BODIES- THE EXHIBITION - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » KULTURA » BODIES- THE EXHIBITION

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 27 ]

Temat: BODIES- THE EXHIBITION

Co sądzicie o tym projekcie?
W skrócie: w Warszawie w centrum handlowym otwarto wystawę wypreparowanych zwłok. Czy to Was szokuje? Zniesmacza? A może uważacie że to pożyteczna idea?
Tu więcej:http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,95190,6304194,Wystawa_zwlok_przyciagnela_tlumy_do_Blue_City.html

Moim zdaniem ok, niech będzie- tylko ja jednak poszłabym z tym do galerii sztuki...

Nie jestem wcale roztrzepana, po prostu moje rzeczy chowają się przede mną:)
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: BODIES- THE EXHIBITION

ja chetnie zobaczylabym ta wystawe, szkoda tylko ze jest w warszawie
mysle, ze to byloby ciekawe doswiadczenie

porąbana jak łajno w tartaku

3

Ja tez chętnie bym poszła obejrzeć taką wystawę,a nawet zabrałabym córkę,by mogła zobaczyć jak jest zbudowany człowiek,bo jednak szkielet w szkole i obrazki w książkach nie odzwierciedlają wszystkiego.

Człowiek ma dar kochania, lecz także dar cierpienia.

4

Ja niestety nie obejrzałabym takiej wystawy.
Uważam że dla ludzkich zwłok jesteśmy winni oddać szacunek a nie wystawiać je na jakiejś wystawie.
Nie wiem w jakim celu taka wystawa jest organizowana?Z tego co słyszałam to Polskie prawo dopusza pochówek,kremowanie i oddanie zwłok ludzkich do celów naukowych a ta wystawa budziła wiele kontrowersji.Czyli jednak doszła do skutku?

Miłość - to dwie dusze w jednym ciele. Przyjaźń - to jedna dusza w dwóch ciałach. A gdy miłość łączy się z przyjaźnią, powstaje wówczas jedność podwójna i zupełna.

5

Z tego co slyszalam dizs w radiu, to wystawa doszla do skutku. A co do prawa polskiego to wystawa moze zostac "podciagnieta" pod wykorzystywanie zwlok do celow naukowych. wypowiadalo sie wielu naukowcow i etykow polskich, no i wiekszosc uwazala, ze to nie jest bezczeszczenie zwlok, bowiem sa one wykorzystywane w celach naukowych. zreszta wypowiadali sie pozniej ludzie co jzu dzis ogladali ta wystawe i mowili, ze naprawde jest zaskakujaca i ze mozna dowiedziec sie  wielu ciekawych rzeczy o budownie ludzkiego ciala.

ale wystawa moze budzic kontrowersje oczywiscie

6

taka wystawa w centrum handlowym???
dla mnie to jakieś duże przegięcie...
i tak jak melassa uważam, że taka wystawa jest ok...ale w galerii sztuki...
ciekawe co niedługo jeszcze będzie w centrum handlowym...są już kościoły, co jeszcze ludzie wymyślą???
Czy centrum handlowe stanie się w ogóle "centrum człowieka"?
chyba jednak nie warto wszystkiego wrzucać do "jednego wora"...

Być jak płynąca rzeka...

7

Zrobili to w centrum handlowym, bo przynajmniej tam ludzie przyjda, nie to co do galerii sztuki.

no coz, teraz sie wsyztsko zmienia. slyszalyscie o pierwszym slubie w cenrum handlowym? w walentynki w katowickim centrum handlowym odbyl sie pierwszy taki slub...

moze rzeczywiscie to przesada, ze odbywa sie to w centrum handlowym
ale ja mimo wsyztsko bym tam poszla jezeli mialabym taka okazje

8 Ostatnio edytowany przez sueno6 (2009-02-22 12:41:42)

ikaa...może rzeczywiście dzięki temu więcej osób to zauważy...
tylko pytanie co z tego wyniosą?
ja jakoś w ogóle nie przepadam za centrami handlowymi...te tłumy, hałasy...wieczny pośpiech...
to mnie jakoś wszystko przytłacza...
a w galerii jest spokojna atmosfera, dzięki której mogę oddać się całkowicie podziwianiu różnych wystaw...wtedy jakby moja wyobraźnia i różne odczucia estetyczne są w większym nasileniu...

ale to tylko moje odczucia wink
taka już jestem...potrzebuje w takich momentach dużo spokoju i skupienia wink

Być jak płynąca rzeka...

