Dieta na zbicie cholesterolu - pomózcie - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » KUCHNIE ŚWIATA - PRZEPISY KULINARNE » Dieta na zbicie cholesterolu - pomózcie

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 24 ]

Temat: Dieta na zbicie cholesterolu - pomózcie

Czesc dziewczyny i chłopaki!

Mój ukochany ma mocno podwyzszony cholesterol. Na razie nie dostał tabletek, jedynie jakiś suplement diety no i musi się odpowiednio odżywiać. Jeśli poziom cholesterolu się nie zmniejszy to zostaną mu przepisane leki na stałe sad

Powiedzcie mi co może jeść, a czego unikać. Oczywiście czytałam wiele artukułów, problem w tym, że czasami informacje są tak rozbieżne, że juz nie wiem co jest dla niego dobre, a co nie.. Tzn. dla niego dobre jest to co tłuste i słodkie ale dla jego zdrowia już nie bardzo....

Chciałabym mimo wszystko, gotować mu tak żeby mu smakowało, bo w przeciwnym wypadku wróci do starych nawyków, a silnej woli to on niestety nie ma. Staram się przy tym wszystkim unikać tłuszczu i jak muszę to raczej miesko grilluje. Wszelkie desery na śmietanie wykluczyłam, jajka, tłuste wędliny, kiełbasę też. Ze slodkościami jest różnie. Teraz trochę zastępuje mu je owocami - truskawki, banany, pomarancze. Też gdzieś czytałam, że słodkie owoce nie są wskazane??

Co z rybami typu losoś, makrela?? W cześci artylkułów są wskazane, bo mimo że są tłuste to pomagają zbijać zły cholesterol, a w części piszą żeby ich unikac. Jak wy robicie/robiłyście? Prosiłabym o wypowiedzenie się osób, które też zmagają się z tym problemem albo sobie z nim poradziły! smile

Reklama
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Dieta na zbicie cholesterolu - pomózcie

Dieta antycholesterolowa nie odbiega znacznie od normalnej zdrowej diety którą powinien stosować każdy. Podstawowa zasada to eliminacja żywności przetworzonej (kiełbasy, konserwy, wyroby cukiernicze). Nie trzeba, a wręcz nie wolno całkowicie rezygnować z tłuszczu. Należy jednak do diety wprowadzić tłuszcze zdrowe. Oliwa, olej lniany, orzechy, tłuste ryby. One są niewskazane w chorobach metabolicznych, natomiast przy braku patologii można, a wręcz należy je jeść. Słodkie owoce nie podwyższają cholesterolu, ale poziom trójglicerydów. A to nie jest zbyt dobre. Jeśli jednak poziom trójglicerydów jest w normie to nie trzeba ich zbytnio ograniczać. Tak naprawdę od samego poziomu cholesterolu ważniejszy jest stosunek HDL do LDL.

3

Dzięki za szybką odpowiedz. smile
Odnosnie tłuszczy to masz rację i ja nie unikam oliwy z oliwek czy oleju rzepakowego jednak w ich naturalnej postaci; smażę raczej beztłuszczowo.
Partner ma podwyższony cholesterol ogólny: 4,7mmol/l - norma do 3. Poziomów LDL i HDL nie pamiętam dokładnie ale LDL był zdecydowanie za wysoki, a HDL za niski. Trójglicerydy lekko podwyższone. Czyli w związku z tym owoców też mu nie wolno? Truskawki można zaliczyć do owoców słodkich? Masakra.. Co w takim przypadku możecie polecić na deser?

Reklama

4 Ostatnio edytowany przez Iceni (2015-06-17 09:37:36)

Powinien ograniczyc cukier, biala make i wszelkiego typu inne weglowodany wysoko przetworzone.

Podwyzszony cholesterol nie jest zagrozeniem sam w sobie, ale swiadczy o procesach zapalnych toczacych sie w organizmie.

Nie trzeba obnizac cholesterolu w pokarmach  - cholesterol z diety nie wplywa na poziom cholesterolu we krwi - trzeba wyeliminowac stany zapalne w organizmie wtedy choleaterol sam wroci do normy.

A jak lekarz bedzie chcial zastosowac u  twojego chlopaka statyny w celu obnizenia cholesterolu, to niech zmieni lekarza.

Przydaloby sie sprawdzic poziom cukru i stan uzebienia - wysoki poziom cukru pobudza wytwarzanie insuliny, a ta dziala prozapalnie, niedoleczone zęby moga tez dawac stany zapalne a to bedzie skutkowac podwyszonym cholesterolem - a z cholesterolem z miesa i tluszczow nie maja zadnego zwiazku smile

wysoki cholesterol jest tylko objawem, nie problemem sam w sobie.

