Pieprzyk lepiej usunąć ????? - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2009-07-26 21:21:14

Madziulaa79
Niewinne początki

Pieprzyk lepiej usunąć ?????

Witam,mam pytanie otoz kolo wargi sromowej mam czarny lekko wypukly pieprzyk.Jest on podatny na otarcia bielizna poza tym z 3 razy zachaczylam o niego podczas golenia sie.Chcialabym go usunac bo denerwuje sie ze moze sie z niego zrobic nowotwor zlosliwy.Czy w ogole mozna usuwac znamiona z miejsc intymnych?????

#2 2009-07-26 21:25:58

Delicious
Moderator

Re: Pieprzyk lepiej usunąć ?????

Myślę, że to, że to jest miejsce intymne nie przeszkadza usuwaniu. Pieprzyki to poważna sprawa, trzeba uważać, żeby ich nie zadrapać bo to może się bardzo źle skończyć, a co dopiero mówić o goleniu?

Regulamin forum - przeczytaj! <klik>
Jeśli masz pytania dotyczące forum,  skontaktuj się ze mną

#3 2009-07-26 21:28:07

Madziulaa79
Niewinne początki

W tych miejscach nie lubie miec wloskow dlatego sie gole.Juz teraz uwazam na tego pieprzyka wiec go omijam.Jednak chcialabym go usunac.

#4 2009-07-26 21:36:31

Yvette
100% Netkobieta

Więc zgłoś się z tym problemem do lekarza. Tylko lekarz może zdecydować, czy pieprzyk nadaje się do wycięcia.

... Mam serce w ogniu i niewiele mam w tym życiu czasu, by żałować czegoś...

REGULAMIN Forum Netkobiety.pl - przeczytaj smile

#5 2009-07-26 23:46:07

blanche
Netbabeczka

To prawda. Lekarz oceni czy pieprzyk trzeba usunąć. Po wycięciu może zrobić biopsję. Tak postąpiono w przypadku mojej znajomej.

Ostatnio edytowany przez blanche (2009-07-26 23:49:01)

#6 2009-07-27 11:27:01

PinaColada2706
Szamanka

ja też mam pieprzyk w tym intymnym miejscu, jednak jest on umiejscowiony troszkę z boku, więc nie przeszkadza mi podczas golenia.Jednak uważam, że jeżeli on tobie przeszkadza powinnaś skonsultować się z specjalistą, on z pewnością doradzi ci co zrobić...

#7 2009-07-27 11:27:07

Sarenka
Przyjaciółka Forum

Pieprzyki to chyba nic takiego. Ja mam pod pachą i przy goleniu też na niego uważam ale to charakterystyczne znamie wink

Never, never give up wink

#8 2009-07-27 11:55:39

.niezależna
Słodka Czarodziejka

podobno takich pieprzyków zwłaszcza  wypukłych  sie nie powinno  ruszac -ale skoro  i  tak go mechanicznie  podrazniasz bo moze  faktycznie lepiej go usunac u specjalisty albo po prostu staraj sie go nie uszkadzac przy goleniu  i  zmien bielizne  na  taka  ktora cie nie podrazni ..Ja mam podobny  problem  ale  jakos  udaje  mi sie  go. ..omijać ;-)

Nikt nie zasługuje na twoje łzy, a ten kto na nie zasługuje, na pewno nie doprowadzi cię do płaczu

#9 2009-07-27 13:25:02

MagdaZ
100% Netkobieta

Jest wiele mitów ale i sporo prawdy w historiach krążących o pieprzykach. Tak wiele że trudno odróżnić co jest prawdą a co mitem. Jedno jest pewne to lekarz powinien zdiagnozować jaki jest to rodzaj znamienia - włókniak, brodawka czy skupisko jeszcze innego rodzaju komórek, i to on powinien odpowiedzieć Ci na pytanie czy należy go usunąć czy uważać w sposób szczególny aby go nie podrażnić.
Problem jest dość poważny bo niby zwyczajny pieprzyk a może zadecydować o dalszym Twoim zdrowiu czy życiu. Podsyłam  artykułu z miesięcznika "Zdrowie" może on troszkę bardziej rozjaśni sprawę:

"Pieprzyki pod lupą

Teraz jest najlepsza pora, by  pozbyć się znamion na skórze – tych, które ci przeszkadzają i tych, których nie możesz ukryć przed słońcem. To największy wróg wszelkich pieprzyków! Rozstań się z nimi bezboleśnie... i bez żalu.

