem umyślnym zaliczanym do tzw. celowościowej odmiany przestępstw kierunkowych. Ustawa wymaga, aby zachowanie sprawcy było ukierunkowane na określony cel, który w tym przypadku oznacza wyrządzenie szkody majątkowej lub osobistej
[...]
Mając na uwadze fakt , iż postepowanie oskarżonej nie było prowadzone w celu zaszkodzenia pokrzywdzonemu ale w innym wskazanym wyżej , nie znali się wcześniej to nie można przyjąć , iż było ono wymierzone w pokrzywdzonego a zatem nie stanowi przestępstwa z art. 190 a § 1 kk.
[...]
Mając powyższe na uwadze uniewinniono K. N. od popełnienia zarzuconego jej czynu a kosztami postępowania obciążono Skarb Państwa .

Excop pewnie umiałby napisać więcej;)

Treść sentencji przytoczonego wyroku dotyczy praktycznie identycznej sytuacji, którą opisał Autor tematu.
Kradzieży tożsamości dokonuje się wyłącznie umyślnie.
Przez nielegalne pozyskanie danych identyfikujących konkretną osobę, by jej zaszkodzić. Wykorzystanie bez zgody zainteresowanego wizerunku innej osoby w tzw. celach poznawczych, nie może być uznane za przestępstwo określone w art. 190a par. 2.
Bo tu nie ma zamiaru zaszkodzenia osobie widniejącej na zdjęciu. Przez zamach na jej majątek lub dobra osobiste. I tyle. smile

facet po przejściach

8

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie, ma to sens - w tej sytuacji nie będę usuwała forumowego awatara;D

9

Husky napisał/a:

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie, ma to sens - w tej sytuacji nie będę usuwała forumowego awatara;D

Bo i dlaczego?
Jest tu mnóstwo tematów innych, niż interpretacje przepisów prawa karnego.
M. in, że reklamę tego przedstawię - "Zagadka filmowa" lub "Moje zdrady" w dziale "Nasza społeczność". smile

facet po przejściach

10

Excop napisał/a:
Husky napisał/a:

Bo i dlaczego?
M. in, że reklamę tego przedstawię - "Zagadka filmowa" lub "Moje zdrady" w dziale "Nasza społeczność". smile

Wydaje mi się, że linkowanie obrazków tak jak to robimy w "Zagadka filmowa" różni się w kwestiach prawnych od wrzucania obrazków.
Link odnosi się do źródła, które w przypadku zmian/usunięcia wpłynie także na miejsce docelowe. A takie wrzucanie cudzych obrazków na serwer nieważne w jakim serwisie to już łamanie praw autorskich. Dobrze rozumiem?

11 Ostatnio edytowany przez Excop (2019-03-11 10:57:17)

Mystery_ napisał/a:
Excop napisał/a:
Husky napisał/a:

Bo i dlaczego?

Wydaje mi się, że linkowanie obrazków tak jak to robimy w "Zagadka filmowa" różni się w kwestiach prawnych od wrzucania obrazków.
Link odnosi się do źródła, które w przypadku zmian/usunięcia wpłynie także na miejsce docelowe. A takie wrzucanie cudzych obrazków na serwer nieważne w jakim serwisie to już łamanie praw autorskich. Dobrze rozumiem?

Nie umiem jednoznacznie określić możliwości lub ograniczeń związanych z wykorzystywaniem cudzych dzieł zawartych w wideoklipach, fotografiach albo filmach wrzuconych do Sieci, ale sądząc z praktyki zaobserwowanej na Forum, przez pewien czas, embargo na linki z YouTube nałożone zostało. Przywrócono możliwość poprzedniej swobody w korzystaniu z zasobów Internetu po kilku miesiącach.
Wynika z tego, że operatorzy doszli do porozumienia w zakresie wolnego obrotu wytworami konkretnych osób.
Jak i za jaką cenę, nie wiem.
Moim zdaniem Art.115 ustawy Prawo Autorskie penalizuje przede wszystkim działanie sprawcy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, czyli z tzw. niskich pobudek, umyślnie.
Kolejne, 116 i 117 inne formy naruszenia praw autorskich prezentują, także umyślność wyrządzenia szmody wymagają.
Jako były glina kryminalny od zbrodni i występków pospolitych, nie jestem zbyt mocny w tym zakresie, ale z doświadczenia wiem, że pewne działania są niezmiernie trudne do udowodnienia, co do umyślności ich podejmowania.

facet po przejściach

12

Wykorzystanie cudzego wizerunku bez uzyskania zgody danej osoby jest dopuszczalna w przypadku, kiedy zdjęcie przedstawia osobę powszechnie znaną (aktorzy, muzycy, celebryci, politycy, sportowcy) a wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią np. funkcji publicznych, zawodowych.

Jednak pod warunkiem, że jej wizerunek nie będzie rozpowszechniany w celach innych niż informacyjne.
W celach komercyjnych lub w sytuacji prywatnej nie będzie mógł być rozpowszechniany bez jej zgody.

Dozwolone jest również zdjęcie, które  przedstawia osobę jako część zgromadzenia, manifestacji, przypadkowi przechodnie lub w przypadku osoby, która otrzymała zapłatę za pozowanie.

Umieszczając grafiki z sieci możesz wyszukać te, które można rozpowszechniać nie narażając się na kłopoty.
Na przykład w google masz możliwość szukania po licencji użytkowania.
Narzędzia-rozwijasz Prawa do użytkowania-wybierasz np. oznaczone do ponownego wykorzystania.

Zakres ochrony praw autorskich do zdjęć umieszczanych w sieci zależy od przepisów państwa na terenie którego materiały te zostały po raz pierwszy opublikowane lub z którego pochodzi ich twórca (warto wiedzieć korzystając z zagranicznych portali). 
Chronione są również utwory podpisane przez Polskę umowami międzynarodowymi.

Posty [ 12 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018