Nazwisko matki dla dziecka a prawa ojca? - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2012-10-23 22:05:50

gisia4
Na razie czysta sympatia

Nazwisko matki dla dziecka a prawa ojca?

Witam.
Chciałabym się Was poradzić w sprawie nadania nazwiska dziecku. Lada dzień będę rodzić. Nie żyję z ojcem dziecka. Zostawił nas w 7 miesiącu, nie interesuje się niczym, chce tylko bym mu powiedziała jak będę rodzić. Stwierdził, że po porodzie zajmie się dzieckiem ale nie wiem w jaki sposób chce to zrobić skoro nie chce mnie widzieć. Nie dam mu przecież noworodka pod opiekę. Najgorsze jest to, że jest to szalenie nerwowy i wybuchowy człowiek. Zniszczył mi życie, wykończył psychicznie. NIe mogę się wciąż pozbierać po naszym rozstaniu i pogodzić z myślą, że zostawił mnie w ciązy a byliśmy ze sobą 3 lata.
Mianowicie chciałabym nadać dziecku swoje nazwisko. On upiera się przy swoim nazwisku. Czy mam szansę wywalczyć by dziecko nosiło moje nazwisko? NIe widzę sensu by nosiło nazwisko ojca w sytuacji gdy ten nie chce nas a poza tym już ma nową "przyjaciółkę". Jeśli dziecko będzie nosiło moje nazwisko to czy w przyszłości jak będę chciała ułożyć sobie życie i np wyjść za mąż to czy moje dziecko będzie mogło wtedy przyjąć nazwisko mojego przyszłego męża? Czy wtedy muszę mieć zgodę ojca biologicznego na zmianę nazwiska dziecku? Wiem, że jeśli dam dziecku nazwisko ojca to potem żadnej zmiany bez jego zgody nie dokonam.
Czy jak dziecko nosi nazwisko matki to ojciec ma wszystkie te same prawa co przy noszeniu jego nazwiska?
Poradźcie mi proszę.

#2 2012-10-23 22:11:28

vinnga
Moderator

Re: Nazwisko matki dla dziecka a prawa ojca?

Gisia, jeżeli ojciec Twojego dziecka jest naprawdę taki jak opisujesz to nie będziesz miała z niego żadnego pożytku. Najlepiej byłoby wpisać w akcie urodzenia NN. Wtedy on nie będzie miał absolutnie żadnych praw, ale też nie będzie miał zobowiązań. Jednak, z własnego doświadczenia wiem, że takie wyjście może być lepsze niż późniejsze prawne przepychanki z wariatem.

#3 2012-10-23 22:19:19

gisia4
Na razie czysta sympatia

Rozważam też i taką opcję jak nie uznanie go za ojca ale wiem też, że on nie da za wygraną i choćby miał walczyć do końca życia ze mną to to zrobi... ;/ Czy o prawa rodzicielskie, czy nazwisko, czy też uznanie ojcostwa... Nie wiem co robić...

#4 2012-10-23 22:21:30

lena812
Przyjaciółka Forum

mnie pytali w urzędzie czy wyrażam zgodę aby dziecko nosiło nazwisko ojca,zresztą musiałam tez taki papierek podpisać

#5 2012-10-23 22:27:52

vinnga
Moderator

Gisia, z tego co wiem, jeśli nie macie ślubu a Ty nie podasz go w USC jako ojca to on nic nie może zrobić. Choćby ustał na uszach i nimi tupał.

#6 2012-10-23 22:51:33

life-is-life
Słodka Czarodziejka

bylam w podobnej sytuacji i tez facet mnie zostawil w ciazy
do tej pory nie jest wpisany jako ojciec
jest tylko wpisane jego imie jako imie ojca i dopisane moje nazwisko
w USC zapytaja sie ciebie o ojca, i jesli nie jestescie malzenstwem on musi byc obecny z toba inaczej nie moglabys go tak ooo poprostu wpisac jako ojca
znajoma moja tez jest samotna mama, i miala sprawe w sadzie, i sedzie sie zapytal matki jakie ma nazwisko miec dziecko, powiedziala ze jej, zapytal sie sędzia ojca dziecka jakie ma miec nazwisko, on powiedzial ze jego, i sedzia jeszcze raz sie zapytala matki czyje nazwisko ma nosic, powiedziala ze jej i decyzji nie zmieni, i wpisane jest nazwisko matki jako nazwisko dziecka
ale np jesli sedzie zapyta twojego ex o to czy chce byc ojcem dziecka i miec prawa i powie ze tak, to sedzia da mu szanse na to aby nim byl, ustali wizyty widzeń i wtedy zobaczysz co i jak sie bedszie widywal i jak mu bedzie zależało, jak oleje sprawe wniesiesz sprawe znow do sadu o oraniczeniu praw albo pozbyciu praw do dziecka

