Wszystko o alimentach w pytaniach i odpowiedziach - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2011-04-05 09:45:56

kjersti
Redaktor Działu Prawo

Wszystko o alimentach w pytaniach i odpowiedziach

W związku z powtarzającymi się na forum pytaniami odnośnie alimentacji uznałam, że przyda nam się wątek, gdzie postaram się odpowiedzieć na każde pytanie i odnieść do każdej konkretnej sytuacji przez Was przedstawionej. Stworzymy w ten sposób (mam nadzieję) źródło informacji o alimentach w jednym wątku.
Zapraszam do wyrażania tu wszelkich swoich wątpliwości dotyczących tematu smile

"I don't even want to try
to become the one who will save your halo."

#2 2011-04-20 09:05:51

kjersti
Redaktor Działu Prawo

Re: Wszystko o alimentach w pytaniach i odpowiedziach

Kropeczka24 zapytała, co można zrobić w przypadku kłopotów z egzekucją alimentów od zobowiązanego. W jej sytuacji zobowiązanym wobec niej jest jej ojciec.

Otóż kłopoty z egzekucją alimentów przez komorników są niestety zjawiskiem powszechnym. Orzeczenie sądu przyznające alimenty nie jest równoznaczne z tym, że się świadczenie uzyska, gdyż zobowiązani z tego tytułu często robią wszystko by swoje dochody ukryć. A wiadomo, że jak nie ma z czego ściągnąć to i komornik nie pomoże.

Przede wszystkim w sytuacji, gdy komornik nie wyegzekwował pełnej i zaległej sumy w ciągu co najmniej dwóch miesięcy, można ubiegać się o świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego. Polegają one na wypłacaniu alimentów osobie uprawnionej przez Państwo, wobec którego potem dłużnik pozostaje nadal zobowiązany.
Warunki do uzyskania świadczeń z Funduszu:
- bezskuteczna egzekucja alimentów
- osoba uprawniona może skorzystać ze świadczenia do 18 roku życia lub do 25 jeśli się uczy (Niepełnosprawni z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności-bezterminowo)
-osoba uprawniona nie zawarła związku małżeńskiego
-miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 725zł
-złożenie wniosku w gminie miejsca zamieszkania osoby uprawnionej

Fundusz wypłaca alimenty w wysokości zasądzonej, jednak kwota ta nie może przekraczać 500zł miesięcznie.
Dodatkowo gmina może podjąć również inne działania zmierzające do skłonienia dłużnika do alimentacji. Na wniosek osoby uprawnionej złożony w jego gminie, gmina miejsca zamieszkania dłużnika może przeprowadzić wywiad alimentacyjny mający na celu ustalenie sytuacji rodzinnej i finansowej dłużnika, pobranie informacji o sytuacji zawodowej i stanie zdrowia. Odbierze od zobowiązanego oświadczenie majątkowe pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.
Jeśli okaże się, że to brak pracy jest przyczyną niealimentacji, gmina zobowiązuje dłużnika do zarejestrowania się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy, a urząd jest informowany o konieczności szybkiej możliwości zatrudnienia danej osoby. W przypadku, gdy dłużnik utrudnia przeprowadzenie wywiadu, odmawia wydania oświadczenia majątkowego lub rejestracji w urzędzie, gmina składa wniosek o ściganie za przestępstwo uporczywej niealimentacji. Przestępstwo to zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. Gmina kieruje również wówczas wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika, a po 6 miesiącach uchylania się pd płacenia alimentów może on zostać wpisany na ogólnopolską listę dłużników.

Pomimo powyższych możliwości rzeczywistość w temacie egzekucji alimentów statystycznie wygląda gorzej niż źle. Ale na to poradzić coś może tylko ustawodawca, a to nie wiadomo czy i kiedy nastąpi.

#3 2011-04-20 09:28:13

dayzi
Przyjaciółka Forum

Kropeczka o ile nie jesteś niepełnosprawna to Fa Ci nie pomoże. Jak ojciec się uprze to będzie skutecznie ukrywał się przed komornikiem. Rozumiem, że nie jesteś w stanie namierzyć jego majątku ( dom, auto....). To chyba pozostaje czekać aż otrzyma jakiś spadek bądź zgłosi się po świadczenia emerytalne.
=========================================

Kjersti, jak zabezpieczyć SKUTECZNIE dzieci (pełnoletnie)przed roszczeniami alimentacyjnymi "niegodnego" rodzica.
Powoływanie się na "sprzeczność z zasadami współżycia społecznego"  nie daje pewności co do wyniku. Art. 144 nie jest precyzyjny i zostawia miejsce na dowolną interpretację.

Ojciec nie był pozbawiony praw...ale nie był obecny w życiu dzieci 5lat( liczę do pełnoletności), alimentacja 0zł. Jakie dokumenty zebrać na taką okoliczność?

Jak zabezpieczyć dzieci (pełnoletnie) przed długami takiego ojca. FA oczywiście dług umorzy ale nie wiadomo ile pozostawi innych.

