Imię Boga... - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 7 ]

1

Temat: Imię Boga...

Trochę się rozpisałam, ale może ktoś wytrwały przeczyta, mam nadzieję:)
Imię Boga...zastanawialiście się kiedyś nad tym jak ma na imię Bóg? Ja się nad tym nieraz zastanawiałam. Zaczęłam szukać info na ten temat artykułach w internecie, książkach, szukać fragmentów w Biblii, które mówiłyby waśnie o tym i rzeczywiście dowiedziałam się, że imion Boga w Biblii jest wiele. Wiele imion jednego Stwórcy. Pierwszy raz Bóg objawił swoje imię Abrahamowi (opis tego wydarzenia jest w Księdze Rodzaju Rdz 17,1}. Było to imię, które w języku hebrajskim brzmi El Szaddai - Bóg Wszechmocny ?A gdy Abram miał dziewięćdziesiąt dziewięć lat, ukazał mu się Pan i rzekł do niego: Jam jest Bóg Wszechmogący?( to ten fragment).
Podobno w kręgu kultury hebrajskiej imię wyrażało charakter osoby noszącej je, więc przez to imię El Szaddai objawiona została jedna z cech ?charakteru? Boga, a mianowicie to, że może zrobić wszystko co zechce i postanowi, że nie ma dla Niego rzeczy niemożliwej. Abraham się o tym przekonał, bo Bóg obiecał mu, że będzie miał dziecko, choć był Abraham już wtedy staruszkiem, ale uwierzył w obietnicę, którą  El Szaddai ? Bóg Wszechmogący zrealizował!
W hebrajskim języku imię Boga zapisywano także czterema literami ( tetragram) JHWH- Jahwe. Imię to oznacza ?Ja Jestem?i występuje w Starym Testamencie częściej niż jakiekolwiek inne określenie Boga. Imię to przez Żydów było i po dziś dzień jest otaczane wielka czcią, tak, że nawet nie jest wymawiane. Jest takie wydarzenie opisane w Nowym Testamencie, kiedy strażnicy arcykapłanów i faryzeuszy przychodzą do Getsemani pojmać Jezusa. ? Judasz otrzymawszy kohortę oraz strażników od arcykapłanów i faryzeuszów przybył tam z latarniami, pochodniami i bronią. A Jezus, wiedząc o wszystkim, co miało na niego przyjść, wyszedł naprzeciw i rzekł do nich: ?Kogo szukacie??. Odpowiedzieli Mu:?Jezusa z Nazaretu?. Rzekł do nich Jezus: ?JA JESTEM?. Również i Judasz, który Go wydał stał między nimi. Skoro więc Jezus rzekł do nich: ?JA JESTEM?, cofnęli się i upadli na ziemię.?(Jn 18;3-6)
Imię Adonai-Mój Pan występuje w Biblii np. w Księdze Izajasza 3,1. imię to czytano zstępując imię Jahwe przez szacunek do niego.
Imię Bóg Zaopatruje poznał  Abraham na górze, na której miał złożyć swojego syna (dziecko obietnicy) Izaaka. Po raz pierwszy imię to  jest objawione w Księdze Rodzaju 22, 1-19 w.14,
Abraham znajduje się w kiepskiej sytuacji, która okazuje się testem wiary. Jego syn, który miał przez Abrahama być złożony w ofierze, jak mu Bóg kazał pyta ojca o niczym nie wiedząc:? Oto ogień i drwa, a gdzież jest jagnię na całopalenie??. Odpowiedział mu Abraham:? Bóg upatrzy sobie jagnię na całopalenie, synu mój?. Inaczej, Bóg nas zaopatrzy...Rzeczywiście w ostatniej chwili anioł powstrzymuje rękę Abrahama a  nieopodal w zaroślach zaplątany jest baranek, który potem Abraham złoży w ofierze zamiast swojego ukochanego syna....
Tak sobie myślę, że przez te imiona można poznać trochę Boga, każde z nich wskazuje na to, jaki On jest. Ja osobiście w swoim życiu doświadczyłam nieraz działania El Szaddai gdy modliłam się o zdanie egzaminów na studia, mieszkanie, pracę dla siebie i znajomych, pomoc w trudnych sytuacjach, w których sama nie daję rady. Bóg Zaopatruje mnie w zasadzie każdego dnia, we wszystko, jedzenie, środki na życie, które zdobywam przez pracę, ale wiem, że i tak w gruncie rzeczy wszystko jest od Niego. Chociaż często też o tym zapominam. Wiem, że teraz jest późno, a jutro trzeba wcześnie wstać, ale wierze, że zaopatrzy mnie w siły, bo pisząc o tym chcę oddać Mu chwałę. Jest jeszcze jedno imię Boga, które wcześniej wymieniłam - imię Jezus. Powiem tylko tyle, że kiedyś było dla mnie oklepane, bez znaczenia, zasłyszane na lekcjach religii i w kościele, taki przecinek, przerywnik w zdaniu. Teraz jest inaczej, bo wiem, ze dzięki temu imieniu i przez nie  wiele zmieniło się w moim życiu, za co dziękuję Bogu!