jesli nie bedzie mialo dziecko wpisane ojca do metryki urodzenia to mozesz pobierac zasilek dla samotnej matki co jest plusem w twojej sytuacji

teraz sie martw swoja niunka w brzuszku, i powodzenia zycze przy porodzie, i przespanych nocy:DD

#7 2012-10-23 22:55:38

Vuk
Net-facet

Nieprawda Vinnga, może wystąpić o ustalenie ojcostwa.

#8 2012-10-23 22:59:01

vinnga
Moderator

Vuk napisał:

Nieprawda Vinnga, może wystąpić o ustalenie ojcostwa.

Możliwe, że masz rację. Ale czy testy DNA można wykonać bez zgody matki?

#9 2012-10-23 23:00:30

life-is-life
Słodka Czarodziejka

wystarczy ze zglosi sie do sadu o ustalenie ojcostwa i sad skierowac moze wniosek o testy dna- tak mi sie wydaje

#10 2012-10-23 23:09:47

vinnga
Moderator

Wujek Google twierdzi, że macie rację i ojciec może zgłosić się do sądu, żeby ustalić czy jest ojcem dziecka...

Wydaje mi się, że jednak lepiej połazić po sądach w tą stronę (i liczyć, że mu się znudzi), niż uznać go z automatu pełnoprawnym ojcem i potem łazić po sądach z każdą sprawą, na którą "tatuś" nie wyraża zgody...

#11 2012-10-24 09:59:12

gisia4
Na razie czysta sympatia

Dziękuję za Wasze odpowiedzi.
Czyli nie ma szans, że np uznam go za ojca (on się upiera, że mam go uznać, że nie pozwoli bym tego nie zrobiła) a nadam dziecku swoje nazwisko? Podobno jeśli rodzice się spierają o nazwisko to dziecko może nosić nawet oba nazwiska a tego bym nie chciała.
Zastanawia mnie jakie ojciec ma prawa gdy dziecko nosi nazwisko matki? Czy wszystkie te same jak gdyby nosiło dziecko jego nazwisko?
Chciałam uznać go normalnie za ojca, żeby dziad chociaż poczuwał się do płacenia na małą, albo jak to powiedzieć miał też jakieś obowiązki. Wystarczy, że ja się dzieckiem będę zajmowała a on będzie tylko odwiedząjący je raz na tydzień czy dwa tatuś... To jest sprawiedliwość właśnie. I taki jeszcze ma jakieś wymagania i żądania a nas porzucił. Nie patrzył na to co ze mną będzie tylko na swoje dupsko a teraz jakieś ale hmm
A jeśli nie uznam go za ojca to czy mogę się starać o alimenty od państwa z funduszu alimentacyjnego?

Ostatnio edytowany przez gisia4 (2012-10-24 10:01:22)

#12 2012-10-24 10:22:27

Ojciecpiotr
Wróżka Zębuszka

Jeżeli nie jest Twoim mężem to nie ma prawa decydować o niczym (o nazwisku także) dopóki sąd nie uzna go za biologicznego ojca. Jeżeli sąd uzna, że nie jest on wart bycia ojcem bo Cię zostawił i nie ma możliwości płacenia alimentów to  może nawet nie skierować Was na badania DNA. Sąd też może po badaniach DNA orzec alimenty na rzecz dziecka pozbawiając praw rodzicielskich ojca. Wszystko w rękach sądu.

#13 2012-10-24 10:41:42

LeeBee
100% Netkobieta

Idź po poradę do prawnika, będziesz miała pewność. Przy opiece Społecznej są bezpłatni.

12.03.2014 - KOCHAM :*

#14 2012-10-27 20:17:23

gisia4
Na razie czysta sympatia

Byłam u prawnika i jedyne co się dowiedziałam to tyle, że w momencie gdy będziemy w USC trzeba podać czyje nazwisko będzie nosiło dziecko, jeśli się nie dogadamy w tej kwestii to dziecko będzie nosiło nazwisko dwuczłonowe a tego nie chcę.
NIe wiem co robić, jak przekonać ojca dziecka do tego by odpuścił? Dlaczego w sytuacji gdy facet porzuca swoje dziecko ma jeszcze tyle do gadania ?;/
Chce być ojcem dla dziecka i o wszystkim decydować ale ja tego nie chcę. NIe chcę mieć z tym człowiekiem nic wspólengo a przynajmniej ograniczyć kontakty do minimum. Doradźcie może coś, może ma ktoś jakiś pomysł?
Dodam, że chcę go uznać jako ojca ze względu na alimenty.

