35 dni urlopu być może już od przyszłego roku! - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » PRAWO , ODSZKODOWANIA , FINANSE , UBEZPIECZENIA » 35 dni urlopu być może już od przyszłego roku!

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 11 ]

1

Temat: 35 dni urlopu być może już od przyszłego roku!

Przygotowywana właśnie unijna dyrektywa zakłada podniesienie wymiaru przysługującego nam urlopu z 26 dni aż do 35 dni w roku, przy czym przepis ten ma obowiązywać w krajach członkowskich, w których wiek emerytalny wynosi 67 lat. 
W ostatnich latach próg emerytalny podniesiono w kilku państwach należących do UE, w tym w Polsce, Danii, Hiszpanii i Holandii, co skłoniło unijnych urzędników do wysunięcia wniosku, że dodatkowe lata pracy warto pracownikom wynagrodzić właśnie dodatkowym urlopem wypoczynkowym. W Polsce miałoby to być 35 dni, a w krajach, w których emerytura przysługuje w wieku 68 lat o dwa więcej, czyli 37 dni. 
Komisja Europejska ma o tym zdecydowac jeszcze w tym roku, dlatego jest całkiem możliwe, że dyrektywa wejdzie w życie już w 2015r.

I co Wy na to? Czy ten potencjalnie dłuższy urlop może zrekompensować dodatkowe lata pracy? Czy obecny wymiar dni wolnych jest dla Was wystarczający, czy jednak wciąż czujecie niedosyt? Z drugiej strony są przecież pracownicy, których przepisy zmuszają do obowiązkowego wykorzystania pełnego wymiaru urlopu, co pozwala sądzić, że już teraz mają problem z jego nadmiarem.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj smile 
Dzieląc się swoją opinią pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi drugi człowiek. Hejt może ranić!

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz." (Janis Joplin)
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: 35 dni urlopu być może już od przyszłego roku!
Olinka napisał/a:

Czy ten potencjalnie dłuższy urlop może zrekompensować dodatkowe lata pracy?

Dodatkowe lata pracy już są wprowadzone, więc to dla mnie bez znaczenia. Zresztą perspektywa mojej emerytury jaką rysują media nie jawi się zbyt różowo.
A dodatkowe dziesięć dni urlopu chętnie przygarnę. smile

"W związku z tym, że wraca moda na rzeczy retro mam nadzieję, że zdrowy rozsądek i inteligencja znowu wrócą do łask."

3

Urlopu nigdy za wiele smile tylko jest jedno ale. Podniesienie wieku emerytalnego to "sprawa państwowa", natomiast wydłużenie urlopu uderzy w pracodawców, który będą musieli za te dodatkowe 9 dni płacić z własnej kieszeni.

Ja oczywiście jestem po tej pracowniczej stronie, ale z pewnością pracodawcy podniosą larmo.

4

Niestety zgadza się. Podniesienie wieku emerytalnego stoi po stronie finansów publicznych, ale koszty związane z urlopami ponoszą pracodawcy, zatem wszędzie tam, gdzie mowa jest o instytucjach/firmach prywatnych, tam ewidentnie nastąpi przeniesienie kosztów i - po raz kolejny zresztą - wzrosną koszty pracy.

Oczywiście nie zmienia to faktu, że i tak trzeba pracować do 67 roku życia, jednak zwiększony wymiar urlopu równocześnie skraca czas pracy w danym roku.

Dzieląc się swoją opinią pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi drugi człowiek. Hejt może ranić!

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz." (Janis Joplin)

5

Iii tam.... znajac obrotność Polakow to polowe urlopu przeznacza na prace na czarno wink

6

LeeBee napisał/a:

Urlopu nigdy za wiele smile tylko jest jedno ale. Podniesienie wieku emerytalnego to "sprawa państwowa", natomiast wydłużenie urlopu uderzy w pracodawców, który będą musieli za te dodatkowe 9 dni płacić z własnej kieszeni.

Przecież jak pracujesz to też pracodawca musi zapłacić. A za urlop nawet w niektórych wypadkach wychodzi mniej niż dniówka, bo wynagrodzenie  za urlop oblicza się na podstawie średniej z bodajże pół roku.
Jedyny problem dla pracodawcy który widzę, to to, że pracę tego na urlopie trzeba rozdzielić pomiędzy innych.

"W związku z tym, że wraca moda na rzeczy retro mam nadzieję, że zdrowy rozsądek i inteligencja znowu wrócą do łask."

7

Dla mnie super wiadomość. Jednak jest wiele firm, które nie chcą dawać nawet tych 26 dni. Ciekawe co z tego wyniknie.

8 Ostatnio edytowany przez LeeBee (2014-08-22 11:54:31)

bbasia napisał/a:

Przecież jak pracujesz to też pracodawca musi zapłacić.

No tak, ale wiesz.... płaci za wykonaną pracę, a tu będzie płacił za dodatkowe wolne pracownika.

Ja oczywiście nie jestem przeciw. Bo dla mnie 26 dni urlopu to mało tongue tylko znając polskie realia to pracodawcy będą mieli z tym okropny problem.

9

bbasia napisał/a:

Przecież jak pracujesz to też pracodawca musi zapłacić. A za urlop nawet w niektórych wypadkach wychodzi mniej niż dniówka, bo wynagrodzenie  za urlop oblicza się na podstawie średniej z bodajże pół roku.

Tak, ale ta płaca jest dla pracodawcy nieefektywna, płaci, choć nie otrzymuje niczego w zamian.
Żeby nie było - mój punkt widzenia jest taki, że im więcej urlopu, tym lepiej wink.

Co do obliczenia świadczenia za czas urlopu, to jest z tym chyba bardzo różnie. Na przykład mój mąż za każdą dniówkę urlopową otrzymuje większe wynagrodzenie niż za standardowy dzień pracy, a to z racji tego, że do średniej wliczane są nagrody dodatkowe, takie jak choćby czternasta pensja. Co prawda nie wiem czy tak jest wszędzie, ale mąż na urlopie wychodzi lepiej, choć spokojnie siedzi sobie w domku lub na wczasach smile.

10

A wiadomo jaki będzie stopień obligatoryjności dyrektywy?
Będzie obowiązująca czy jedynie zalecana?

"Nawet najmniejszy kot jest arcydziełem natury".

Posty [ 11 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PRAWO , ODSZKODOWANIA , FINANSE , UBEZPIECZENIA » 35 dni urlopu być może już od przyszłego roku!

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018