Nie trzeba unkac tluszczu tylko białego cukru i białej mąki

Nic tu nie ma ;P

5

Iceni to mnie zaskoczyłaś... To po co lekarze każą zbijać poziom złego cholesterolu dietą? I w jaki sposób ludzie zbijają go dietą, bo znam kilka takich przypadków?

Cukier faktycznie może warto zbadać, ale, że zęby mają wpływ na poziom cholesterolu to dla mnie szok!

Reklama

6 Ostatnio edytowany przez Iceni (2015-06-17 10:26:10)

Jezeli ktos sie bardzo zle odzywia i nagle zacznie zwracac uwage na to, co zjada to automatycznie mu sie zdrowie polepsza i cholesterol spada big_smile Nie dlatego, ze sa diety, ktore obnizaja poziom cholesterolu, tylko dlatego, ze ktos przestaje swoj organizm zatruwac wink

I to nie jajka, smalec czy maslo sa problemem, tylko wysoko przetworzona zywnosc - dlatego istnieja diety obnizajace cholesterol - nazywaja sie "zdrowe odzywianie" big_smile

Poza tym jeszcze jedna sprawa - nie wszczyna sie alarmu zdrowotnego z powodu jednokrotnego badania cholesterolu - jednorazowo wysoki cholesterol nie swiadczy o niczym. Absolutnie o niczym - dopiero drugie, trzecie badanie w odstepie kilku tygodni daje sygnal, ze cos jest nie tak.

Wysoki cholesterol daje kazdy stan zapalny a wiec nawet po przyziebieniu cholesterol bedzie wyzszy niz normalnie. Tak samo jak w trakcie odchudzania albo przy silnym stresie.

Lekaze kaza zbijac cholesterol bo konczyli studia w okresie kiedy byla nagonka na cholesterol, kiedy robili z cholesterolu glownego winnego zawalow i miazdzycy, a nie chce im sie czytac najnowszych wynikow badan, ktore pokazuja, ze to g*** prawda tongue

Nic tu nie ma ;P

7

Nie do konca zgodze się z Twoją wypowiedzią. Żywoności przetworzonej nie kupujemy, bo lubimy gotować sami i juz od dawna patrzymy na etykiety żeby ograniczyć wszechobecną chemię.
Gdyby spożywać żółtka, smalec i masło w nieograniczonych ilosciach to nie ma siły i cholesterol Ci przecież podskoczy!

Ja alarmu nie wszczynam, a chce o niego zadbać. Podwyższony cholesterol to u niego w domu chleb powszedni i on też miał wcześniej wysoki, ale poziomu takiego jak teraz sie nie spodziewał. Jeżeli jestem w stanie mu jakoś pomóc to chce to zrobić. I jeżeli mogę wybierać np. chude mięso z kurczaka zamiast tłustej karkówki czy kupować ser biały zamiast żółtego, bo to mu poprawi zdrowie to chce to robic. Powtórne badania ma zrobić po 2 tygodniach i zobaczymy.

8 Ostatnio edytowany przez Iceni (2015-06-17 11:40:39)

Nie ty alarm wszczynasz, a lekarz smile

Lekarz powinien byc na tyle madry, zeby wiedziec, ze wysoki cholesterol to tylko objaw, a nie przyczyna czegokolwiek.

http://youtu.be/9J90IVw3vqE

Nic tu nie ma ;P

9

No to się cieszę, że miałaś na mysli lekarza smile

Zbadamy ten poziom cukru, ale tak jak na to patrze to problem może być w tym, że naprawde potrzebna jest mu dieta. Co prawda jest wysoki, bo ma ponad 190cm, ale waży prawie 120kg.
Jeżeli macie jakieś pomysły na to czego unikać i w jaki sposób mogłabym to zastąpić to piszcie. Jakieś przepisy na dobre, zdrowe ale chude jedzonko też będą mile widziane. Na domowe wędliny z kurczaka czy indyka i co tylko przyjdzie Wam do głowy w temacie zbicia podwyższonego cholesterolu. smile

10 Ostatnio edytowany przez Iceni (2015-06-17 12:35:04)

Napisze ci jeszcze raz - nie ma jesc chudo, tylko bez cukru, bialej maki i wysoko przetworzonych produktow. W tym rowniez bialej maki, bialego ryzu, syropu glukozowo fruktozowego.

To NIE cholesterol z pozywienia jest przyczyna wysokiego cholesterolu we krwi, to jest odpowiedz organizmu na NADMIAR weglowodanow prostych w diecie.

