Darowizna a koszty;) - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 9 ]

Temat: Darowizna a koszty;)

Witam , i proszę o pomoc.
Mieszkamy z męzem w mieszkaniu po rodzicach którzy wyjechali za granice. Umowa jest taka że połowę oni nam podarują a polowe splacamy kredytem.
I teraz moje pytanie, jakie są koszty takiej darowizny, czy to prawda że taniej bedzie jeżeli przepiszą mieszkanie tylko na syna?? Mam nieprzyjemne "wrażenia" rodzinne jeżeli chodzi o darowizny ale na pewno nie chce sytuacji że bede mieszkać, utrzymywać i remontoewać ze wspólnych pieniędzy mieszkania "tylko" jego.
Pozdrawiam najbardziej i dziekuje za pomoc:))

Bo życie jest piękne!!:)
Reklama
Zobacz podobne tematy :

2 Ostatnio edytowany przez Danusia (2009-02-12 09:09:46)

Odp: Darowizna a koszty;)

Z tego co wiem- zmieniły się przepisy w sprawie darowizn od najbliższych - czyli I grupy spadkowej.Nie ma podatku.... więc koszty są bez znaczenia. Jeśli przepiszą tylko synowi- bedzie to Jego odrębny majatek- więc sie zastanów.

3

Danusi ma rację. Nie ma teraz podatku, jeśli chodzi o najbliższą rodzinę. Trzeba tylko udać się do notariusza, bo taka sprawa musi być przeprowadzona notarialnie. I to będzie jedyny koszt. A jeśli chodzi o to, czy lepiej przepisać na męża czy na Was obojga to już się zabardzo nie orientuję, jak to wygląda od strony podatkowej. Ale jeśli chodzi o Ciebie to lepiej chyba, zeby było przepisane na Was obojga. W końcu razem spłacacie kredyt i razem będziecie go utrzymywać.

Reklama

4

Nie wspominałam o notariuszu- bo dla mnie to oczywiste,że wszystkie "ruchy" dotyczące nieruchomości -wymagają aktu notarialnego. Teść czy teściowa- to tez I grupa spadkowa.Nie zwlekajcie z przepisem- bo testament - ma to do siebie,że można go w razie draki podważyć czy obalić.Jesli przepiszą za życia------ inna sprawa

5

Danusia ma racje, ja mam mieszkanie, ktore rodzice zapisali mi w darowiznie szczegolnie dlatego, aby po ich smierci moi dwaj bracia nie mogli sie ode mnie niczego domagac, zadnego podziału, zadnego zachowku, zadnego ciagania po sadach.A kosztty nie takie duze- mi wyniosło 2.000 zł.

za jeden odpis w sadzie z ksiag wieczystych placiłam 30 zl(mozna starac sie o umorzenie), notariusz bierze procent od wartosci mieszkania, ktora ja musiałam podac, klauzule w akcie notarialnym kosztuja ok 200 zl

Hell is other people.
Jean-Paul Sartre,French philosopher
Reklama

6

Z tym podaniem wartości  nieruchomości- trzeba być rozważnym,bo jeśli Urząd Skarbowy stwierdzi,że wartość została zaniżona- z urzędu wszczyna postępowanie.Jednak bez stresu- nie ma to reperkusji podatkowych dla nas.

Zaintrygowało mnie to ..... połowę spłacamy kredytem.Mam nadzieję,że formalnie rodzice  dopełnią wszelkich  papierów - by się nie okazało,że spłaciliście połowę-    a    masa majątkowa jest  wspólna.... z Kimś do podziału.W tej kwestii ja sama przekonałam się,że pieniążki Nikomu nie śmierdzą i choć nie ma prawa moralnego- wyciągają rękę....... bo Im się należy.Bądżcie rozważni.Sprawy majątkowe "rozwaliły" niejedną zgodną do tej pory rodzinę.

7

Danusia napisał/a:

.Sprawy majątkowe "rozwaliły" niejedną zgodną do tej pory rodzinę.

Tak wiem to baaardzo dobrze:))
O przepisanie to oczywiście że lepiej na mnie również żeby przepisali ale niestety z tego co sie orientuje to ja jako synowa od 2007 roku nie jestem już najbliższą rodziną:( tak jak zięć i treściowa
Podobno można tak zrobić żeby przepisali na męża a on później (czyt. od razu;) u notariusza zrobi coś co się nazywa rozszerzeniem własności czy współwlasności. czy jakoś tak:)
Może któraś z was juz przechodzila przez coś podobnego??
A co do połowy splacanej kredytem to wiem że trzeba to zrobić regulrną umową kupna-sprzedaży żeby sie za kilka lat komuś  nie odwidział;)

Bo życie jest piękne!!:)

8

Rozwijając temat... Owszem darowizna (jak i spadek) otrzymana od osób w I stopniu pokrewieństwa jest zwolniona z podatku, należy jednak pamiętać, aby ten fakt zgłosić do naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego dla naszego miejsca zamieszkania (w przypadku kiedy wniosek składamy samodzielnie, a więc bez pośrednictwa notariusza) w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego (na formularzu ZD-Z2), jeśli bowiem nie dopełnimy tej formalności nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej. Podatek wynosi od 3 do 7 %. Wówczas należy wypełnić druk SD-3.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj, a będzie Ci z nami łatwiej smile 

Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz.

Posty [ 9 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018