Szkoła rodzenia - warto? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » CIĄŻA I PORÓD » Szkoła rodzenia - warto?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 27 ]

1 Ostatnio edytowany przez nocnalampka (2013-06-15 19:36:26)

Temat: Szkoła rodzenia - warto?

Wiem, że kiedyś nie bylo takich wynalazków i jakoś kobiety rodziły wink

My jednak, chcąc jakoś lepiej się przygotować i do porodu, i do debiutu rodzicielskiego zdecydowaliśmy się na jedną z przyszpitalnych szkół rodzenia w naszym mieście. Choć początkowo byliśmy słabo zadowoleni, to jednak ostatecznie stwierdzamy, że jednak sporo z tych zajęć skorzystaliśmy.

W jak tam u Was? Chodziłyście, albo planujecie chodzić? Czy może wychodzicie z założenia, że nie ma nic naturalniejszego niż ciąża i poród, więc zdajecie się na naturę?

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Szkoła rodzenia - warto?

ja przy pierwszym dziecku nie chodziłam,bo szkoły wtedy były rzadko spotykane,przy drugim już wiedziałam co to poród i reszta więc szkoła nie była mi potrzebna

3

Odp: Szkoła rodzenia - warto?

Ja jestem w pierwszej ciąży i byłam, nie tyle na szkole rodzenia co na jednorazowym spotkaniu z położną aby dowiedzieć się co mam ze sobą zabrać na szpital i uzyskać informacje jak cała "procedura" wygląda w szpitalu w którym będę rodzić. Bo wiadomo zdarzają się różnice w organizacji: dziecko przy matce czy nie, kiedy karmienie, możliwość wizyt itd.

Ale taką płatną szkołę sobie odpuściłam, zresztą niestety mam mieć cesarkę więc cała "magia" porodu mnie ominie sad

4

Odp: Szkoła rodzenia - warto?

Nie widziałam konieczności, ale chodziłam smile Absolutnie nie żałuję. Informacje na temat porodu mało mi się przydały (bo i tak w końcu wylądowałam na cesarce), ale sporo się dowiedziałam na temat pielęgnacji noworodka (i siebie) w pierwszych dniach na świecie, oswoiłam się z myślą, że nadchodzą zmiany i poczułam się na nie gotowa.
Szkoła rodzenia to nie tylko opowieści o przebiegu porodu i nauka oddychania. Zaskoczyło mnie to, że więcej tam było o noworodku niż o procesie jego przyjścia na świat smile Za moją szkołę rodzenia nie płaciłam. I chyba bezpłatne szkoły rodzenia nadal istnieją?

5

Odp: Szkoła rodzenia - warto?

vinnga, istnieją smile Nasza jest np bezpłatna. Znaczy dla kobiet zameldowanych w naszym mieście koszty pokrywa UM. Choć akurat dla nas nie to było kryterium wyboru. Mi bardzo zależało, aby poza "pogadankami" były ćwiczenia i tam faktycznie mieliśmy solidne ćwiczenia prowadzone przez rehabilitantki, a same "pogadanki" też w sumie więcej niż o ciąży i porodzie, traktowały o tym co potem - o karmieniu, pielęgnacji dziecka. Były też spotkania z pediatrą, który opowiadał o rozwoju malucha, z psychologiem, o połogu, depresji poporodowej, rolach rodzicielskich itp, z ginekologiem o powrocie płodności, ze stomatologiem o tym jak dbać o higienę jamy ustnej malenstwa itp. Teraz przed nami jeszcze tylko ostatnie zajęcia - oprowadzenie po sali porodowej.

Choć naprawdę dużo czytaliśmy i nadal czytamy o tym wszystkim co nas czeka po pojawieniu się maleństwa, to i tak uważam, ze te zajęcia sporo nam dały. Chyba nawet zaczynam podzielać pogląd mojej znajomej, że szkoły rodzenia powinny być obowiązkowe.