Did you feel the mountains tremble?
Did you hear the oceans roar?
When the people rose to sing of Jesus Christ the risen one.
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Imię Boga...

Bardzo fajny wątek. Masz na prawdę dużą wiedzę i czyta się z przyjemnością.Ja chyba też najczęściej doświadczam El Szaddai - obecności Boga Wszechmocnego. Miałam wiele takich sytuacji ,że wiedziałam iż sama własnymi siłami nic nie dam rady zrobić.  Wtedy w tych ciężkich sytuacjach pojawił się  El Szaddai. Wiesz czasem mam wrażenie, ze Bóg wyczekuje- czeka ... jest jakaś ciężka sytuacja, ale on nie interweniuje, chce żebym sama sobie dąła rade, spróbowała zmierzyć się z ta sytuacją. Ale wiesz, zauwazyłąm ,że pojawia się kiedy nie daje rady. Ale nei wtedy kiedy myślę "nie dam rady" Ale wtedy kiedy na prawde nie daje smile On jakoś to wie kiedy dam a
kiedy nie i wtedy się pojawia ...

3

Niesamowite dla mnie jest to, że czytając Biblie człowiek dostrzega, jak Bóg chce zbliżyć sie do człowieka objawiając mu swoje imię. Nie jest odległy ale bliski, a doświadczyć może Go ten, który Mu się podoba. A skąd to wiem? Jest taki fragment w Piśmie Świętym, który o tym mówi:" Bez wiary zaś nie można podobać się Bogu. Przystępujący bowiem do Boga musi uwierzyć, że [Bóg] jest i że wynagradza tych, którzy Go szukają." (List do Hebrajczyków 11:6) Podoba się Bogu ten, kto Go szuka a skoro Go szuka musi choć troszkę, troszeczkę, odrobinkę wierzyć, że On istnieje. Ta odrobinka wiary wystarczy, żeby Bóg człowieka wynagrodził zbliżając się do niego, gdy człowiek Go szuka.:)

Did you feel the mountains tremble?
Did you hear the oceans roar?
When the people rose to sing of Jesus Christ the risen one.

4

april napisał/a:

(...)
W hebrajskim języku imię Boga zapisywano także czterema literami ( tetragram) JHWH- Jahwe. Imię to oznacza ?Ja Jestem?i występuje w Starym Testamencie częściej niż jakiekolwiek inne określenie Boga.

Dokładnie imię to oznacza: Jestem Który Jestem

april napisał/a:

A Jezus, wiedząc o wszystkim, co miało na niego przyjść, wyszedł naprzeciw i rzekł do nich: ?Kogo szukacie??. Odpowiedzieli Mu:?Jezusa z Nazaretu?. Rzekł do nich Jezus: ?JA JESTEM?. Również i Judasz, który Go wydał stał między nimi. Skoro więc Jezus rzekł do nich: ?JA JESTEM?, cofnęli się i upadli na ziemię.?(Jn 18;3-6)

Tu dokłądniej brzmi to Jam Jest i te slowa są znacznie wiecej znaczące niz Ja Jestem. Bo "Jam Jest" to potężne energetyczne okreslenie, majace moc twórczą.

april napisał/a:

Imię Adonai-Mój Pan występuje w Biblii np. w Księdze Izajasza 3,1. imię to czytano zstępując imię Jahwe przez szacunek do niego.