#15 2012-10-27 22:42:15

Łada
O krok od uzależnienia

gisia4 napisał:

NIe chcę mieć z tym człowiekiem nic wspólengo (...) Dodam, że chcę go uznać jako ojca ze względu na alimenty.

Nie pogodzisz tego. Jeśli zaangażujesz go budżetowo w rodzinę, to poza tym, że wpuścisz go do tej rodziny i przyznasz rolę ojca, to jeszcze podkręcisz w nim pragnienie, by tę rodzinę kontrolować, skoro na nią płaci. To nie będzie wyglądało przecież tak, że co miesiac będziesz miała zaksięgowane alimenty na koncie i tyle. Rozbudzisz w nim psychologiczną więź z dzieckiem, które będzie finansował.

Musisz sie zastanowić, co jest w tej chwili ważniejsze.

#16 2012-10-27 22:56:43

vinnga
Moderator

Łada napisał:

Rozbudzisz w nim psychologiczną więź z dzieckiem, które będzie finansował.

Musisz sie zastanowić, co jest w tej chwili ważniejsze.

Niekoniecznie rozbudzi psychologiczną więź z dzieckiem (to akurat wcale nie byłoby złe). Obawiam się, że więzi żadnej nie będzie, natomiast nibytatuś będzie wykorzystywał swoje oficjalne ojcostwo do uprzykrzenia życia matce dziecka. Będzie utrudniał decyzje, może kombinować z widzeniami, oskarżać o utrudnianie kontaktów i wiele innych wrednych kroków. A porządnie się zacznie, kiedy autorka będzie próbowała sobie ułożyć życie z innym (co z ogromnym prawdopodobieństwem kiedyś nastąpi). Oczywiście mogę się mylić, ale z postów autorki wynika, że dla niego nie jest to potrzeba bycia ojcem, a jedynie sprawa ambicjonalna.

Alimenty tez wcale takie pewne nie są. Ja tez kiedyś tak sobie wydedukowałam, że dlaczego na mnie ma spoczywać cała odpowiedzialność za dziecko, którego sama przecież nie zrobiłam, więc niech chociaż finansowo go trochę dotknie. Skutek? Płacił przez rok. A że osobnik mało o przyszłości myślący, więc długi rosnące u komornika jakoś go nie ruszają. Mam to szczęście, że "tatuś" całkowicie zniknął z naszego życia. Mimo gróźb jak to on wszystko zrobi, żeby mi owo życie pokomplikować. Gorzej, jeśli ex-partner autorki tak łatwo nie odpuści i faktycznie postara się o komplikacje.

#17 2012-10-28 09:13:11

gisia4
Na razie czysta sympatia

Ahh dziewczyny.
Ja już naprawdę nie wiem co robić. Martwię się bardzo tym wszystkim:(
Nie mogę się skupić na porodzie tylko myślę co on wykombinuje.
Najgorsze jest to, że ja nie mogę np usiąść z nim i ustalić tego jak będzie.
Po pierwsze to z nim nie da się rozmawiać, zrobił się taki agresywny i furiat, że strach cokolwiek z nim poruszać, jakiekolwiek tematy, szczególnie jeśli są nie po jego myśli. On twierdzi, że zajmie się dzieckiem, będzie się nim opiekował itp. tylko nie wiem jak i jak długo to go będzie interesowało. Podejrzewam, że po kilku miesiącach się znudzi, szczególnie mając inną panienkę.
Chciałabym żeby chociaż dziecko miało moje nazwisko, by w przyszłości mogło np przyjąć nowe ( w syt gdybym np chciała wyjść za mąż za kogoś). Jeśli chodzi o alimenty to nie mam za bardzo wyjścia. Mało zarabiam, na alimenty z FA braknie mi dosłownie kilka złotych by się załapać. Pewnie pomyślicie, że skoro się nie łapie na FA to dużo zarabiam, wcale nie. Na chwilę obecną jestem przy rodzicach więc dam sobie radę finansowo ale moi rodzice też nie pochwalają tej sytuacji i niebawem będę musiała się wyprowadzić, coś wynająć, bo nie stać mnie na kredyt (nikt mi go nie da z moimi zarobkami i niepewną pracą). A wiadomo ile taki wynajem za sobą pociąga kosztów:/ Jak dogadać się z takim agresywnym partnerem? Jak wywalczyć nazwisko? Co do alimentów to on ma stała pracę i umowę, dobrze zarabia więc mam nadzieję, że będzie płacił... Boję się tylko tego jak piszecie, że będzie mi robił potem po złości i wykłucał się o każda rzecz...