Ostatnio edytowany przez dayzi (2011-04-20 10:05:10)

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

#4 2011-04-23 10:49:22

kjersti
Redaktor Działu Prawo

Wiesz dayzi, jak już zapewne sama zauważyłaś, praktyka sądów odbiega nie raz znacznie od tego, co teoretycznie wynika z przepisów. Zwłaszcza jeśli są to przepisy tak ogólnie sformułowane, jak ten o sprzeczności z zasadami współżycia społecznego. Jest to tylko klauzula generalna, którą sąd rozpatruje indywidualnie w świetle każdego stanu faktycznego.
Na pewno znaczenie będzie miała częstotliwość kontaktów ojca z dziećmi przez ten czas, to, czy permanentnie unikał łożenia na nie, czy tylko przez jakiś czas, oraz dlaczego tego unikał.
Mówisz o 5 latach zaniedbywania kontaktów, ale sąd zainteresuje się też jak było wcześniej.
Na pewno przydadzą się świadkowie, a dokumenty...wszystko, co może świadczyć o braku ojca w życiu dzieci przez te 5 lat będzie miało znaczenie.
Niestety nie pomogę Tobie tak jak bym chciała, nie dam gotowej recepty, wynik takiej sprawy zależy od bardzo wielu czynników. Na pewno radzę skorzystać z wiedzy adwokata lub radcy prawnego.

#5 2011-04-23 18:03:25

Czerepach
Netchłopak

kjersti napisał:

Gmina kieruje również wówczas wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika.

To już od bodaj roku nie ma zastosowania. Jest to niezgodne z Konstytucją RP. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny.

kjersti napisał:

Odbierze od zobowiązanego oświadczenie majątkowe pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

Akurat bym im powiedział, co mam. NIC nie ma. Niech szukają jak chcą. A czy myślisz, że jak ktoś staje się dłużnikiem to nie wie jak sobie ma poradzić czy z komornikiem czy z gminą? To jest proste jak drut. Tylko trzeba troszkę znać prawa i przepisów. Co nie znaczy, że popieram nie płacenie.

#6 2011-04-23 18:18:32

dayzi
Przyjaciółka Forum

Czerepach napisał:

[Akurat bym im powiedział, co mam. NIC nie ma. Niech szukają jak chcą. A czy myślisz, że jak ktoś staje się dłużnikiem to nie wie jak sobie ma poradzić czy z komornikiem czy z gminą? To jest proste jak drut. Tylko trzeba troszkę znać prawa i przepisów. Co nie znaczy, że popieram nie płacenie.

Mój dłużnik stosuje metodę uniku. Nie na mierzalny, bez meldunku, bez majątku, bez jakiegokolwiek śladu w US, ZUS, CRS itd.
A żeby było śmiesznie, w tym czasie...wyrobił sobie nowe prawo jazdy, ożenił się i oczywiście pracuje, biedy nie klepie.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

#7 2011-04-23 18:27:14

Czerepach
Netchłopak

Wiecie, co drogie panie. Ja się zastanawiam czy w tych wszystkich przypadkach nie lepiej jest po prostu porozmawiać i się dogadać, co do kwot? Wiem, wie alimenty mamy zasądzone to mi się należy. Ja to całkowicie rozumiem. Tylko, to jest strona sądowa i niestety postawa roszczeniowa wobec drugiej osoby. A żaden człowiek nie lubi być zmuszany do czegokolwiek. Mój mecenas zawsze mi mówił "Najgorsza ugoda jest lepsza od najlepszego procesu". Wtedy mnie to strasznie bulwersowało. Teraz wiem, że miał rację.

Ostatnio edytowany przez Czerepach (2011-04-23 18:29:51)

#8 2011-04-23 23:52:12

kjersti
Redaktor Działu Prawo

Czerepach napisał:

kjersti napisał:

Gmina kieruje również wówczas wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika.

To już od bodaj roku nie ma zastosowania. Jest to niezgodne z Konstytucją RP. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny.

kjersti napisał:

Odbierze od zobowiązanego oświadczenie majątkowe pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

Akurat bym im powiedział, co mam. NIC nie ma. Niech szukają jak chcą. A czy myślisz, że jak ktoś staje się dłużnikiem to nie wie jak sobie ma poradzić czy z komornikiem czy z gminą? To jest proste jak drut. Tylko trzeba troszkę znać prawa i przepisów. Co nie znaczy, że popieram nie płacenie.

Dziękuję za zwrócenie uwagi smile
Owszem, TK orzekł o niezgodności z Konstytucją owego przepisu, między innymi o niezachowaniu zasady proporcjonalności. Jednak możliwość zabierania prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu nie zostanie całkowicie zniesiona, zmienią się za to procedury: wprowadzenie możliwości odwołania się od takiej decyzji administracyjnej oraz sprecyzowanie, w jakich konkretnie przypadkach można zastosować taką sankcję. Dłużnik musiałby nie spełniać świadczenia przez co najmniej 6 miesięcy, a spłacanie długu alimentacyjnego choćby częściowo (minimum 30% zasądzonej kwoty) uniemożliwi już uznanie go za uchylającego się od alimentacji i co za tym idzie-również odebranie prawka.
Takie przynajmniej założenia znalazły się w styczniowym (tego roku) projekcie nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Rząd przyjął go, zdaje się, w lutym.

Co do "radzenia sobie z gminą czy komornikiem", nie wątpię, że są na to skuteczne sposoby. Podałam po prostu pytającej informacje o istniejących procedurach, bo nic tu więcej zaradzić nie mogę. Nadmieniłam też przecież, że mimo tych wszystkich możliwych "zabiegów" w celu uzyskania zaległych alimentów, ich ściągalność jest w naszym kraju na drastycznie niskim poziomie.