9

We mnie głęboko tkwi szacunek do ludzkich szczątków a ta wystawa budzi mój wewnętrzny sprzeciw. Zwłoki jako materiał artysty? Zdecydowanie nie jestem ciekawa efektów. A i miejsce wystawy mało trafione. Cmentarz obok stoiska mięsnego.

Al chiaro di luna-w swietle ksiezyca

10 Ostatnio edytowany przez atina (2009-02-22 16:15:27)

Poszukałam w sieci i znalazłam sporo zdjęć z tej wystawy.Jestem zszokowana,to jest zbezczeszczenie ludzkich zwłok.
I jeszcze to miejsce tej wystawy-rozumiem jakby to była galeria sztuki jak wcześniej wspomniałyście czy uczelnia ale nie centrum handlowe.
Nie wiem czy mogę zamieścić link ze zdjęciami z tej wystawy,jeżeli nie to proszę o usunięcie go.Najbardziej wstrząsnęły mną zwłoki tych maleńkich dzieci
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ … 2.html?i=2

Miłość - to dwie dusze w jednym ciele. Przyjaźń - to jedna dusza w dwóch ciałach. A gdy miłość łączy się z przyjaźnią, powstaje wówczas jedność podwójna i zupełna.

11

po pierwsze wystawa jest zorganizowana w centrum handlowym, które nie jest bardzo popularne, nie ma więc tam tłoku, gwaru itp. po drugie wystawa nie jest np. na korytarzu (!) Cena biletu jest raczej zaporowa, więc nie każdy zdecyduje się przyjść (49 zł w tygodniu i 59 zł w weekend).
Czytałyście/oglądałyście co mówią pomysłodawcy ? Wystawa ma służyć temu abyśmy zobaczyli jak piękni jesteśmy- żebyśmy się zachwycili. Do mnei to przemawia. A sama raczej nie pójdę, bo jednak oglądać tego nie chcę.
Nie widzę tego jako bezczeszczenia zwłok, wystawa ma służyć nam, mamy poznać siebie. To jest bardzo interesujące.

A od koleżanki która już była i widziała, wiem, że "nieprawdziwie" wyglądają te ciała i trudno uwierzyć, że to nie "manekiny" (nie wiem jakie słowo byłoby tu odpowiednie).
Każdy musi sam rozstrzygnąć czy chce pójść.

A co do kwestii, że życie nasze przenosi się do centrów handlowych. Jeżeli chodzi o wystawy to mnie to ani grzeje ani ziębi-zawsze są odseparowane. A co do ślubu - przegięcie.

dam radę

12

Byłam wczoraj na tej wystawie, naprawdę spodziewałam się jakiejś konkretnej sensacji, po tych wszytskich komentarzach. Ciekawa, naukowa, ujmująca sposobem przekazania wiedzy o ciele człowieka, a tak naprawdę w szczególnym sposobie pokazania istoty ciała, może dlatego, że zawodowo jestem związana z medycyną nie wstrząsnęła mną.

Byłam z moim 11 letnim synem (dzieci było dużo), nie widziałam spazmów, szoku, raczej zaciekawienie (oczywiście pójście z 5 latkiem nie jest wskazane). Cisza i spokój i poznawianie tego, co jest nam tak bliskie od narodzin do śmierci "od środka".
Łatwiej wytłumaczyć dziecku własne ciało i mechanizmy w nim zachodzące, gdy można to zobaczyć w tak nietypowy sposób. Uważam, że powinny ją zobaczyć dieci nastoletnie, jako element nauki o człowieku.

A np. pokazanie prawdziwych płuc palacza i porównanie ich do płuc osoby niepalącej może być "terapią szokową" dla tych bardziej wrażliwych palących aktywnie i/lub biernie, a to chyba pozytywny efekt:).

Rozumiem kontrowersje, ale naprawdę są przesadzone, zapewne jako forma reklamy przyciągająca widzów.

Polecam każdemu z otwartym umysłem, a nie z zaściankowym podejściem: "nie widziałem, ale jestem na nie".

A co do miejsca wystawy, to jest to na wyższych piętrach galerii, nie ma tam sklepów, pewnie mogłaby się odbyć w innym miejscu, ale można tę wystawę obejrzeć w ciszy i spokoju w Blue City. Zapewniam.

mam już swoje niebo, nie chcę mieć innego smile

13

W jakim celu powstała ta wystawa? W nioski są proste....skoro przy okazji sprzedaje się gadżety typu silikonowe oczy...plastikowe szkielety....Breloczki imitujące paliczki...itp....