Lupa

Od dawna przeszkadzały mi dwa niewielkie znamiona na twarzy. Oba umiejscowiły się obok nosa, przez co często podrażniałam je chusteczka. Wreszcie postanowiłam się ich pozbyć. Dermatolog stwierdził, że oba znamiona są niegroźne – jeden okazał się włókniakiem, a drugi brodawką (a wyglądały podobnie) – nie było więc ryzyka, że przekształcą się w nowotwór. Dzięki temu, że były niewielkie, zostały usunięte za pomocą elektrokoagulacji podczas tej samej wizyty. Przed zabiegiem dostałam znieczulenie miejscowe w formie dwóch zastrzyków (po jednym na każde znamię), dzięki któremu zupełnie nie czułam bólu. Samo usuniecie zmian trwało kilka minut. Po powrocie do domu używałam zaleconej przez dermatologa zasypki ułatwiającej gojenie. Po paru dniach utworzyły się strupki, a po ok. 2 tygodniach po szpecących znamionach nie było już śladu. Nie było nawet potrzeby, by badać je histopatologicznie.

Sprawdzian od A do E

Pieprzyki (inaczej znamiona barwnikowe) to skupiska komórek barwnikowych, czyli melanocytów. Zazwyczaj mają one podłoże genetyczne, czasem pojawiają się pod wpływem wirusów. Od rodzaju pieprzyka zależy, jak bardzo podatny jest on na rozwój nowotworu. Duże ryzyko czerniaka – najbardziej złośliwego nowotworu skóry – występuje w przypadku zmian atypowych. Jak je rozpoznać? Pomocna jest tzw. metoda ABCDE. Znamiona ocenia się na podstawie: A – asymetrii (im mniej symetryczne znamię, tym większe ryzyko czerniaka), B – brzegów (zmiana atypowa ma brzegi nieregularne), C – koloru (nierównomierny
rozkład barwnika w obrębie pieprzyka), D – wielkości (powyżej 5 mm średnicy) i E – ewolucji (czyli jakichkolwiek zmian wyglądu znamienia w ciągu ostatnich 3 miesięcy). Jeśli twoje znamiona spełniają któreś z wymienionych kryteriów, zgłoś się do dermatologa. Nie jest potrzebne skierowanie, by pójść do niego w ramach ubezpieczenia w NFZ. Jak najszybciej wybierz się do specjalisty, jeśli znamię zaczyna swędzieć, łuszczyć się, krwawić albo coś się z niego sączy.
W grupie ryzyka zachorowania na czerniaka znajdują się osoby, które mają w rodzinie kogoś, kto chorował na tę chorobę, a także często się opalające, niestosujące filtrów przeciwsłonecznych, o jasnej karnacji i te, u których w dzieciństwie doszło do poparzeń słonecznych. „Podejrzane” znamiona należy badać u lekarza raz w roku, a poza tym co kilka miesięcy oglądać je samemu. Jeśli nie ufasz swojej pamięci, zrób im zdjęcia, łatwiej będzie zaobserwować, czy pieprzyki nie uległy jakiejś zmianie.

Usuwać czy nie?

„Na wszelki wypadek lepiej nie usuwać” – to niebezpieczny w skutkach pogląd. Zasada jest wręcz odwrotna – lepiej pozbyć się zawczasu niepokojącego pieprzyka. Szkodliwy mit, że niektórych znamion nie można ruszać, a ich wycięcie kończy się tragicznie, powstał zapewne na skutek zbyt późnego zgłaszania się chorych do specjalisty, kiedy usunięcie znamienia nie mogło już pomóc.
Wycięcie zmiany w całości nie powoduje jego przemiany nowotworowej i powstania przerzutów. Jeżeli po prawidłowo wykonanym zabiegu chirurgicznym stwierdza się przerzuty, to znaczy, że usuwana zmiana była czerniakiem, który rozprzestrzenił się przez naczynia limfatyczne i krwionośne już przed zabiegiem.
Do usunięcia kwalifikują się znamiona podrażniane przez pasek od spodni czy ramiączko stanika, a także odsłonięte, narażone na działanie słońca. Można też usuwać zupełnie niegroźne pieprzyki ze względów estetycznych – tak właśnie zrobiłam.
O metodzie pozbycia się znamion decyduje dermatolog. Na podstawie oględzin zmian – ich koloru, kształtu – potrafi odróżnić te „bezpieczne” od mogących przekształcić się w nowotwór. Często jednak dodatkowo posługuje się dermatoskopem, czyli urządzeniem, które przykłada się do znamion, i ogląda je w 20-krotnym powiększeniu. Dermatoskopia jest bezbolesna i nieinwazyjna.
Badanie to jednak nie gwarantuje 100-procentowej pewności co do charakteru znamion. Daje ją tylko badanie histopatologiczne. Znamię po wycięciu metodą chirurgiczną (laser zniszczyłby materiał) bada się w laboratorium, aby rozpoznać jego rodzaj. Analiza ta rozstrzyga też, czy pieprzyk został wycięty w całości (z marginesem zdrowych tkanek).Lekarz zwykle zaleca badanie histopatologiczne każdej usuniętej chirurgicznie zmiany. Dzięki temu i lekarz, i pacjent zyskują pewność co do jej rodzaju.

