Ewolucja- mit czy nie? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » RELIGIA - DUCHOWE POSZUKIWANIA » Ewolucja- mit czy nie?

Strony 1 2 3 8 Następna

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 1 do 38 z 275 ]

Temat: Ewolucja- mit czy nie?

Dzień dobry drogie panie smile
Czy wierzycie w ewolucję i to, ze wszystkie zwierzeta pochodzą od jednego, a może wierzycie w to, ze Bóg stworzył Świat?
W końcu ewolucja jest tylko teorią, dodatkowo nadal brak jest wielu dowodów na poparcie jej.
Uważacie, że powinno się uczyc o ewolucji w szkołach, jeśli nadal jest to tylko teoria, nie nauka?
Jaki jest wasz stosunek do ewolucji wobec Stworzenia Boga? smile

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Ewolucja- mit czy nie?

Ewolucja to coś o czym można wiedzieć, albo nie wiedzieć, jak Twój przykład wyraźnie pokazuje. Bóg to coś w co się wierzy, albo nie wierzy. Nie mieszaj pojęć: wiedza i wiara. To, że w szkole byłaś nogą z przedmiotów ścisłych nie znaczy, że powinny stać się przedmiotem dysputy i wiary, bądź niewiary. Twoja pała z biologii nie znaczy, że biologia jest bez sensu i tylko teoretyczna wink

3

a gdzie tu miejsce na wiarę? w nauce wszystko jest udowodnione i potwierdzone.

4

Ale przecież ewolucja nie została udowodniona- to jedynie teoria, dodatkowo naukowcy nawet nie są pewni jak przebiega ewolucaj, to tylko przypuszczenia smile
Juz niejeden naukowiec stwierdził, że Darwin sie pomylił.
Więc czemu  w szkolach uczą o TEORII, niepotwierdzonej?

5

edytkaaa napisał/a:

Ale przecież ewolucja nie została udowodniona- to jedynie teoria, dodatkowo naukowcy nawet nie są pewni jak przebiega ewolucaj, to tylko przypuszczenia smile
Juz niejeden naukowiec stwierdził, że Darwin sie pomylił.
Więc czemu  w szkolach uczą o TEORII, niepotwierdzonej?

"Niejeden naukowiec" big_smile Nazwisko to "niejeden" czy "naukowiec"?
Skoro tak głęboko siedzisz w tej tematyce to podaj konkretne badania, artykuły, nazwiska tych niejednych naukowców, bo wypowiadasz się z taką werwą na ten temat, że na pewno masz pojęcie o czym mówisz...

Czemu w szkołach uczą religii? Nie wiem.

6

Klio napisał/a:

Ewolucja to coś o czym można wiedzieć, albo nie wiedzieć, jak Twój przykład wyraźnie pokazuje. Bóg to coś w co się wierzy, albo nie wierzy. Nie mieszaj pojęć: wiedza i wiara. To, że w szkole byłaś nogą z przedmiotów ścisłych nie znaczy, że powinny stać się przedmiotem dysputy i wiary, bądź niewiary. Twoja pała z biologii nie znaczy, że biologia jest bez sensu i tylko teoretyczna wink

Klio, piszesz głupoty. Nie wiem o ewolucji, wiem o tym, że ISTNIEJE TEORIA ewolucji. Teoria, w którą mogę wierzyć, lub nie. Nie mogę o niej wiedzieć, tak, jak wiem o prawie grawitacji. Z prawem grawitacji jest tak, że mogę doświadczalnie, na drodze eksperymentu lub obserwacji zweryfikować je.  I tak mogę wiedzieć, że prawo grawitacji obowiązuje. Z ewolucją jest tak, że nie mogę jej zobaczyć, potwierdzić, zaprzeczyć. Muszę uwierzyć naukowcom, książkom itd. Nie mogę ewolucji zobaczyć, dotknąć, przeprowadzić jakiegoś doświadczenia i już wiem!  Nie - tutaj chodzi o wiarę i zaufanie jakimś autorytetom. Bez dowodów, bo na razie mamy dowody na adaptację poszczególnych gatunków do konkretnych środowisk (i tak słoń w Indiach wygląda inaczej niż w Afryce, ale to nadal słoń) , ale nie na konkretną ewolucję jednego gatunku w drugi. To, że mamy podobne geny do małp nie dowodzi jeszcze, że mieliśmy tego samego przodka, tylko, że jesteśmy podobni, ale też podobni w jakiś sposób do pozostałej przyrody ożywionej