Zgodzę się, że porozumienie jest zawsze lepszą drogą niż sąd. Zawsze doradzam wszelkie próby dojścia do konsensusu zanim wkroczy się na formalną drogę.  smile

#9 2011-04-24 00:30:09

dayzi
Przyjaciółka Forum

kjersti napisał:

.. ich ściągalność jest w naszym kraju na drastycznie niskim poziomie.

Żeby ścigać dłużnika alimentacyjnego z art.209 musiałabym w prokuraturze udowodnić, że te alimenty są NA PEWNO potrzebne i czy nie jestem w stanie SAMA utrzymywać dzieci. I nie ważne, że to jest wielkie łajdactwo porzucać własne potomstwo. Wystarczyłoby,  że wpłaci symboliczne 2 dychy i już upada zarzut "uporczywości".

W naszym kraju drastycznie niski poziom ściągalności( nowe określenie miłości rodzicielskiej:P)spowodowany jest również przyzwoleniem społecznym.

#10 2011-04-24 09:03:31

Czerepach
Netchłopak

dayzi napisał:

I nie ważne, że to jest wielkie łajdactwo porzucać własne potomstwo.

Takim samym łajdactwem jest ograniczanie (uniemożliwianie)  kontaktów ojcu z dziećmi.

#11 2011-04-24 09:33:39

Anhedonia
100% Netkobieta

Czerepach napisał:

dayzi napisał:

I nie ważne, że to jest wielkie łajdactwo porzucać własne potomstwo.

Takim samym łajdactwem jest ograniczanie (uniemożliwianie)  kontaktów ojcu z dziećmi.

Si senior big_smile czy to ojcu, czy to matce, czy to komukolwiek kogo dziecko kocha...

„Panie, daj mi SIŁĘ, abym zmienił to, co zmienić mogę,
daj mi CIERPLIWOŚĆ, abym zniósł to czego zmienić nie mogę
i daj mi MĄDROŚĆ, bym odróżnił jedno od drugiego.” – F.C. Oetinger

#12 2011-04-25 18:34:45

dayzi
Przyjaciółka Forum

Czerepach napisał:

Ja się zastanawiam czy w tych wszystkich przypadkach nie lepiej jest po prostu porozmawiać i się dogadać, co do kwot?

...dogadać to się można jak jest z kim

A co do ograniczania kontaktów- czasami jest tak, że to dzieci unikają kontaktów z rodzicem, który krzywdził.

#13 2011-05-02 13:36:54

nnila
Zaglądam tu coraz częściej

Witam,

Zacznę od krótkiego wstępu: mieszkaliśmy z rodzicami w USA, tam się rozwiedli. Ojciec miał zasądzone alimenty w dolarach. w 1997r wróciliśmy z mamą do Polski, ojciec został w USA, tam ożenił się drugi raz i przebywa do teraz. Wiedzie mu się b. dobrze, ma firmę, 3 domy itd.

Z początku płacił nam tylko część zasądzonych alimentów (w dolarach), przez co ma dług w tejże walucie. Następnie w 2002r orzeczono na terenie Polski rozwód, na mocy którego ojciec miał płacić nam alimenty już w złotówkach. Oczywiście płacił tylko jakiś ułamek tej kwoty, z czasem przestał w ogóle płacić. Właściwie, to płacił dopóki mama wysyłała pisma do konsulatu i jakoś go zmuszali... Od czasu jak skończyłam 18 lat nie płaci nam nic.
Co roku (odkąd skończyliśmy 18 lat) wysyłamy do Sądu z bratem ponowienie wniosku o uzyskanie alimentów od ojca, ale bez żadnych efektów. Dodam, że oboje z bratem studiujemy, ja kończę studia w tym roku (brat dopiero za 3 lata).

Stąd moje pytanie: co możemy zrobić, żeby uzyskać zaległe alimenty? Czy komornik coś tu pomoże? Mama kiedyś była u komornika, to stwierdził, że alimenty są zagraniczne, więc on nie może nic zrobić i odesłał ją z kwitkiem... Czy jest jakaś szansa na odzyskanie zaległych alimentów zasądzonych w USA i w Polsce? Jakie kroki powinniśmy poczynić, żeby przyspieszyć sprawę? Bo chyba sąd nic nie robi... pisma nic nie dają. Czy może oprócz Polski trzeba jeszcze walczyć bardziej po stronie USA, tj. wysyłać do amerykańskich urzędów pisma?

Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję.

#14 2011-05-31 11:02:27

kjersti
Redaktor Działu Prawo

nnila,
usiłowałam się dowiedzieć czegoś więcej o Twojej sytuacji, ale niestety przeważnie jeśli komornik rozkłada ręce to nic więcej już nie da się zrobić. Przynajmniej po polskiej stronie. Istnieje Fundusz Alimentacyjny, skodyfikowane przestępstwo niealimentacji, ale ściągalność długów nadal wygląda katastrofalnie.
Nie znam się na amerykańskim prawie, ale może warto by spróbować zadziałać po tamtej stronie.

