Temat: Karczoch - opóznia proces starzenia oraz działa pozytywnie na wątrobę

Karczoch zwyczajny występuje obecnie w całej Europie oraz Ameryce. W kuchni karczoch wykorzystywany jest od wielu wieków, natomiast w lecznictwie dopiero od całkiem niedawna w porównaniu z innymi roślinami wykorzystywanymi w leczeniu.

Zastosowanie

Karczoch działa pozytywnie na wątrobę poprzez wydzielanie żółci oraz przy dolegliwosciach pokarmowych. Pomaga on również obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Poza tym karczoch jest polecany osobom chorym na cukrzycę.  Flawonoidy w karczochu nie tylko korzystnie wpływają na wątrobę, ale są także silnymi antyoksydantami, które skutecznie zwalczają wolne rodniki, a przez to opóźniają procesy starzenia i zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów.

Składniki karczocha

Karczoch jest ceniony przede wszystkim za bogatą ilość witamin, garbników, cukrów oraz kwasów: mlekowego, jabłkowego oraz cytrynowego.

Działanie karczocha

Liście karczocha zawierają tzw. substancje goryczkowe i to właśnie one odpowiadają za pobudzanie wydzielania żółci, co chroni wątrobę. Poza tym znacząco poprawiają one trawienie tłuszczów.

Wywar z karczocha

Najlepszy będzie samodzielnie przygotowany wywar z liści. W tym celu możemy użyć nawet zewnętrznych liści, które norlmalnie odcinamy, bo są niejadalne. Wrzucamy ok. 12-15 posiekanych liści na pół litra gotującej się wody. Gotujemy przez 10-15 minut, po czym odstawiamy całość do przestygnięcia. Przy dolegliwościach wątrobowych i układu pokarmowego pijemy od 1 do 2 szklanek takiego naparu dziennie.

2

Odp: Karczoch - opóznia proces starzenia oraz działa pozytywnie na wątrobę

tak karczochy są bardzo bardzo dobre - nie wiedziałam tylko ,ze opóźniają procesy starzenia smile W każdym razie mogę potwierdzić, że na wątrobę działają doskonale !

3

Odp: Karczoch - opóznia proces starzenia oraz działa pozytywnie na wątrobę

ten post wyzej to nie ja pisalam jakby co smile panie modki sie chyba zabawiaja albo zaszla pomylka.nie jadlam w zyciu karczocha a poza tym prawie w ogole nie uzywam polskich znakow smile a co do karczocha to napewno w najblizszym czasie zjem big_smile i opisze wrazenia zwiazane z watroba jakby co

4

Odp: Karczoch - opóznia proces starzenia oraz działa pozytywnie na wątrobę

Więc ktoś musiał używać Twojego komputera. Moderatorzy nie są cudotwórcami i nie potrafią pisać z czyjegoś profilu.

5

Odp: Karczoch - opóznia proces starzenia oraz działa pozytywnie na wątrobę

Dobre, smialem sie chyba z 5 minut smile