7

Edytko, wybacz, ale czy Ty zadałaś sobie w ogóle trud poczytania o teorii ewolucji (okej, przyjmijmy, że nie wszyscy muszą pamiętać lekcje biologii ze szkoły) zanim założyłaś ten wątek? Teoria naukowa a teoria w potocznym, codziennym znaczeniu to dwa różne pojęcia. Za Wikipedią:

"Teoria naukowa – całość logicznie spoistych uogólnień, wywnioskowanych na podstawie ustalonych faktów naukowych i powiązanych z dotychczasowym stanem nauki. Ma na celu wyjaśnienie przyczyny lub układu przyczyn, warunków, okoliczności powstawania i określonego przebiegu danego zjawiska. Jest podsumowaniem wyników szczegółowych pracy naukowej. Wieńczy badania naukowe.

(...)

Teoria naukowa jest najbardziej rzetelną, rygorystyczną i kompletną formą wiedzy naukowej[1]. Odróżnia ją to od potocznego rozumienia słowa teoria, które sugeruje spekulatywność charakterystyczną dla hipotezy naukowej."

Ewolucja jest faktem - teorią naukową, a nie teorią w powszechnym rozumieniu. Tutaj nie ma miejsca na wiarę lub niewiarę...

8

Ewolucja to proces biologiczny. Teorią jest dla tych, którzy wierzą w wiedzę (oczywiście wybrane elementy wiedzy).

9

A ja jeszcze zapytam, trochę przekornie. Dlaczego w szkołach uczą o Bogu, skoro nikt nie udowodnił jego istnienia naukowo? Dlaczego w ogóle w tym wątku stawia się wiarę w Boga i Stworzenie w opozycji do "wiary w ewolucję", której to istnienie - według tezy postawionej przez autorkę - jest wątpliwe, bo niewystarczająco potwierdzone?

10

Anemonne napisał/a:

A ja jeszcze zapytam, trochę przekornie. Dlaczego w szkołach uczą o Bogu, skoro nikt nie udowodnił jego istnienia naukowo? Dlaczego w ogóle w tym wątku stawia się wiarę w Boga i Stworzenie w opozycji do "wiary w ewolucję", której to istnienie - według tezy postawionej przez autorkę - jest wątpliwe, bo niewystarczająco potwierdzone?

Bo o Bogu wiedzą, a ewolucję to przecież tylko na wiarę mogą brać big_smile

Lawinia napisał/a:

Z ewolucją jest tak, że nie mogę jej zobaczyć, potwierdzić, zaprzeczyć. Muszę uwierzyć naukowcom, książkom itd. Nie mogę ewolucji zobaczyć, dotknąć, przeprowadzić jakiegoś doświadczenia i już wiem!

11

Jeśli nie wierzysz w Boga Stworzyciela, to nie wiem co robisz w tym wątku smile
Wystarczy się rozejrzeć, by zobaczyć piękno jego Stworzenia! Przecież tak piękne krajobrazy, niezwykle skomplikowane i perfektycjne formy życia nie mogłyby powstać losowo, jak według ewolucjonistów!
I jaka niby jest alternatwa darwinistów na stworzenie świata? "Nie wiedzą".

12 Ostatnio edytowany przez Klio (2016-08-31 18:41:04)

Jeśli nie wiesz o ewolucji to też nie wiem co robisz w tym wątku.
Sama sobie wbijasz samobója wciągając w szranki naukę i wiarę. Są to oddzielne pola. Uprawiaj poletko, o którym masz jakieś pojęcie, a raczej wiarę, a od drugiego się odczep, bo się kompromitujesz.

edytkaaa napisał/a:

Wystarczy się rozejrzeć, by zobaczyć piękno jego Stworzenia! Przecież tak piękne krajobrazy, niezwykle skomplikowane i perfektycjne formy życia nie mogłyby powstać losowo, jak według ewolucjonistów!
I jaka niby jest alternatwa darwinistów na stworzenie świata? "Nie wiedzą".