Podniesiono temat podwyższenia alimentów.
Składając taki pozew należy pamiętać, że sąd będzie porównywał okoliczności faktyczne obecne z tymi, na podstawie których orzekał w przedmiocie alimentów poprzednim razem. To znaczy porównane zostaną obecne potrzeby uprawnionego z potrzebami z czasu ostatniej rozprawy, jak również możliwości zobowiązanego-w ten sam sposób.
Powództwo o podwyższenie alimentów jest uzasadnione, jeśli jeden z wyżej wskazanych warunków uległ zwiększeniu-potrzeby lub możliwości, a najlepiej jedno i drugie.
Pisząc pismo należy wskazać o jaką konkretnie kwotę się ubiegamy, a w uzasadnieniu określić zwiększone potrzeby osoby uprawnionej i/lub możliwości osoby zobowiązanej. Każde twierdzenie należy poprzeć dowodami-przykładowe rachunki, paragony, zaświadczenia lekarskie czy ze szkół, zeznania świadków. Rozprawa wygląda podobnie jak pierwsza sprawa o alimenty-im większą ilość argumentów i dowodów się zbierze tym lepiej.

#15 2011-06-01 22:53:42

niuniawdz
Zbanowany

Mam pytanie: 7 czerwca mam sprawę o odebranie mi alimentów od mojego ojca (800 pln). Szukam pomocy w znalezieniu jak największej ilości argumentów, które pomogłyby mi zatrzymać te pieniądze...
   Ojciec ma bardzo dobrze prosperującą firmę, piękny dom, trzy auta, w tym jedno za 120 tys pln (wzięte w leasing-u), motor, działkę nad zalewem, trenuje sporty "dla bogatych", wyjeżdża kilka razy w roku na drogie wakacje zagranicę, cała Jego nowa rodzinka chodzi w oryginalnych ciuchach i nie mają w ogóle pojęcia, że można nie mieć 10pln w portfelu...

Ja natomiast jestem zapisana do szkoły, do której jednak nie chodzę (mam dwoje Dzieci), a którą bardzo chciałabym skończyć... To jest tą moją podstawą do otrzymywania alimentów. Moje dochody, to:
-800pln - alimenty od taty
-500pln - FA na starszego Syna
-170pln - dodatek dla matki samotnie wychowującej dziecko (na młodszego Syna)
-136pln - zasiłek rodzinny
W sumie 1606pln

Moje opłaty:
-480pln - czynsz
-150pln - prąd
-200-600pln - gaz (ogrzewanie mieszkania i wody)
-290pln - szkoła
-70pln - tv, internet i tel stacjonarny
-110pln - tel komórkowy
Razem 1300 - 1700pln w zależności od pory roku...
Korzystam z dodatku mieszkaniowego, który obniża mi czynsz o niecałe 200pln miesięcznie. Pomagają mi znajomi i mama, która wzięła pod opiekę starszego Synka i zapewnia Mu wyżywienie...
Co ja powinnam mówić w Sądzie?
Czy mogę wnieść na tej sprawie o podwyższenie alimentów, jakich ku temu użyć argumentów i w którym momencie rozprawy mogę to zrobić?
Jaka jest szansa na to żebym straciła te pieniądze, a co za tym idzie mieszkanie? I jaka jest szansa na to żebym na tej sprawie zyskała podwyższenie alimentów?

Dodam, że sędzina (o ile będzie mnie pamiętała) zna moją sytuację finansową i sama określiła ją jako bardzo ciężką. To było 14 kwietnia na sprawie, którą wytoczył mi mój były.

SEMPER FIDELES KACPER
             ♥♥♥♥
            Razem...

#16 2011-06-02 10:19:27

kjersti
Redaktor Działu Prawo

Napisałam już Tobie, niunia, parę słów w Waszym wątku.
Co mogę dodać-sprawa, która Cię czeka będzie sprawą o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego jeśli dobrze rozumiem. Wobec tego sąd i tak najpierw będzie rozpatrywał, czy istnieją przesłanki by obowiązek ten rzeczywiście wygasł. Dopiero potem, jeśli stwierdzi, że nie-można próbować wnosić o podwyższenie alimentów. Wobec tego, moim zdaniem, powinnaś złożyć osobne powództwo dopiero po sprawie, którą wytoczył Tobie ojciec. Wskazówki merytoryczne w temacie podwyższenia alimentów-post powyżej.
Co do czekającej Cię teraz sprawy-pamiętaj, że każde swoje twierdzenie w sprawie cywilnej należy udowodnić. Jeśli więc będziesz twierdzić, że ojciec jest człowiekiem majętnym i stać go na dalsze płacenie Tobie-dowód (zeznania jakiegoś świadka np.). Jeśli będziesz twierdzić, że nie przedłużasz nauki umyślnie-dowód (tak jak napisałam w Waszym wątku). Moim zdaniem nie powinnaś w ogóle mówić, że do szkoły nie chodzisz, chyba że ojciec może mieć na to jakiś dowód. Gdyż w Twojej sytuacji fakt uczenia się jest jedyną podstawą alimentów.
Jeśli sąd stwierdzi, że ta podstawa odpadła to nawet jeśli ma dobre serce, pamięta Ciebie i Twoją sytuację-musi orzec według przepisów.
Niestety w sądzie wygrywa ten, kto ma więcej argumentów, niekonieczne ten, kto rzeczywiście ma rację.
Tak więc na rozprawie skup się na tym, aby ojciec nie mógł udowodnić Ci, że zaniedbujesz naukę.
Przygotuj się również na pytanie o możliwość podjęcia przez Ciebie pracy.

