Rozmowa kwalifikacyjna a kolor Twojego ubrania - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA KARIERY - MOJA KARIERA ZAWODOWA » Rozmowa kwalifikacyjna a kolor Twojego ubrania

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 14 ]

1

Temat: Rozmowa kwalifikacyjna a kolor Twojego ubrania

Serwis Pracuj.pl w artykule ,,Ubranym na pomarańczowo dziękujemy" opisał wyniki badań serwisu Career Builder, który przepytał HR-owców, z czym kojarzą im się barwy strojów przyszłych kandydatów na pracowników. Otóż okazało się, że mniej lub bardziej świadomie, ale potencjalni pracodawcy prześwietlają kandydatów przez pryzmat kolorów, które mają na sobie podczas rozmowy rekrutacyjnej. Najlepiej w rankingu wypadł kolor czarny i granatowy, za to pomarańczowy znalazł się na samym końcu, będąc oznaką braku profesjonalizmu.

Czasem oczywiście wskazana jest kreatywność, wtedy można sięgnąć po coś odważniejszego, jednak zawsze pamiętając, że strój ma być tylko dodatkiem, nie może więc odwracać uwagi od istoty spotkania, czyli samej rozmowy.

Jeśli jesteście zainteresowani, to oczywiście mogę przytoczyć z jakim typem pracownika kojarzą się HR-owcom wybrane kolory, niemniej przede wszystkim chciałabym zapytać czy Wy idąc na spotkanie kwalifikacyjne, lub sami rekrutując pracowników, zwracacie uwagę na kolory? I jeśli tak, to które kojarzą Wam się najlepiej, a które zupełnie na tę okazję odpadają? Dlaczego?

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj, a będzie Ci z nami łatwiej smile 

Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz.
Reklama
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Rozmowa kwalifikacyjna a kolor Twojego ubrania

Nie jestem pewna, czy ja zwracam uwagę na kolor właśnie, wydaje mi się, że na całość. I oczekuję od kandydata stosownego ubioru.. Fakt, pomarańczowa- nawet marynarka- nie przekonałaby mnie nawet w momencie, gdy rekrutuję do sklepu odzieżowego, a pomarańcz jest najmodniejszy w sezonie. Są zawody, w których można sobie pozwolić na pewną frywolność.. jednak nie wolno zapomnieć, że to w końcu rozmowa o pracę.. I pewnych rzeczy nie wypada..

Lepiej bez celu iść naprzód niż bez celu stać w miejscu, a z pewnością o niebo lepiej, niż bez celu się cofać.

3

Dziwne podjejście do tej rekrutacji. Czy ubranie jest najważniejsze czy wiedza i umiejętności przyszłego pracownika.
Jak ktoś przyjmuje przez pryzmat ubrania, to strach się ubierać. Bo co by nie założył, to może się okazać klapą.
Oczywiście nie chodzi o to aby osoba przyszła na rozmowę kwalifikacyjną w krótkich spodenkach czy w mini, choć to drugie może akurat być atutem.
Dla mnie przyjmowana do pracy osoba ma mieć wiedzę i umiejętnośći oraz być kreatywną osobą.
Co z tego jak ktoś ubierze się na rozmowę elegancko jak pusto w głowie.

Reklama

4 Ostatnio edytowany przez Olinka (2014-02-02 18:17:34)

Paulo, niby tak, ale jest wciąż powiedzenie, że nie ma drugiego pierwszego wrażenia. Dla mnie to podobnie jak z CV- to jest wizytówka podczas rozmowy o pracę. CV z błędami ortograficznymi, nieestetycznego, brudnego, choćby nie wiem, jak fantastyczne informacje byłyby zawarte, nie brałabym pod uwagę. I osoby, która na rozmowę o pracę przyszłaby ubrana nieadekwatnie do stanowiska, albo jak na plażę też nie. Liczą się jeszcze takie rzeczy, jak umiejętność dopasowania się do sytuacji. Oczywiście nie mówię o kimś, kto ubiega się o pracę malarza, murarza, czy czegoś w tym stylu:) Tu wystarczy, żeby nie smierdział smile

A, i jeszcze- nie chodzi o to, żeby stawiać wszystko na ubranie- ale można się ładnie ubrać i mieć pusto w głowie i to nie zagwarantuje rzecz jasna pracy, ale można też mieć coś w głowie i wtedy ładne ubranie podkreśli nasze kompetencje, powagę, prezentację, profesjonalność.

Nie pisz, proszę, postów jeden pod drugim, bo jest to sprzeczne z naszym regulaminem. Jeśli chcesz coś dopisać, użyj opcji ,,edytuj".
Z góry dziękuję i pozdrawiam, Mod. Olinka

Lepiej bez celu iść naprzód niż bez celu stać w miejscu, a z pewnością o niebo lepiej, niż bez celu się cofać.

5

Ja również uważam, że dobre ubranie nie zastąpi ani wiedzy, ani kompetencji, ale może je dodatkowo podkreślić i stworzyć wrażenie większego profesjonalizmu. W końcu ktoś, kto nie wie jak ubrać się stosownie do okoliczności, traci już na starcie. Nie twierdzę, że to wrażenie przeważa, ale podświadomie może wysyłać pewnego rodzaju negatywne sygnały.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj, a będzie Ci z nami łatwiej smile 

Reklama

6

No to moze zasugerowac zeby HR nie oceniali po pozorach typu wlasnie kolor ubrania a skupili sie na zawartosci czaszki? smile