Imię to jest ciekawostką bo znaczy dokładnie tyle co: Moi Panowie i jest liczbą mnogą

Zabrakło mi w tym ciekawym tekście określenia Elohim, któe też jest w liczbie mnogiej ale tu w liczbie wiecej niż 2. natomiast z przedrostkiem ha oznacza liczbe pojedynczą, ha -Elohim. Skróconą wersją jest El, co odnajdujemy w imionach archaniołów: Gabri-el - Mąż Boży, Micha-el - Któż, jak Bóg, Rafa-el- Uzdrowiciel Boży, Deadri-el - Bóg niosący śmierć, Razj-el - tajemnica Boga itd.

Elohim wystepujący w Biblii bez pzredrostka ha w tym wypadku jednak nie oznacza ze Bogowie coś powiedzeli ale podnosci imię Boga do rangi majestatu. Tak jak kiedyś się o krolu czy do króla zwracano w liczbie mnogiej.

Jeśli do wody, ognia, ziemi i wiatru dołożymy miłość, powstanie energia. Nazwę ją Kosmosem. I założę własny.
http://basnie.blogspot.com/

5

Szept napisał/a:
april napisał/a:

(...)
W hebrajskim języku imię Boga zapisywano także czterema literami ( tetragram) JHWH- Jahwe. Imię to oznacza ?Ja Jestem?i występuje w Starym Testamencie częściej niż jakiekolwiek inne określenie Boga.

Dokładnie imię to oznacza: Jestem Który Jestem
.

Bóg nie mówi tu tylko o swoim istnieniu. Wprawdzie można by dojść do takiego wniosku, opierając się na niektórych tłumaczeniach hebrajskich słów ?ehjeh aszer ehjeh? i ?ehjeh?. Na przykład w Biblii Tysiąclecia (1971) przetłumaczono ten tekst następująco: ?Odpowiedział Bóg Mojżeszowi: ?JESTEM, KTÓRY JESTEM?. I dodał: ?Tak powiesz synom Izraela: JESTEM posłał mnie do was??. W rzeczywistości jednak Bóg mówi, że się kimś okazuje. Przekład Twenty-Four Books of the Holy Scriptures, dokonany przez rabina Izaaka Leesera, potwierdza to następująco: ?I Bóg rzekł do Mojżesza: BĘDĘ, KIM BĘDĘ; i powiedział: Tak powiesz dzieciom Izraela: BĘDĘ posłał mnie do was?.
17 Jeszcze trafniej oddaje werset z Księgi Wyjścia 3:14 The Emphasised Bibel Josepha B. Rotherhama: ?I Bóg powiedział do Mojżesza: STANĘ SIĘ, kimkolwiek zechcę. I rzekł ? tak masz powiedzieć synom Izraela: STANĘ SIĘ posłał mnie do was?. W uwadze marginesowej do tego wersetu czytamy: ?Hajah [słowo oddane powyżej przez ?stanę się?] nie znaczy ?być? w sensie zasadniczym, czyli ontologicznym, lecz w sensie fenomenologicznym. (...) Jaki On będzie, to nie zostało wyjawione ? On będzie z nimi, będzie im pomagał, będzie ich krzepił i wyzwalał?. Nie chodzi tu więc o samo istnienie Boga, lecz o to, kim zechce się stać dla drugich.

6

Hmmm, ciekawe, bo teraz gnostyczna koncepcja tego, że biblijny stwórrca to demiurg Jaldaboat nabiera sensu.

Absolut - Jestem, który Jetsem, jestem, Kim jestem - jest jednocznaczny,  A będę lub stanę sie dopiero kształtuje kogos, np jako Boga.

Dla mnie am to sens.
Bo Bóg =Absolut Był, Jest i Będzie zawsze i niezmiennie, a jeśli ktoś, cos czy owa siła dopiero ma sie stać lub być?

?I Bóg rzekł do Mojżesza: BĘDĘ, KIM BĘDĘ; i powiedział: Tak powiesz dzieciom Izraela: BĘDĘ posłał mnie do was?.

Tu można nawet spekulować, że ta siła zapowiada kim sie w oczach ludzi stanie.

Jeśli do wody, ognia, ziemi i wiatru dołożymy miłość, powstanie energia. Nazwę ją Kosmosem. I założę własny.
http://basnie.blogspot.com/

Posty [ 7 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018