Ludzkie hybrydy - wspaniała przyszłość czy horror? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » STYL ŻYCIA I SPOŁECZEŃSTWO KOBIECYM OKIEM » Ludzkie hybrydy - wspaniała przyszłość czy horror?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 38 ]

1

Temat: Ludzkie hybrydy - wspaniała przyszłość czy horror?

W Nesweeku ostatnio przeczytałam:

"Brzmi to co najmniej jak początek horroru o Frankensteinie, ale to najprawdziwsza rzeczywistość – naukowcy stworzyli pierwszą chimerę człowieka i świni.
Naukowcy wszczepili zarodkom świni ułamek procenta ludzkich komórek (dokładnie 0,001 proc. tkanek zarodka), a następnie implantowali te zarodki do macicy lochy. Po 28 dniach sprawdzili, jak rozwijają zarodki. Z ponad 2 tys. implantowanych lochom zarodków z ludzkimi komórkami rozwinęło się tylko 186, ale – jak piszą badacze w najnowszym numerze specjalistycznego periodyku „The Cell” – w tych, które przeżyły, ludzkie komórki także były żywe i rozwijały się we wnętrzu ciała świni.
Te eksperymenty, choć budzą odruchowy sprzeciw i wydają się kompletnie niezgodne z naturą, są jednak niezwykle potrzebne. Naukowcy od dawna marzą o tym, aby w ciele świni hodować ludzkie organy, które mogłyby potem posłużyć do przeszczepów.
Oczywiście, jak zastrzega prof. Belmonte, do hodowli narządów jeszcze daleka droga, ale tymczasem warto kontynuować tworzenie takich chimer, bo mogą być one niezwykle przydatne w testach nowych leków czy zrozumieniu, jak rozwijają się ludzkie narządy."

Jak myślicie - czy jest to wspaniałe, potrzebne osiągnięcie nauki, czy jednak za duża integracja w porządek natury?

"W związku z tym, że wraca moda na rzeczy retro mam nadzieję, że zdrowy rozsądek i inteligencja znowu wrócą do łask."
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Ludzkie hybrydy - wspaniała przyszłość czy horror?

Czy horror, czy wspaniała przyszłość tak naprawdę będziemy w stanie ocenić dopiero za jakiś czas, bo z jednej strony rzeczywiście może (kieruję się tu opinią naukowców) dać to nadzieję na coś niezwykłego, co ma szansę pomóc potrzebującym, dla których przeszczep jest jedyną nadzieją na życie/względnie normalne życie, ale z drugiej rodzi ryzyko, że to pójdzie w złym kierunku.

Przypuszczam, że naukowcy myślą trochę innymi kategoriami niż przeciętny człowiek, bo napędza ich sama chęć "bycia tym pierwszym", świadomość stworzenia czegoś, czego nikt wcześniej nie dokonał, dlatego tak ważne jest, aby eksperymenty nadzorować, a samą wiedzę wykorzystywać w ściśle określonym, a przede wszystkim zgodnym z zasadmi etyki kierunku. Zawsze bowiem istnieje jakaś obawa, że to się może gdzieś po drodze wymknąć spod kontroli, a wówczas fikcyjny horror ma szansę stać się przerażającą rzeczywistością.

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz." (Janis Joplin)
[olinkowy status to już historia, z niezależnych ode mnie przyczyn technicznych właściwy zobaczysz dopiero w moim profilu wink]

3

Proponuję przeczytać Bułhakowa "Psie serce" - tam jest opisany taki "eksperyment" wink

"Kobiety, nie jesteście centrum rehabilitacyjnym dla źle wychowanych mężczyzn. To nie wasze zadanie zmieniać ich, wychowywać czy im matkować. Potrzebujecie partnera, a nie projektu." J. Roberts

4 Ostatnio edytowany przez Małpa69 (2017-01-29 00:42:04)

Z tego co się orientuję to takie próby miały miejsce już dawno... już w czasie drugiej wojny światowej prowadzono takie eksperymenty.

Co do pytania, nie wiem mam mieszane uczucia.