Faszerowanie faceta chudym kurczakiem z ryzem jego zdrowia nie poprawi.

WYRZUC z jego diety:
cukier i wszelkie jego pochodne
biala make i wszelkie jej pochodne - bialy chleb, makaron, ciasta,
Wszystkie smieciowe weglowodany: chipsy, paluszki, ciastka, chrupki itd.

Jezeli musi zamien niezbedne produkty na pelnoziarniste - ciemne pieczywo, brazowy ryz, kasze itd.

Wprowadz do jego diety za to wiecej naturalnych tluszczow  oraz duzo warzyw, zwlaszcza liaciastych i surowych.

Jezeli przestanie jesc smieciowe weglowodany a pozostale ograniczy do minimum bez problemu moze jesc maslo, jajka, czerwone mieso, tlusty zolty ser itd a jego zdrowie sie poprawi smile

Cholesterol z pokarmow NIE JEST szkodliwy! Unikanie takich produktow jest BLEDEM.

Wielu lekarzy wierzy w mity na temat cholesterolu chociaz juz przynajmniej kilka lat temu zostaly calkowicie obalone.

Nie zmuszaj go do jedzenia jałowych potraw typu chudy kurczak na parze z ryzem i beztluszczowym jogurtem do salatki!

Daj mu kawal pieczeni w sosie wlasnym z brokulem i lyzka masla albo mloda kapusta big_smile zrob na sniadanie jajecznice na boczku zamiast pseudo-jedzenia w postaci platkow sniadaniowych  z odtluszczonym jogurtem.

Jedzcie PRAWDZIWE jedzenie a nie jego namiastki i nie jedzcie smieci smile

Po 3 miesiacach oboje bedziecie zdrowsi i szczesliwsi  smile

I szczuplejsi przy okazji big_smile

Nic tu nie ma ;P

11

Mojej mamie po diecie na obniżenie cholesterolu, cholesterol... wzrósł wink

12 Ostatnio edytowany przez Martainn (2015-06-17 13:29:10)

Jest to obserwowane dość często Małpo, bo właśnie diety cholesterolowe zawierają błędne założenia, często bardzo mocno windując w górę np. trójglicerydy, które są znacznie bardziej niebezpieczne niż sam cholesterol. Ja mam cholesterol podwyższony, natomiast trójglicerydy bardzo nisko i stosunek HDL do LDL jest bardzo dobry. A sam cholesterol mam podwyższony bo uprawiam dużo sporty. Sportowcy mają wyższy jego poziom. Jem po 30 jajek w tygodniu, dużo pełnotłustego sera, tłustsze mięsa i mój cholesterol jest w porządku. Jakiś czas byłem na diecie "wegetariańskiej", gdzie cholesterol z pożywieniem nie był dostarczany i... miałem cholesterol ponad 350;) Ludzie stosujący leki sterydowe też mogą mieć podwyższony poziom cholesterolu jedząc chudo.

Iceni napisał/a:

Powinien ograniczyc cukier, biala make i wszelkiego typu inne weglowodany wysoko przetworzone.

Podwyzszony cholesterol nie jest zagrozeniem sam w sobie, ale swiadczy o procesach zapalnych toczacych sie w organizmie.

Nie trzeba obnizac cholesterolu w pokarmach  - cholesterol z diety nie wplywa na poziom cholesterolu we krwi - trzeba wyeliminowac stany zapalne w organizmie wtedy choleaterol sam wroci do normy.

A jak lekarz bedzie chcial zastosowac u  twojego chlopaka statyny w celu obnizenia cholesterolu, to niech zmieni lekarza.

Przydaloby sie sprawdzic poziom cukru i stan uzebienia - wysoki poziom cukru pobudza wytwarzanie insuliny, a ta dziala prozapalnie, niedoleczone zęby moga tez dawac stany zapalne a to bedzie skutkowac podwyszonym cholesterolem - a z cholesterolem z miesa i tluszczow nie maja zadnego zwiazku smile

wysoki cholesterol jest tylko objawem, nie problemem sam w sobie.

