Kiedy pracodawca każe wziąć urlop zamiast L4 - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » PRAWO , ODSZKODOWANIA , FINANSE , UBEZPIECZENIA » Kiedy pracodawca każe wziąć urlop zamiast L4

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 10 ]

1 Ostatnio edytowany przez Anemonne (2011-04-05 07:15:00)

Temat: Kiedy pracodawca każe wziąć urlop zamiast L4

W mojej firmie nakazali nam abyśmy brali urlop zamiast L4. Szczególnie jeśli mamy mieć jednodniową lub dwudniową nieobecność, każą nam wybierać dni wolne, bo to podobno źle wygląda w papierach i może być podstawą do osądzenia nas, że nie byliśmy chorzy tylko udawaliśmy! Czy to jest w ogóle zgodne z prawem, taka polityka antyL4?Chyba urlop mam po to by wypoczywać, a L4 jest do chorowania, jesli się mylę to mnie poprawcie!

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Kiedy pracodawca każe wziąć urlop zamiast L4
lorette napisał/a:

W mojej firmie nakazali nam abyśmy brali urlop zamiast L4. Szczególnie jeśli mamy mieć jednodniową lub dwudniową nieobecność, każą nam wybierać dni wolne, bo to podobno źle wygląda w papierach i może być podstawą do osądzenia nas, że nie byliśmy chorzy tylko udawaliśmy! Czy to jest w ogóle zgodne z prawem, taka polityka antyL4?Chyba urlop mam po to by wypoczywać, a L4 jest do chorowania, jesli się mylę to mnie poprawcie!

Lorette,

Na l4 idę gdy jestem chora i tego sie trzymam. Choruję niezwykle rzadko a L4 biorę, gdy jest konieczne. Nie widzę powodu by chorobowe zamieniać na urlop. Nikt nie ma prawa żądać takiego działania. Gdyby ktokolwiek sugerował mi takie rozwiązanie - absolutnie nie zastosowałabym sie do niego, bo to nieuczcie. Nie dajmy sie zwariować!

3 Ostatnio edytowany przez MagdaZ (2008-03-17 08:38:32)

Odp: Kiedy pracodawca każe wziąć urlop zamiast L4

Tak nie dajmy się zwariować,.... ale czasami możemy usłyszeć że jesteśmy niedyspozycyjni albo że księgowa ma więcej "roboty" z takim L4 niż urlopem. Niestety, często tak bywa że to pracodawca staje się ustawodawcą we własnej firmie i myśli że jest poza prawem.  Ja sama już kilka razy przenosiłam L4 w torebce bo nie był to dobry moment na chorobę. sad A później i tak nikt nie pamięta o Twoim poświęceniu, bo przecież nie ma ludzi niezastąpionych. Brutalna rzeczywistość.

4

Odp: Kiedy pracodawca każe wziąć urlop zamiast L4
MagdaZ napisał/a:

Tak nie dajmy się zwariować,.... ale czasami możemy usłyszeć że jesteśmy niedyspozycyjni albo że księgowa ma więcej "roboty" z takim L4 niż urlopem. Niestety, często tak bywa że to pracodawca staje się ustawodawcą we własnej firmie i myśli że jest poza prawem.  Ja sama już kilka razy przenosiłam L4 w torebce bo nie był to dobry moment na chorobę. sad A później i tak nikt nie pamięta o Twoim poświęceniu, bo przecież nie ma ludzi niezastąpionych. Brutalna rzeczywistość.