5

Odpowiedz jest oczywista. Czlowiek tworzy technologie nad ktorymi nie panuje. Hoduje kopie wmawiajac ze nie ma w tym nic zlego. Naraza inne gatunki na niewyobrazalne cierpienia w imie zabawy zwanej eksperymentem naukowym. Nikt juz nie rozpatruje tych eksperymentow w kategoriach moralnych, bo nikogo one nie interesuja. Nie jestem wegetarianinem i uznaje ze czlowiek czy to przez Boga, czy przez nature zostal tak stworzony ze musi inne gatunki zjadac. Ale jak czytam o eksperymentach genetycznych, hodowli plodow na komorki macierzyste, czy tez znecaniu sie nad zwierzetami to mnie jasny szlag trafia. Te eksperymenty to jest jak prace nad bomba atomowa. Ciekawe badania, nieograniczone fundusze i juz gromada tzw naukowcow kombinuje jak zabic cale miasto za jednym zamachem.

6

A ja tak sobie pomyślałam... jeżeli to się uda i narządy takie jak np. serce, nerki wyhodowane w ciele świni zostaną użyte do przeszczepu dla człowieka, to czy reszta zwierzęcia będzie potraktowana bardziej jako zwierzę - czyli do zjedzenia, czy bardziej jako człowiek... i czy zjedzenie jej w takim razie będzie mogło podchodzić pod kanibalizm?

"W związku z tym, że wraca moda na rzeczy retro mam nadzieję, że zdrowy rozsądek i inteligencja znowu wrócą do łask."

7

bbasia napisał/a:

A ja tak sobie pomyślałam... jeżeli to się uda i narządy takie jak np. serce, nerki wyhodowane w ciele świni zostaną użyte do przeszczepu dla człowieka, to czy reszta zwierzęcia będzie potraktowana bardziej jako zwierzę - czyli do zjedzenia, czy bardziej jako człowiek... i czy zjedzenie jej w takim razie będzie mogło podchodzić pod kanibalizm?

A ci co handlują obecnie organami, to przetwarzają "resztki"? Mają zamówienie na nerkę, a reszta do kosza.
Tak, jak dla mnie to byłby rodzaj kanibalizmu (pewnie jakieś inne pojęcie wówczas należałoby użyć). Często ludzie, którzy mają przeszczepione organy, opowiadają, że chcieliby poznać rodzinę, poznać historię dawcy - mają jakiś emocjonalny związek z dawcą.

"Kobiety, nie jesteście centrum rehabilitacyjnym dla źle wychowanych mężczyzn. To nie wasze zadanie zmieniać ich, wychowywać czy im matkować. Potrzebujecie partnera, a nie projektu." J. Roberts

8

Averyl napisał/a:
bbasia napisał/a:

A ci co handlują obecnie organami, to przetwarzają "resztki"? Mają zamówienie na nerkę, a reszta do kosza.
Tak, jak dla mnie to byłby rodzaj kanibalizmu (pewnie jakieś inne pojęcie wówczas należałoby użyć). Często ludzie, którzy mają przeszczepione organy, opowiadają, że chcieliby poznać rodzinę, poznać historię dawcy - mają jakiś emocjonalny związek z dawcą.

Jak nie bylby to tak calkiem jednoznacznie czlowiek to zaraz przerobiliby to cos na maczke, salceson, albo inne przetwory.
Czasy kiedy ludzie mieli honor i moralnosc dawno minely, o ile w ogole kiedykolwiek takie byly.

9

Troll przesadzasz, gdyby człowiek był tak gospodarny to nie wyrzucałby tyle jedzenia, tylko eksportowałby je ze Ameryki, Europy do biednych krajów Azji czy Afryki.

10 Ostatnio edytowany przez adiafora (2017-01-30 15:22:38)

trudno zgadywac, zawsze obok plusow sa jakies minusy, ale jedno jest pewne, wszelkie tego typu eksperymenty pchaja nauke i medycyne do przodu. Mozna to uznac za niehumanitarne, ale bez tego nie byloby postepu.

11 Ostatnio edytowany przez authority (2017-01-30 16:21:39)

Trudno się nie zgodzić z adiaphorą jak dla mnie wspaniała przyszłość transplantologi i nie tylko. Ludzko zwierzęce hybrydy wiadomo jak to brzmi ale fakt iż ludzkich komórek jest 0,001% to już mało kto pamięta. Z resztą nawet pół na pół było by koszące gdyby miało oznaczać pewny przełom w nauce.