Nie oni nie wiedzą, tylko Ty nie wiesz. Jest tu zasadnicza różnica...
Mogłybyśmy porozmawiać o alternatywie, ale nie będzie miało to sensu. Nie ma sensu dyskutowanie z argumentem "wszystko jest takie pikne i to nie może być przypadek..."
Wiara i wiedza nie mają o czym dyskutować.

13

Lawinia, w kazdym muzeum historii naturalnej mozesz zobaczyc dowody na istnienie ewolucji. 

Wybierz się tam chociaż raz, to bedziesz mogła zobaczyć szkielety przedstawiajace KOLEJNE ETAPY ewolucji dowolnego gatunku.

14

Anemonne pozamiatala.

mamy XXI wiek, nieograniczony dostęp do wiedzy, a niektórzy z własnej woli cofaja się do epoki kamienia łupanego, kiedy to piorun i ogień były bogami i cudami.

15

Klio napisał/a:

Jeśli nie wiesz o ewolucji to też nie wiem co robisz w tym wątku.
Sama sobie wbijasz samobója wciągając w szranki naukę i wiarę. Są to oddzielne pola. Uprawiaj poletko, o którym masz jakieś pojęcie, a raczej wiarę, a od drugiego się odczep, bo się kompromitujesz.

Ależ Klio, Ty nie rozumiesz metafor? Mam wszystko  łopatologicznie, jak dziecku w przedszkolu, myślałam, że ja mówię do INTELIGENTNEJ osoby dorosłej, ale ok.

Rozumiem mechanizmy ewolucji, to czym ona jest i w jaki sposób działa. Wiem więc jaka jest teoria ewolucji, znam ją bardzo dobrze. ALE nie wiem, czy ewolucja jest prawdziwa w taki sposób w jaki wiem, że prawdziwa jest grawitacja. I w tym sensie "wiem" o grawitacji, "nie wiem" o ewolucji..

Idźmy dalej - w wielu sprawach, jak byś powiedziała "naukowych" nie opieramy się na niczym innym, jak na wierze. Przykłady? Proszę. Zrobię autocytat (wersja dla ciebie:  przytoczę swoją własną wypowiedź) z innego wątku: Na czym opiera się twoje przekonanie co do prawdziwości teorii Einsteina, teorii ewolucji, czy wielkiego wybuchu, istnienia antymaterii itd.? Czy sama jesteś w stanie zweryfikować w procesie obserwacji, na drodze eksperymentu prawdziwość założeń podsuwanych Ci przez naukowców? Co przekonuje Cię o tym, że się nie mylą? Tutaj, jak widać, także mamy do czynienia z pewnym rodzajem zaufania i wiary.

Dodam, żeby Cię jeszcze bardziej nie zajmować intelektualnie - wiary niereligijnej. Czyli np. jak powiedzą Ci w muzeum, że to na co patrzysz jest autenycznym dziełem Rafaela, a nie jesteś historykiem sztuki, ekspertem w dziedzinie, to uwierzysz, że mówią prawdę, np, ufając ich wykształceniu i doświadczeniu albo piastowanemu stanowisku. Sama nie dasz rady zweryfikować autentyczności obrazu.

16 Ostatnio edytowany przez Lawinia (2016-08-31 19:14:33)

Anemonne napisał/a:

Edytko, wybacz, ale czy Ty zadałaś sobie w ogóle trud poczytania o teorii ewolucji (okej, przyjmijmy, że nie wszyscy muszą pamiętać lekcje biologii ze szkoły) zanim założyłaś ten wątek? Teoria naukowa a teoria w potocznym, codziennym znaczeniu to dwa różne pojęcia. Za Wikipedią:

"Teoria naukowa – całość logicznie spoistych uogólnień, wywnioskowanych na podstawie ustalonych faktów naukowych i powiązanych z dotychczasowym stanem nauki. Ma na celu wyjaśnienie przyczyny lub układu przyczyn, warunków, okoliczności powstawania i określonego przebiegu danego zjawiska. Jest podsumowaniem wyników szczegółowych pracy naukowej. Wieńczy badania naukowe.