U mnie to standardowo zalezy od nastroju. Wybieram szarosci, czernie i biele. Ale rowniez blekity, czerwienie i uwaga uwaga...roze smile Do biura podatkowego zalozylam czarny kostium a pod niego rozowa elegancka bluzke. W pomaranczowym od stop do glow malo komu jest do twarzy. Zoltego nie lubie a zielen mi nijak nie pomaga. Unikam granatowego bo zle sie w nim czuje a brazy z kolei....nieee. No moze cieply czekoladowy kolor....chociaz nie, nie mam do tego odpowiednich kolorow.
Jedno co moge powiedziec to to ze nie lubie na rozmowe isc jak do szkoly bialo-czarne lub granatowo-biale. Jesli juz sie decyduje na czarno-biala kombinacje to zazwyczaj rozswietlam to ladna apaszka. Jedna mam wlasnie pomaranczowa, piekna prosto z Indii. smile Zalozylam ja na rozmowe raz i prace dostalam smile

7

No to zobaczymy jak będę szukał pracowników, jak to oni będą ubrani.
Czasem CV to jest różne, kiedyś nawet mi jakaś laska przysłała takie CV ze zdjęciem w bikini.
Nie wiem, co ona miała na myśli, bo nie szukałem do domu uciech, no jakbym tam szukał pracownic, no to jak najbardziej.

8

paulo71 napisał/a:

Czasem CV to jest różne, kiedyś nawet mi jakaś laska przysłała takie CV ze zdjęciem w bikini.

Naprawdę miałam nadzieję, że nie ma aż tak głupich ludzi yikes.

Jaguar napisał/a:

Do biura podatkowego zalozylam czarny kostium a pod niego rozowa elegancka bluzke.

Zgodnie z badaniami kolor czarny (mowa tu o Twoim kostiumie) może świadczyć, że rekruter ma do czynienia z liderem wink. ,,Czarny to kolor, który skojarzył się HR-owcom z przywództwem. Do rozważenia szczególnie w przypadku rekrutacji na stanowiska menedżerskie. Uwaga, osoba ubrana tylko i wyłącznie na czarno może jednak sprawiać wrażenie nieprzystępnej."

Niestety nie ma tam nic o różowym, ale czerwony to kolor władzy smile. Natomiast pomarańcz jest kolorem osób kreatywnych, ale równocześnie może oznaczać niski poziom profesjonalizmu.
Myślę więc, że na przykład zestawienie czarnego kostiumu i pomarańczowego dodatku w całości może sprawiać bardzo pozytywne wrażenie - lidera z nutą elastyczności i kreatywności wink.

9

Olinko, przepraszam za posty, dawno nie czytałam regulaminu;)

Jaguar, to nie tak działa, że ocenia się pozornie. Ale mając do wyboru dwie osoby o bardzo podobnych kwalifikacjach, zadecyduje wrażenie, subiektywna ocena. I chociażby tu warto powalczyć:) kolorowy dodatek- jak najbardziej, ale dodatek.. ja na ostatnią rozmowę poszłam w topie białym (o jak ja nie cierpię kołnierzyków! ), czarnej marynarce i czarnych spodniach. Klasycznie, elegancko smile z dokumentami wydrukowanymi na ładnym papierze.. I jeśli przyjdzie mi kiedyś iść znowu, myślę, że wybiorę ten sam zestaw;)

A co do zdjęć... Akurat żaden facet nie przysłał do mnie w slipkach (niestety..), ale ilość cv ze słit-fociami mnie przeraża!

10

No ja się zastanawiam, czy zatrudniając opiekunkę do dziecka wybrałabym osobę ubraną od stóp do głów na czarno. Może jednak w tym wypadku pomarańczowy by mnie bardziej zachęcił. Księgowa w różowym kostiumiku? big_smile Ogrodnik ubrany w garnitur? Sprzątaczka w stroju jakby startowała na prezesa banku też by mnie nie zachwyciła, bez względu czy w szarościach, czy w pomarańczach.

Chociaż mam znajoma, która w szafie ma tylko czerń, biel, kilka odcieni szarości i różu. I jedną szafirową sukienkę big_smile

Nic tu nie ma ;P

11

No jasne, możemy się czepiać skrajnych sytuacji. Ale strój na rozmowę to nie to samo, co już później strój do pracy.

12

Wg mnie to zależy od pracy. Starając się o stanowisko urzędnicze czy o katedrę na uczelni wypadałoby się ubrać elegancko. Z drugiej strony do pracy w call center, gdzie zazwyczaj sami młodzi, nie przyjdę w kostiumiku i na szpilkach. Dwa razy byłam na rozmowie o pracę w CC i byłam ubrana podobnie - czarne spodnie (nie od garnituru xd), jasna bluzka, a to przełamane żakietem w nieco żywszym kolorze. Chciałam osiągnąć efekt na wpół elegancko, na wpół na luzie.
Z kolei jak starałam się o pracę w teatrze dla dzieci, już przez telefon zostałam uprzedzona, że po rozmowie od razu dostanę jakieś zadania - wiadomo więc, że nie przyjdę w sztywnym kostiumie i na szpilkach, jeśli może wypaść, że będę tarzać się po podłodze czy robić inne dziwne rzeczy.

Tysiąc razy mówiłam ludziom, że jestem miła. Krzyczałam, groziłam, biłam... Bez skutku. Nikt mi nie wierzy.

13

Ja wcześniej niucham jak oni się tam ubierają, czy mają swój styl czy luz, próbuję się dowiedzieć, czy styl ubrania jest dla nich ważny i dlaczego. Decyzję co ubiorę podejmuję w zależności od samej firmy i stanowiska na jakie się staram.

Posty [ 14 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA KARIERY - MOJA KARIERA ZAWODOWA » Rozmowa kwalifikacyjna a kolor Twojego ubrania

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin
© www.netkobiety.pl 2007-2016