Ważny w tym kontekście jest również poniższy przepis KRO:
Art. 133. § 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
§ 2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.

Oznacza on, że jeśli odpadnie podstawa do alimentów w postaci Twojego przygotowywania się do zdobycia zawodu, możesz powołać się na możliwość popadnięcia w niedostatek w przypadku utraty tego świadczenia. Tutaj pomocne Ci będzie wyszczególnienie Twoich dochodów i wydatków, takie jak opisałaś powyżej.

#17 2011-06-02 10:25:07

dayzi
Przyjaciółka Forum

Nie dokładasz starań do usamodzielnienia....nie uczysz się( a podajesz opłatę za szkołę?) , nie pracujesz. Ojciec miał pełne prawo wystąpić z wnioskiem o uchylenie obowiązku alimentacji.

art. 133
§ 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego,(..)  jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

---------------------------------
Brakuje Wam pieniędzy...dlaczego młodsze dziecko nie ma alimentów od swojego ojca?

Ostatnio edytowany przez dayzi (2011-06-02 10:38:37)

#18 2011-06-02 10:42:20

kjersti
Redaktor Działu Prawo

dayzi:
Bo młodsze dziecko formalnie nie ma ojca-nie zostało jeszcze uznane, co ma szansę się zmienić.
Masz rację, że ojciec niuni miał prawo wytoczyć takie powództwo, nie kwestionuję tego. Jednak staram się cokolwiek doradzić dziewczynie w ciężkiej sytuacji. Ma dwoje dzieci, z tego co wiem małych. Być może nie jest w stanie teraz podjąć pracy.

#19 2011-06-02 12:35:53

niuniawdz
Zbanowany

Oczywiście, że nie jestem w stanie iść do pracy. Gdybym miała taką możliwość - normalnie chodziłabym do szkoły.
Co do młodszego Synka - Kjersti wyjaśniła.
Podaję opłatę za szkołę bo za nią płacę żeby mnie nie wyrzucili bo ciężko by było z powrotem, a zależy mi na tym kierunku!!!
Nie dokładam starań do usamodzielnienia się... Mam dwoje Dzieci, nic nie wymyślę żeby nagle stać mnie było na opiekę dla Nich na czas mojego pobytu w szkole czy w pracy.
A tak na sam koniec dodam, że nie spotkałam się nigdy wcześniej z takimi stosunkami między ojcem a dzieckiem, jak u mnie... Myślę, że sam fakt, że ojciec ma wszystko co tylko Mu się w sklepie spodoba, a ja czasem nie mam na chleb - nie jest normalny. Chciałabym zobaczyć Go jak przeżywa cały miesiąc z dwójką dzieci za 1606pln miesięcznie... A ja z tych pieniędzy muszę jeszcze opłacić drogie mieszkanie... Nie jestem w stanie pojąć jak On musi się czuć mówiąc mi jak dzwonię żeby zapytać czy może mnie gdzieś zawieźć: "Mogłabyś w końcu kupić sobie samochód". Jak pytam: "za co?", to słyszę: "Przecież dostajesz 800pln, mogłabyś to sobie odkładać i za parę miesięcy coś kupić"... Gdybym posłuchała, to mieszkałabym teraz z Dziećmi w aucie... eh...

SEMPER FIDELES KACPER
             ♥♥♥♥
            Razem...

#20 2011-06-02 13:55:22

dayzi
Przyjaciółka Forum

kjersti napisał:

dayzi:

Jednak staram się cokolwiek doradzić dziewczynie w ciężkiej sytuacji. .

Ojciec jak udowodni, że płaci a Niunia się nie uczy  może żądać zwrotu (nienależnych) alimentów.

Jeżeli nie jest skreślona z listy uczniów/studentów -pomimo nieobecności - i stawi się na egzaminy końcowe ma szanse utrzymać alimenty.

#21 2011-06-02 14:13:53

niuniawdz
Zbanowany

Jestem na liście słuchaczy, egzaminy mam w sierpniu... Więc jak się przedstawia moja sytuacja?

SEMPER FIDELES KACPER
             ♥♥♥♥
            Razem...

#22 2011-06-03 09:21:36

kjersti
Redaktor Działu Prawo

niunia,
moim zdaniem sąd nie odbierze Tobie alimentów, chyba że ojciec w jakiś sposób udowodni Ci, że do szkoły nie chodzisz. Może paść pytanie z kim zostają dzieci, gdy masz zajęcia w szkole-przygotuj sobie odpowiedź, że np. pomaga Ci mama. Weź ze sobą wykaz swoich dochodów i wydatków, które według mnie już wskazują na niedostatek, a co dopiero kiedy utraciłabyś ojcowskie alimenty. I zachowaj spokój. Tak jak już wyżej powiedziałyśmy z dayzi-najważniejsze, by ojciec nie udowodnił, że zaniedbujesz naukę. Jesteś na liście, do egzaminów podejdziesz, opłaty za szkołę wnosisz (możesz wziąć ze sobą jakieś potwierdzenie przelewu czy inny dowód), więc warunku starania się o zawód dotrzymujesz.
Musisz tylko pamiętać, żeby mimo wszystko starać się zaliczać przedmioty i semestry w terminach, by za jakiś czas ojciec nie zarzucił, że złośliwie przedłużasz czas nauki, a co za tym idzie alimentacji.
Podsumowując-trwaj przy twierdzeniu, że jest szkoła, która alimenty uzasadnia. A w najgorszym razie powołaj się na pojęcie niedostatku z art. 133 par. 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