(...)

Teoria naukowa jest najbardziej rzetelną, rygorystyczną i kompletną formą wiedzy naukowej[1]. Odróżnia ją to od potocznego rozumienia słowa teoria, które sugeruje spekulatywność charakterystyczną dla hipotezy naukowej."

Ewolucja jest faktem - teorią naukową, a nie teorią w powszechnym rozumieniu. Tutaj nie ma miejsca na wiarę lub niewiarę...

Ewolucja być może jest faktem, ale nie możesz mówić o tym z całą pewnością. Z całą pewnością faktem jest, że teoria ewolucji istnieje smile

Obok teorii ewolucji na polu biologii funkcjonują także inne konkurencyjne teorie naukowe, np. teoria inteligentnego projektu. Niejedna teoria jest dyskutowana w środowisku akademickim. Krzywdą dla społeczeństwa jest to, że o ewolucji uczy się dzieci nie jako o jednej z dyskutowanych teorii, ale jak o prawdzie objawionej. To żenujące.

I jeszcze:

Anemonne napisał/a:

Nie ukrywa się na lekcjach religii, że chodzi o wiarę, nie ukrywa się, że nie można jej "udowodnić" na drodze naukowego poznania, zaś na lekcjach biologii ewolucja podawana jest jako aksjomat

17

Iceni napisał/a:

Lawinia, w kazdym muzeum historii naturalnej mozesz zobaczyc dowody na istnienie ewolucji. 

Wybierz się tam chociaż raz, to bedziesz mogła zobaczyć szkielety przedstawiajace KOLEJNE ETAPY ewolucji dowolnego gatunku.

Na rozwój konkretnego gatunku, adaptację konkretnego gatunku do środowiska i do zmian klimatycznych i innychTo sa dowody na dobór naturalny w obrębie gatunku i tyle, a nie na ewolucję jednego gatunku w drugi. Chętnie usłyszę o takim dowodzie.

18

Zarówno prawo grawitacji, jak i proces ewolucji to elementy wiedzy. Różnią się tym, że grawitacja w żaden sposób nie koliduje z wiarą w stworzenie i Boga. Ewolucja tak i stąd niedowiedzenie/niedowierzanie.
Teoria inteligentnego projektu jest w swojej istocie wiarą w stworzenie. Zamiast Boga stworzenia miałaby dokonać inteligentna siła sprawcza, czyli na jeden pies wychodzi. Na biologii nikt nie uczy religii.
Twoje „dowody” to sofizmaty, bo nie dość że nie wiesz o czym mówisz, to nie chcesz wiedzieć. Chcesz wierzyć to wierz i tyle. Ja będę wiedzieć.

19 Ostatnio edytowany przez Iceni (2016-08-31 19:50:36)

Lawinia napisał/a:
Iceni napisał/a:

Na rozwój konkretnego gatunku, adaptację konkretnego gatunku do środowiska i do zmian klimatycznych i innychTo sa dowody na dobór naturalny w obrębie gatunku i tyle, a nie na ewolucję jednego gatunku w drugi. Chętnie usłyszę o takim dowodzie.

Ewolucja czlowieka obejmuje przynajmniej kilka gatunkow (faz rozwoju) czlowieka i NA TYM  polega ewolucja. To samo dotyczy kazdej istoty zywej - chyba, że ty oczekujesz dowodow  a przemiane krolika w konia  - no to fakt takiej ewolucji nie ma big_smile

Poczytaj sobie o badaniach genetycznych, mitochondrialnym DNA, odkryciach w tej dziedzinie - dowodach na krzyżowanie sie homo sapiens z homo neandertalensis ( ktorzy mieli TYCH SAMYCH przodkow) czlowieka z Cro Manion,  homo z jaskinii denisowa, o tym, że  mamy GENETYCZNE  dowody na kolejnoac pojawiania sie konkretnych form, ich wymierania, mieszania sie itd to moze przestaniesz bladzic w teorii ewolucji jak dziecko we mgle.