Magda,

no to po co się poświęcasz? orderu nikt za to Ci nie wręczy. To, że księgowa będzie miała więcej pracy z L4 - nie jest dla RZECZOWYM argumentem. Pewnie się powtórze - pamiętajmy, ze pracodawcy traktują nas tak, na ile my sami im pozwalamy. Dlaczego tak sie dzieje? Ano dlatego, że mamy jakieś dziwne poczucie winy, chęć ułożenia się wobec pracodawcy i sprawienia mu "mniej trudności" - jesli tak bedziemy sie zachowywac to nigdy nie zmienimy sterotypowych zachowań - i do kogo mieć wtedy pretensje? Kiedyś mój szef mi też to zasugerował - nie kłóciłam się z nim, nie pyskowałam, nie obruszyłam się - po prostu bezemocjonalnie powiedziałam mu, że choroba jest chorobą i na nią bierze się zwolnienie lekarskie a nie urlop. Zapytałam czy jesli wybiorę urlop na chorobowe to kto da mi urlop kiedy będę chciała wypocząć? Chorobowego nei można mylić z wakacjami na Teneryfie! Choroba to walka organizmu o zdrowie.
Oczywiście nigdy nie korzystam z chorobowego przy małym katarku czy kaszelku - staram się radzić sobie z takimi dolegliwościami. Nie nadużywam chorobowego i o tym wie mój szef, bo mu o tym przypominam.

5

Odp: Kiedy pracodawca każe wziąć urlop zamiast L4

Dlaczego czasem się poświęcam, bo nie mam innej alternatywy. Bardzo trudno jest funkcjonować według własnych zasad i przekonań w małym miasteczku gdzie na dobrą sprawę, choćby z widzenia, wszyscy się znają i jest jedna placówka w której możesz pracować - i co gorsza ludzie ci zazdroszczą tej pracy (że ją w ogóle masz) i jest kilka osób chętnych na twoje stanowisko. Jest rodzina która musi przetrwać od 1 do 1, i wobec której ma się zobowiązania. Ot taka małomiasteczkowa polska atmosferka.

6

Odp: Kiedy pracodawca każe wziąć urlop zamiast L4
MagdaZ napisał/a:

Dlaczego czasem się poświęcam, bo nie mam innej alternatywy. Bardzo trudno jest funkcjonować według własnych zasad i przekonań w małym miasteczku gdzie na dobrą sprawę, choćby z widzenia, wszyscy się znają i jest jedna placówka w której możesz pracować - i co gorsza ludzie ci zazdroszczą tej pracy (że ją w ogóle masz) i jest kilka osób chętnych na twoje stanowisko. Jest rodzina która musi przetrwać od 1 do 1, i wobec której ma się zobowiązania. Ot taka małomiasteczkowa polska atmosferka.

no tak, ciągle jeszcze jesteśmy ofiarami jakiegoś durnego ustroju. niewątpliwie twoje argumenty są zrozumiałe a bunt pewnie grozi samobójstwem zawodowym (czyli jak ci sie nie podoba to mamy na twoje miejsce 10-tki innych). próbuję wczuć się w twoją sytuację - jest patowa. Zastanawiam się co bym zrobiła. mam trochę przekorną naturę i ogromną potrzebę zmiany zachowań, które są sprzeczne z zasadami i prawem  w pracy, czy w domu, czy gdziekolwiek indziej.

problem polega na tym, że masowo wszyscy się na to godzą. to zas stwarza okazję dla procodawcy by zrobić z tego standard i tak to sie w kółeczko kręci.

Magda, mam stabilnieszą sytuację finansową więc nawet nie śmiem CI doradzać jaką masz przyjąć postawę. Pewnie sama wiesz najlepiej na co mozesz sobie pozwolić.
Powiem CI tylko tyle, że nie potrafię robić czegoś wbrew sobie - nie zgodziłabym się teraz na zamianę L4 na urlop. Niestety taka postawa nie jest popularna a tym samym źle postrzegana.

