Ślub humanistyczny - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » WIECZÓR PANIEŃSKI, ŚLUB, WESELE » Ślub humanistyczny

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 16 ]

Temat: Ślub humanistyczny

Zdegustowany postawą niewierzących biorących ślub kościelny i zdziwiony brakiem takiego wątku na forum oraz małą popularnością ślubów humanistycznych w Polsce postanowiłem go założyć smile

Na początku pytanie do mało asertywnych niewierzących - Dlaczego wybieracie ślub kościelny, a nie ślub cywilny + ślub humanistyczny?

A poza tym wrzucajcie tutaj wszystko w temacie, bo aż trudno uwierzyć, że wyszukiwarka wypluła tylko 3 wyniki i to wzmianki, a nie osobne wątki.

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Ślub humanistyczny

Mnie ślub humanistyczny nie przekonuje.
Bo ni to świnka, ni to morska tongue

Dla mnie to rozwiązanie zupełnie zbędne, bo całe moje potrzeby zrealizowałam przy planowaniu ślubu kościelnego i wesela.
Oczywiście jest to jakaś alternatywa dla niewierzących, być może nawet ciekawa.

Nigdy nie byłam na takim ślubie. Pewno to interesująca imprezka, aczkolwiek do mnie pomysł nie trafia.

Natomiast, co do pytania, czemu to u nas niepopularne, to moim zdaniem dlatego, że Polacy są zbyt konserwatywni, bardzo przywiązani do tradycji.
Nie raz byłam świadkiem oburzenia na rezygnację z kościelnego, a wybór ślubu cywilnego. Co dopiero takie oburzone jednostki powiedziałyby na taki humanistyczny wymysł.

3

Odp: Ślub humanistyczny

Pierwsze słyszę o ślubie humanistycznym....

4

Odp: Ślub humanistyczny

W moim przekonaniu ślub cywilny u osób niewierzących to zwykła nieuczciwość wobec siebie, czasem partnera, księdza, KK, rodziny (przynajmniej części) i boga o ile istnieje wink Za tym idzie reszta tradycji (chrzest, komunia i inne atrakcje) co jest jeszcze bardziej nieuczciwe. Na szczęście nie mam zbyt wielu znajomych, ale gdyby ktoś chciał, żebym był świadkiem na ślubie kościelnym to byłbym bardzo niezadowolony. Na pewno od razu powiedziałbym, że komunii nie przyjmuję i występuję tam jako osoba niewierząca. Co do ślubu humanistycznego to ciekawa alternatywa, ale osobiście preferuje rajską wysepkę i ślub cywilny, protestancki (neutralna przysięga) albo buddyjski (najbliżej mi do nich)...

5

Odp: Ślub humanistyczny

"W moim przekonaniu ślub cywilny u osób niewierzących to zwykła nieuczciwość wobec siebie, czasem partnera, księdza, KK, rodziny (przynajmniej części) i boga o ile istnieje wink Za tym idzie reszta tradycji (chrzest, komunia i inne atrakcje) co jest jeszcze bardziej nieuczciwe. Na szczęście nie mam zbyt wielu znajomych, ale gdyby ktoś chciał, żebym był świadkiem na ślubie kościelnym to byłbym bardzo niezadowolony. Na pewno od razu powiedziałbym, że komunii nie przyjmuję i występuję tam jako osoba niewierząca. Co do ślubu humanistycznego to ciekawa alternatywa, ale osobiście preferuje rajską wysepkę i ślub cywilny, protestancki (neutralna przysięga) albo buddyjski (najbliżej mi do nich)..."
Zgadzam sie zupelnie,i wciaz mnie zadziwia,jak mozna przysiegac przed bogiem,w ktorego sie nie wierzy...Z sakramentow zrobilismy sobie tradycje,a to co innego niz wiara.Trzeba byc konsekwentnym i uczciwym,niewielu na to stac. Chetnie zobaczylabym ślub buddyjski,choc jestem katoliczka,juz po srebrnym weselu:),chetnie ogladam inne rytualy

6

Odp: Ślub humanistyczny

O tak ślub kościelny u osób niewierzących nie powinien mieć miejsca, ale oprócz postanowienia młodych jest jeszcze rodzina.
I z własnego doświadczenia wiem, że jak oznajmia się rodzinie, że ślubu kościelnego nie będzie, ze względu na to, że jest się osobą niewierzącą to słyszy się groźby, że dana osoba nie przyjdzie, babcia na zawał zejdzie, a rodzina obsmaruję od góry do dołu. I nijak nie przetłumaczysz, że ślub kościelny to sakrament a sakramenty są dla ludzi wierzących. Żadne mniej lub bardziej racjonalne argumenty nie trafiają, przecież możecie sobie nie wierzyć - weźcie ślub kościelny i nie róbcie wstydu.
Sama teraz walczę z czymś takim, temat szalenie mnie drażni, już mi się jakiegokolwiek ślubu odechciewa, dlatego potrafię zrozumieć osoby, które ulęgają tej presji dla świętego spokoju. Jednak u mnie będzie cywilny albo nie będzie go wcale.
A sam ślub humanistyczny mnie nie pociąga, w zupełności wystarczy mi cywilny,nie jest dla mnie ani mniej uroczysty ani mniej romantyczny. Uroczystość krótka, mniej stresująca, jak się komuś przysięga nie podoba można ułożyć własną a jeśli chodzi o strój to i do cywilnych ślubów idą w "tradycyjnej" sukience, a wszystko kończy się tradycyjnym weselem (bo cóż dwa dni żarcia i picia na umór ma wspólnego z religią katolicką?)