Oczywiscie te same procesy dotycza wszystkich istot zywych.

20

Najlepiej przekonac sie o ewolucji poznajac anatomie. Tworzy logiczna calosc, np. miesnie saw zasadzie te same, mimo roznic budowy. I mimo tego ze miesnie czworonoga sa kiepsko przystosoeane do pozycji poziomej.
Druga metoda -histologia, w zasadzie ta sama dla np. wszystkich ssakow.
Nastepna - przesledzenie rozwoju osobniczego - powtarxamy wszystkie stadia, moruli,  blastuli I tak dalej. Wlaeciwie to powinno byc pierwsze, bo pokazuje jak powstaje cewa nerwowa, jak roznicuja sie miesnie, it'd.

21 Ostatnio edytowany przez Iceni (2016-08-31 19:53:20)

Dokladnie big_smile Czlowiek w zyciu plodowym ma ogon big_smile Czasem przecież nawet rodza sie dzieci  z ogonami big_smile To taki dowcip boski, czy jednak dowod na ewolucje?

22

Ewolucja to nic innego jak rozwój. Naprawdę chcecie tu kogoś przekonać, że rozwój nie istnieje?
To dlaczego Neandertalczyk jest dzisiaj człowiekiem rozumnym, który wymyśla lekarstwo na raka?

Albo taki głupi przykład - telefony komórkowe 5 lat temu, a dziś. Nie ma różnicy?

Wcale się nie boję, że mnie podepczą. Podeptana trawa staje się ścieżką. Błaga Dimitrowa

23

Dziewczyny

1)anatomia poucz mnie o budowie konkretnych organizmów żywych, to samo histologia, podobieństwa organizmów żywych nie oznaczają KONIECZNIE posiadania wspólnego przodka, ale  są zwyczajnie dowodem na to, że jako istoty żywe zbudowani jesteśmy - mówiąc w uproszczeniu - z tego samego materiału, ponieważ życie na naszej planecie, z uwzględnieniem jej warunków jest możliwe akurat w takich formach, co więcej podobieństwa te mówią raczej o tym, że w obrębie różnych gatunków występowały podobne procesy adaptacyjne, ponieważ te gatunki zmagały się z podobnymi warunkami bytowymi, mówiąc w duzym uproszczzeniu

2)"dowód" z rozwoju osobniczego... To jest tak zwana teoria rekapitulacji, której nawet współcześni darwiniści nie traktują już poważnie i powszechnie przyjmuje się, że nie ma ona statusu naukowości, gdyż nie spełnia standardów nauk przyrodniczych. Opiera się JEDYNIE na analogii rozwoju osobnika od stadiów niższych ku wyższym do taksonomii gatunków. Analogia nie jest dowodem.
Pokazujecie jedynie, że każdy organizm rozwijając się przechodzi pewne fazy. Ale od momentu poczęcia do momentu śmierci jest  wciąż reprezentantem tego samego gatunku. Po prostu człowiek na pewnym etapie rozwoju "ma ogon"!  Nikt tego nie kwestionuje. Tak wyglądają fazy rozwoju człowieka i to jest jedyne, co udaje Wam się w ten sposób udowodnić.

3) Jak wyjaśnicie mechanizm nieredukowalnej złożoności? Cytuję fragment artykułu poświęconego IP:

Nieredukowalna złożoność - oznacza, że system (mechanizm) nie jest w stanie działać, gdy zabraknie choćby jednej części. Każdy system lub organellum wewnątrz komórki biologicznej posiada wieloskładnikowe części, z których wszystkie są niezbędne do jego funkcjonowania. Jeśli usunie się choćby jedną część, dany system jest bezużyteczny.