"Księża będą zawsze wykorzystywać ciemnotę i przesądy ludu. Będą posługiwać się religią jak maską, pod którą kryje się obłuda i zbrodniczość ich poczynań"
Tadeusz Kościuszko
"Religia jest dla ludzi bez rozumu"
Józef Piłsudski

12

Pamiętajmy, że na przykład słynny profesor Religa, którego zasług dla transplantologii dziś nikt nie podważa, pierwsze wszczepione serce pobrał od świni, co również można różnie oceniać i nazwać nieetycznym czy niehumanitarnym. Ekspryment nie był co prawda udany, ale był to pierwszy krok do tego, co miało miejsce w przyszłości.

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz." (Janis Joplin)
[olinkowy status to już historia, z niezależnych ode mnie przyczyn technicznych właściwy zobaczysz dopiero w moim profilu wink]

13

Postęp, rozwój nauki, itd owszem byłby, ale pamiętajmy, że zwierze nie jest rzeczą, nie jest magazynem części zamiennych, nie jest śrubką, czy płytką, którą można wyprodukować i dokręcić do człowieka. Jest to problem etyczny nie tylko w wymiarze czy człowiek hybryda jest OK, ale czy człowiek ma prawo w taki sposób traktować zwierzęta. Z dawcami organów na ogół jest tak, że są to ludzie martwi, ludzie, którzy za życia wyrazili zgodę na pobranie organów, a w przypadku zwierząt? będzie to ubój taki jak na kotleciki. Czy to jest etyczne?

14

Masz rację, nie pomyślałam o tym w ten sposób. Gdybym jednak miała poświęcić człowieka lub zwierzę, to wybiorę to drugie, czyli poświęcę zwierzę, by ratować człowieka. Czasem niestety nie ma w 100% dobrych wyborów.

15

Dzięki Olinka - to miłe, że można spojrzeć się na problem inaczej smile

Myślę, że w większości wypadków nie będziemy mieć wyboru, tak jak z lekami, które są stosowane powszechnie, a które przed wprowadzeniem na rynek, są testowane na zwierzętach mimo, iż rozbieżność tkankowa jest na tyle duża, że testy nie są miarodajne. Dobrze jest sobie czasem uświadomić to, nawet jeśli nie można tego zmienić.

Druga sprawa - też czysto biologiczna, czy na pewno mamy etyczne prawo, aż tak daleko ingerować w ludzkie życie?
W przyrodzie, osobniki słabe nie przekazują swoich genów, dzięki temu gatunek jest silny. W przypadku człowieka tak nie jest.
Dając możliwość rozmnażania się ludziom (prawie-) bezpłodnym, dzieciom, dorosłym bardzo poważnie chorym, utrzymywanym przy życiu tylko dzięki nowoczesnej medycynie, itd powodujemy, że osłabiany gatunek. Skutki są widoczne, choroby są bardziej agresywne i atakują w coraz młodszym wieku (np. nowotwory), wirusy, czy bakterię mutują szybciej niż medycyna wymyśla leki (np. AIDS), a łatwość przenoszenia chorób zwiększa ryzyko pandemii. Oczywiście postęp medycyny sprawił, że spadła umieralność noworodków, że niektóre choroby zostały praktycznie wyeliminowane. Odpowiedź czy warto nie jest taka prosta.

16 Ostatnio edytowany przez adiafora (2017-01-31 12:28:09)

no wlasnie, nigdy nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Robimy wszystko, aby zdegenerowane, chore jednostki utrzymywac przy zyciu, nie baczac na koszty - niedobrze, pozwolic im umrzec - tez zle, bo jak tak mozna...
W jakim kierunku ma isc medycyna? Chcemy zyc za wszelka cene. A cena jest wysoka. Poswiecimy nie tylko stado slodkich zwierzatek w tym celu.

17

Adiaphora - ocena moralna zwykle następuje po fakcie, w zależności od skutków.
Tak było z eugeniką, która przed wojną była bardzo ważną, dynamicznie rozwijającą się dziedziną nauki, po wojnie trochę zmieniono główne kierunki badań, zmieniono nazwę na genetyka, ale wielu niemieckich przedwojennych naukowców-lekarzy, po wojnie kontynuowało swoje badania w amerykańskich instytutach.

18

po fakcie czy przed... ile wspolczesna medycyna czerpie z nieetycznych eksperymentow? Przyklad ll wojny swiatowej jest tego przykladem. Slusznie sie oburzamy, a z drugiej strony ochoczo korzystamy z tej wiedzy...