"... Aniele mój Ty wiedziałeś i cierpiałeś tak jak ja...przyrzekam Ci więc,że każdy mój dzień będzie światłem tych,którzy zgubią się..."

14

Wiadomo, ze wszystko laczy sie z kasa, nikt by nei organizowal takiego czegos za darmo, musza miec z tego jakis zysk

15

Medlaine napisał/a:

W jakim celu powstała ta wystawa? W nioski są proste....skoro przy okazji sprzedaje się gadżety typu silikonowe oczy...plastikowe szkielety....Breloczki imitujące paliczki...itp....

tak jak i w sklepach z zabawkami... są silikonowe oczy i szkielety na breloczkach...

A przecież wiadomo, że nikt tej wystawy nie robi, "bo lubi" tylko, bo zarabia (utrzymanie, konserwacja, transport) i wszystko rządzi się takimi prawami w świecie. Nic nowego.

mam już swoje niebo, nie chcę mieć innego smile

16

popieram wypowiedź Atiny w 100%, ta wystawa nie powinna mieć miejsca, bo niby czemu ma służyć, eh...

Operacja wyrwania serca przeprowadzona w normalnych warunkach jest całkowicie bezbolesna.
Trwa od dwóch do trzech minut. Zostaje po tym blizna, zwana również świętym spokojem.
-Agnieszka Osiecka-

17

To jest straszne...
Te malutkie cialka dzieci...
Rozumiem nauka itd. ale to jest okropne.
Ludzie za zycia podpisuja zgode na oddanie( sprzedanie) po smierci wlasnego ciala tak widzialam jak ogladalam reportaz o wystawie dr. Hagensa,ale te malutkie aniolki, nie sadze ze mialy wybor.

18

http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,9519 … lowym.html

Znalazlam wypowiedz autora wystawy.

19

ikaa napisał/a:

Wiadomo, ze wszystko laczy sie z kasa, nikt by nei organizowal takiego czegos za darmo, musza miec z tego jakis zysk

Wystawę oglada miliony ludzi,a prganizatorzy robią biznes pod przykrywką edukacji....Jest takie pojęcie "pośmiertne prawa osobowe"Ciało,które przecież było najbliżej z daną osobą powinno być wyłączone z obrotu handlowego....

"... Aniele mój Ty wiedziałeś i cierpiałeś tak jak ja...przyrzekam Ci więc,że każdy mój dzień będzie światłem tych,którzy zgubią się..."

20

Ja tam nie maM nic przeciwko temu.Chętnie bym zobaczyła taką wystawe:D

Daj każdemu dniu szanse stania się najpięknieszym w całym twoim życiu.

21

ikaa napisał/a:

Z tego co slyszalam dizs w radiu, to wystawa doszla do skutku. A co do prawa polskiego to wystawa moze zostac "podciagnieta" pod wykorzystywanie zwlok do celow naukowych. wypowiadalo sie wielu naukowcow i etykow polskich, no i wiekszosc uwazala, ze to nie jest bezczeszczenie zwlok, bowiem sa one wykorzystywane w celach naukowych. zreszta wypowiadali sie pozniej ludzie co jzu dzis ogladali ta wystawe i mowili, ze naprawde jest zaskakujaca i ze mozna dowiedziec sie  wielu ciekawych rzeczy o budownie ludzkiego ciala.

ale wystawa moze budzic kontrowersje oczywiscie

Na zajeciach w prosektorium mówiono nam abysmy pamietali,że ciało to nie jest "coś" tylko "ktoś"zasługuje na szacunek...Taka jest norma społeczno kulturowa. A co do naukowców i etyków to jest wiele osób przeciwnych temu eksperymentowaniu....Miedzy innymi Główny Inspekror Sanitarny.Rzecznik Praw obywatelskich.Prezesi Trybunału Konstytucyjnego...Członkowie Polskiego Towarzystwa Bioetycznego.....

22

ViolkQ napisał/a:

Ja tam nie maM nic przeciwko temu.Chętnie bym zobaczyła taką wystawe:D

Istnieją tzw. "dni otwarte" w prosektoriach.....