Odpowiednia metoda

Istnieje kilka sposobów usuwania znamion na skórze. Oprócz elektrokoagulacji, którą poznałam na własnej skórze, jest też metoda laserowa. W ten sposób można pozbyć się plam barwnikowych i innych, także tych głębiej zakorzenionych w skórze. Wiązka światła o bardzo dużej energii powoduje odparowanie znamienia powierzchniowo, możliwe jest też wycięcie głębokich zmian. W tym przypadku również można wykonać badanie histopatologiczne usuniętych tkanek. Gdy znieczulenie (zastrzyk lub maść) zacznie działać, lekarz wykonuje laserem tzw. strzały, które niszczą zmiany. Usunięcie jednej, w zależności od jej wielkości, trwa kilka minut. Większe znamiona usuwa się etapami – stopniowo są one spłycane. Między kolejnymi zabiegami robi się 4–8 tygodni przerwy. Ta metoda nie powoduje krwawienia i nie ma potrzeby zszywania, mniej-sze jest też ryzyko powstania blizn.
Metoda chirurgiczna polega na wycięciu znamienia skalpelem po znieczuleniu miejscowym – kremem lub zastrzykiem. Usuwa się je z marginesem zdrowej skóry, aby mieć pewność, że nie pozostały żadne potencjalnie niebezpieczne tkanki. Po wycięciu pieprzyka zakłada się szwy i opatrunek. Lekarz usuwający znamię posługuje się taką techniką zakładania szwów, jaką stosuje się w chirurgii plastycznej, co oznacza, że po wygojeniu pozostaje praktycznie niewidoczna blizna.

autor: Agata Nowicka (miesięcznik "Zdrowie")
konsultant: Ewa Ordyńska, dermatolog, alergolog "

"Szczęście jest jak motyl. Ścigaj je, a umknie ci. Usiądź spokojnie, a spłynie na twoje barki."
                                                                                                                     -Anthony de Mello

#10 2010-07-23 18:41:19

Noelle
Przyjaciółka Forum

Post przeniesiony:

Achch napisał:

Gdzieś był już temat w pielęgnacji ale generalnie chciałbym was zapytać o to tak bardziej medycznie. Czyli wiadomo - jeśli ma się pieprzyki jakieś znamiona to z czasem jest ich coraz więcej ( niestety u mnie tak jest ) i wyglądają nieładnie. Ale to wszystko to tylko wizerunek - można coś zamaskować, coś wybielić kremem trochę, ukryć jakoś pod ubraniem. Ale niestety pieprzyki czy znamiona mogą być tez groźne i powodować raka - czerniaka. I to jest już problem. Ostatnio dużo czytam na ten temat i zastanawiam się co jest lepsze - powycinanie tego dziadostwa chirurgicznie czy zostawienie ? Bo ja smaruje to kremem z filtrem np. teraz itd. ale jednak i tak gdzieś jest ta obawa ze za 10 lat z jednego czy drugiego moze cos sie zrobic rakowego. z drugiej strony czy jak nie zacznie ktoś mi tego wycinać to czy dopiero nie podrażnię tych pieprzyków ? Może to jeszcze gorzej w ogóle je ruszać ? No i boję się żeby po takim chirurgicznym wycinaniu nie zostały brzydkie blizny. Co radzicie ? Może ktoś z was miał problem taki lub coś wie więcej ?

"Jesteś tym, czym wierzysz, że jesteś." Paulo Coelho

#11 2011-07-24 21:01:00

Kamilka_B
Niewinne początki

ja zamierzam usunąć po wakacjach...

