Nasze zabytki - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » PODRÓŻE MARZEŃ » Nasze zabytki

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 15 ]

1

Temat: Nasze zabytki

Zwiedzacie w czasie wakacji? Jest co zwiedzać w Polsce?... coś wartego urlopu?

Zwiedzacie te duże, powszechnie znane zabytki jak Zamek Królewski, czy Kopalnia Soli, itp czy szukacie takich mniejszych jak drewniane kościółki, czy zabytki techniki. Jak wyszukujecie informacji? Co was irytuje w naszych rodzimych zabytkach, z czego jesteście dumni?

Wg mnie mamy mało zabytków - to co przetrwało to często mix: kościół zburzono, ale udało się odratować jakiś obraz czy rzeźbę, przeniesiono do innego kościoła, którego mury przetrwały, ale wnętrza zostały np. rozkradzione. Szkoda.

Czasem mnie zaskakuje podejście lokalnych społeczności - na południu kraju wielokrotnie spotkałam się z niesamowicie serdecznym podejściem, jak ktoś widział, że jestem zainteresowana obejrzeniem lokalnego zabytku, to często dzwonił po kogoś, po chwili zjawiała się osoba z kluczami, skora opowiedzieć co nieco. Ale są i przeciwne przypadki: czas jakiś temu byłam w Mariańskim Porzeczu (mazowieckie), weszłam do kościoła chwilę po mszy, (gdy ludzie już wyszli z nabożeństwa), po chwili "kościelny" już daje do zrozumienia, że zamyka, że to nie miejsce dla gapiów. Wiele kościołów jest zamkniętych, nawet nie da się zajrzeć do środka. OK, rozumiem względy bezpieczeństwa, ale z drugiej strony... trochę żal.

Często ludzie nie rozumieją, co oglądają. Wiele osób myśli, że Zamek Królewski w W-wie jest na liście zabytków Unesco, jednocześnie wiadomo, że ten zamek, w-wska Starówka ma ~70 lat. Niewielu wie, że wpis dotyczy rekonstrukcji, że było to coś na tyle wyjątkowego, że jednak nie zabytek, ale rekonstrukcja została wpisana na listę światowego dziedzictwa.

Jakie macie spostrzeżenia odnośnie naszych rodzimych zabytków?

"Kobiety, nie jesteście centrum rehabilitacyjnym dla źle wychowanych mężczyzn. To nie wasze zadanie zmieniać ich, wychowywać czy im matkować. Potrzebujecie partnera, a nie projektu." J. Roberts
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Nasze zabytki

Zwiedzam, zwiedzam, ale uważam, ze nie ma w Polsce zbyt wielu osób, które mają pojęcie o niszowych perełkach architektury. Większości zabytki kojarzą się z popularnymi miejscowościami, osobami czy zdarzeniami
Pamiętam, jak kiedyś trafiłam do kościoła św Idziego w Inowłodzu - byłam zaszokowana informacja, że pochodzi z 1082 roku.

Może stworzymy przedwakacyjną listę takich perełek nie pojawiających się zbyt często w przewodnikach?
Przykładowe kategorie:

  1. zabytki techniki,

  2. zamki/fortyfikacje,

  3. obiekty sakralne,

  4. skanseny/muzea.

3 Ostatnio edytowany przez Averyl (2017-06-08 11:15:03)

Odp: Nasze zabytki

smile
Z takich perełek - drewniana architektura (warto sobie uświadomić, że drewno - materiał podatny na korniki, ogień, wodę, czy po prostu czas, znacznie bardziej nietrwały surowiec niż kamień... a mimo to jest trochę obiektów, które przetrwały i są przepiękne)
Trasa od Gorlic do Bieczy: już widok robi wrażenie smile, warto chwilę spędzić w tym miasteczku, ale perełka znajduje się kilka km za...
BINAROWA. Kościół ~1500r. wpisany na listę zabytków UNESCO. W wakacje dyżurują tam przewodnicy, którzy opowiadają o zabytku. Mnie zachwycił ten kościółek! A jeżeli chodzi o wnętrze, to chyba jedno z ciekawszych, bo w większość takich obiektów polichromie ulegają zniszczeniu.
Ktoś widział?