6

Odp: Szkoła rodzenia - warto?

Nie chodziłam do szkoły rodzenia. Prawdę mówiąc miałam taki zamiar, ale w końcu na dwa miesiące wylądowałam na oddziale patologii ciąży, a tam napatrzyłam i nasłuchałam się aż za dużo wink, wcześniej też sporo na ten temat czytałam. Co prawda poród odbyłam siłami natury, działając zgodnie ze wskazówkami położnej i własnej intuicji (poszło mi sprawnie, a sam poród był lekki i przebiegł bez komplikacji), więc porady koleżanek z sali na wiele się nie zdały, ale za to brakowało mi tej pewności siebie, którą być może nabyłabym dzięki szkole.

7

Odp: Szkoła rodzenia - warto?

Rodziłam dwa razy i niestety ani w jednym ani w drugim przypadku nie uczęszczałam do szkoły rodzenia z przyczyn zagrożenia ciąży. Jestem jednak przekonana, że naprawdę warto chodzić i zdobyta wiedza przyda się zarówno w trakcie porodu jak i podczas pielęgnacji noworodka. Ważna wydaje się też kwestia uczestnictwa w zajęciach przyszłego tatusia, jeśli planuje być przy porodzie to będzie przygotowany jak postępować ( przynajmniej trochę przygotowany, bo bywa różnie ).

8

Odp: Szkoła rodzenia - warto?

Ja byłam bardzo zadowolona, razem z mężem dowiedzieliśmy się dużo cennych rzeczy o pielęgnacji i opiece nad dzieckiem nie tylko o porodzie

9

Odp: Szkoła rodzenia - warto?

Chodziłam do dwóch big_smile Jedna była przyszpitalna, płatna, a druga przykościelna, bezpłatna. Wskazówki dotyczące porodu (bardzo konkretne, z naciskiem na ochronę krocza) na nic mi się niestety nie przydały (nieplanowane cc), za to spędziłam miło czas, dowiedziałam się wiele na temat pielęgnacji noworodka, pogimnastykowałam się trochę, a co (dla mnie) najważniejsze - poznałam szpital i jego personel. Przyjazd na patologię ciąży, a potem na porodówkę był już na zasadzie: "Siema, ziomale!" big_smile

Aha - dzięki WSPANIAŁEJ prowadzącej ze szkoły przyszpitalnej byłam mądrzejsza od niektórych pediatrów w takich sprawach związanych z noworodkiem, które zazwyczaj budzą u matek panikę. Naprawdę, kawał dobrej roboty.

10

Odp: Szkoła rodzenia - warto?

BaboOsiadła, ja z kolei, kiedy przyjechałam do porodu, to po swoim kilkutygodniowym pobycie na oddziale patologii ciąży, czułam się już jak w domu smile. Pielęgniarki, stażystki i położne przychodziły w odwiedziny, pogratulować, przywitać na świecie babaska wink. Takie wcześniejsze zapoznanie się z placówką oraz z personelem naprawdę niesamowicie pomaga.

11

Odp: Szkoła rodzenia - warto?

My razem w Mężem chodziliśmy smile ale nie z jakiegoś musu, tylko bardziej z ciekawości.
Myślę, że warto, choć i bez tego też z pewnością da się urodzić wink

Mi sie najbardziej podobało, że na jednych z zajęć poszliśmy do szpitala "zwiedzać" nasza porodówkę. To było coś fajnego, bo raczej tak sami z siebie nie poszlibyśmy pewnie. A tak była tam położna, która nas oprowadziła, pokazała co i jak, odpowiadała na wszystkie nasze pytania. Dużo pewniej się przez to poczułam, bo to moja pierwsza ciąża i wiadomo wiele obaw jest.