19

Sama wiedza, rozwój nie jest zły, wiele (o ile nie większość) wynalazków jest robiona na potrzeby wojska, służb specjalnych, dopiero potem przenikają do normalnego życia. Na ogół to nie naukowcy decydują o wykorzystaniu ich badań, tylko dokładnie na odwrót pracują na czyjeś zlecenie.
Wcześniej padł przykład Religi - jego też krytykowano, robił coś wbrew temu, co ogólnie przyjęte, akceptowalne, na koniec okazało się, że sukces, że jednak więcej jest korzyści niż negatywów (handlarze organów, czy dobrowolni biedni dawcy).

20

Weźmy zresztą pod uwagę jak bardzo zmienia nam się perspektywa oraz przesuwają granice, kiedy stawką jest zdrowie lub życie nas samych oraz naszych najbliższych. Wtedy zaczynamy inaczej wartościować i to, co wcześniej wydawało się nieetyczne, na przykład zadawanie cierpienia zwierzętom, zaczyna nabierać zupełnie innego znaczenia. To są trudne wybory, ale przecież nie można mieć do nikogo pretensji, że chce żyć.

21

a tak prywatnie - gdybyś była chora, gdybyś miała dzisiaj podjąć decyzję, to chciałabyś cudzą nerkę czy inny organ?

22

Gdyby od tego miało zależeć moje życie, to tak. Nie jest to jednak takie proste, bo nie ukrywam, że ważne byłoby jeszcze czy byłby to zmarły dawca, dla którego to już i tak jest bez znaczenia, a ja mogłabym żyć, czy jednak ktoś bliski, kto jest zdrowy, a oddanie narządu stanowiłoby dla niego okaleczenie. Jestem przekonana, że w tej drugiej sytuacji miałabym ogromne opory i nie wiem czy potrafiłabym skorzystać z takiego poświęcenia. Zawsze jednak powtarzam, że tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono, a jestem niemal pewna, że kiedy człowiek umiera, to niczego nie pragnie tak bardzo, jak wciąż żyć, nawet za cenę gorszej jakości tego życia. Generalnie jest to temat bardzo trudny, a ja mam nadzieję, że nigdy nie będę musiała podejmować takich decyzji.

23 Ostatnio edytowany przez Olinka (2017-01-31 21:09:07)

Olinka napisał/a:

Masz rację, nie pomyślałam o tym w ten sposób. Gdybym jednak miała poświęcić człowieka lub zwierzę, to wybiorę to drugie, czyli poświęcę zwierzę, by ratować człowieka. Czasem niestety nie ma w 100% dobrych wyborów.

Albo więźnia który zamiast dożywocia albo kary śmierci pójdzie jako królik doświadczalny. Co do dawców narządów polecam wysoko nieetyczną podróż do chin tam przy szpitalach są sale gdzie nawet żywcem wycinają narządy najczęściej na żywca od ludzi z ruchu falun gong. Według raportu, nawet do 1,5 miliona operacji pobrania organów miało odbyć się w Chinach od 2000 roku, usuwanych głównie praktykującym Falun Gong. Powody wybrania tego ruchu są jeszcze bardziej makabryczne. Ma się to nijak do definicji komunizmu. [nieregulaminowy link] będą w niedalekiej przyszłości drukowane narządy. Wczoraj mówiono o tym na TVN24. Niestety mówi się iż najpóźniej za 15 lat będą zdatne do transplantologii. A każdy rok w Chinach to setki martwych niewinnych  ludzi.

--------------
Przypominam, że zgodnie z Regulaminem Forum zabronione jest wklejanie linków do obcych forów, serwisów i innego typu stron internetowych. Zawsze jednak można posłużyć się cytatem, oczywiście z podaniem jego źródła. Z pozdrowieniami, Olinka

"Księża będą zawsze wykorzystywać ciemnotę i przesądy ludu. Będą posługiwać się religią jak maską, pod którą kryje się obłuda i zbrodniczość ich poczynań"
Tadeusz Kościuszko
Józef Piłsudski

24 Ostatnio edytowany przez Averyl (2017-01-31 22:32:54)

Authority - to jest brutalna rzeczywistość, być może gdyby można było wyhodować organy, nie byłoby potrzeby pobierania ich z żyjących ludzi.
Mi ten scenariusz, o którym napisał Newsweek, wydaje się prawdopodobny - już dzisiaj hoduje się tkanki ludzkie, które znacznie lepiej sprawdzają się w testach leków, niż testy na zwierzętach, czasem stosuje się przy poparzeniach i w kilku innych sytuacjach. Proces podmieniania czy samej informacji genetycznej, czy wczepianie już zapłodnionej komórki też jest stosowany.