Nie trzeba unkac tluszczu tylko białego cukru i białej mąki

Zgadzam sie z tą opinią, przez lata brałam statyny /głupia/ i zauważyłam jak bardzo zaczyna mi pamięć szwankować.
Co do cholesterolu to raczej trzeba ograniczać cukry a nie tłuszcz. Mózg pracuje na tłuszczu.

http://alexjones.pl/pl/aj/aj-technologia-i-nauka/aj-medycyna/item/47270-statyny-dlaczego-lekarze-nie-m%C3%B3wi%C4%85-tego-pacjentom

Grażyna

Dodatkowo poczytaj Ukryte terapie J. Zięby albo oglądnij na you tube

Grażyna

15

Dużo błonnika w formie pektyn, który utrudnia wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego. Z owoców szczególnie dobrze wpływają: jabłka, czarne jagody, porzeczki, agrest, grejpfruty. Z warzyw najbardziej bogate we frakcję pektyn są nasiona roślin strączkowych (groch, soja, fasola), marchew oraz dynia.
    Wielo- i jedno-nienasycone kwasy tłuszczowe z ryb morskich, oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek oraz orzechy, zwłaszcza włoskie, wymiennie słonecznik, pestek z dyni. Obniżają miażdżycorodną frakcję LDL, poziom trójglicerydów oraz podwyższają ?dobry? cholesterol.
    Witaminy C, A i E- antyoksydanty zawarte w warzywach, owocach, rybach, olejach i orzechach. Wspomagają obniżanie cholesterolu we krwi.
    Produkty sojowe, które wg badań wpływają pozytywnie na zmniejszenie poziomu całkowitego cholesterolu i frakcji LDL.
    Wyklucz całkowicie słodycze, cukier (max 3 łyżeczki na dzień do napoju) i alkohol.
    Unikaj cholesterolu całkowitego i trójglicerydów - poniżej 200mg/dl,
    ?zły? cholesterol LDL poniżej 135 mg/dl
    ?dobry? cholesterol HDL powyżej 58 mg/dl, u mężczyzn i 66 mg/dl u kobiet. cholesterolu i nasyconych kwasów tłuszczowych. Należy zrezygnować ze smalcu i słoniny, ograniczyć lub zrezygnować ze śmietany i masła oraz margaryn twardych. W zamian można włączyć margaryny miękkie wysokogatunkowe, które podniosą spożycie nienasyconych kwasów tłuszczowych. Źródłem cholesterolu i nasyconych kwasów jest również mięso, wędliny i mleko oraz jego przetwory. Dlatego najlepiej wybierać chude rodzaje mięsa (kurczak, indyk), chude przetwory mleczne.
    Jajka ze względu na wysoką zawartość cholesterolu spożywaj nie częściej niż raz w tygodniu.
    Unikaj potraw smażonych w panierce, tłustych sosów i polewania potraw tłuszczem z patelni.
    Łącz w posiłku produkty zwierzęce (mięso, produkty mleczne itd.) z warzywami lub owocami zawierającymi pektyny. Mogą być w formie sałatki lub dodatku do kanapek oraz deseru.
    Spożywaj posiłki regularnie, co 3-4 godzin.
    W sklepie wkładaj do koszyka tylko produkty dozwolone oraz pomagające obniżyć cholesterol.
    Ryby są dobrą alternatywą mięsa, powinny znajdować się w jadłospisie 2-3 razy w tygodniu.
    Techniki sprzyjające diecie: gotowanie tradycyjne, gotowanie na parze, duszenie bez wcześniejszego obsmażania, smażenie beztłuszczowe, pieczenie w piekarniku.

16

Dziękuje bardzo za wszystkie dotychczasowe wskazówki. Nigdzie nie wyczytałam tego, że problemem wcale nie jest tłuszcz, a cukier.. Wszędzie w internecie wypisywane są chyba na zasadzie kopiuj-wklej te same produkty, unikanie jaj, żółtego sera, itp. Być może za słabo szukałam ale nie spotkałam sie z opinią wykluczenia białej mąki także jeszcze raz dziękuje za te informacje!

17

Tak. Większość jest kopiuj/wklej tak jak to zrobił użytkownik wyżej. Nawet wiem z której strony to skopiował. To smutne ale tam są błędy, które zostały wielokrotnie obalone. Jaj nie trzeba ograniczać. Naprawdę.

18

Dokładnie tak jak mówisz. A mi nie chodziło o kopiowanie informacji tylko o Wasze opinie podparte doświadczeniem z tego typu przypadkiem.

Macie jakieś pomysły na desery? Wiem, że musi ograniczać słodycze i chciałabym mu je czymś zastąpić, bo inaczej i tak bedzie podjadał.. smile

19 Ostatnio edytowany przez Iceni (2015-06-18 11:44:45)

Srubka, poszukaj ksylitolu - (co to jest znajdziesz w Wikipedii) -   ksylitol swietnie zastepuje cukier  ( chociaz nie mozna go uzywac w zbyt duzych ilosciach, bo wtedy moze powodowac biegunke ;P) ale jest swietnym zamiennikiem cukru.

Jeszcze lepszy jest erytrytol, ale jest znacznie drozszy. (A tani bywa gorzkawy).

