Patriotyzm w nieoczywistych odsłonach. - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » STYL ŻYCIA I SPOŁECZEŃSTWO KOBIECYM OKIEM » Patriotyzm w nieoczywistych odsłonach.

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 15 ]

1

Temat: Patriotyzm w nieoczywistych odsłonach.

Patriotyzm kojarzy się większości z heroiczną obroną ojczyzny, z walką "na śmierć i życie", poświęceniem, szczytnymi hasłami, obchodzeniem rocznic ważnych wydarzeń historycznych itp.
We współczesnych czasach nikt nie wymaga od nas poświęcania życia dla dobra i chwały ojczyzny, więc nasz patriotyzm - według mnie - staje się taki bardziej "na pokaz". Naklejka na samochodzie z "kotwicą", tatuaż z orłem w koronie, uczestnictwo w marszu z okazji itp.
A zapominamy, że patriotyzm to także dbanie o język ojczysty. Coraz częściej, nawet w mediach publicznych zauważam, że dbałość o poprawne używanie języka polskiego zanika. Artykuły napisane z błędami stylistycznymi oraz - o zgrozo! - z ortograficznymi nie są już niczym rzadkim. Sami również pisząc swoje posty błędy tłumaczymy pośpiechem, lenistwem, nieuwagą itp.
Czy więc pisząc z błędami możemy uważać się za patriotów? Co o tym sądzicie?

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Patriotyzm w nieoczywistych odsłonach.

Ó kiedyś różniła się od U w wymowie - pytanie czemu nie zostało zniesione jak nie różni się teraz niczym? po co udupiać dzieci w szkole na dyktandzie i marnować ich czas (w którym np. mogły by się uczyć programowania)

Otóż aby takie jak ty mogły nauczyć się czegoś co nie podlega logice i wieścić swoją wyższość (bo nauczyły się obowiązujących nadal archaizmów z zamierzchłych czasów, których żaden akademicki idiota nie chce znieść - bo nie i tyle)

A co ma patriotyzm do ortografii - jeśli ktoś zrobi zamach stanu i obali krwawego czerwonego dyktatora przy tym sprawiając że kraj w ciągu 5 lat powstanie na nogi - co według ciebie jego akt nie jest aktem przywiązania do własnej ziemi/narodu bo dostałby 2 z dyktanda?

3

Wszystko zależy od rodzaju błędów. Czym innym jest napisanie wziąść a czym innym grzegrzółka.

4

mnie strasznie irytuje (mam nadzieję, ze uda mi się dobrze tu opisać) jak ktoś mówi np. zamiast wychowaliśmy to wychowali-śmy...z taki przeciąganiem między wychowali....śmy

5

Edward86 napisał/a:

Ó kiedyś różniła się od U w wymowie - pytanie czemu nie zostało zniesione jak nie różni się teraz niczym? po co udupiać dzieci w szkole na dyktandzie i marnować ich czas (w którym np. mogły by się uczyć programowania)

Chociażby dlatego, że czasem niektóre słowa o innym znaczeniu wymawia się tak samo, w pisowni różni je właśnie to "ó" i "u" lub "ż" i "rz".

6

Edward86 napisał/a:

Otóż aby takie jak ty mogły nauczyć się czegoś co nie podlega logice i wieścić swoją wyższość (bo nauczyły się obowiązujących nadal archaizmów z zamierzchłych czasów, których żaden akademicki idiota nie chce znieść - bo nie i tyle)

A co ma patriotyzm do ortografii - jeśli ktoś zrobi zamach stanu i obali krwawego czerwonego dyktatora przy tym sprawiając że kraj w ciągu 5 lat powstanie na nogi - co według ciebie jego akt nie jest aktem przywiązania do własnej ziemi/narodu bo dostałby 2 z dyktanda?

Szanowny kolego w Polsce powstania nie było od 70 lat i wszystko wskazuje, że nie będzie jeszcze długo. Teraz budujemy Polskę poprzez pracę i analfabetyzm jest brakiem patriotyzmu.

7

bbasia napisał/a:
Edward86 napisał/a:

Chociażby dlatego, że czasem niektóre słowa o innym znaczeniu wymawia się tak samo, w pisowni różni je właśnie to "ó" i "u" lub "ż" i "rz".

Może 2 % ? - reszta jednak nie ma znaczenia - nie ma słowa takiego jak Żecz a mimo to Używa się Rz zamiast Ż.

Jeśli nie ma dwóch takich słów - TO PO CO używać RZ zamiast od razu Ż?

Chyba że dla ciebie lepiej nazwać rzekę Bug aby setki tysięcy godzin marnowało się w szkołach na naukę odrębności U i Ó

Dobry Język jest prosty i przy tym funkcjonalny

jakisLeming napisał/a:

Szanowny kolego w Polsce powstania nie było od 70 lat i wszystko wskazuje, że nie będzie jeszcze długo. Teraz budujemy Polskę poprzez pracę i analfabetyzm jest brakiem patriotyzmu.

