Czy warto pisać maturę z geografii rozszerzonej? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » STUDIA, SESJA I ŻYCIE STUDENCKIE » Czy warto pisać maturę z geografii rozszerzonej?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 11 ]

Temat: Czy warto pisać maturę z geografii rozszerzonej?

Witajcie.

Potrzebuję rady.

Z tego, co widzę, chyba na żadnym kierunku studiów nie jest wymagana matura z geografii (oprócz kierunku Geografia, oczywiście). Interesuje mnie Kognitywistyka na UW. We wrześniu/w październiku sprawdzałam na stronie wydziału, jakie przedmioty dodatkowe są punktowane i była geografia, więc wpisałam ją na deklaracji maturalnej. Niedawno weszłam na IRK, bo jest już dostępna, i patrzę, a tam nie ma geografii do wyboru. Jest: "Jeden lub dwa przedmioty do wyboru z: matematyka*, biologia, chemia, fizyka/fizyka i astronomia, filozofia, informatyka" i tu moje szanse trochę zmalały, bo jestem w klasie z rozszerzoną geografią i rozszerzoną matematyką, więc z dwóch zostaje mi tylko jeden przedmiot, za który dostanę punkty.

Moje pytanie brzmi: Czy opłaca się pisać rozszerzoną geografię? Nie czuję się też dobra z tego przedmiotu, więc musiałabym poświęcić trochę czasu na jej naukę. Czy może lepiej całkowicie skupić się na matematyce i reszcie, i jakoś mieć nadzieję, że uda mi się dostać na UW tylko z dwoma rozszerzeniami (matematyka, angielski)?

Nawet nie jestem pewna, czy ten kierunek [Kognitywistyka] to dobry wybór, ale nie mam na siebie pomysłu. Przynajmniej przedmioty, które tam są, mogłyby mnie zaciekawić, tak myślę. Czy w ogóle łatwo jest się dostać na UW? Jedna moja koleżanka pisała 4 rozszerzenia, druga 3 i to naprawdę dobrze, obie się dostały (nie na kognitywistykę, tylko ogólnie do UW). Dlatego pytam się o geografię, bo naprawdę nie mam pojęcia, czy warto jej poświęcać czas, a tego czasu do matury jest mało.

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Czy warto pisać maturę z geografii rozszerzonej?

To nie jest dobry wybór. Nawet przy założeniu, że się dostaniesz i skończysz to jaki będzie z tego pożytek? Gdzie znajdziesz pracę jako magister czegoś czego duża część osób nie umie nawet poprawnie napisać? Jesteś na najlepsze drodze by zmarnować 5 lat na coś co w życiu Ci się nie przyda.
Powinnaś wybrać jakiś konkretny kierunek z perspektywami. A jeżeli nie widzisz się w niczym to nie idź na studia tylko do pracy, popróbuj różnych rzeczy i zorientuj się w czym jesteś dobra i co Cię kręci. Studia jako przedłużenie beztroskiego dzieciństwa to bezsens.

3 Ostatnio edytowany przez Bland44 (2018-02-02 00:35:24)

Fajny kierunek, ciekawy, tylko jaka po nim praca ... pewnie w jakimś instytucie ... Jeżeli interesuje cię to, to próbuj. Nie mogłabym komukolwiek powiedzieć-"to nie dla ciebie, nie rób tego". Zupełnie inaczej chodzi się do pracy z pasją, a nie z konieczności.
Ja poszłam na studia, aby po nich mieć pracę. Niestety teraz praca nie jest moją pasją i drugi raz wybrałabym inny kierunek (nawet mniej dochodowy).
Moja córka marzy o SGH. Będzie zdawać rozszerzenie z matematyki, angielskiego i właśnie dowiedziała się, że chcą też geografię. Ostatecznie nie wiem jak to będzie. Trzymaj się. Powodzenia. Spełniaj marzenia smile

4

Chcę iść teraz na studia, bo im później, tym będzie gorzej. Nie chcę przerywać ciągu mojej edukacji, póki tak wiele ze szkoły jeszcze pamiętam. Gdybym poszła teraz do pracy, to cała matematyka wypadłaby mi z głowy oraz, co gorsze, bałabym się, że bym nigdy nie znalazła idealnego dla mnie kierunku studiów i już bym na studia nie poszła. I tak dla większości pracodawców liczy się, że masz wykształcenie wyższe, nieważne jakiego kierunku.
To nie jest też tak, że pójdę teraz na dzienne i przez 5 lat będę na utrzymaniu rodziców. Zamierzam pracować, dam radę połączyć pracę ze studiami.