"Kobiety, nie jesteście centrum rehabilitacyjnym dla źle wychowanych mężczyzn. To nie wasze zadanie zmieniać ich, wychowywać czy im matkować. Potrzebujecie partnera, a nie projektu." J. Roberts

4

Odp: Nasze zabytki

Zwiedzam smile, ale ze wszystkich zabytków i tak najbardziej pociągają mnie stare, drewniane kościoły i zamki obronne. Jest w nich coś, co mnie niezmiennie fascynuje i jeśli tylko jakikolwiek widzę na trasie, to na pewno skręcę, bo sobie nie odmówię. 

Nie będę pewnie oryginalna wpisując na listę pod kategorią "zamki/fortyfikacje": zamek krzyżacki w Malborku, zamek w Niedzicy, zamek w Książu, Twierdzę Kłodzko, w zasadzie cały Szlak Orlich Gniazd z zamkiem w Ogrodzieńcu i Olsztynie k. Częstochowy na czele, ale i Mirów, Bobolice czy Smoleń, bo Sanktuarium N.M.P. na Jasnej Górze w Częstochowie zna chyba każdy.

Ze swojej strony szczerze polecam mniej znany zamek/pałac (funkcjonują obydwa określenia) w Mosznej, który z tymi swoimi wieżyczkami wygląda jak zamek Gargamela big_smile. Naprawdę to miejsce bardzo lubię, jest prawdziwie bajkowe, w dodatku latem można tam rozłożyć sobie kocyk i urządzić piknik na trawie wink:

                                     
   http://puu.sh/wfIqQ/c027a8fb6d.jpg        http://puu.sh/wfIcT/46960320dc.jpg
                                            (źródło: zasoby sieci/ autor: Monika Porzucek)                                                                                 (źródło: zasoby sieci/ autor: nie jest mi znany)


                             http://puu.sh/wkS6G/6742621594.jpg                                                                                         
                                                                                                                                  (źródło: thevintagenews.com)


Ogólnie bardzo ubolewam, że brak środków powoduje, że coś, co można byłoby uratować, stoi i niszczeje, choć przecież historii nie da się stworzyć od nowa. Widzę wokół siebie mnóstwo pałacyków należących do prywatnych właścicieli i niestety ich stan jest opłakany. Nie wspominając, że co jakiś czas, dosyć regularnie, słyszę o kolejnym wyburzeniu. Alarm zwykle jest podnoszony, a jakże, ale po fakcie, kiedy na ratowanie jest już oczywiście zbyt późno.

A co mnie irytuje? Komercjalizacja. Kiedy w ubiegłym roku po kilku latach od poprzedniej wizyty byłam w Ogrodzieńcu, to odrzuciła mnie mnogość atrakcji, jakie oferuje się turystom, które jednocześnie zupełnie zabiły klimat tego miejsca hmm. Doprawdy nie wiem, nie rozumiem, jak można było dopuścić do takiego zalewu kiczem i tandetą, jaki dziś widzimy u podnóża tak pięknego zamczyska sad.

Averyl napisał/a:

Czasem mnie zaskakuje podejście lokalnych społeczności - na południu kraju wielokrotnie spotkałam się z niesamowicie serdecznym podejściem, jak ktoś widział, że jestem zainteresowana obejrzeniem lokalnego zabytku, to często dzwonił po kogoś, po chwili zjawiała się osoba z kluczami, skora opowiedzieć co nieco.

Nie będę zaprzeczać, mieszkam tutaj, więc coś o tym wiem wink.

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz." (Janis Joplin)
[olinkowy status to już historia, z niezależnych ode mnie przyczyn technicznych właściwy zobaczysz dopiero w moim profilu wink]

5

Odp: Nasze zabytki

Jeszcze mam jedną taką "gorzką" uwagę o naszych zabytkach.
Niektórzy (na portalach turystycznych) silą się na opisy - zabytek musi być bardzo stary, albo w kategorii naj- (największych, najnowocześniejszy...), by był godny uwagi, a czasem atrakcyjność miejsca jest gdzie indziej ukryta.