Jeśli chodzi o zwykłe wykładowe zajęcia, to pewnie można te wszystkie informacje znaleźć w necie. Ale jednak tu podają je w pigułce. Wykłady prowadziła u nas doświadczona położna więc dawała prawdziwe rady, czego używać, na co zwracać uwagę, i widać było że nie mówiła tego bo ktoś jej tak kazał, tylko mówiła to właśnie podpierając się wieloletnim doświadczeniem.

Najmniej podobały mi się zajęcia ćwiczeniowe, po prostu te ćwiczenia oddechowe i inne mnie nudziły i męczyły tongue ale ja jestem totalnie anty-sportowa, wiec może dlatego wink

12

Odp: Szkoła rodzenia - warto?
Olinka napisał/a:

Takie wcześniejsze zapoznanie się z placówką oraz z personelem naprawdę niesamowicie pomaga.

Zgadzam się smile Ja na patologii po nocach grałam w karty z babkami w dyżurce big_smile

13

Odp: Szkoła rodzenia - warto?

Dla mnie też dośc istotny okazał się taki zupełnie niemerytoryczny aspekt szkoły rodzenia. Po tych zajęciach, mam jakieś takie poczucie, że "nie takie to wszystko straszne" - czy jeśli chodzi o poród, czy o późniejszą opiekę nad maluchem.  No i myślę, że dla przyszłych tatusiów takie spotkania też są ważne, bo raczej oni pewnie rzadziej niż my sami z siebie sięgną po jakąś lekturę w tym temacie, a tak to siłą rzeczy sporo się dowiedzą i może to być jakiś asumpt do własnych poszukiwań, czy przemyśleń.

14

Odp: Szkoła rodzenia - warto?

nocnalampka chcesz zeby mezczyzna przeczytal jakas taka lekture? zostaw ja w lazience big_smile ja tak zrobilam i moi mezczyzni (brat i moj W.) przeczytali chyba wszystkie moje gazety o ciazy, porodzie i opiece nad niemolakiem big_smile

Ja chodzilam do szkoly rodzenia i bardzo mi sie przydala smile raz, ze dowiedzialam sie duzo o porodzie, o karmieniu piersia, o pielegnacji niemowlat itp, a dwa ze poznalam personel oddziału smile Mieliśmy mocno omówione wszystkie fazy porodu łącznie z nauką oddychania i parciem oraz różne ćwiczenia rozciągające i takie tam smile
Szkoła rodzenia była bezpłatna dla dziewczyn, które będą rodziły u nas w szpitalu, a dla reszty chyba 400 zl za całość... musiałyśmy umowę podpisać, że będziemy rodzić u nas w szpitalu i w razie jeśli nie, to opłacimy szkołe itd...

15

Odp: Szkoła rodzenia - warto?

Kinia, jak chce żeby coś przeczytał, to po prostu mu mówię o tym i podtykam książkę pod nos. Mówię Ci - genialne w swej prostocie i co najważniejsze - działa! Polecam wink  A tak swoją drogą, to w większości publikacji cenne są jedynie fragmenty, więc wtedy zwykle czytam mu na głos. Ja jednak mam dużo, dużo więcej czasu niż on na przedarcie się przez 100stron, żeby znaleźć te 10 cennych.

16

Odp: Szkoła rodzenia - warto?

Zaglądam tutaj bo mój temat o szkołach rodzenia został usunięty (podobne tematy)

No więc... jestem z Rzeszowa. Koleżanka otrzymała szczęśliwą wiadomość już jakiś czas temu, także zapytała mnie o szkoły rodzenia. I dlatego robię małe rozeznanie.

Warto? Nie warto? A jeżeli warto, to czy lepsze będą szkoły przyszpitalne czy prywatne. Odwiedziłyśmy z koleżanką rzeszowskie szkoły przyszpitalne, ale jakoś nie zrobiły na nas wrażenia. smile Jutro wybieramy się na rekonesans do prywatnych szkół. Zobaczymy co z tego wyniknie. smile

17

Odp: Szkoła rodzenia - warto?