#23 2011-06-08 21:27:02

niuniawdz
Zbanowany

Kjersti, mam pytanko:
Jutro składam pozew o ustalenie ojcostwa i alimenty. Czy mogę zanieść go do Sądu, na którego terytorium jest AŚ, w którym przebywa mój facet? Czy koniecznie do "mojego" Sądu?
Chodzi o to, że w tym "moim" jest sędzina, która nie zasądza alimentów od osób przebywających w "zamknięciu", a na sprawie o moje alimenty już wystarczająco straciłam...
Jutro zanoszę też wniosek o pisemne uzasadnienie podjętej decyzji (do 15 września zabrali mi 400pln). Będę się odwoływać.

SEMPER FIDELES KACPER
             ♥♥♥♥
            Razem...

#24 2011-06-09 16:26:25

kjersti
Redaktor Działu Prawo

niunia,teoretycznie możesz. To znaczy, sprawy o ustalenie ojcostwa tyczy się tzw. właściwość przemienna sądu. Oznacza to, że jako powód możesz złożyć pozew przed sąd zarówno właściwy dla siebie, jak i dla pozwanego. Właściwość ogólna i tak mówi o tym, że "sprawa idzie za pozwanym", czyli przeważnie wytacza się powództwo przed sąd miejscowo właściwy dla pozwanego.
Jednak nie wiem, czy AŚ  można uznać za miejsce zamieszkania pozwanego...W każdym razie spróbuj, najwyżej się nie uda i będziesz wtedy musiała działać w "swoim" sądzie.

Rozumiem, że uznanie w Waszej sytuacji jednak nie jest możliwe i zostaje pozew? Jednak pamiętaj, że przed sądem w takiej sprawie należy faktycznie udowodnić, że pozwany jest ojcem...

#25 2011-06-09 17:00:27

niuniawdz
Zbanowany

Kjersti, co znaczy w tym wypadku "faktycznie udowodnić"?

Uważasz, że lepiej byłoby załatwić sprawę poprzez USC? To jest możliwe tylko dla mnie nie bardzo "na rękę", bo dłużej zostałabym bez pieniędzy, co w obecnej sytuacji może przynieść tragiczne skutki...

Jak wygląda przebieg takiej rozprawy...?

SEMPER FIDELES KACPER
             ♥♥♥♥
            Razem...

#26 2011-06-09 20:18:37

Anhedonia
100% Netkobieta

niuniawdz napisał:

Uważasz, że lepiej byłoby załatwić sprawę poprzez USC? To jest możliwe tylko dla mnie nie bardzo "na rękę", bo dłużej zostałabym bez pieniędzy, co w obecnej sytuacji może przynieść tragiczne skutki..

Pozwolę sobie wtrącić 3 grosze - uznanie dziecka w USC następuje niejako "od ręki" a sprawa w sądzie może trochę czasu potrwać, szczególnie, że będą zaraz wakacje - więc nie rozumiem o co chodzi z tą długością czekania na pieniądze ?

#27 2011-06-10 01:04:24

niuniawdz
Zbanowany

Anhedonia, chodzi o to, że:
- pierwszy przypadek: załatwiamy przez USC, tracę zasiłek dla matki samotnie wychowującej dziecko, dopiero zakładam sprawę (powiedzmy 3 miesiące bez zasiłku), potem wyrok i 2 miesiące muszę czekać zanim pójdę do komornika. W SUMIE 5 MIESIĘCY BEZ ZASIŁKU.
- drugi przypadek: zakładam sprawę, czekam na nią 3 miesiące, dostaję wyrok, czekam 2 miesiące, idę do komornika. W SUMIE 2 MIESIĄCE BEZ ZASIŁKU.

SEMPER FIDELES KACPER
             ♥♥♥♥
            Razem...

#28 2011-06-10 09:39:43

kjersti
Redaktor Działu Prawo

niunia, rozumiem Twoją decyzję dyktowaną finansami. Jednak trzeba pamiętać, że uznanie ojcostwa przed kierownikiem USC jest przeważnie zwykłą formalnością. Co prawda, istnieje przepis mówiący o tym, że jeśli kierownik USC poweźmie jakieś wątpliwości co do pochodzenia dziecka ma prawo odmówić uznania. Ale w praktyce to się wręcz nie zdarza.
Natomiast sprawa o ustalenie ojcostwa ma na celu faktyczne dochodzenie czy pozwany jest biologicznym ojcem dziecka.
Według kodeksu rodzinnego i opiekuńczego za ojca dziecka uznaje się tego mężczyznę, który obcował z matką dziecka między 300 a 180 dniem przed jego narodzinami. Mogą paść pytania czy mieszkaliście w tym czasie razem, a jeśli nie to jak często się spotykaliście i gdzie...
Ojcem Twojego starszego syna jest również formalnie ktoś inny, więc i o niego sąd może pytać-czy nie istnieje możliwość żeby był ojcem młodszego dziecka. Czy nie mieszkałaś wówczas z byłym w tym tzw. okresie koncepcyjnym.
Fakt, że Wasze zgodne oświadczenia przed sądem (partner potwierdzi, że jest ojcem i zgodzi się z Twoim powództwem) może mieć duże znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. Ale to zależy od sędziego, bo kodeks postępowania cywilnego wyraźnie mówi o tym, że dowód z przesłuchania stron jest dowodem posiłkowym, najmniejszej wagi. Jednak w praktyce sądy często przymykają na to oko i orzekają tylko lub prawie tylko na podstawie dowodu z przesłuchania stron, przy braku innych.
W każdym razie, jeśli sąd poweźmie jakieś informacje o tym, w jakim czasie Twój partner przebywał w zk i/lub do kiedy trwało Twoje pożycie z byłym-może to być przeszkoda nie do pokonania.