Jeden ze znajomych rozważa opcję takich humanistycznych zaślubin, jeśli faktycznie się zdecydują to niedługo będę mieć okazję zobaczyć taki nietypowy ślub na żywo smile

7

Odp: Ślub humanistyczny

Zgadza sie i wyobrazam sobie presje rodziny,choc sama nie naciskam (mam dorosle dzieci ).Niestety,bylam nieraz wciagnieta w dysputy na temat obrządków religijnych i ganiona za swoja opinie(nie wierzysz-nie przysiegaj),przez osoby NIEWIERZACE,ktore przystepuja do sakramentow dla tradycji.Smutne.Mozna to zrobic na wiele pieknych sposobow.

8

Odp: Ślub humanistyczny

Ślub humanistyczny jest wyłącznie dla niewierzących - taka namiastka rytuału, obrzędu. A co z osobami wierzącymi, ale nie utożsamiającymi się z żadną religią? Ja bym siebie określiła jako osobę ponadreligijną. I zostaje mi już tylko cywilny, czyli 5-15 minut w urzędzie i po wszystkim. Trochę to niesprawiedliwe, bo ślub to jednak jeden z najważniejszych dni w życiu i jakaś fajna, uroczysta oprawa by się przydała.

9

Odp: Ślub humanistyczny

Jesli jestes wierzaca,to znaczy,ze w cos wierzysz,mozesz wiec zorganizowac uroczystosc w najblizszyn Ci obrzadku,wspolnocie,spolecznosci. Przeciez slubu nie musi udzielac kapłan katolicki,a rytual nie musi odbywac sie w katolickim kosciele.
Fajna, uroczysta oprawa(rytual)ma sens,jesli wierzymy we wzywane w trakcie niej moce.

10

Odp: Ślub humanistyczny

Widzisz, ja nie czuję przynależności do kościoła jako instytucji, nie szukam dla siebie wspólnoty, nie mam potrzeby należeć do grupy osób idących jakąś tam konkretną drogą smile. Dlatego ślub we wspólnocie odpada. W żadne moce też nie wierzę, dla mnie słowa przysięgi to coś intymnego, coś przeznaczonego tylko dla mojego partnera. Kapłana sensu stricte nie chcę z wyżej wymienionych powodów. Ślub humanistyczny jako taki jest ok, tylko nie rozumiem kryteriów, które trzeba spełnić, by się w ten sposób pobrać. Humanizm to system wartości i ja go odbieram jako rodzaj religii.
Po prostu ja, mój partner i nam podobni jesteśmy pewnym targetem, dla którego nikt nie chce zaoferować usługi. Może jest nas za mało i się nie opłaca?

11

Odp: Ślub humanistyczny
Baba Wiedzma napisał/a:

Zgadza sie i wyobrazam sobie presje rodziny,choc sama nie naciskam (mam dorosle dzieci ).Niestety,bylam nieraz wciagnieta w dysputy na temat obrządków religijnych i ganiona za swoja opinie(nie wierzysz-nie przysiegaj),przez osoby NIEWIERZACE,ktore przystepuja do sakramentow dla tradycji.Smutne.Mozna to zrobic na wiele pieknych sposobow.

Pewnie, że można.
Nigdy nie rozumiałam swoich znajomych, którzy jeden jedyny dzień w życiu udają przykładnych katolików dla ładnej uroczystości. Dla mnie to porostu głupie.
Z drugiej strony ciągłe nakłanianie i reakcje rodziny, pomimo wielu rozmów i tłumaczenia stanowiska budzą we mnie coraz większą agresję.
Nie wiem jak ludzie mający się za wierzących katolików mogą nakłaniać to odstawienia takiej szopki, nijak to się ma do wiary, ślub nikogo nie nawróci, dla mnie do podchodzi pod krzywoprzysięstwo - skoro przysięga się na boga, w którego się nie wierzy i świętokradztwo ze względu na przystąpienie do sakramentów - małżeństwa oczywiście, oraz przyjęcia komunii, skoro owe sakramenty są częścią wiary, którą się neguję.