Pytanie: czy jest to moralne, jest jak najbardziej właściwe.
Poza argumentami, które wcześniej się pojawiły, na razie medycyna nie potrafi zregenerować organ, niczym gady. Ludzie, którzy decydują się na przeszczep muszą się liczyć z odrzutem, muszą brać leki zmniejszające reakcję układu immunologicznego, muszą liczyć się z różnymi powikłaniami, ograniczeniami. Zmienia się jakość życia takiego człowieka, co jest jakimś istotnym argumentem (pamiętam kilka dyskusji na temat eutanazji, gdzie często padał argument, o jakości życia, nie jego biologicznej formie)

25 Ostatnio edytowany przez Olinka (2017-01-31 23:47:15)

Co moralne nie rozumiem chyba w sensie wiary. Co niemoralnego w hodowaniu narządów czy tkanek ? Niedługo się okaże iż tkanka ma dusze big_smile Lepsza turystyka narządowa do Chin. To jest moralne z resztą i tak nikt się nie dowie. Tak jest obecnie moralność ludzi. Dla nich to jest moralniejsze niż nauka. [off top polityczny - usunięte przez moderację]. Gdzieś link z filmem w którym na żywca kobiecie wyjmowano narządy a ona krzyczała iż im przebacza iż prawda i dobro wygra.

Tadeusz Kościuszko
Józef Piłsudski

26 Ostatnio edytowany przez Averyl (2017-01-31 23:03:01)

authority napisał/a:

Co moralne nie rozumiem chyba w sensie wiary. Co niemoralnego w hodowaniu narządów czy tkanek ? Niedługo się okaże iż tkanka ma dusze big_smile

??? dlaczego wiary? Ja jestem niewierząca, natomiast zabranie komuś życia (człowiekowi, zwierzakowi), czy zamienienie życia w wegetację, ma dla mnie wymiar jak najbardziej moralny.  Nie wiem, czy tkanka ma duszę (chrześcijańską), ale jest integralną częścią organizmu - w przyrodzie występują jednokomórkowce, natomiast nie znam żyjących luzem nerek, serc, czy innych organów.

27

Życie jest w mózgu i to nie samym ale odbierającym bodźce. Mózg by się nie rozwinął gdyby nie odbierał bodźców. Hodowanie ludzi dla testów było by potwornością ale nie samych narządów czy samych zarodków. Co do leków immunosupresyjnych znalazłem w swojej subskrypcji wybroczonej ciekawe badania które w niedalekiej przyszłości wyeliminują leki immunosupresyjne oraz dopasowywanie narządów do dawcy z pomocą komórek macierzystych. Tak by tym razem powstała chimera dawcy oraz biorcy. Linku nie dam ponieważ zakazuje tego regulamin. Ale naprowadzę tytuł: Przeszczepy bez mozolnego dopasowywania dawcy i bez dożywotnich leków?
Wojciech Moskal 12 marca 2012 08:16

Tadeusz Kościuszko
Józef Piłsudski

28

Ja nie mam tak wielkiego przywiązania do życia, by je podtrzymywać za wszelką cenę - ale to jest mój pogląd, którego nikomu nie narzucam.
Nie do końca rozumiem, czemu jedne choroby są "lepsze" idą duże pieniądze na ich badanie, a inne nie, jest to jakaś forma selekcji chorych. Dlaczego można toczyć batalię, by organizm nie odrzucił przeszczepu, a choroby autoimmunulogiczne to leczy omalże objawowo.

29 Ostatnio edytowany przez Facet79 (2017-02-06 21:04:32)

Tu się przewija kilka ciekawych i fundamentalnych kwestii.

Czym jest człowiek ? Być może stworzony przez Boga. Ale może jest właśnie już teraz hybrydą. Owoc setek milionów lat ewolucji i mieszania się z innymi organizmami. Nasze wnętrze już teraz zamieszkują miliardy bakterii niezbędnych w przewodzie pokarmowym bez których umieramy. W naszym DNA wiele genów jest uśpionych - jakby przejętych od innych organizmów które aktualnie nie są używane. Gdyby obudzić je wszytskie człowiek mógłby być czymś innym niż my widzimy teraz.