Zastanów się więc na spokojnie, czy jesteście w stanie tak się przygotować do rozprawy, aby sąd nie miał wątpliwości i orzekł po Waszej myśli.
Za fałszywe zeznania podczas postępowania cywilnego również grozi odpowiedzialność karna (do 3 lat pozbawienia wolności) i dotyczy zarówno powoda jak i pozwanego.
Sąd może zarządzić przesłuchanie stron osobno (tak by jedna nie słyszała zeznań drugiej), jeśli stwierdzi jakieś nieprawidłowości.

Przemyślcie dobrze wszystko.

PS. Jak sąd uzasadnił ostatnie orzeczenie w przedmiocie alimentów od Twojego ojca?

#29 2011-06-10 15:17:03

niuniawdz
Zbanowany

Kjersti, ta baba wymusiła na mnie tylko płacz i histerię trwające do 4 rano następnego dnia... Nie mam pojęcia co mówiła... Czekam na pisemne uzasadnienie decyzji. Będę się odwoływać. Jakby nie było, mam prawo do tych alimentów. W związku z dzisiejszą sytuacją (dostałam 2 przelewy od ojca, jeden: "alimenty do 10.06.2011" na 400pln i drugi: "wpłata" na 300pln...), jestem coraz bardziej przekonana, że On będzie rzeczywiście dalej mi płacił byle Jego żonka dała Mu spokój, Ona mnie nienawidzi, jakby wiedziała że nie spotka Ją odpowiedzialność karna, to z uśmiechem a twarzy by mnie zabiła... Nie ukrywam, że ja zrobiłabym dokładnie to samo... Teraz jest jakąś damą, a zaczynała w sklepie moich rodziców jako ekspedientka zatrudniona za 600pln... 17 lat miała jak wskoczyła mojemu ojcu do łóżka...

SEMPER FIDELES KACPER
             ♥♥♥♥
            Razem...

#30 2011-06-11 11:41:14

megika

Mam pytanie: Jak ma samotna, niepełnosprawna matka obliczyć wydatki za mieszkanie, jedzenie, opłaty gdy mieszka z rodzicami?

#31 2011-06-11 12:14:17

Anhedonia
100% Netkobieta

megika napisał:

Mam pytanie: Jak ma samotna, niepełnosprawna matka obliczyć wydatki za mieszkanie, jedzenie, opłaty gdy mieszka z rodzicami?

Można jako średnią arytmetyczną. Dodać wszystkie wydatki, które ponosi się wspólnie (wyjąwszy opłaty dotyczące dziecka/dzieci np. przedszkole, bilety m-ne itp) i podzielić przez liczbę osób użytkujące wspólne gospodarstwo domowe.

#32 2011-06-11 12:44:16

megika

Spłacam kredyt co miesiąc czy sąd bierze to pod uwagę przy zasądzaniu alimentów?

#33 2011-06-11 12:54:47

Anhedonia
100% Netkobieta

Sąd bierze pod uwagę wszystkie wydatki. Ważne jest kto zaciągnął kredyt i czy sam czy na spółkę z kimś.

#34 2011-06-12 14:30:35

megika

Czy jako niepełnosprawna, samotna matka, która nie może w pełni opiekować się dzieckiem i potrzebuje wynajęcia opiekunki może przy przedstawianiu kosztów wliczyć wynajęcie opiekunki w koszt alimentów?

#35 2011-06-12 18:56:07

malinka90
Wróżka Bajuszka

ja mam pytanie. czy mam szanse na pobranie alimentów od ojca mojego dziecka ( nie zawarliśmy związku małżenskiego). Ojciec dziecka pracuje za granicą, ja jestem bezrobotna obecnie jestem w Polsce. Ile moga wynosić alimenty na miesiąc jeśli ojciec dziecka zarabia na Polskie ok. 4 tys zł. Czy jest to brane pod uwage? I czy mam możliwość starania sie o pieniądze skoro ojciec przebywa zagranica? A i dodam że ojciec dziecka zapowiedział że nie da mi ani grosza na dziecko.

Ostatnio edytowany przez malinka90 (2011-06-12 18:57:43)

Jeśli Coś Kochasz - Puść To Wolno
Jeśli Wróci - Jest Twoje
Jeśli Nie - Nigdy Twoje Nie Było...