Polska się zwija a nie buduje.

Zapożyczenie się na procent na rzecz nierentownych przedsięwzięć to deficytowe działanie a nie rozwojowe - każdy idiota tak może gospodarować nie swoimi pieniędzmi (czytaj: pieniędzmi podatników)

8 Ostatnio edytowany przez Olinka (2016-08-14 18:50:32)

Proponuje również zapoznać się z pojęciem "analfabetyzm" - może naucz się znaczeń słów zanim będziesz się brandzlował nad tym jakie kreski dać nad literami je budującymi.

-------------
Ja z kolei proponuję zapoznać się z Regulaminem Forum smile - wówczas będziesz wiedział, że pisanie postów jeden pod drugim stanowi jego złamanie. Jeśli chcesz coś dopisać, użyj, proszę, funkcji "edytuj.
Dziękuję i pozdrawiam, Olinka

9

A mi się wydaje, że ten cały patriotyzm, to ludzie jak mięso armatnie..ktoś na tym robi niezły biznes.Przecież wojny to potężny biznes i wielkie pieniądze.

10

No nie wiem, niektórzy dają wyraz swojemu patriotyzmowi (oraz wszelkim innym funkcjom życiowym wink) prawie wyłącznie za pomocą łaciny. Podwórkowej.

11

bbasia napisał/a:

Patriotyzm kojarzy się większości z heroiczną obroną ojczyzny, z walką "na śmierć i życie", poświęceniem, szczytnymi hasłami, obchodzeniem rocznic ważnych wydarzeń historycznych itp.
We współczesnych czasach nikt nie wymaga od nas poświęcania życia dla dobra i chwały ojczyzny, więc nasz patriotyzm - według mnie - staje się taki bardziej "na pokaz". Naklejka na samochodzie z "kotwicą", tatuaż z orłem w koronie, uczestnictwo w marszu z okazji itp.
A zapominamy, że patriotyzm to także dbanie o język ojczysty. Coraz częściej, nawet w mediach publicznych zauważam, że dbałość o poprawne używanie języka polskiego zanika. Artykuły napisane z błędami stylistycznymi oraz - o zgrozo! - z ortograficznymi nie są już niczym rzadkim. Sami również pisząc swoje posty błędy tłumaczymy pośpiechem, lenistwem, nieuwagą itp.

Język to podstawa dialogu. Jego przeciwieństwem jest siłowe rozstrzyganie sporów. Biorąc pod uwagę powstanie w liceum w Milanówku klasy o profilu narodowo-matematycznym (sic!) można odnieść wrażenie, że dla patriotów piękny dialog jest mało istotny.
Czy dbanie o język jest wyrazem patriotyzmu? Na pewno może być, ale nie musi. Ja na przykład staram się pisać bez błędów... a od patriotyzmu trzymam się jak najbardziej z daleka. Czy jednak patriota może się za takowego uważać jeśli robi błędy? Chyba tak. Wystarczy, że sobie odpowiednio zdefiniuje zakres patriotyzmu... zakres spraw ważnych i mniej ważnych. Do walki na przykład bardziej przydatna jest matematyka.

12

bbasia napisał/a:

Uważam, że w pewnym sensie możemy, bo patriotyzm to postawa, to coś, co "czuje się w środku". W odniesieniu do języka będzie to staranie o jego poprawność. Nikt nie jest doskonały, ale jeśli ktoś pracuje nad sobą i robi wszystko, aby błędów popełniać jak najmniej, to może służyć jako pozytywny przykład i będzie budzić szacunek. Jeśli jednak jest zwykłym leniem, twierdzącym, że "to tylko sieć" albo "dla mnie nie ma to znaczenia", to idąc tropem, że język to nasz znak rozpoznawczy i wartość, można odnieść wrażenie, że inne sprawy lekceważy z równą siłą.

13

Olinka napisał/a:
bbasia napisał/a:

Uważam, że w pewnym sensie możemy, bo patriotyzm to postawa, to coś, co "czuje się w środku". W odniesieniu do języka będzie to staranie o jego poprawność. Nikt nie jest doskonały, ale jeśli ktoś pracuje nad sobą i robi wszystko, aby błędów popełniać jak najmniej, to może służyć jako pozytywny przykład i będzie budzić szacunek. Jeśli jednak jest zwykłym leniem, twierdzącym, że "to tylko sieć" albo "dla mnie nie ma to znaczenia", to idąc tropem, że język to nasz znak rozpoznawczy i wartość, można odnieść wrażenie, że inne sprawy lekceważy z równą siłą.