Dookoła nas trwa bezwzględna walka o rządzenie na tym świecie. Organizmy dookoła człowieka stale się mieszają i doskonalą by kiedyś człowieka zaatakować. Jest tylko teraz dość krótkim epizodom rząd ludzkiej rasy. Bakterie, wirusy i inne zwierzęta stale się mieszają i już niebawem może stworzyć się szczep bakterii odpornych na antybiotyki. I pokonać znaczną część ludzkości.

Uświadommy to sobie mocniej. To nie jest tak, że doskonały piękny człowiek w bezpiecznym otoczeniu nagle ma ochotę użyć innych organizmów dla swojego większego komfortu.

Dlatego człowiek używając swojej inteligencji ma moim zdaniem prawo mieszać się z innymi. Nie może zadowolić się tym czym jest. Bo zostanie pokonany.

Choć są też kwestie moralne. I religijne.

Co do sztucznego podtrzymywania przekazywanai genów przez słabych : no ale mogą być ludzie wybitnie inteligentni a brzydcy i przez to niezdolni się rozmnożyć.  Rozmnażanie się przez seks ma tę niedoskonałośc, że wcale nie najlepsze dla ogółu gatunku.  Mechanizmy zostały tu na poziomie milionów lat wcześniej - gdy liczyła się siła. Od niedawna dla ludzkości duże znaczenie ma też inteligencja. Dobór naturalny jest więc niedostosowany do aktualnych czasów i tego co może być przydatne kolejnym pokoleniom. Dlatego nie mam nic przeciwko wspomaganiu tzw. słabszych osobników np. hybrydami.

30 Ostatnio edytowany przez Averyl (2017-02-07 15:21:48)

Facet79 napisał/a:

Co do sztucznego podtrzymywania przekazywanai genów przez słabych : no ale mogą być ludzie wybitnie inteligentni a brzydcy i przez to niezdolni się rozmnożyć.  Rozmnażanie się przez seks ma tę niedoskonałośc, że wcale nie najlepsze dla ogółu gatunku.

To co napisałeś to właściwie eugenika. Myślisz, że jak pobierze się spermę od Stephen Hawking, to w następnym pokoleniu będziemy mieć wybitnych fizyków?

Twoja teoria została już dawno przetestowana w hodowli rasowych psów - są rasy, które nawet nie są w stanie w naturalny sposób wydać potomstwa, bo tak dobrze selekcjonowano ich "właściwe" cechy.

31

Averyl napisał/a:

Twoja teoria została już dawno przetestowana w hodowli rasowych psów - są rasy, które nawet nie są w stanie w naturalny sposób wydać potomstwa, bo tak dobrze selekcjonowano ich "właściwe" cechy.

Ale jest dużo ras, które są mieszańcami i mają dokładnie cechy jakich oczekiwano. I tworzą nawet  stabilne nowe rasy zwierząt i rozmnażają się dalej. To co napisałeś to więc tylko twoja interpretacja w twoją stronę na wybranych przykładach.

32

Jestem netkobietą
Poza tym, napisałam to samo i nawet zgodzę się z tobą, że moja interpretacja idzie w kierunku wybranych przykładów (uff... ale byłaby wtopa, gdybym strzelała sobie w stopę)

Facet79 napisał/a:

I tworzą nawet  stabilne nowe rasy zwierząt i rozmnażają się dalej. To co napisałeś to więc tylko twoja interpretacja w twoją stronę na wybranych przykładach.

Tak, dokładnie tak, rasowe psy mają piękne wyselekcjonowane cechy - we właściwym kierunku ustawiony ogon, idealny kształt uszu, itp. Świetnie się rozmnażają, dzięki czemu właściciele mają kasę i pilnują, by taki pies nie sobaczył się, nie skundlił się tongue

Ci co potrzebowaliby tylko nerki do hybrydy, nie mieliby dylematu, co zrobić z "opakowaniem" idealnej nerki.