Emilio ślub cywilny możesz przenieść w teren, możesz zmienić sobie przysięgę. Nie jest też z góry powiedziane, że humanistyczny jest dla nie wierzących, myślę, że jak najbardziej pasowałby w Twojej sytuacji. Pamiętaj, że jeśli chodzi o te śluby to tylko Ty decydujesz jak on będzie wyglądał, nie ma gotowego obrządku czy scenariusza, równie dobrze prowadzący może odwołać się do Twoich wierzeń (zakładam po prostu, że wierzysz, że istnieje jakiś absolut)

12 Ostatnio edytowany przez cslady (2015-04-14 23:07:48)

Odp: Ślub humanistyczny

Za miesiąc będę gościem na ślubie humanistycznym. Młodzi planują użyć jakichś cytatów ze swoich ulubionych książek, fragmentów wierszy (zamiast tradycyjnego kazania) i ulubionej muzyki. Planowane jest też puszczenie filmu ze zdjęciami pary młodej. Zdjęcia będą przeplatane wypowiedziami najbliższych osób oraz samej pary młodej (m.in. jak się poznali, co im się w sobie podoba itp.). Do tego obowiązkowo wygłoszona przez młodych przysięga zamiast (lub obok) tradycyjnej formułki. Jestem ciekawa jak to wyjdzie w praktyce. Też przeszedł mi przez myśl tego typu ślub, ale zastanowiłam się nad nim może z 5 minut. Dla mnie to jednak jest zbyt intymne, żeby tak się uzewnętrzniać przy zaproszonych gościach. Relacje z rodziną i znajomymi mam bardzo bliskie, ale jednak to byłoby przekroczeniem moich granic. Pomijając ten osobisty aspekt, to i tak jestem sceptycznie nastawiona do ślubów humanistycznych. Oglądałam w sieci relacje z takich ślubów (zarówno branych w Polsce jak i za granicą) i niestety za każdym razem goście wyglądali na średnio zainteresowanych. Zwłaszcza podczas słuchania muzyki albo czytania fragmentów książek. Widać było, że się nudzą. Plus jest taki, że ślub humanistyczny daje duże pole do popisu, jeśli chodzi o kreatywność. Być może można to urządzić świetnie, żeby goście się nie nudzili i młodzi byli zadowoleni. Ja jednak nie zdecydowałabym się. Fajne jest to, że od marca bez przeszkód można brać śluby cywilne w plenerze. Mnie to wystarczy, a taką naszą osobistą przysięgę powiemy sobie w cztery oczy.

13

Odp: Ślub humanistyczny

Mnie pomysł ślubów humanistycznych bardzo się podoba. Wielka szkoda, że jest ich tak niewiele w Polsce. Wg mnie tak właśnie powinien wyglądać każdy ślub. Powinien być jak najbardziej spersonalizowany, z osobiście przygotowanymi przysięgami małżeńskimi, z własną muzyką, z uczestnictwem najbliższych przyjaciół. Ja z moim mężem przygotowaliśmy właśnie taką ceremonię i muszę Wam powiedzieć, że zarówno nasza rodzina, jak i reszta zaproszonych przyjaciół jednoznacznie stwierdzili, że było bajecznie. Prawie wszyscy popłakali się ze wzruszenia. ;-) Jeśli ciekawi Was więcej szczegółów na temat naszej ślubnej ceremonii humanistycznej, możecie o niej przeczytać w moim najnowszym poście na blogu: weselemi(kropka)blogspot(kropka)com/2017/01/slub-inny-niz-wszystkie-ceremonia(kropka)html

14

Odp: Ślub humanistyczny

A musiałam wygooglować.Ciekawe.Ciekawe.Sama jednak nie widzę sensu brania ślubu cywilnego,a potem humanistycznego.

15 Ostatnio edytowany przez chomik9911 (2017-01-29 19:37:56)

Odp: Ślub humanistyczny

Ślub humanistyczny można połączyć z cywilnym i wychodzi z tego piękna ceremonia - moim zdaniem smile To świetna alternatywa dla osób, chociażby niewierzących, albo niezainteresowanych ślubem kościelnym, bądź niechcącym się wiązać prawnie a jedynie "mentalnie" dla siebie samych smile chociaż mam wrażenie, że w Polsce wiele osób nie rozumie tej idei..

16 Ostatnio edytowany przez IsaBella77 (2019-01-14 18:03:13)

Odp: Ślub humanistyczny

Warto pamiętać że ślub humanistyczny można połączyć z cywilnym jeśli tylko urzędnikz USC wyrazi zgodę na ślub w plenerze . Tu jest fajnie opisane jak z mistrzami ceremonii można dogadać scenariusz: nieregulaminowy link

Posty [ 16 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » WIECZÓR PANIEŃSKI, ŚLUB, WESELE » Ślub humanistyczny

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności



© www.netkobiety.pl 2007-2024