#36 2011-06-12 23:47:59

domena1981
Na razie czysta sympatia

mam 4 synów w 2004 roku mój mąż wyjechał na szkolenie z pracy z którego już nie wrócił był rozwód sąd przyznał mi alimenty w  wysokości po 300 zł na dziecko nie płacił wiec złożyłam do komornika co miesiąc dostaje tylko 240 zł (całości) komornik twierdzi że to dlatego że były mąż ma już 2 inne egzekucje czy mogę coś z tym zrobić gdzieś się odwołać

#37 2011-06-16 11:00:39

kjersti
Redaktor Działu Prawo

megika:
Jak najbardziej, w takim przypadku możesz "doliczyć" opiekunkę do kosztów utrzymywania dziecka.

malinka:
Rozumiem, że nie wytaczałaś jeszcze żadnego powództwa o alimenty?
To jest pierwszy krok, który musisz podjąć. Złóż pozew o alimenty (możesz to zrobić w sądzie rejonowym właściwym miejscowo dla siebie i dziecka), w którym wykażesz szczegółowo potrzeby dziecka oraz określisz sumę jakiej chcesz dochodzić od jego ojca. Jego możliwości zarobkowe oczywiście również mają znaczenie przy zasądzaniu alimentów. Możliwości, a więc nie tylko dochody, które ojciec dziecka faktycznie ma, ale również jakie mógłby mieć, gdyby się bardziej postarał (sąd bierze pod uwagę wykształcenie, stan zdrowia pozwanego).
Nie określę Tobie, o jaką sumę możesz się ubiegać, gdyż to zależy łącznie od potrzeb dziecka, jak i możliwości ojca. No i koniec końców-od sądu.
Pamiętaj by podać miejsce aktualnego pobytu pozwanego.
Gdy już mieć będziesz prawomocne orzeczenie sądu w temacie alimentów, z klauzulą wykonalności czas na kolejny krok-próbę skutecznej egzekucji. Nie piszesz, czy ojciec Twojego dziecka mieszka na terenie UE, czy też poza, a to ma spore znaczenie. Napiszę jednak o możliwościach w każdym przypadku.

Jeśli chodzi o teren UE pomocne jest Rozporządzenie Rady (WE) nr 44/2001. Mówi ono, że wierzyciel alimentacyjny może ubiegać się o egzekucję bezpośrednio w kraju przebywania dłużnika. W tym celu należy złożyć wniosek (napisany w języku kraju pobytu dłużnika) w sądzie właściwym dla okręgu miejsca zamieszkania dłużnika. Dołączyć trzeba wszystkie dokumenty potrzebne wcześniej przy postępowaniu alimentacyjnym, tzn. odpisy aktów urodzenia dzieci oraz prawomocny wyrok sądu-wszystko przetłumaczone na język tamtego kraju. Konieczne jest podanie adresu do doręczeń dłużnika. Możliwe jest zwrócenie się o pomoc w tej całej procedurze do polskiego sądu, jak również wnoszenie o zwolnienie z kosztów sądowych.
Jak widać procedura ani łatwa ani zachęcająca...

O ile mi wiadomo, na dniach powinny wejść przepisy implementowane na podstawie Rozporządzenia Rady (WE) nr 4/2009. Na ich podstawie w każdym kraju UE (z wyjątkiem Danii) powstać miał specjalny urząd centralny zajmujący się dłużnikami alimentacyjnymi i egzekucją-również w przypadku, gdy osoba dochodząca alimentów nie zna obecnego adresu pobytu dłużnika. Urząd ma zajmować się również ustalaniem jego miejsca zamieszkania, miejsca pracy i pracodawcy, zbierać informacje o majątku.
Osoba uprawniona będzie mogła zwrócić się o pomoc do polskiego, właściwego dla niej sądu okręgowego, który pośredniczył będzie z takim urzędem w Polsce, który z kolei wyda odpowiednie dyspozycje urzędowi w kraju pobytu dłużnika.
Te przepisy powinny wejść w życie 18 czerwca tego roku, więc sugeruję kontakt z sądem okręgowym i zasięgnięcie tam informacji.

W przypadku, gdy dłużnik przebywa poza UE zastosowanie ma Konwencja Nowojorska (pod warunkiem, że kraj pobytu dłużnika jest stroną tej Konwencji).
Tutaj również należy zwrócić się do właściwego miejscowo dla uprawnionego sądu okręgowego (specjalny wniosek dostępny jest w sądzie), aby sąd ten przesłał do sądu właściwego dłużnikowi dokumenty umożliwiające egzekucję. Do wniosku dołączyć należy odpisy aktów urodzenia dzieci, odpis wyroku zasądzającego alimenty dla celów obrotu zagranicznego, zaświadczenie ze szkoły dziecka, jeżeli jest objęte obowiązkiem szkolnym oraz inne papierki w zależności od stanu faktycznego.

Tak więc możliwości jakieś są, skuteczność zależy od wielu czynników. Ale próbować, myślę, warto.

W najgorszym razie jest jeszcze Fundusz Alimentacyjny, o którym pisałam na pierwszej stronie tego wątku.

domena:
O środkach, jakie można zastosować wobec dłużników alimentacyjnych i o tym, kto jest takim dłużnikiem według przepisów pisałam już w tym wątku, na pierwszej stronie. Zapraszam do zapoznania się i w razie wątpliwości, do zadawania pytań.

#38 2011-06-20 16:03:54

megika

Czy w przypadku gdy wynajmę opiekunkę i chcę ją wliczyć do kosztów  alimentów, muszę mieć na to jakieś dokumenty, potwierdzenia zapłaty opiekunce itp.?

Stopka forum