W zakładce dla turystów w oficjalnym serwisie Suwałk przeczytałam:
"W ostatnich latach dzięki funduszom europejskim powstało wiele nowoczesnych obiektów, których nie powstydziłyby się metropolie: nowoczesny Suwalski Ośrodek Kultury z salą widowiskową na 700 osób, aquapark, stadion piłkarski z podgrzewaną murawą i Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód, plac Marii Konopnickiej. "

łoł... pojadę to zobaczę, czy poruszy mnie super nowoczesne miasto... chociaż głównym celem mojej podróży jest oczywiście Suwalski Park Krajobrazowy tongue  Mimo iż najstarszy, to nie powiem, że zabytek, bo jest moim rówieśnikiem, (nawet w tym samym dniu urodziny obchodzimy big_smile)

"Kobiety, nie jesteście centrum rehabilitacyjnym dla źle wychowanych mężczyzn. To nie wasze zadanie zmieniać ich, wychowywać czy im matkować. Potrzebujecie partnera, a nie projektu." J. Roberts

6

Odp: Nasze zabytki

Uwielbiam oglądać ruiny zamczysk i fortyfikacji sprzed wieku wieków.
Wyobraźnia dorysowuje brakujące elementy dawnej świetności. Które czasem rysuję sobie do szuflady. smile

facet po przejściach

7

Odp: Nasze zabytki

Zabytki to swoją drogą, tu to jednak najbardziej lubię kościoły i inne zabytki sakralne, ale ja swego czasu bardzo lubiłam klimaty Urban exploration, a uważam że Polska ma całkiem sporo pod tym kątem do zaoferowania. I nie zawsze to muszą być jakieś wielkie rzeczy typu pozostałości fabryk z różnych okresów, stare pozostawione sobie pałacyki czy opuszczone szpitale i tak dalej ale choćby stare opuszczone chaty na wsiach. Działa wyobraźnia, jak tu się kiedyś mogło żyć, co to były za rodziny, co z nimi się potem stało. Dla mnie ciekawa sprawa. W taki sposób polubiłam własne województwo, które zawsze uważałam za mało atrakcyjne.

Nie widzimy rzeczy takimi, jakie są. Widzimy je takimi, jakimi my jesteśmy.

8

Odp: Nasze zabytki
Excop napisał/a:

Uwielbiam oglądać ruiny zamczysk i fortyfikacji sprzed wieku wieków.
Wyobraźnia dorysowuje brakujące elementy dawnej świetności. Które czasem rysuję sobie do szuflady. smile

Mam podobnie - stare zamki i fortyfikacje ze wszystkich zabytków najchętniej są przeze mnie oglądane. Jeśli tylko na mapie turystycznej trasy znajdę słowo "zamek", to nie trzeba mnie dwa razy namawiać smile. Mam ich na swoim koncie już sporo, ale też trochę jeszcze na pewno zostało.
Zdecydowanie mniej pociągają mnie pałace, bo to już jest zupełnie inny klimat.

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz." (Janis Joplin)
[olinkowy status to już historia, z niezależnych ode mnie przyczyn technicznych właściwy zobaczysz dopiero w moim profilu wink]

9

Odp: Nasze zabytki
Olinka napisał/a:
Excop napisał/a:

Uwielbiam oglądać ruiny zamczysk i fortyfikacji sprzed wieku wieków.
Wyobraźnia dorysowuje brakujące elementy dawnej świetności. Które czasem rysuję sobie do szuflady. smile

Mam podobnie - stare zamki i fortyfikacje ze wszystkich zabytków najchętniej są przeze mnie oglądane.

Też lubię ale jest jak jest i muszę się dostosowywać do większości wink Ostatnio co prawda udało mi się pokazać małżonce umocnienia z okresu ostatniej wojny, które przypadkiem odnalazłem nieopodal naszego domu. Głównie sieć regularnych stanowisk umocnionych z linią okopów. Wynalazłem w internecie, że gdzieś w okolicy stacjonowała bateria przeciwlotnicza miasta, a to by mi pasowało. Miałem plany na ten rok ze zwiedzaniem bunkrów ale pandemia i jakoś się rozlazło.

Nicht falsch Nicht recht Ich sag' es dir das Schwarz Und Weiss is kein Beweis Nicht Tod Nicht Not Wir brauchen bloss Ein Leitbild für die Welt
Ein Fleisch Ein Blut Ein wahrer Glaube Eine Rasse und ein Traum Ein starker Wille
Jawohl ja!
Já! Já! Jawohl!

