Ubezpieczenie zdrowotne po 26 r. ż. - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » PRAWO , ODSZKODOWANIA , FINANSE , UBEZPIECZENIA » Ubezpieczenie zdrowotne po 26 r. ż.

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 4 ]

1 Ostatnio edytowany przez Lady Loka (2017-12-09 13:25:19)

Temat: Ubezpieczenie zdrowotne po 26 r. ż.

Sprawa wygląda tak:
studiuję dziennie na 2 roku magisterki i w trakcie tych studiów skończę 26 lat. Co (jak się ostatnio dowiedziałam) oznacza, że moi rodzice nie będą mogli mieć mnie już ubezpieczoną pod siebie tak jak do tej pory. Z racji studiów nie jestem w stanie zarejestrować się na bezrobocie, żeby stamtąd mieć ubezpieczenie.

No i pytanie dnia: Czy to jest możliwe, że będąc studentką przez 2 miesiące będę nieubezpieczona? Pracuję na umowę - zlecenie i umowę o dzieło i pracodawcy w obu miejscach powiedzieli, że nie będą mnie ubezpieczać. Mam płacić składki sama? Ktoś kojarzy, jakie to są koszta?

Mój plan do tej pory zakładał obronę w lipcu, wakacje i szukanie pracy od sierpnia, bo pracy wolałabym szukać sama, niż polegać na urzędzie, ale w takim razie chyba będę zmuszona w lipcu od razu ruszyć się zarejestrować na bezrobociu, albo szukać pracy na etat w trakcie studiów i całkowicie pozbawić się w tym roku urlopu.

Pogubiłam się w tym wszystkim strasznie, bo jakoś do głowy by mi nie przyszło, że jeżeli studiuję ciągiem te 5 lat, a zaczęłam później z różnych powodów i nie mam zamiaru być wiecznym studentem, nie powtarzałam roku ani nic, to nagle może się okazać, że skończy mi się ubezpieczenie zdrowotne.

Przed napisaniem odpowiedzi skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Reklama
Zobacz podobne tematy :

2 Ostatnio edytowany przez santapietruszka (2017-12-09 13:38:09)

Odp: Ubezpieczenie zdrowotne po 26 r. ż.

Studenta, który ukończył 26 rok życia lub nie podlega ubezpieczeniu z innego tytułu, do ubezpieczenia zgłasza uczelnia, w której się uczy. O to, żeby uczelnia zgłosiła studenta do ubezpieczenia w NFZ, występuje sam zainteresowany. Zgłoszenia musi dokonać po immatrykulacji i złożeniu przez studenta oświadczenia o niepodleganiu obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu (np. umowa o pracę, umowa zlecenia lub jako współmałżonek osoby ubezpieczonej). Dotyczy to wszystkich typów uczelni i trybów studiowania, czyli także np. uczelni prywatnych, studiów zaocznych itp.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 pkt 6 i 14 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135) – uczelnia zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego i opłaca składkę za:

- studentów, którzy ukończyli 26 rok życia - gdy zainteresowani przedstawią stosowne oświadczenie o niepodleganiu obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu tj. gdy:
        współmałżonek nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego,
        student nie jest zatrudniony na umowę o pracę lub umowę zlecenie i nie prowadzi własnej działalności gospodarczej.
- studentów, którzy studiują w Polsce i są uznani za osoby pochodzenia polskiego w rozumieniu przepisów o repatriacji oraz nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.

Swoją drogą, jeśli pracujesz na umowę zlecenie i skończysz 26 lat, to pracodawca musi Cię ubezpieczyć, nie ma, że boli. Chyba że po prostu rozwiąże z Tobą umowę.

Pomijając właściwości zdrowotne pietruszki, można stwierdzić, że jest ona po prostu smaczna.

3

ok! Dzięki wielkie!
W takim razie najpierw pogadam z pracodawcą, a potem ogarnę sekretariat na uczelni smile

Przed napisaniem odpowiedzi skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Reklama

4

Zgłoś się do nich, udzielają bezpłatnych porad prawnych, będą wiedzieli co robić, to kancelaria prawna Mediator,  tel: 505341555.

Posty [ 4 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PRAWO , ODSZKODOWANIA , FINANSE , UBEZPIECZENIA » Ubezpieczenie zdrowotne po 26 r. ż.

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018