#18 2012-10-28 09:29:43

vinnga
Moderator

Wydaje mi się, że w sytuacji kiedy wyjdziesz za mąż dziecko wcale nie przejmie automatycznie Twojego nowego (czyli męża) nazwiska. Jeśli biologiczny ojciec będzie posiadał prawa rodzicielskie to pewnie do zmiany nazwiska dziecka będzie Ci potrzebna jego zgoda.

Bardzo mnie niepokoi postawa Twojego ex partnera. Obawiam się, że właśnie będzie się zachowywał jak pies ogrodnika. I że, w przypadku twojego nowego związku, wszystko się nasili. Bo to przecież JEGO dziecko i może robić wszystko, żeby jakiś "obcy facet" w kwestie "jego dziecka" się nie wtrącał.

A czy nie możesz postawić sprawy tak, że np. poinformujesz ojca dziecka, że w chwili obecnej jego postawa Ci się zupełnie nie podoba i nie chcesz takiego ojca dla swojego dziecka, ale jeśli np. przez rok będzie się sprawdzał jako ojciec to wtedy dopiero go jako tego ojca uznasz?

Innym rozwiązaniem jest spełnienie jego zachcianek. Dla Twojego świętego spokoju. Teraz ta sytuacja jest dla Ciebie nowa, nie zdążyłaś jej przemyśleć i się z nią oswoić, jesteś w końcowej fazie ciąży i tego typu problemy Cię przytłaczają. Jeśli za jakiś czas uznasz swoją decyzję za błędną - na drodze sądowej będziesz mogła domagać się np. ograniczenia mu praw rodzicielskich. Da Ci to więcej czasu na podjęcie ważnych decyzji, teraz będziesz mogła skupić się na ważniejszych kwestiach (narodziny dziecka). Później pewnie będziesz miała więcej dystansu do sprawy, no i więcej niezbędnych sił na zmagania z "tatusiem".

#19 2012-10-28 09:42:47

gisia4
Na razie czysta sympatia

Mogłabym go nie uznać jako ojca od razu po urodzeniu ale to wiąże się z tym, że on nie da mi ani złotówki... Taki jest.

Twierdzi, że mnie nienawidzi i już nigdy nie będzie ze mną, że zniszczyłam mu życie, bo nie chce już być ze mną ( odkochał się) a musi mieć ze mną jakieś kontakty ze względu na dziecko (do tego płacić alimenty!!!).
Jednego dnia cieszy się z dziecka tak mówi, innego mnie wyzywa, że to wszystko moja wina, że złapałam na dziecko itp.
Dzieci oboje wiemy skąd się biorą ale to tylko ja jestem winna wszystkiemu.

Jedyne wyjście jakie mi przychodzi do głowy to tak jak piszesz Vinnga pójść mu na rękę. Tylko boję się, że jak dam "palec" to będzie chciał całej ręki. Jak zobaczy, że zgadzam się na to i na tamto to wtedy już wogóle będzie rządził, robił co chciał z dzieckiem i ze mną. Ja się normalnie go boję hmm Jest taki agresywny:/ Wydziera się i wścieka dosłownie o wszystko. Afera o to, że słońce świeci na dworzu...

Dlaczego ludzie tak się zmieniają lub tak dobrze grają....

#20 2012-10-28 09:46:10

gisia4
Na razie czysta sympatia

A co do "psa ogrodnika" to on twierdzi, że jemu na mnie wogóle już nie zależy. Przeszło mu z dnia na dzień po 3 latach związku, teraz czuje tylko nienawiść.

Jedyne co może mu przeszkadzać, że inny facet może zająć się jego dzieckiem.

Ja przecież mogę się martwić o to samo, bo też będzie miał inną partnerkę, już się z kimś spotyka a niedawno się rozeszliśmy...

Ostatnie tematy :

Stopka forum