Poprawna pisownia, taka codzienna, w moim odczuciu, ma mało wspólnego z patriotyzmem. Obecnie wszyscy umieją pisać, ale w przeszłości nie brakowało niepiśmiennych bohaterów. Język pisany jest dialogiem w sieci. Bardzo dużo mówi o rozmówcy. Jeżeli jest niedbały, to możemy poczuć się lekceważeni. W realu mamy możliwość posłuchać tonu głosu, zobaczyć gestykulację, mimikę, w sieci czytamy tylko słowa. Wykrzykniki, pytajniki podpowiadają nam nastrój, emocje rozmówcy, ale nie tylko. Błędy bądź literówki mogą świadczyć o pośpiech, o chęci szybkiego wyrażenia opinii. Błędy ortograficzne o poziomie wykształcenia, wychowania. Stylistyczne, sposobie komunikacji, bo zazwyczaj tak tworzymy zdania, jak mówimy. Uważam, że pisane wypowiedzi wbrew pozorom dostarczają nam dużo informacji o rozmówcy, ale w inny sposób niż bezpośrednia rozmowa.

Wracając do patriotyzmu, to są słowa, wyrażenia, bardzo często cytaty, które dają znać, że dana osoba jest związana ze swoją ojczyzną. Samych błędów, jak już wspomniałam, nie uważam za objaw lekceważenia ojczyzny, bardziej braku szacunku do rozmówcy, albo znikomej chęci rozmowy, braku czasu, albo małego zainteresowania tematem.
Napiszę jeszcze, że pomimo mojego ogromnego przywiązania i jakiś prób propagowania regionu, z którego pochodzę, czyli Kaszub, nie potrafię w tym języku pisać. Czy moje działania są pozbawione patriotyzmu?

I jeszcze jeden wniosek.
Basia poruszyła bardzo fajny temat. Obecnie zauważa się modę na poprawną pisownię i to cieszy. Młodzi ludzie zaczynają uważać na słowa w esemesach. Moja "kawalerka" zwraca mi uwagę i wytyka ewentualne błędy.
Rodzi się w społeczeństwie jakiś nurt kultywowania Polskości. Ludzie (oczywiście nie wszyscy) mają potrzebę okazywania dumy z pochodzenia (być może skutek globalizacji). Dlaczego przy okazji nie zadbać o poprawność ojczystego języka?

14

Poprawnego posługiwania się językiem polskim raczej nie rozpatruję w kategoriach patriotyzmu. Chociaż jeśli słyszę młodzież, u której co drugie słowo to zapożyczenie albo kalka z angielskiego, nasuwa mi się wówczas skojarzenie, że jednak bardziej interesuje ich kultura Zachodu, a nie nasza własna. Nawet na forum jest pełno kwiatków takich jak: "ta torebka robi całą stylizację", "robi robotę", "mieć seks" i inne w tym stylu. To nie jest po polsku, a sensu też nie ma. Jednak każdy wie o co chodzi, bo bycie lingwistyczną fleją nie jest u nas źle widziane. Niestaranne posługiwanie się językiem świadczy według mnie nie o braku patriotyzmu, a o byciu leniem. Dla mnie dbałość o język jest na równi np. z dbałością o higienę i dbałością o porządek. Wszystkie te rzeczy bardzo dużo mówią o człowieku. Tak jak Olinka napisała - nie chodzi o to, żeby być doskonałym, bo każdy popełnia błędy. Chodzi o jakiś wysiłek i staranie się. Jednym poprawność językowa przychodzi łatwiej, a innym trudniej. Część młodych osób rzeczywiście zwraca uwagę na język, ale nie wiem czy można mówić o modzie. Zawsze byli tacy ludzi i zawsze będą. Fakt jest taki, że pracodawcy nadal narzekają, że trudno znaleźć im kogoś, kto ma wiedzę w danej dziedzinie, a dodatkowo umie jeszcze pisać po polsku. Jakiś czas temu sprawdzałam prace studentów polonistyki. Szczerze mówiąc załamałam się, gdy to czytałam. Z mojego doświadczenia wynika również, że 98% osób piszących do mnie jakiekolwiek maile (a codziennie dostaję ich mnóstwo), nie umie robić tego poprawnie. Nie chodzi nawet o błędy ortograficzne, ale o znajomość tej formy wypowiedzi oraz o staranność. Listy motywacyjne są pisane w podobny sposób. Jak łatwo się domyślić - lądują w koszu.

15

Słowo patriotyzm stało się niemodne, a raczej zmieniło znaczenie. Zapominamy o  historii naszego narodu w powodzi współczesnych bytowych dylematów. A może dzień taki jak dzisiejszy przypomni nam, że kiedyś Polska nie istniała na mapie?

Posty [ 15 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » STYL ŻYCIA I SPOŁECZEŃSTWO KOBIECYM OKIEM » Patriotyzm w nieoczywistych odsłonach.

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2023