Kiedy przysługuje mi odprawa? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » PRAWO , ODSZKODOWANIA , FINANSE , UBEZPIECZENIA » Kiedy przysługuje mi odprawa?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 6 ]

1

Temat: Kiedy przysługuje mi odprawa?

Kiedy osobie przysługuje odprawa? Moje stanowisko z powodu wewnętrznej restrukturyzacji zostanie zamknięte, czy w związku z tym, jeśli zwolnienie będzie nie z mojej winy, to otrzymam jakąś odprawę?Na co powinnam uważać, czy pracodawca może zastosować jakieś haczyki, które spowodują, że mogłabym nie dostać żadnych pieniążków?

Reklama
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Kiedy przysługuje mi odprawa?

Witam, odprawa przysługuje pracownikom, z którymi rozwiązuje się stosunek pracy na podstawie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (chodzi tu o tzw. zwolnienia grupowe i indywidualne).

Pracownikom zwalnianym w trybie tej ustawy przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:
a) 1-miesięcznego wynagrodzenia, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata
b) 2-miesięcznego wynagrodzenia, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat
c) 3-miesięcznego wynagrodzenia, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat

Natomiast wysokość odprawy nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia.

Istnieje też możliwość rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron (musi to dotyczyć co najmniej 5 pracowników) i być może z tego będzie chciał skorzystać pracodawca. W takim przypadku trzeba dokładnie przeanalizować warunki proponowanego porozumienia, i gdyby były one gorsze od wysokości przysługującej odprawy, nie należy się na nie zgadzać. smile

kołysz mnie dźwiękiem, który koi ból.....

3

Małe sprostowanie co do porozumienia stron. Jeżeli porozumienie dotyczy wspomnianej liczby pracowników i, co najważniejsze, następuje z inicjatywy pracodawcy to wtedy prawo do odprawy przysługuje. Natomiast pracodawca może próbować obejść te przepisy, np. poprzez przedstawianie pracownikom trudnej sytuacji finansowej itp, nie wysuwając jednocześnie jednoznacznej propozycji zawarcia porozumienia, w takim przypadku trudno udowodnić, że porozumienie zostało zawarte z jego inicjatywy i pracownikom nie będą przysługiwać żadne świadczenia.

Częstym sposobem obejścia przepisów jest także zmiana rodzaju umowy pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony, na umowy terminowe. Wtedy rozwiązują się one po upływie określonego czasu i odprawa również nie będzie przysługiwać.

Reklama

4

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź:-) pozdrawiam!!!

5

Proszę bardzo, również pozdrawiam:)

Reklama

Posty [ 6 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PRAWO , ODSZKODOWANIA , FINANSE , UBEZPIECZENIA » Kiedy przysługuje mi odprawa?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018