23 Ostatnio edytowany przez ikaa (2009-02-27 18:29:06)

Domyslam sie, ze nei uzywaja oni tych cial bez "ich zgody". Nie wiem za bardzo skad oni maja te ciala, ale zadne prawo nie pozwoliloby im pokazywac cial ludzi, ktoryz przed smiercia sie na to nie zgodzili. Watpie, zeby pokazywali oni ciala bez zgody tych osob, to wystawa ktora odbyla sie juz w wielu krajach, wiec mysle, ze nie ryzykowaliby pokazywaniem tych cial w nielegalny sposob.

a skoro te osoby sie na to zgodzily, to nie jest to bezczeszczenie zwlok.
jezeli komus sie to nie podoba, brzydzi go, czy oburza, to nie musi na to isc,nie musi tego ogladac.

takie jest moje zdanie:)
i tez chetnie obejrzalabym ta wystawe, bowiem interesuje sie nauka, zagadkami cywilizacyjnymi, i generalnie tym, co jest niezwykle, niesamowite, i nei do konca poznane itd. A cialo czlowieka z pewnoscia jest niezwykle

A co do tego, ze robia to dla kasy- noo taka wystawa duzo kosztuje, jej zorganizowanie, pryzgotowanie cial i utrzymywanie ich w takim stanie, ich transport, przechowywanie itd, to wsyztsko kosztuje. Wiec to naturalne, ze taka wystawa laczy sie z pieniedzmi, organizatorzy musza miec z tego zysk. Na tym swiecie nic nie jest za darmo, wiec mnie nie dziwi, ze organizatoryz tej wystawy rowniez staraja sie na niej zarobic

24 Ostatnio edytowany przez Medlaine (2009-02-27 18:37:32)

atina napisał/a:

Poszukałam w sieci i znalazłam sporo zdjęć z tej wystawy.Jestem zszokowana,to jest zbezczeszczenie ludzkich zwłok.
I jeszcze to miejsce tej wystawy-rozumiem jakby to była galeria sztuki jak wcześniej wspomniałyście czy uczelnia ale nie centrum handlowe.
Nie wiem czy mogę zamieścić link ze zdjęciami z tej wystawy,jeżeli nie to proszę o usunięcie go.Najbardziej wstrząsnęły mną zwłoki tych maleńkich dzieci
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ … 2.html?i=2

Atina mam takie same odczucia jak Ty.....

25 Ostatnio edytowany przez Ania1701 (2009-05-06 12:21:12)

Byłam w warszawie na majówce i skorzystałam z okazji i wybrałam się na tą wystawę... jestem pod wrażeniem..:) wystawa jest co prawda w centrum handlowym ale są odrębne kasy gdzie kupuje sie bilety nie wejdzie tam kazdy.. nie mozna uzywac telefonów, aparatów.. wiec potraktowane to zostało dosc poważnie...i nierozumiem czemu macie zastrzezenia co do miejsca wystawy.....

Sama wystawa jest naprawdę wyjatkowa.. zwłaszcza pokazanie płodu od poczęcia do urodzenia.. po prostu jak dla mnie to fenomenalne... szczerze mowiąc to czasem robiło mi się słabo mimo podziwu czułam ciężko na sercu.........choc musze stwierdzić że jest to naprawde pouczające i dające sporo do myslenia... ponadto wszystkie te ciała ...i wiadc ze to wszystko jest prawdziwe.... albo pokazane płuca zdrowego czlowieka i płuca palacza z rakiem płuc....wogole dużo chorób pokazanych w zestawieniu ze zdrowtym organem... nerki, wątroba, choroba parkinsona, rak skóry...... no ja np. bardzo sie ciesze ze widziałam tą wystawę.. Byla ona juz w kilkunastu stolicach swiata wiec warto było ją zobaczyć.. Cena dość przystępna (studencki 35 zł/ 40 zł w weekend)
Polecam smile:)

Piękna kobieta podoba się oczom, dobra kobieta - sercu.
Pierwsza jest klejnotem, druga - skarbem."

26

Ja byłam na wystawie 2 miesiące temu i trochę się jej bałam, że żołądek odmówi mi posłuszeństwa, że to będzie jak na sekcji zwłok itd. Ale jak się chodzi pomiędzy tymi wszystkimi "eksponatami" to ma się wrażenie jak by się oglądało plastikowe dobrze zrobione manekiny... konserwacja zrobiła z tych ciał silikonowe preparaty i nawet jak się weźmie w rękę prawdziwe serce (jest taka możliwość przy stoliku za którym siedzi pan w białym kitlu) bo niema się obrzydzenia...
A wystawa moim zdaniem jest bardzo ciekawa i jednocześnie bardzo edukacyjna
Ogólnie polecam, tylko nie zabierajcie tam małych dzieci bo widziałam tam kilkoro i miały przestraszone twarze... hmm

Posty [ 27 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » KULTURA » BODIES- THE EXHIBITION

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018