Oba te produkty mozesz uzywac tak jak cukru do pieczenia itd.

Najlatwiejszym sposobem na cos slodkiego sa domowe lody  - kogel-mogel na ksylitolu + smietana + owoce. Wystarczy zmiksowac i zamrozic.

Orzechy tez sie sprawdzaja, ale z nimi trzeba uwazac bo maja mnostwo kalorii.

chipsy jablkowe fajnie zastepuja te tradycyjne i sa slodkawe.

mrozone owoce swietnie robia za landrynki big_smile miseczka mrozonych truskawek jest uzalezniajaca jak paczka cukierkow big_smile

domowe ciasteczka owsiane z nasionami i ksylitolem zamiast cukru tez sa super rozwiazaniem.

Nic tu nie ma ;P

20

Nie trzeba absolutnie rezygnować z tłuszczu, tłuszcz jest potrzebny, większym złem jeśli chodzi o cholesterol, naczynia, serce są właśnie cukry proste jedzone w nadmiarze. Prosty dowód na to jest taki, że dlaczego cukrzycy mają skłonności do problemów naczyniowych, nawet jeśli ich cholesterol jest w normie? No właśnie...

Jeśli chodzi o jajka to to jest bzdura, ja sama potrafię jak mam fazę na jajka, zjeść ich 5-6 na jedno posiedzenie, a w tygodniu i z 30, nigdy nie miałam problemu z cholesterolem. Masło prawdziwe, jest zdrowe i potrzebne, to mit że szkodzi. Przetwory mleczne nie powinny być chude, więcej witamin jest w tych które są tłuste, błędem jest kupowanie tych które mają obniżoną zawartość tłuszczu, bo jednocześnie nie mają witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takie mleko 0,5 to właściwie woda...

Owoce można jeść warto te z niskim IG, te z wyższym jeść z umiarem, ale nie ma potrzeby rezygnować z bananów zupełnie, po prostu jeśli w danym dniu jedliśmy banana, nie jedzmy już pieczywa, czy ziemniaków.

No i jeśli Twój luby pali, to tu też może być problem, palenie wpływa zarówno na cholesterol jak i na lipidy, obniża ilość dobrego cholesterolu, tym samym powodując wzrost złego.

21

Jeszcze jedno - ilość "dobrego" cholesterolu znacząco wzrasta, jeśli regularnie mamy jakąś aktywność fizyczną. To jest najskutecznieszy sposób.
I nie chodzi tu o seks wink Wystarczy założyć pulsometr podczas stosunku i np. na cross-fit. Trzeba się parzyć jak króliki żeby w łóżku osiągnąć takie spalanie.

22

Dzięki za rady i propozycje deserowe smile Czekam na wiecej!

Kooralik - szkoda sad

23

Galaretka bez cukru:
http://sklep.kfd.pl/kfd-dietetyczna-galaretka-345-az-50-porcji-p-4445.html
Pyszna jest. Pochłaniam czasem kilka dziennie:D
U Twojego męża głównym problemem jest jednak waga. Jak zrzuci parę kg to i cholesterol się unormuje:) A do tego wystarczy zastosowanie się do rad z tematu. Nie trzeba liczyć kalorii.

24

Substancje, które obniżają poziom złego cholesterolu

1. Kwas gamma-linolenowy (GLA)

To związek występujący w wiesiołku, bogatym również w inne cenne kwasy nienasycone, które biorą udział w regulacji poziomu lipidów (tłuszczów) i pomagają zapobiegać miażdżycy.

2. Karnityna (związek aminokwasów)

Wpływa korzystnie na gospodarkę tłuszczową w organizmie. Jej naturalnym źródłem jest chude mięso.

3. Lecytyna sojowa

Pozytywnie wpływa na poziom tłuszczu i cholesterolu we krwi, przez co zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy i związanych z nią chorób sercowonaczyniowych. Wspomaga organizm w wykorzystaniu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E oraz K.

4. Pyłek kwiatowy

Jest przydatny w zaburzeniach przemiany lipidowej, miażdżycy, przy wysokim poziomie cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Dorośli powinni przyjmować 20 do 40 g pyłku dziennie, najlepiej 3 razy dziennie od 30 minut do 2 godzin przed jedzeniem. Pyłek można zemleć przed podaniem lub starannie żuć przed połknięciem. Pyłek dobrze łączy się z miodem, mlekiem albo jogurtem itp.

Posty [ 24 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » KUCHNIE ŚWIATA - PRZEPISY KULINARNE » Dieta na zbicie cholesterolu - pomózcie

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin
© www.netkobiety.pl 2007-2016