Niedawno uczestniczyliśmy całym działem w szkoleniu, które odbywało się w sobotę i niedziele - zgodnie z kodeksem pracy pracodawca zobowiazany jest do udzielenia mi urlopu za dni wolne od pracy.  Przed wyjazdem na forum całego działu zapytałam o te wolne dni no i oberwało mi się - jak ja śmię domagać się wolnego skoro firma funduje mi szkolenie. Nikt z współpracowników nie odezwał sie w tej sprawie. Jaki był tego finał - napisałam prośbe o 2 dni urlopu za to szkolenie w weekend. Oczywiscie nikt inny z tego nie zrezygnował - ale, kiedy było trzeba się odezwac to każdy milczał.

wniosek: teraz wszelkie tego typu w sprawy załatwiam w pojedynkę z szefem, reszta mnie nie obchodzi. niech każdy dba o swoje interesy na tyle na ile potrafi.

7

Odp: Kiedy pracodawca każe wziąć urlop zamiast L4

To straszne, że takie praktyki są powszechne. Ale rzeczywiście u mojej koleżanki też tak było ,że pracodawca kazał jej wziąć urlop zamiast L4. Coś tam zasugerował znaczy się wink Ale ja myślę, że takie przypadki mają raczej chyba najczęściej miejsce w dużych firmach typu korporacje jakieś gdzie ludzie pracują młodzi, najczęściej zaraz po studiach i nie znają specjalnie swoich praw ani tego co mogą a co nie i dają się najzwyczajniej w świecie zmanipulować pracodawcy. U koleżanki było potem tak, że jak odchodziła z pray to miała cały urlop wybrany, a jakby zamiast niego wzięła L4 w swoim czasie kiedy rzeczywiście była chora to by maiła jakiś ekwiwalent za niewykorzystany urlop, a tak figa.

8

Odp: Kiedy pracodawca każe wziąć urlop zamiast L4

Oczywiście, że zwolnienie lekarskie i urlop to dwie całkowicie różne rzeczy. Pracodawca nie ma prawa czegoś takiego wymagać od pracownika. Być może chodzi mu właśnie o zmniejszenie ryzyka wypłaty ekwiwalentu za urlop. No i przy nieobecności pracownika zarówno z powodu choroby jak i wypoczynku zapłaci tylko raz, w ramach dni urlopu zamiast pakiet dni urlopu-100% podstawy plus dni zwolnienia lekarskiego-80%.
A co do tego, że to może dziwnie wyglądać w papierach-nic bardziej bzdurnego, przecież pracodawca, jeśli poweźmie wątpliwość w jakim celu pracownik legitymuje się zwolnieniem lekarskim, zawsze może skontrolować jak zwolnienie jest wykorzystywane. Jeśli nie sprawdza, albo sprawdza i nie widać nic niepokojącego, nie ma powodu by pracownik miał gorszą opinię.
A w praktyce...wiadomo, jeśli pracownik boi się stracić posadę...Co za kraj.
W każdym razie niech nikt nie da sobie wmówić, że to praktyka dla dobra pracownika. Jeśli w firmie jest to jakieś ogólne zarządzenie odgórne może warto sprawę zgłosić odpowiednim organom kontrolnym...w końcu pracodawca nie musi wiedzieć kto zgłosił wink

Odp: Kiedy pracodawca każe wziąć urlop zamiast L4

U mnie w pracy też tak było że kazali brać urlop. Jaki był tego efekt? Nie miałam nawet jak pojechać na wczasy bo skończył mi się urlop. Jeśli ktoś potrzebuje wziąć zwolnienie lekarskie to można je uzyskać na portalu memedic.pl

10

Odp: Kiedy pracodawca każe wziąć urlop zamiast L4

Ja też miałam problematycznych pracodawców dlatego założyłam własną działalność. Właśnie wróciłam z wyjazdu do Gruzji z Konsorcjum.pl. Połączyłam pracę z odpoczynkiem - przyjemne z pożytecznym. Polecam taką opcję i to biuro. Wszystko świetnie dopilnowane, bogaty program, wieczór z winkiem i poznanie wielu wspaniałych osób.

Posty [ 10 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PRAWO , ODSZKODOWANIA , FINANSE , UBEZPIECZENIA » Kiedy pracodawca każe wziąć urlop zamiast L4

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności



© www.netkobiety.pl 2007-2024