Koszmarny Karolek - co sądzicie o tej lekturze dla dzieci? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » WYCHOWANIE, ZDROWIE I EDUKACJA DZIECKA » Koszmarny Karolek - co sądzicie o tej lekturze dla dzieci?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 12 ]

Temat: Koszmarny Karolek - co sądzicie o tej lekturze dla dzieci?

Hej,

Mam dwójkę dzieci - chłopców, 5 i 7 lat.

Jakiś czas temu dostały dwie książeczki z serii Koszmarny Karolek i są zachwyceni... Oni zachwyceni, a ja przerażona!

Owszem, opowieści są zabawne, ale nie widzę tam aspektu edukacyjnego, morałów, które w książeczkach z mojego dzieciństwa były najistotniejsze... Obawiam się, że chłopaki naczytają się opowieści o małym łobuzie i sami będą w szkole i przedszkolu zachowywać się tak jak Karolek. Dodam, że póki co, nie mam żadnych niepokojących sygnałów od wychowawczyń, a niedawno nawet natknęłam się na specjalistyczny tekst, że Karolek wcale nie taki Koszmarny, i że my też lubimy czytać kryminały, a wcale nie jesteśmy od razu mordercami...

Macie jakieś doświadczenia z książeczkami z serii Koszmarny Karolek? Jestem ciekawa Waszych opinii...

Serdecznie pozdrawiam.

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Koszmarny Karolek - co sądzicie o tej lekturze dla dzieci?

Weź nie przesadzaj... toż większe głupoty pokazane są we współczesnych "bezpiecznych" bajkach dla dzieci....
A wprowadzenie aspektu edukacyjnego i morałów to jest Twoja rola. To Ty możesz po przeczytanej historyjce zainicjować rozmowę na temat jakie zachowanie jest akceptowalne a jakie nie... Chociaż ja bym tak nie umniejszała inteligencji dzieci...

"Karolka" akurat nie czytałam, ale podejrzewam, że jest wzorowany na "Mikołajku". A tego jak najbardziej polecam.

3

Odp: Koszmarny Karolek - co sądzicie o tej lekturze dla dzieci?

Mikołajek to akurat zupełnie co innego niż Karolek... Nie czytałam Karolka ale spotkałam się z niejedną opinią mam których dzieci są na tym etapie i żadna z nich zadowolona nie była... Nikt nie umniejsza inteligencji dzieciom ale nie uważam żeby była to dobra lektura dla 5cio latka... Tak jak nie uważam żeby współczesne bajki były fajne...np Swinka Peppa...Jestem w stanie zrozumieć to że prosiaki mają usta na policzku( nie każdy jest doskonały) ale dlaczego jak się śmieją nawet z mało śmiesznej rzeczy za każdym razem się przewracają na plecy..? do dnia dzisiejszego jest to dla mnie zagadką...  Uważam że rolą rodzica jest wybrać z tego wszystkiego co oferują nam sklepy i media te prawdziwe perełki i przedstawić je dziecku...I nie mówię żeby izolować dziecko od "trendów" ale książki Karolka ja bym sobie darowała smile

4

Odp: Koszmarny Karolek - co sądzicie o tej lekturze dla dzieci?

I właśnie w tych trendach tkwi gwóźdź. Zarówno w przedszkolu jak i w szkole panuje niejako moda na Karolka, a same pewnie wiecie, jak to jest walczyć z modą. Kolega ma, czyta, zaśmiewa się, to ja też mieć muszę i śmieję się z tego samego. Staram się im tłumaczyć, że indywidualność należy cenić, ale nie mogę też odcinać ich od wszystkiego czym akurat zachwycają się dzieciaki.

Trzeba też brać poprawkę na to, że dzieci śmieszą inne rzeczy niż nas - dorosłych. Takiego argumentu użyła pani opiekunka, kiedy po tym jak dowiedziałam się, że Karolek jest czytany w świetlicy zainicjowałam stosowną z nią rozmowę. Grunt, że dzieciaki mają z lektury frajdę, a ta stanowi dla nich start w czytelniczej drodze.

5

Odp: Koszmarny Karolek - co sądzicie o tej lekturze dla dzieci?

Monilovie, to według Ciebie pani w świetlicy powinna dzieciom "Pana Tadeusza" czytać?
Ciesz, się, ze czyta a nie włącza im TV.
"Karolka" przeczytałam kawałek w księgarni... według mnie trochę głupawa... ale jak najbardziej dla dzieci. Zwłaszcza do samodzielnego czytania, bo ma duże litery i mało tekstu na stronie.

