Praca na czas określony czy można zwolnic kobiete w ciązy - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2011-02-15 11:05:57

anqa0
Na razie czysta sympatia

Praca na czas określony czy można zwolnic kobiete w ciązy

Moja koleżanka zaszłą w ciąże będąc zatrudniona na czas określony jednego roku .. teraz boi się przyznać pracodawcy że jest w ciązy bo umowa kończy się w kwietniu ...
wiec moje pytanie brzmi czy można zwolnić taka kobietę...
Proszę o pomoc ..smile

#2 2011-02-16 14:16:44

Lena
Moderator

Re: Praca na czas określony czy można zwolnic kobiete w ciązy

anqa przydałoby się więcej informacji na temat formy zatrudnienia koleżanki. Generalnie zasady są takie:

Zgodnie z ogólnymi zasadami kobieta podlega szczególnej ochronie w całym okresie ciąży (art. 177 par. 1 kodeksu pracy), czyli od poczęcia dziecka do dnia rozwiązania. Nie można w tym czasie wypowiedzieć umowy o pracę (są wyjątki) i kobieta ma prawo do pełnopłatnego okresu chorobowego.

Wyjątki:
- Ochrona po upływie trzeciego miesiąca ciąży ma znaczenie tylko w umowach terminowych (umowa na czas określony bądź na czas wykonywania określonej pracy) zawartych na dłużej niż miesiąc. Jeśli umowa wygasa po trzecim miesiącu ciąży, pracodawca musi ją przedłużyć do dnia porodu (art. 177 par. 3 kp). Jednak nawet przy takiej umowie kobieta jest chroniona od momentu poczęcia - tzn. pracodawca nie może jej zwolnić do czasu wygaśnięcia umowy.

- Prawo nie chroni kobiet zatrudnionych na okres próbny krótszy niż jeden miesiąc.

Są też dwa inne przepisy, zgodnie z którymi pracodawca nie musi przedłużyć umowy do momentu porodu (może ją zatem wypowiedzieć), nawet jeśli kobieta jest w zaawansowanej ciąży. Chodzi o umowy:

•  na czas zastępstwa (art. 177 par. 3(1) KP), - zastępujesz tylko pracownika przebywającego np. na chorobowym oraz

•  jeśli jesteś pracownikiem tymczasowym (zatrudnia cię agencja pracy tymczasowej i "wypożycza" cię docelowemu pracodawcy). W obu przypadkach umowa wygasa z upływem terminu, na jaki ją podpisano

"Przeszłość i teraźniejszość są naszymi środkami. Tylko przyszłość jest celem."

#3 2011-02-16 19:59:58

Requirere
Powoli się zadomawiam

anqa0 napisał:

Moja koleżanka zaszłą w ciąże będąc zatrudniona na czas określony jednego roku .. teraz boi się przyznać pracodawcy że jest w ciązy bo umowa kończy się w kwietniu ...
wiec moje pytanie brzmi czy można zwolnić taka kobietę...
Proszę o pomoc ..smile

Jak koleżanka nic nie powie, to pracodawca może wypowiedzieć jej umowę (bo skąd ma wiedzieć, że nie może wypowiedzieć), wtedy trzeba przedstawić zaświadczenie, że jest w ciąży i wypowiedzenie staje się nieskuteczne. Kobiety w ciąży zwolnić wcześniej nie może (chyba że z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych).
Co do przedłużenia do dnia porodu  - patrz komentarz Leny.
Pozdrawiam serdecznie. smile

Życia nie można wybrać, ale można z niego coś zrobić

#4 2011-02-16 20:14:49

anqa0
Na razie czysta sympatia

dzięki serdecznie za pomoc ..smile
a co do koleżanki to jest w 3 miesiącu powiedziała szefowi i luzik że tak powiem... szef okazał się spoko w takiej sytuacji nawet zaproponował stanowisko mniej szkodliwe dla jej zdrowia heh ..;p
jednak nawet niezłego twardziela może ruszyć kobieta w ciąży hehe ..big_smile

#5 2011-02-16 22:22:40

Requirere
Powoli się zadomawiam

anqa0 napisał:

dzięki serdecznie za pomoc ..smile
a co do koleżanki to jest w 3 miesiącu powiedziała szefowi i luzik że tak powiem... szef okazał się spoko w takiej sytuacji nawet zaproponował stanowisko mniej szkodliwe dla jej zdrowia heh ..;p
jednak nawet niezłego twardziela może ruszyć kobieta w ciąży hehe ..big_smile

To dobrze, że tak zareagował, bo to naprawdę niespotykane smile
Wszystkiego najlepszego dla przyszłej mamy smile
Pozdrawiam serdecznie!

#6 2011-02-17 09:31:41

Lena
Moderator

Właśnie tylko pogratulować szefa

"Przeszłość i teraźniejszość są naszymi środkami. Tylko przyszłość jest celem."

#7 2011-02-17 10:52:16

anqa0
Na razie czysta sympatia

sama byłam w szoku ...
a co najlepsze zaproponował nawet ciuszki po swoim dziecku bo jak powiedział to jest duży wydatek hehe ..big_smile

#8 2011-02-17 12:25:04

Requirere
Powoli się zadomawiam

anqa0 napisał:

sama byłam w szoku ...
a co najlepsze zaproponował nawet ciuszki po swoim dziecku bo jak powiedział to jest duży wydatek hehe ..big_smile

WOW i tu "kopara leży na ziemi" chylę czoła przed taką postawą big_smile

#9 2011-02-20 21:32:42

Asiula12321
Niewinne początki

noo tylko pogratulować takiego szefa:)
ja od "mojego byłego szefa" na szczescie sie uwolniłam, po skonczeniu umowy musiałam sie prosić o ekwiwalent za niewykożystany urlop, ale byłam nieugieta i nie dałam sie temu ...

#10 2011-02-21 11:41:12

19760525
Niewinne początki

mam pytanie, chcialabym sprzedawac rozne zeczy przez internet tylko niewiem jak sie do tego zabrac, moze ktos to juz robi i da mi jakies wytyczne

Ostatnie tematy :

Stopka forum