Najchętniej to bym wybrała jako kierunek studiów informatykę, inżynierię nanostruktur, czy medycynę. Ale na to wszystko jest dla mnie za późno. Nie jestem na tyle dobra z matematyki, aby wybrać się na informatykę; z chemią, biologią i fizyką ostatni raz miałam styczność 3 lata temu. Dlatego chcę wybrać coś na moje możliwości. Żałuję tylko, że po gimnazjum nie wybrałam innej ścieżki, mogłam iść do technikum informatycznego albo do liceum do klasy z rozszerzoną fizyką lub biologią i chemią, a nie geografią, której nigdzie nie ma. Wybrałam pewne technikum, w którym męczę się już 4 lata i mam dość, chcę studiować coś ciekawego, a nie znowu przechodzić przez męczarnię. Wiem, że kognitywistyka nie jest pożądana na rynku pracy, ale nie wiem, co innego miałabym wybrać. Prawo? Za późno - historia i wos są poza moim zasięgiem. Administracja i zarządzanie? Nuda. Wszystko inne jest nieciekawe lub wymaga na maturze rozszerzonych tych przedmiotów, których nie piszę. Oprócz kognitywistyki myślę jeszcze nad filologią romańską, choć dobra jestem z języków, to humanistką nie jestem i na dłuższą metę nauki humanistyczne mnie wykańczają, więc ta filologia to tak w razie czego.

Kognitywistyka wydaje się ciekawa i byłoby świetnie, gdybym pracowała po niej w jakimś instytucie lub przy komputerze, byleby nie była to praca z ludźmi. To kierunek interdyscyplinarny, jest w nim trochę matematyki, informatyki, psychologii - wiele dróg do wyboru. Mam nadzieję, że kilka tych dróg będzie...

Lou71.71 Powodzenia dla córki! Przynajmniej SGH oferuje przyszłościowe kierunki. wink

Hej,

wydaje mi się, że w Internecie znajdziesz sporo potencjalnie interesujących Cię informacji. Jeśli mnie pamięć nie myli, to gdzieś na stronach UW publikowane są dane z ubiegłorocznej rekrutacji, w tym informacje na temat progów punktowych na poszczególne kierunki. To ważne, bo da Ci to wyobrażenie o tym, jak dobrze będziesz musiała napisać maturę, by dostać się na ten kierunek. Musisz mieć jednak świadomość, że kognitywistyka należy do dosyć prestiżowych kierunków studiów i chętnych jest wielu. Nie dam sobie uciąć głowy, ale wydaje mi się, że kilka miesięcy temu ktoś z kadry dydaktycznej mówił mi, że w tym roku przyjmowano osoby, które uzyskały z rozszerzonej matury z matematyki co najmniej 60% punktów. Dobrym pomysłem byłoby także zapisanie się do facebookowej grupy dla aktualnego pierwszego roku na kognitywistyce UW i popytanie o szczegóły tych, którzy rekrutację mają już za sobą.

Jeśli chodzi o perspektywy życiowe po tym kierunku, to naprawdę nie przejmuj się opiniami osób, które oceniają dziedzinę nauki wyłącznie na podstawie popularności znajomości jej nazwy. :) Kognitywistyka to oczywiście kierunek, po którym masz naprawdę szereg fascynujących dróg rozwoju. Obecnie najbardziej popularna ścieżki wśród kognitywistów na UW to lingwistyka lub neuronauki. Masz już jakiś pomysł, czym mogłabyś się bardziej szczegółowo zajmować w ramach tej dyscypliny?

6

mózg_w_naczyniu, wpierw dziękuję za Twoją wypowiedź. smile

Znalazłam na stronie UW statystyki rekrutacyjne. Próg punktowy w ubiegłym roku dla kognitywistyki wynosił 68.50, a osób na jedno miejsce było 5. Martwię się, że zabraknie mi punktów. Lubię matematykę, ale nie czuję się w niej aż tak dobrze. Zwłaszcza jeśli mowa o rozszerzonej - jestem daleko w tyle (matematyczka nie przerabiała z nami rozszerzenia, "wprowadzała" tylko do tematów, ale głównie to były 4 lata podstawy) i nie wiem, czy uda mi się zdobyć 60%. Na próbnej rozszerzonej miałam kilka procent. Nie zrobiłam żadnego zadania... Strasznie mnie to zdołowało i zdemotywowało. Nie mam chęci do nauki, ale mam nadzieję, że mi szybko przejdzie, w końcu zostały tylko 3 miesiące. Nie chodzę na żadne kursy, więc tym bardziej muszę wziąć się w garść!