#12 2011-07-24 21:02:48

Kamilka_B
Niewinne początki

Noelle napisał:

Post przeniesiony:

Achch napisał:

Gdzieś był już temat w pielęgnacji ale generalnie chciałbym was zapytać o to tak bardziej medycznie. Czyli wiadomo - jeśli ma się pieprzyki jakieś znamiona to z czasem jest ich coraz więcej ( niestety u mnie tak jest ) i wyglądają nieładnie. Ale to wszystko to tylko wizerunek - można coś zamaskować, coś wybielić kremem trochę, ukryć jakoś pod ubraniem. Ale niestety pieprzyki czy znamiona mogą być tez groźne i powodować raka - czerniaka. I to jest już problem. Ostatnio dużo czytam na ten temat i zastanawiam się co jest lepsze - powycinanie tego dziadostwa chirurgicznie czy zostawienie ? Bo ja smaruje to kremem z filtrem np. teraz itd. ale jednak i tak gdzieś jest ta obawa ze za 10 lat z jednego czy drugiego moze cos sie zrobic rakowego. z drugiej strony czy jak nie zacznie ktoś mi tego wycinać to czy dopiero nie podrażnię tych pieprzyków ? Może to jeszcze gorzej w ogóle je ruszać ? No i boję się żeby po takim chirurgicznym wycinaniu nie zostały brzydkie blizny. Co radzicie ? Może ktoś z was miał problem taki lub coś wie więcej ?

polecam wyciąć laserowo. Jeśli miałaś już coś wcześniej wycinane i masz ładnąbliznę to mozna iść na kasę chorych, a  jeśli ma sie skłonność do przerostu blizn to lepiej zainwestować i zapłącić 300zł i wyciąć laserowo

#13 2011-07-27 19:46:11

witch77
Cioteczka Dobra Rada

Hejka, miałam dwa pieprzyki wystające na szyi. Ciągle je drażniłam, a to kołnierzykiem, a to łańcuszkeim. Z usunięciem zwlekałam pare lat. W tamtym roku zdecydowałam się i  lekarz onkolog obejrzał i usunął. miałam w sumie 5 szwów. W tym roku zastanawiałam się po której stronie były. Przypominają mi się po niewielkich bliznach. Wyniki wyszły w porządku. Wcale nie żałuję ,że sie ich pozbyłam. Mam jeszcze 1 i też go w najbliższym czasie usunę . Pozdrawiam.

Traktuj innych tak,jakbyś chciała ,żeby oni Ciebie traktowali wink

#14 2011-08-01 18:36:29

Bebe38
Niewinne początki

Nie tylko dla tych pań którę obawiają sie usunąć pieprzyk ale i dla pozostałych. Znalazłam strone z Nową metodą wykrywania raka, polecam zajrzyjcie i poczytajcie, wiele tam cennych porad dla każdej z Was.Szkoda ,że nie mogę podac Wam adresu tej strony, może innym razem.

A co do pieprzyka-zawsze warto spytac sie onkologa. sama usnunęłam 3- dwa na plecahc jeden na szyi.Nie bylo problemów-nie wiem czy to z urzędu czy na prośpę-ale warto poprosic o zbadanie tego znamienia. U mnie okazalo się wszytsko ok.

#15 2011-08-02 09:22:26

girl90
Przyjaciółka Forum

Ja jakieś 3, albo 2 lata temu też usunełam pieprzyk z szyi i również bardzo jestem z tego zadowolona. Strasznie mnie szpecił, a przynajmniej tak było moim zdaniem miał 1cmX 0,5 cm. Wyniki też wyszły ok smile. Teraz mam blizne troszke większą ale praktycznie jej nie widać smile. Tylko jak ktoś się przyglądnie to widzi tongue. Teraz czuje się o wiele lepiej bez niego smile, bo gdy go miałam to strasznie mnie wkurzał i dołował ;/

#16 2011-08-02 10:07:29

emiko
Woman In Red

Z tego co wiem, koleżanka miała również pieprzyk między udem a wargami . Było to miejsce narażone na ciągłe obcieranie się przez bieliznę czy ubrania. Lekarz bez namysłu powiedział że można usunąć. Wszystko było ok i nie żałuje, wręcz się cieszy bo już się nie boi że sama sobie zrobi krzywdę.

#17 2011-08-04 12:48:46

warkoczyk
Słodka Czarodziejka

Taka mała rzecz, a wkurza wink.