W systemach nieredukowalnie złożonych, wszystkie elementy muszą być na swoim miejscu, aby całość mogła pracować. Dobrym przykładem są takie mechanizmy jak np. łuk albo pułapka na myszy.

Właściwość nieredukowalnej złożoności odnosi się zarówno do ludzkich wynalazków, jak i do maszyn biologicznych  i stanowi poważne wyzwanie dla darwinowskiej koncepcji doboru naturalnego - mówiącej o stopniowej przemianie, powolnymi krokami. O dopasowywaniu się poszczególnych składników, by w rezultacie dać użyteczną, możliwie najlepiej działającą w danych warunkach całość.

???

24

To dlwczego nerw bledny ma taki przebieg?Po pijanemu stworzony?
Nie ma zadnego "nieredukowalnie zlozonego"narzadu.

25 Ostatnio edytowany przez Lawinia (2016-08-31 21:00:30)

Cyngli napisał/a:

Ewolucja to nic innego jak rozwój. Naprawdę chcecie tu kogoś przekonać, że rozwój nie istnieje?
To dlaczego Neandertalczyk jest dzisiaj człowiekiem rozumnym, który wymyśla lekarstwo na raka?

Albo taki głupi przykład - telefony komórkowe 5 lat temu, a dziś. Nie ma różnicy?

Nie ma dowodów na to, że neandertalczyk jest przodkiem homo sapiens, udowodnione jest za to, ze obydwa gatunki współzamieszkiwały te same terytoria w tym samym czasie smile

Rozwój tak, mikroewolucja (=procesy adaptacyjne powstające w obrebie jednego rodzaju bądź gatunku) tak. Makroewolucja (potocznie ewolucja w rozumieniu darwinowskim) nie smile

26

Istnieje przystosowanie organizmu do danego klimatu. Ale żeby z ryby powstał człowiek to jest to nie możliwe. To że mamy podobne dna do wielu naczelnych czy innych gatunków świadczy o tym że Bóg tworzył z podobnych "materiałów".

His body is made out of swords, His blood is of iron and his heart of glass, He survived through countless battles, Not even once retreating, Not even once being understood, He was always alone, Intoxicated with victory in a hill of swords, Thus, his life has no meaning, That body was certainly made out of swords

27 Ostatnio edytowany przez Cyngli (2016-08-31 21:06:10)

Lawinia napisał/a:
Cyngli napisał/a:

Nie ma dowodów na to, że neandertalczyk jest przodkiem homo sapiens, udowodnione jest za to, ze obydwa gatunki współzamieszkiwały te same terytoria w tym samym czasie smile

Rozwój tak, mikroewolucja (=procesy adaptacyjne powstające w obrebie jednego rodzaju bądź gatunku) tak. Makroewolucja (potocznie ewolucja w rozumieniu darwinowskim) nie smile

Edit: ślepa jestem i chyba już senna, bo chciałam głupotę palnąć. NVM. Pomyślę trochę i odpowiem.

Wcale się nie boję, że mnie podepczą. Podeptana trawa staje się ścieżką. Błaga Dimitrowa

28 Ostatnio edytowany przez Lawinia (2016-08-31 21:17:10)

femte napisał/a:

To dlwczego nerw bledny ma taki przebieg?Po pijanemu stworzony?
Nie ma zadnego "nieredukowalnie zlozonego"narzadu.

Jeden z najprostszych przykładów: wić bakteryjna, precyzyjny mechanizm, który nie zawiera przypadkowych elementów,pozbawienie choćby jednego elementu uniemożliwia  bakterii pływanie, zmianę kierunków, prędkości itd... To oznacza, że wić musiała powstać w od razu z wykształconymi WSZYSTKIMI elementami mechanizmu smile

BTW bakterie według teorii ewolucji są pierwszymi organizmami, które rozwinęły się ze związków chemicznych. W jaki sposób z prostych związków chemicznych w przypadkowy sposób powstał tak skomplikowany i nieredukowanie złożony  narząd?

