Jak sama nazwa wskazuje w tym temacie chciałbym rozruszać dyskusję o filmach, które z racji swojego kręgu odbiorców, niskiego budżetu, nieznanych twórców, oryginalnej tematyki, wykonania, nie będąc nastawionymi na stricte czysty zysk nie zyskały sobie rozgłosu pomimo tego, że są warte uwagi.
Ode mnie kilka pozycji na początek. Posłużę się linkami do fw ( ale w żadnym razie nie polecam kierowania się średnimi ocen - to często zabawa równie sensowna jak skakanie na główkę do pustego basenu ).
http://www.filmweb.pl/Slon
Napisałbym coś więcej od siebie ale to naprawdę wystarczy.
"Film jest fabularyzowaną wersją ostatnich godzin życia ofiar i sprawców strzelaniny z amerykańskiego liceum w Columbine."
Bardzo ciekawy temat, świetne wykonanie i specyficzny styl van Santa. Naprawdę warto się przeprosić z tym filmem.
http://www.filmweb.pl/Pi
Arcydzieło mojego mistrza Aronofskiego. W tym filmie urzekło mnie wszystko, od tematyki, fabuły, wykonania, doboru aktorów, pomysłu przez klimat, muzykę na rozkminach po seansie kończąc. Świetne kino jeśli ktoś uwielbia tego reżysera.
http://www.filmweb.pl/film/Sunset+Limited-2011-558807
Dwóch aktorów, jedno mieszkanie - dziesiątki linijek dialogów. I tylko to - pozornie. Czy ten film mógł się udać? Oczywiście. Wbrew pozorom ogląda się to z takim zaangażowaniem i chęciami, że naprawdę rzadko można spotkać tak absorbujące filmy. Bezsprzeczny hit, szkoda że w dużej mierze przemilczany przez 'media'.
http://www.filmweb.pl/film/Wynalazek-2004-108799
Inteligentne, sensowne i 'realne' sci-fi bez fajerwerków, wodotrysków i 3d? Da się? Jasne że się da. Bo w bardzo wielu przypadkach dobry pomysł to połowa sukces. Jeśli nie więcej ...
http://www.filmweb.pl/film/More-1998-34140
6 minut krótkiego metrażu w pozornie dziecięcego-plastelinowej otoczce, film który miecie fabułą, sensem i przekazem niejeden pełnometrażowy tytuł.
http://www.filmweb.pl/film/Michael-2011-617933
"Film opowiada o pięciu dniach z życia pedofila, który przetrzymuje w swojej piwnicy 10-letniego chłopca."
I to chyba wystarczy. Wbrew pozorom nie będzie tu ani wyuzdanych scen ani niczego takiego. Nie rewelacyjne ale z pewnością warte uwagi.