"Człowiek, który w głębi siebie nie kryje niespodzianki, z reguły nie bywa interesujący." M. Bułhakow

#18 2011-08-04 23:04:50

ms.blueberry
Wkręcam się coraz bardziej

koniecznie usuń. Takie pieprzyki są niebezpieczne

Cóż za smutna epoka, w której łatwiej jest rozbić atom niż zniszczyć przesąd.
- Albert Einstein

#19 2011-08-06 23:18:54

Szynszyla
Wkręcam się coraz bardziej

Ja się bardzo boje o moje pieprzyki, smaruje je zawsze wysokim filtrem. Szczerze mówiąc myslałąm wiele razy o ich usunięciu, nie ze względów estetycznych, tylko zdrowotnych- boję się, by się z nich nic nie wykluło:(

#20 2011-09-05 15:11:35

Pluszak
Niewinne początki

ciekawe jest to co tu mowicie, ja tez mam duzo pieprzykow na ciele i dalyscie mi powod zeby przemyslec ich usuniecie smile mam pytanie do osob, ktore juz to robily... czy lepiej najpierw zglosic sie do dermatologa czy od razu do onkologa ?
i może zna któraś z was dobry gabinet w Białymstoku przyjmujący oczywiście w ramach NFZ ?

#21 2011-09-06 16:29:08

lemmira
Powoli się zadomawiam

Ja swojego czasu usuwałam który mi się wydawał podejrzany albo był miejscu w którym wydawał się zagrożony uszkodzeniem...

#22 2011-09-06 19:28:02

Selene1
Przyjaciółka Forum

Ja miałam znamię na wardze sromowej. Dowiedzialam się o tym podczas wizyty u ginekologa, zwkladalam z usunieciem jego jakieś 2 lata, az w koncu zdecydowalam si,e i zrobilam to rok temu. Pluszak, zalezy w jakims miejscu masz te pieprzyki. Mnie ginekolog skierowal do chirurga onkologa i właśnie ten lekarz zrobil mi ten zabieg. Takze myśle, ze powinnas najpierw udac sie do dermatologa, on rozezna czy rzeczywiscie trzeba usuwac czy tez nie i wtedy udajsie do onkologa, chirurga:) ja mialam zabieg robiomy w znieczuleniu rdzeniowym na NFZ, w szpitalu lezalam 4 dni, wiec to chyba juz zalezy od umiejscowienia znamienia, lekarza itp smile aa i prywatnie mialby mnie kosztowac 350zł, ale chcialam na NFZ.

Igor ur. 08.12.2013r. godz.18:10, 3400g, 54cm smile

#23 2011-09-07 23:20:34

Pluszak
Niewinne początki

już się do dermatologa umówiłam smile nie mam pieprzyka w tak ciekawym miejscu jak niektóre z was, ale np na pupie i pod pachą smile takie dosyć spore, czas chyba się nimi zająć, zwłaszcza, że w rodzinie miałam przypadki nowotworu skóry

#24 2011-09-08 15:37:32

kaisa_malene
Przyjaciółka Forum

Pluszak: ja bym przede wszystkim skonsultowała się z onkologiem, on się na tym najlepiej zna. Każdy pieprzyk, który ma nierówny koloryt, powiększa się z czasem lub po prostu jest zbyt wypukły, należy usunąć. Tylko idź do dobrego lekarza, bo ja np. usuwałam pieprzyk spod piersi, bo przez otarcia fiszbiną od stanika zaczął mi rosnąć i gość, owszem, usunął, ale niczym mi tej rany nie zasklepił, że tak powiem. Są specjalne "plastry", które trzymają skórę tak, żeby blizna była jak najmniejsza. Ja niestety mam dość sporą. A na dodatek stwierdził, że to nic takiego i mogę sobie tylko plasterek nakleić, w związku z czym wdało mi się zakażenie. Polecam niczym nie zaklejać, żeby nie utrudniać dostępu powietrza i przemywać Riwanolem.

#25 2011-11-23 13:43:25

boni11
Niewinne początki

PLUSZAK.....w Białymstoku jedynie mozna usunąć za kasę  na ul.żurawiej 14. Właśnie zdecydowałam się  na pozbycie się pieprzyków na twarzy,koszt 1 pieprzyk -125zł,2-3...250 i 4do 10  -370zł,akurat to co u mnie traktuje się jako defekt kosmetyczny.Będę usuwać 10 ..na twarzy 5 i na plecach 5..fakt boję się  trochę ale też patrzeć na nich nie mogę..aha potrzebne jest szczepienie wzw b.Dopiero można się poddać po 2 szczepieniu.Mam jeszcze  trochę czasu n a zastanowienie wink

#26 2011-11-23 15:22:37

buds42
Zaglądam tu coraz częściej

przede wszystkim konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa, to on ma wiedzę, która pozwoli mu ocenić, czy jest to pieprzyk, czy coś gorszego. bez wizyty u lekarza za dużo nie zdziałasz.

Nadzieja uczy czekać pomaleńku.
Amatorsko: http://www.s90.pl/pisanie-tekstow/

Ostatnie tematy :

Stopka forum