Warto chyba przytoczyć posty użytkowniczki Polsza z owego usuniętego tematu o szkołach rodzenia:

Polsza napisał/a:

Moim zdaniem - fajna sprawa smile

Można oswoić się z tematem porodu, połogu, pielęgnacji dziecka.
Można zadbać o swoją kondycję wykonując ćwiczenia dla ciężarnych pod okiem położnej.
Można poznać inne kobiety na tym samym etapie ciąży.
Można po prostu wyjść z domu smile

Są również zajęcia dla par - na pewno tatusiowie poczują się pewniej w temacie ciąży i porodu smile

polsza napisał/a:

Roszpuneczko właśnie jestem w trakcie zajęć w takiej szkole. Chodzę co prawda do szkoły przyszpitalnej (dodatkowo zapoznam sie z porodówką), która jest za darmo. Jestem zadowolona.
Gdybym miała wolne środki (ok 300zł) to pewnie zapisalibyśmy się z Mężem do szkoły prywatnej. Tam mają full wypas smile Ale i tak nie jest źle.

18

Odp: Szkoła rodzenia - warto?

Ach i jeszcze o jednej rzeczy zapomniałam. Na jakie dodatkowe aktywności polecacie zwrócić uwagę? Bo to będzie chyba jeden z tych punktów, które może przeważyć "na korzyść". W W-wie jedna szkoła rodzenia oferowała fitness dla świeżo upieczonych mam (tzn. po porodzie). To już brzmi fajnie. smile

19

Odp: Szkoła rodzenia - warto?

Post pod postem i odświeżenie nieco zapomnianego tematu. Moderatorki mnie upieką. wink

Święta, święta i po świętach, więc niezbyt miałam czas na pisanie na forum, ale obiecałam, że zdam relację z rajdu po prywatnych szkołach rodzenia w Rzeszowie to słowa dotrzymam.

No więc tak... nie wiem, co teraz zrobi moja koleżanka, ale gdybym to ja miała wybierać to w grę wchodziła by tylko prywatna szkoła. W tych przyszpitalnych przybytkach czuć, że przewala się przez nie masę kobiet, więc nawet niespecjalnie się muszą starać. Nie powiem, żeby mnie to jakoś dziwiło, ale na pewno działało trochę odstraszająco. smile

W Rzeszowie jakoś nie ma specjalnie dużo tych szkół rodzenia, ale to co widziałam przekonało mnie, że jeżeli chce się liczyć na indywidualne podejście to trzeba się decydować na prywatną szkołę. Takie szkoły w większości prowadzą ludzie, którzy mają dość pasji aby przekuć doświadczenia zawodowe na własny interes. I to się czuje. smile Osobiście, najbardziej przypadła mi do gustu szkoła Lakta-Vita w pobliżu galerii Capital Park. Ale więcej nie napiszę, bo jeszcze ktoś zarzuci reklamę. wink

W każdym razie, koleżanka się waha. Decyzja po nowym roku. Mam nadzieję, że wybierze mądrze. smile

Pozdrawiam i chyba już zostawiam ten temat w spokoju wink

20

Odp: Szkoła rodzenia - warto?
Roszpuneczka napisał/a:

Post pod postem i odświeżenie nieco zapomnianego tematu. Moderatorki mnie upieką. wink

Nie upieką wink. Jeśli nie masz innej możliwości, to oczywiście możesz napisać post pod postem, z kolei za odświeżenie tematu jesteśmy wdzięczne smile.

21

Odp: Szkoła rodzenia - warto?

Fajnie. Mam nadzieję, że komuś przydadzą się moje posty. wink

22

Odp: Szkoła rodzenia - warto?

Nie chodzilam do szkoly rodzenia i nie zaluje swojej decyzji. Zamiast szkoly wolalabym miec wlasna polozna przy porodzie, wydaje     mi sie ze lepiej ja miec przy sobie niz przypominac sobie co bylo na zajeciach.

23

Odp: Szkoła rodzenia - warto?