29

Nieredukowalna złożoność jest elementem teorii inteligentnego projektu, tj. tak naprawdę wiary w stworzenie. Tego się nie wyjaśnia, w to się wierzy. Użyty przykład urządzenia martwego ma się nijak do ewolucji, która nie jest wytworem, nie jest świadomym i inteligentnym procesem dokonywanym przez kogoś. Wywlekasz tu Behego pomimo, że już dawno udowodniono błędność jego tez na polu naukowym. „Jak wyjaśnicie więc mechanizm?”. Nie musimy. Zostało już to zrobione, ale do tych wyjaśnień nie sięgasz i nie zechcesz sięgnąć, bo nie pokrywają się z Twoją wiarą. Wyjaśnienia były naukowe, więc trzeba w nie wierzyć. Pomysł Behego był pseudonaukowy więc trzeba o tym wiedzieć wink tongue
Nie mamy wspólnej płaszczyzny dyskusji i nie ma ona najmniejszego sensu, dlatego reszty nawet nie chce mi się komentować i zgodnie z własnym przekonaniem, że z wiarą się nie dyskutuje, nie będę z nią już dyskutować. Pozostaję przy wiedzy, a wam życzę dobrej zabawy w obalaniu teorii ewolucji. tongue

30

Mam zupełnie poważne pytanie do zwolenników Boskiego stworzenia.
Bóg stworzył świat, zwierzęta i ludzi, opisuje to, Księga Rodzaju.

Teraz pytanie,  w którym momencie stworzenia świata pojawiły się i zniknęły dinozaury ?
Na ich istnienie mamy namacalne dowody. Ktoś odpowie ?

31

Nie wszystkie zwierzęta są przecież wymienione w Biblii, one po prostu wyginęły smile

32

edytkaaa napisał/a:

Nie wszystkie zwierzęta są przecież wymienione w Biblii, one po prostu wyginęły smile

Tak wiem że, wyginęły, pytam kiedy Bóg je stworzył, bo wyginięcie było gdzieś pomiędzy Edenem, a ofiarą Kaina i Abla.

Gdy po jakimś czasie Kain składał Panu w ofierze płody roli, i również Abel składał pierwociny z drobnego bydła i z jego tłuszczu, Pan wejrzał na Abla i na jego ofiarę, na Kaina zaś i na jego ofiarę nie chciał patrzeć.

W tym cytacie już jest mowa o trzodzie. Od dinozaurów, do bydła daleka droga.
A wszystko rozgrywa się w dość krótkim czasie. smile
Konkrety proszę.

33

Przecież dinozaury powstały w trakcie Stworzenia, a po prostu niedługo potem wyginęły. Nie wiem, może Bóg uznał, że byłby zbyt groźne dla ludzi, więc musiał je usunąć?
Niezbadane są Jego wyroki smile

34

edytkaaa napisał/a:

Przecież dinozaury powstały w trakcie Stworzenia, a po prostu niedługo potem wyginęły. Nie wiem, może Bóg uznał, że byłby zbyt groźne dla ludzi, więc musiał je usunąć?
Niezbadane są Jego wyroki smile

Edytko, co z tym cytatem :
24 Potem Bóg rzekł: «Niechaj ziemia wyda istoty żywe różnego rodzaju: bydło, zwierzęta pełzające i dzikie zwierzęta według ich rodzajów!» I stało się tak. 25 Bóg uczynił różne rodzaje dzikich zwierząt, bydła i wszelkich zwierząt pełzających po ziemi. I widział Bóg, że były dobre.

35

Mówię- bydło powstało wtedy, kiedy dionozaury, lecz one szybko wyginęły

36

edytkaaa napisał/a:

Dobra koniec rozmowy, albo jesteś dzieckiem i masz braki w wykształceniu, albo Trollem. Tak czy inaczej, nie ma o czym z Tobą rozmawiać.

37 Ostatnio edytowany przez Lawinia (2016-09-01 08:44:09)

diana-1971 napisał/a:
edytkaaa napisał/a:

Dobra koniec rozmowy, albo jesteś dzieckiem i masz braki w wykształceniu, albo Trollem. Tak czy inaczej, nie ma o czym z Tobą rozmawiać.