Kognitywistyka szczególnie zainteresowała mnie tematami o funkcjonowaniu mózgu, więc poszłabym w neuronaukę, jeśli byłaby taka możliwość po tym kierunku. Neurologiem lub psychiatrą raczej nie będę bez studiów medycznych, ale może mogłabym zajmować się badaniami zachowań neuronów/poszczególnych obszarów mózgu w jakiejś jednostce naukowej, co byłoby pracą idealną. A jeśli nie to, to nie wiem, coś tam się znajdzie.

7

kiwibrunantny napisał/a:

Kognitywistyka szczególnie zainteresowała mnie tematami o funkcjonowaniu mózgu, więc poszłabym w neuronaukę, jeśli byłaby taka możliwość po tym kierunku. Neurologiem lub psychiatrą raczej nie będę bez studiów medycznych, ale może mogłabym zajmować się badaniami zachowań neuronów/poszczególnych obszarów mózgu w jakiejś jednostce naukowej, co byłoby pracą idealną. A jeśli nie to, to nie wiem, coś tam się znajdzie.

Mogę Ci powiedzieć coś ciekawego, bo sam interesuję się tematem, że ta kognitywistyka - czyli taka wiedza o poznawaniu + informatyka = sztuczna inteligencja. SI to przyszłość tego świata, więc fachowcy w temacie z pewnością bez trudu znajdą pracę.

8

interfire napisał/a:

Mogę Ci powiedzieć coś ciekawego, bo sam interesuję się tematem, że ta kognitywistyka - czyli taka wiedza o poznawaniu + informatyka = sztuczna inteligencja. SI to przyszłość tego świata, więc fachowcy w temacie z pewnością bez trudu znajdą pracę.

W planie zajęć kognitywistyki na UW na II roku są zajęcia ze sztucznej inteligencji, więc super. smile

9

zawsze warto, potem latwiej na studia. wink

10

To kwestia tego na jakie studia idziesz - jeśli byś chciała iść na turystykę/historię/filologię to geografia zawsze trochę się przyda, ale idąc na np. biomatematykę albo inżynierię to skupiłabym się na przedmiotach dominujących przy przyjmowaniu na wybrany kierunek, bo wg mnie to strata czasu przygotowywać się do matury rozszerzonej z jakiegoś przedmiotu, wiedząc że nigdy mi się nie przyda.

11

Wątek się rozwinął i zrobił się lekki off-topic o kognitywistyce, ale wracając do geografii:

Aminokwasek napisał/a:

zawsze warto, potem latwiej na studia. wink

Racja, w sumie nie szkodzi napisać. Szczególnie, że mija dziś ostatni dzień na ewentualne zmiany w deklaracji maturalnej, więc i tak jest za późno - będę pisać.

BelleDeNuit napisał/a:

To kwestia tego na jakie studia idziesz - jeśli byś chciała iść na turystykę/historię/filologię to geografia zawsze trochę się przyda, ale idąc na np. biomatematykę albo inżynierię to skupiłabym się na przedmiotach dominujących przy przyjmowaniu na wybrany kierunek, bo wg mnie to strata czasu przygotowywać się do matury rozszerzonej z jakiegoś przedmiotu, wiedząc że nigdy mi się nie przyda.

Myślę identycznie, ale tak jak napisałam w pierwszym poście - rok temu na kierunku, który mnie interesuje, geografia była punktowana i z tego względu wpisałam ją na deklaracji. Teraz okazuje się, że nie będzie punktowana. Trudno, i tak raczej do geografii nie będę się zbytnio przykładać. Mam nadzieję tylko, że (załóżmy) 12% z geografii nie postawi mnie w złym świetle przed rekruterami. W końcu powinni sprawdzić tylko wyniki wymaganych przez siebie przedmiotów.

Tak czy owak, dziękuję Wam za wypowiedzi. Miłego dnia. smile

Posty [ 11 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » STUDIA, SESJA I ŻYCIE STUDENCKIE » Czy warto pisać maturę z geografii rozszerzonej?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018