Dla mnie do szkoły rodzenia warto chodzić.
Ja chodziłam do szkoły rodzenia  w Centrum Edukacji Okołoporodowej i gorąco polecam tą szkołę przede wszystkim za to, że zajęcia prowadzone są w kameralnej atmosferze w małych grupach dzięki czemu nie wstydziliśmy się z mężem zadawać pytań nawet tych jakby się wydawało najgłupszych, ale jak ma się pierwsze dziecko to naprawdę mało się wie:)
Co ważne mieliśmy wszystkich specjalistów do dyspozycji zarówno położną, panią od laktacji a także dulę.
Ja na porodówce nie musiałam na siłę przypominać sobie co było na szkole rodzenia zajęcia były prowadzone w tak przystępny sposób, że naprawdę zdobyta na nich wiedza bardzo mi się przydała i nie chodzi już tylko o sam poród ale i o późniejsza opiekę i pielęgnację dziecka.
Ja zdecydowałam się później na poród z dulą bo koszt 500zł a miałam przynajmniej osobę, która znała się na rzeczy i pilnowała moich interesów, a przede wszystkim sprawiała, że czułam się bezpiecznie i pewnie.

24

Odp: Szkoła rodzenia - warto?

Ja nie chodzilam do szkoly. Myslalam ze sobie poradze, bo wczesniej jakos kobiety rodzily i bez szkoly. Teraz bardzo tego zaluje. Rodzilam bez meza, bo na Bialorusi nie wolno zeby maz byl na sali. Bylo bardzo ciezko emocjonalnie. Brakowalo mi bliskiej osoby w czasie porodu.
Szkola to jest swietnym rozwiazaniem na przygotowanie kobiet do porodu. Jak juz bede chciala urodzic drugie dziecko, to napewno bedziemy z mezem chodzic do szkoly.

25 Ostatnio edytowany przez mania_111 (2015-01-29 16:49:30)

Odp: Szkoła rodzenia - warto?

są darmowe szkoły -  dlaczego nie korzystać??
ja chodziłam do szkoły p. Stefaniak [spam]?. Zajęcia składają się z części teoretycznej (m.in. opieka nad noworodkiem,karmienie,fazy porodu, troszkę prawa) oraz ćwiczenia (oddechowe, rozluźniające). Super sprawa. No i dodatkowo - zajęcia prowadzą położne ze szpitala - więc można trafić na poród na znajomą twarz wink

26

Odp: Szkoła rodzenia - warto?

Mi na przykład lekarz odradził. Sam stwierdził, że o fazach porodu poczytać mogę w internecie, a płacić za to 500 zł (u nas tak jest) trochę za dużo, przy czym nie wszystkie szkoły rodzenia uczą tak jak powinny.  ALE nie mówię , żeby się nie edukować. Ja (pisałam o tym na wątku o położnej) miałam edukację w ramach NFZ z położną środowiskową z poradni lekarza rodzinnego. Przychodziła do mnie przed porodem przez 10 tygodni i po porodzie teraz też przychodzi. Spotkania były 1-1,5 h w intymnej atmosferze, w moim domu, nauczyła mnie przeć i oddychać i zachęcam Dziewczyny do korzystania z tej formy, która przysługuje każdej ciężarnej w każdym miejscu , gdzie tylko istnieje poradnia lekarza rodzinnego. smile

27

Odp: Szkoła rodzenia - warto?

Warto ! Warto ! I jeszcze raz warto !
Ok, prawda jest taka że i tak nic nas nie przygotuje do porodu, ale sam fakt że wiemy czego się spodziewać znacznie ułatwia..
Owszem kobieta ma instynkt ale dzięki szkole, może się choć teoretycznie przygootować wink
No i ja jeszcze polecam różne warsztaty itp wink

Posty [ 27 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » CIĄŻA I PORÓD » Szkoła rodzenia - warto?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności



© www.netkobiety.pl 2007-2024