Diano, Edyta faktycznie trochę się myli bo obstaje przy literalnym odczytaniu opisu stworzenia. Ja odczytuję go nieco bardziej metaforycznie i teraz spróbuję pokazać, że Biblia, na głębszym poziomie, ma rację. Nawet jeśli uwzględnimy teorię ewolucji, jako prawdziwą to i tak opis biblijny będzie się zgadzał z nią ale nie co do mechanizmów, lecz CO DO KOLEJNOŚCI powstawania gatunków. I w ogóle co do powstania wszechświata KOLEJNOŚĆ znana nauce jest także przedstawiona w Księdze Rodzaju.
Kwestią jest tylko to, jak długo naszym zdaniem trwał konkretny dzień i co mamy na myśli odsłaniając konkretne metafory? Oczywiście  NIE JEST to precyzyjny model naukowy, ponieważ 1) jest to tekst w pierwszym rzędzie o znaczeniu teologicznym 2)jest to tekst literacki 3)pisany był tysiące lat temu i odsłania zarówno ówczesną wiedzę JAK I natchnienie boże dostosowane też do poziomu piszącego.
Tak więc podaję ogólny zarys opisu biblijnego, w związku z powyższym nie sądzę, że jest to opis szczegółowy, kompletny i w 100% spójny

BIBLIA                                                   TEORIE NAUKOWE

DZIEŃ 1 powstaje  światłość                     Wielki Wybuch --> po czym wszechświat jest napełniony jednorodną energią, powstaje przestrzeń, czas i materia

DZIEŃ 2 powstaje niebo                          Rozszerzanie się przestrzeni,inflacja kosmiczna -->  tworzenie protonów i neutronów -->

DZIEŃ 3 i 4 tworzenie planet i gwiazd       powstanie planet i gwiazd, materia nieożywiona

DZIEŃ 5 i 6 tworzenie istot żywych         powstanie istot żywych od najprostszych form po bardziej złożone
w kolejności:                                          w kolejności:
stworzenia morskie, wodne                    stworzenia morskie, wodne
stworzenie zwierząt lądowych                zwierzęta lądowe
stworzenie człowieka                             człowiek

DZIEŃ 7 odpoczynek (teraz)                  wszechświat w obecnym kształcie, ulegający przemianom zgodnym z prawami fizyki, chemii, biologii itd

I teraz pytanie Diany o dinozaury. Śmieszne, że ktokolwiek może zadawać tak bzdurne pytania, ale ok
Dzień 6 nie trwał 24 godzin i opisuje proces tworzenia istot żywych lądowych, podczas którego gatunki powstawały, niektóre wymierały, człowiek powstaje na końću dnia 6, wcześniej byłyby te Twoje dinozaury...

Ech, nie wierzę, że to piszę, Twój infantylizm mnie przeraża - istnienie dinozaurów i ich wymarcie NIE JEST koronnym dowodem na nieistnienie Stwórcy, ale chyba o tym nie wiesz wink

I nie "gdzieś między Edenem a Kainem i Ablem", tylko przedtem. Bóg stworzył różne rodzaje dzikich zwierząt i jest to napisane wprost. To, że bydło jest szczególnie wymienione oznacza tyle, że było ważne dla autorów Księgi Rodzaju, wywodzili się wszak z plemion pasterskich. Nie oznacza to, ze powstały wszystkie koniecznie w tej samej chwili i żyły równolegle. Dzień 6 to bardzo dłuuuuuuugi okres, a nie jedynie 24 h. smile

38

uwielbiam ten argument: trzeba to odczytywać metaforycznie nie dosłownie big_smile

właściwie ciężko z tym dyskutować, gdyż metaforycznie można odczytać dosłownie wszystko i można się odnieść również do dosłownie wszystkiego.

Posty [ 1 do 38 z 275 ]

Strony 1 2 3 8 Następna

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » RELIGIA - DUCHOWE POSZUKIWANIA » Ewolucja- mit czy nie?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018