10 Ostatnio edytowany przez Lucyfer666 (2020-12-03 12:54:52)

Odp: Nasze zabytki

Uwielbiam odwiedzać stare kościoły. Zawsze po mniejszych miejscowościach mają one swój klimat, zwłaszcza w godzinach wieczornych/nocnych.
No i często widać starą technikę budowy tego typu obiektów (strategicznie umiejscowione), co zwykle pozwala, przy uprzejmości proboszcza, wspaniale widoki oglądać.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/14/Sromowce_Ni%C5%BCne%2C_ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Bw._Katarzyny_%28HB2%29.jpg

The voice of the dead cannot be stopped.

11

Odp: Nasze zabytki
Lucyfer666 napisał/a:

Uwielbiam odwiedzać stare kościoły. Zawsze po mniejszych miejscowościach mają one swój klimat, zwłaszcza w godzinach wieczornych/nocnych.
No i często widać starą technikę budowy tego typu obiektów (strategicznie umiejscowione), co zwykle pozwala, przy uprzejmości proboszcza, wspaniale widoki oglądać.

To zdjęcie- dobrze mi się wydaje, że to Kościół św. Katarzyny w Sromowcach Niżnych?

Nie widzimy rzeczy takimi, jakie są. Widzimy je takimi, jakimi my jesteśmy.

12

Odp: Nasze zabytki
R_ita napisał/a:
Lucyfer666 napisał/a:

Uwielbiam odwiedzać stare kościoły. Zawsze po mniejszych miejscowościach mają one swój klimat, zwłaszcza w godzinach wieczornych/nocnych.
No i często widać starą technikę budowy tego typu obiektów (strategicznie umiejscowione), co zwykle pozwala, przy uprzejmości proboszcza, wspaniale widoki oglądać.

To zdjęcie- dobrze mi się wydaje, że to Kościół św. Katarzyny w Sromowcach Niżnych?

Tak. Zdjęcie wziąłem z wikipedii big_smile
Ale sam w sobie jest obecnie w nocy pięknie podświetlony. Wczoraj przy nocnym mrozie, mgła nadała magiczny klimat wink

The voice of the dead cannot be stopped.

13

Odp: Nasze zabytki
Lucyfer666 napisał/a:

Tak. Zdjęcie wziąłem z wikipedii big_smile
Ale sam w sobie jest obecnie w nocy pięknie podświetlony. Wczoraj przy nocnym mrozie, mgła nadała magiczny klimat wink

A to zazdroszczę możliwości podziwiania w takiej magicznej odsłonie, ja mialam przyjemność tylko latem i za dnia, a szkoda.

Nie widzimy rzeczy takimi, jakie są. Widzimy je takimi, jakimi my jesteśmy.

14

Odp: Nasze zabytki

Co prawda w obecnym okresie ciężko, ale zimą również zapraszamy w te regiony wink
Skąpane w śniegu góry również mają swój wspaniały urok.

The voice of the dead cannot be stopped.

15

Odp: Nasze zabytki

Snake, u nas jakiś czas temu udostępniono do zwiedzania bunkry znajdujące się w środku miasta, ale potem, w sumie nie wiedzieć czemu, na powrót je zamknięto. W każdym razie teraz można je oglądać tylko z okazji większych wydarzeń i świąt państwowych.

Jeśli chodzi o kościoły, to chyba najbardziej lubię klimat starych, wiejskich kościółków. Kiedyś marzył mi się ślub w Palowicach w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, który przez długie miesiące widywałam z okna pociągu, a potem postanowiłam wybrać się tam na wycieczkę. Niemniej nie doszło to do skutku, głównie ze względów organizacyjnych.


                                                          https://puu.sh/GTIRy/c08b03880b.jpg

                                                                                                              (źródło: zasoby sieci, autor nie jest mi znany)

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz." (Janis Joplin)
[olinkowy status to już historia, z niezależnych ode mnie przyczyn technicznych właściwy zobaczysz dopiero w moim profilu wink]

Posty [ 15 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PODRÓŻE MARZEŃ » Nasze zabytki

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności© www.netkobiety.pl 2007-2021