6 Ostatnio edytowany przez Iceni (2014-10-26 11:33:04)

Odp: Koszmarny Karolek - co sądzicie o tej lekturze dla dzieci?

Współczesne trendy są okropne... lepiej wrócić do klasyki - opisów kanibalizmu, dzieciobójstwa, trucicielstwa, znęcania się nad zwierzętami, czarnej magii i innych, odpowiednich dla dzieci tematów...

Polecam zwłaszcza bajki braci Grimm ;P

7

Odp: Koszmarny Karolek - co sądzicie o tej lekturze dla dzieci?
Iceni napisał/a:

Współczesne trendy są okropne... lepiej wrócić do klasyki - opisów kanibalizmu, dzieciobójstwa, trucicielstwa, znęcania się nad zwierzętami, czarnej magii i innych, odpowiednich dla dzieci tematów...

Polecam zwłaszcza bajki braci Grimm ;P

Uwielbiałam te bajki i wyrosłam na osobę normalną tongue

Co się tyczy Karolka, chrześnica mojego męża (8 lat) jest tą książką zachwycona i jej mama również.
Ja nie czytałam.

8

Odp: Koszmarny Karolek - co sądzicie o tej lekturze dla dzieci?

Cyniczna pamietaj że nie ma ludzi normalnych, są tylko niezdiagnozowani wink Ja też uwielbiałam baśnie Grimmów. Mimo że klasyka podobno straszna, leśniczy rozpruwa wilkowi bełcun,Dziewczynka z zapałkami bezczelnie umiera zamiast dać dziecku happy end, Tola kręci z Bolkiem i Lolkiem jednocześnie a Muminek śpi w jednym łóżku z Panną Migotką całą zimę mimo że są tylko przyjaciółmi, to uważam że nasze pokolenie jest dużo zdrowsze od pokoleń chowających się na "bezpiecznych" bajkach smile

9

Odp: Koszmarny Karolek - co sądzicie o tej lekturze dla dzieci?
Magda8891Mimo że klasyka podobno straszna, leśniczy rozpruwa wilkowi bełcun,Dziewczynka z zapałkami bezczelnie umiera zamiast dać dziecku happy end,[... napisał/a:

Bo dorośli bardzo często zapominają że dzieci zupełnie inaczej odbierają bajki. Stąd swego czasu pojawiła się np. afera z Teletubisiami, które jak dla mnie są bardzo przyjemną bajką dla najmlodszych.

My patrzymy przez pryzmat wiedzy i doświadczeń.

Nawet głupia rymowankia: chodzi lisek kolo drogi.... Jako dziecko nigdy jej nie analizowalam a dziś mi się wydaje taka straszna,bo jak można o biednym okaleczonym zwierzeciu rymowanki tworzyć

10

Odp: Koszmarny Karolek - co sądzicie o tej lekturze dla dzieci?

: ) Macie racje!

Tak łatwo zapomnieć jak samemu było się dzieckiem i co najobrzydliwsze, najbardziej krwawe fragmenty robiły największe wrażenie i najbardziej zapadały w pamięć : )

Grunt to, żeby dzieciaki w ogóle chciały czytać, bo to jest dziś duży problem. W dobie wszechobecnych bajek, technologii tabletów, gdzie bez wysiłku można poznać mnóstwo historii, bardziej może atrakcyjnych od druku i rysunków, każda książka, która przekona do siebie dzieciaki to skarb.

11

Odp: Koszmarny Karolek - co sądzicie o tej lekturze dla dzieci?

Myślę,że to nie książka przekonuje do siebie dzieciaki tylko czytający rodzice.
Skoro dla rodziców atrakcyjniejszy jest tablet to jakim cudem dziecko ma pokochać książki?
Czytanie czegoś co nie przynosi jakiegoś jasnego przesłania moim zdaniem jest kompletnie bez sensu.
Jest cała masa pięknych książek,wybrałabym jakąś która może nie jest aktualnie na topie jak "Koszmarny Karolek" ale jest mądra i wprowadza pozytywne wartości.

Posty [ 12 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » WYCHOWANIE, ZDROWIE I EDUKACJA DZIECKA » Koszmarny Karolek - co sądzicie o tej lekturze dla dzieci?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności



© www.netkobiety.pl 2007-2024