Poruszyłeś ciekawy problem - co dalej dzieje się z tymi pięknymi rasami. Jak byłam dzieciakiem była moda na pudle, kilka osób miało tej rasy psy, dzisiaj moda jest na inne rasy, dawno nie widziałam prawdziwego pudla, nawet jeśli ktoś ma - to widać, że jest to kundel.  Jeśli uda się opracować lepsze leki, albo zamiast organu wstawi się maszynę-sztuczną nerkę (zamiast hybrydy - cyborg), to czy wyhodowane "części zamienne" pójdą na śmietnik, czy jednak będzie się podtrzymywać przy życiu takie organy, może trochę skundlone, ale jednak podzespoły hybryd.

A wracając do tematu - nauka będzie rozwijać się, będzie eksperymentować, często na pograniczu tego co moralne, akceptowalne, ale zawsze warto trochę zostać człowiekiem

33

Averyl napisał/a:

A wracając do tematu - nauka będzie rozwijać się, będzie eksperymentować, często na pograniczu tego co moralne, akceptowalne, ale zawsze warto trochę zostać człowiekiem

Moim zdaniem nie tylko warto, ale wręcz należy, bo odcinanie się od tego, kim z założenia jesteśmy - może okazać się po prostu niebezpieczne. Aspekt moralny i etyczny jest tym czynnikiem, który ZAWSZE należy brać pod uwagę.

34

moim zdaniem nawet nie zauważymy kiedy przekroczymy pewną granicę rozsądku i doprowadzimy do jednego wielkiego upadku

35

oficjalne eksperymenty to jedno  ale z pewnością istnieją tez szaleni naukowcy…

36 Ostatnio edytowany przez authority (2017-08-13 15:13:19)

Jaka według ciebie  jest definicja szalonego naukowca . Jak dla mnie pod ta definicją podchodzi kilka osób dr Mengele (wiadomo) drugi Edward Teller twórca bomby wodorowej który po trupach do celu chciał też wykorzystać bomby atomowe i wodorowe do celów pokojowych np usuwania gór, pogłębiania portów wszystko było by dobrze gdyby nie opady radioaktywne które zabijały ludzi o czym on szybko się przekonał co jednak nie zmieniło jego planów. Co więcej przy pomocy swoich ludzi przekupywał i najprawdopodobniej także uciszał tych co chcieli to nagłośnić. Niestety wyszło to za późno już zdążył w 1991 roku dostać pokojową nagrodę nobla za całokształt swojej działalności. Trzecimi osobami będą naukowcy z oddziału 731

Tadeusz Kościuszko
Józef Piłsudski

37

Dla mnie to raczej horror.

38

Zgadzam się z Trollem. Takie zabawy są niebezpieczne. Wszystkie technologie - wcześniej czy później - wyciekają z macierzystych laboratoriów. Tak było np. z bombą atomową. Najpierw pracowali nad nią w wielkiej tajemnicy Niemcy, potem (też w wielkiej tajemnicy wink ) USA, a koniec końców okazało się po paru latach, że niemal każdy kraj na świecie jest w stanie ją stworzyć big_smile Dziwne, nie? Skoro prace nad nią były przecież tak niezwykle tajne wink Np. był specjalny ośrodek stworzony gdzieś na pustkowiu dla naukowców w USA i byli oni jeszcze mocno pilnowani przez CIA, żeby coś tylko nie wyciekło. To ciekawe jak to się stało, że dlugo nie minęło, a cały świat tą samą broń już miał smile Choć tak na prawdę to nic dziwnego nie jest. Zwyczajnie, czynnik ludzki. Wszędzie są agenci, lub osoby, które można przekupić i nie da się stworzyć niczego, co będzie tajne na zawsze. Można tajemnice utrzymywać rok, dwa, może nawet 5 czy 10, ale prędzej czy później tajemnica już tajemnicą nie jest smile
Są niby różne konwencje, przepisy itp, ale powiedzmy sobie szczerze, to wszystko jest tylko umowa, a umowy mają może i jakąś moc, ale tylko w czasach pokoju... Choć i to nie zawsze smile Na dodatek wszystkie takie konwencje zawsze powstają już po fakcie. Np. konwencja o zakazie używania broni chemicznej powstała dopiero po wielu ofiarach spalonych żywcem napalmem i tym podobnych okropieństwach, które najpierw musiały się wydarzyć i podburzyć opinię publiczną, nastąpiły protesty i dopiero doszło do ustalenia pewnych norm. Tak samo jest ze wszystkim. Bomba atomowa musiała najpierw rozwalić Hiroshimę i Nagasaki, bo ludzie jak czegoś na własne oczy nie zobaczą, nie doświadczą, to nie ma chu... żeby zabronili czegoś naprzód, jak się jeszcze nic nie stało. Tak będzie z każdą nową technologią. Muszą sie zdarzyć niewyobrażalne cierpienia, żeby czegoś zakazano...
Mam nadzieję, że ja nie dożyję już epoki ludzkich hybryd w jej pełnym "rozkwicie"... Nie chcę patrzeć na to, co się będzie wtedy działo. Może i jestem pesymistką, ale znając trochę historię, wiem, że ludzie się uczą (o ile smile ) wyłącznie i tylko wyłącznie na własnych błędach, na tym, co się już zdarzyło. Nie wybiegają myślami naprzód, by z góry czegoś zakazać. Zawsze to musi paru zwyrodnialców coś beznadziejnego wprowadzić w życie, a dopiero potem jest walka z tym i tworzenie prawa w tym celu, by to dziadostwo ograniczyć i zakazać. Więc tworzenie hybryd? - jak dla mnie jest pewne, że to się rozwinie w złą stronę, nie łudzę się, że wszyscy ludzie są szlachetni i że tylko w szlachetnych celach to będzie wykorzystywane. W wojskowości taka hybryda człowiek z czymś tam może być szalenie pożądana. No chociażby biorąc pod uwagę szybkość zwierząt, jaki ma refleks np. puma, a jaki człowiek smile Jestem pewna, że wojsko JUŻ się tymi badaniami interesuje. CIA ma mnóstwo tajnych laboratoriów i poligonów. W Rosji istnieją zamknięte miasta (z powodów militarnych i naukowych - czyli jakieś tajne badania tam są prowadzone) gdzie trzeba mieć specjalną przepustkę, aby móc tam wjechać. A co tu mówić o takich Chinach, albo Korei Północnej, gdzie nikt ich tam nie sprawdzi co oni tam robią, a mogą robić co tylko im rodzima władza nakaże...
Z drugiej strony, tego się i tak nie da powstrzymać. Jaki my możemy mieć wpływ na te badania? Protesty -? To powiedzą, że "to przecież dla waszego dobra" big_smile Że to dla nauki, dla zdrowia etc... Bo też prawda, że w tym celu również można takie badania wykorzystać. Ale wg mnie jest naiwnością myśleć, że one zostaną wykorzystane TYLKO do tego.
Pomijając już kwestie w którą stronę się to może rozwinąć. Same cierpienia zwierząt też mi się nie podobają. Bo o ile wyhodowanie i zabicie zwierzecia na pokarm też pewnie dobre nie jest, ale przynajmniej można mieć nadzieję, że to zwierzę jakoś bardzo nie cierpi w ciągu swego życia (choć jak się ma teoria do praktyki... to też pewnie lepiej nie wiedzieć). Jednak hodowanie w zwierzęciu organów człowieka wydaje mi się nie być tak całkiem bez wpływu na samopoczucie takiego stworzenia... W końcu to nie jest naturalna struktura w naturalnym miejscu. Coś trochę jak guz w ciele tego stworzenia. Więc może ono to jednak odczuwać... Nawet to raczej na pewno będzie czuło. A zwierzę to nie jakaś rzecz, stworzona wyłącznie do korzystania dla ludzi, ale czująca istota, która różni się od nas tylko niższym intelektem, a czuje tak samo jak my...
Natomiast jestem jak najbardziej za hodowlą tkanek w bioreaktorach i badaniami nad "drukowaniem" organów. Byłoby to humanitarne, jako że same tkanki bez ośrodkowego układu nerwowego przecież nic nie czują wink Inżynieria tkankowa się obecnie bardzo dobrze rozwija, są prowadzone liczne badania w tym temacie, z tego, co się orientuję przynajmniej. Więc zamiast męczyć zwierzęta, byłoby jednak to lepsze gdyby komórki były hodowane sztucznie i następnie tworzone z nich całe organy. Wiadomo, łatwe to nie jest, żeby stworzyć cały narząd w laboratorium, ale gdyby się udało w ten sposób, to jestem jak najbardziej za.

Posty [ 38 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » STYL ŻYCIA I SPOŁECZEŃSTWO KOBIECYM OKIEM » Ludzkie hybrydy - wspaniała przyszłość czy horror?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2021